Çin’de Araba Kullanmak İsteyenlere Kılavuz

Posted by

Çin’e yolu düşen yabancıların birçok Çin’de araba kullanmak istiyor. Özellikle Çin’de uzun süre yaşamayı planlayanlar Çin’in kalabalığına rağmen araba kullanmayı gündemine alıyor.

Çin Ehliyeti

Çin ehliyeti örneği-yandex.net

Çin dışında alınan ehliyetler Çin içinde geçmiyor. Uluslarası ehliyet sahibi olan kişiler dahi Çin’de mevcut ehliyetleriyle araba kullanamıyor.Bazı araç kiralama şirketleri uluslararası ehliyetlerle araç kiralanabileceğini söylese de bu tarz firmalara mesafeli yaklaşmakta yarar var.

Çin’de araba kullanmak için Çin’deki ehliyet sınavına girmek gerekiyor. Türkiye’de veya bir başka yerde ehliyet almış kişiler için Çin’de ehliyet almak çok kolay. Tek yapılması gereken varolan ehliyeti Çince’ye çevirtmek ve sonrasında çoktan seçmeli bilgisayar sınavındaki 100 sorunun en az 90’ını doğru cevaplamak. Sınav isteğe göre İngilizce veya Çince olabiliyor. Sınavda çıkan sorular da soru bankası olarak internette veya çeşitli mobil uygulamalarda bulunabilir. Sınavda buralarda görülen soruların arasından 100 tanesi aynen soruluyor. 90’dan fazla puan alanlar Çin’de ehliyet almaya hak kazanıyor.Sınavın başarıyla geçilmesinin ardından 1 hafta içinde Çin ehliyeti hazır oluyor.

Başka bir ülkede ehliyeti olmayıp da Çin’de araba kullanmak isteyenlerin işi daha zor. Bu durumda sürücü adaylarının Çin’deki sürücü kurslarına gitmesi ve bir yazılı iki de direksiyon sınavından geçer not alması gerekiyor. Bazı şehirlerde yoğunluk nedeniyle ehliyeti almak 8-9 ay sürebiliyor.

Çin'deki

Çin’de araba kullanan yabancılar genelde polisler tarafından diğer araçlara oranla daha az durdurulurlar. Çinli polislerin çoğu İngilizce bilmediği için bir yabancının kullandığı aracı durduklarında ne yapacaklarını bilemiyorlar ve genelde hiçbir belge dahi sormadan yabancı sürücülerin yollarına devam etmelerine izin veriyorlar.

Bazı Farklılıklar

Çin’de araba kullanırken özellikle kırmızı ışıklar, hız limitleri, park edilemeyecek yerler ve şerit değiştirilmesi yasak noktalara çok dikkat etmek gerekiyor.Zira Çin’de trafik kameralarının sayısı Türkiye’ye oranla birkaç kat daha fazla ve kuralları ihlal edenlere ceza yazılıyor. Ufak kusurlarda ceza miktarı 200yuan(yaklaşık 30 dolar) civarında olsa da asıl problem ceza puanları. Bir yıl içinde toplam 12 puanlık ceza yiyen sürücülerin tekrar yazılı bilgisayar sınavına girmesi gerekiyor. Kırmızı ışık ihlali 6 puan ile cezalandırılırken, çizgi ihlali gibi birçok çok küçük ihlalde 3 puan ceza veriliyor.

İstanbul gibi büyük şehirlerde araba kullanan kişiler Çin’in Şangay gibi büyük şehirlerinde araba kullanmaya daha kolay alışabilirler. Ama Şangay’da kuralların çok daha fazla ve cezaların çok daha çeşitli olduğunu akıllarından çıkarmamalıdırlar.

Çin’de Trafik ve Çinli Şöförler

Çin, toplam araba sayısı bakımından da Dünya’nın en büyüklerinden biri. Böyle kalabalık bir ülkede şöför veya yolcu olma fikri birçok kişiyi korkutabilir. Ama şöför veya yolcu olmadan da yaşamak imkansız. Bu durumda Çinli şöförler hakkında bazı şeyleri bilmekte yarar var.

Çin’de trafik Türkiye’de ve Dünya’nın büyük bölümünde olduğu gibi yolun sağından akar. Bu noktada yadırganacak hiçbir şey yok.Çin’deki yollar da özellikle doğu bölgelerinde gayet iyi. Birçok şehri birbirine bağlayan otoyollar mevcut. Hatta Dünya’daki paralı otoyolların %70’i bugün Çin’de bulunuyor.

Çin’de şehir içlerinde Türkiye’deki taksi durakları Çin’de pek yok. Bazı şehirlerde bütün taksilere açık bekleme yerleri var. Çin’de taksiye binebilmek için yoldan geçen herhangi bir taksiye el etmek veya başta didi olmak üzere taksi çağırma uygulamalarından birini kullanmak yeterli.Çinli taksiciler genel olarak müşterileri kandırıp çevreden dolaştırmazlar.

Çinli taksiciler genel olarak çok agresif sürücülerdir. Kornalarını çok kullanırlar ve arabalarının burnunu her yere sokmaya çalışırlar.

Otobüsler, Türkiye’deki gibi şehirlerarası yolculuklarda çok tercih edilmese de yine de zaman zaman otobüse binme ihtiyacı hissedilebilir.

Çinli otobüs şöförlerinin sadece şöförlük yaptığını söylemekte yarar var. Yani herhangi bir valizi olan yolculara şöförler hemen hiç yardım etmezler. Otobüslerde muavin de olmadığı için valizleri yerleştirmek yolculara düşer.

Çin’de otobüslerde çay, kahve, bisküvi ikramı yapılmaz. Bu nedenle uzun yolculuklara başlamadan önce yollluk hazırlamak gerekir.

Uzak mesafeler içim yataklı otobüsler tercih edilir. Otobüslerdeki yataklar çok geniş ve yumuşak olmasa da yine de uyuyabilmek için yeterli uzunluktadır.

Çin seyahatinizde kalacağınız oteli belirlemek için BURAYA tıklayınız…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.