Çin’de Üniversite Eğitimi Danışmanlığı-2023

2019’un sonunda başlayan sert pandemi önlemleri 2022’nin son günlerinde büyük ölçüde kaldırıldı ve Çin 2019 öncesine dönüş konusunda çok önemli bir adım attı. Bu durum, Çin’de üniversite eğitimi almak isteyenler için iyi haber. Yurtdışı uçuşların başlaması ve sınırların açılması ile beraber artık öğrenci olarak Çin’e gelmek daha kolay.

Birçok Çin üniversitesi 2023 Bahar ve Güz dönemleri için başvuruları almaya başladı bile. Bu noktada bizim de amacımız Çin’de okumayı planlayan öğrencilerin bütçelerine ve okumak istedikleri bölüme göre en uygun üniversiteye yerleşebilmelerini sağlamak.

Neden Çin’de Üniversite Eğitimi?

Çin’de üniversite eğitimi alan yabancı öğrencilerin sayısı giderek artma eğiliminde. Genel olarak Çin’de üniversite eğitimi alanların Çin’i tercih etme sebepleri şöyle:

 • Çin’in son 20 yıldaki ekonomik olarak kalkınma hızı hızla süper güç olma yolunda ilerlemesi.
 • Çin üniversitelerinin her geçen yıl daha üst sıralara tırmanması. Birkaç Çin üniversitesi Dünya’nın en iyi 100 üniversite arasına girmeyi başardı ve sıralamadaki yerleri giderek yükseliyor.
 • Çin’e gelen Türk öğrencilerin Çin’i tercih etmelerinin nedenlerinden bir diğeri Türkiye’deki üniversite giriş sınavından istedikleri puanı alamamış olmaları veya alamayacaklarını düşünmeleri.
 • Lise sonunda öğrencilerin üniversite giriş stresine girmek istememeleri.
 • Çin’deki üniversite eğitiminin ve yaşamın gelişmiş ülkelere oranla daha uygun fiyatlı olması.
 • Çin’in teknolojiyi günlük hayatta tahmin edilebileceğinden çok daha aktif olarak kullanıyor olması. En basitinden Alipay ve WeChat pay sayesinde Çin’de artık nakit taşımaya hiç gerek yok. Para ile alakalaı olan her şey telefonla ödenebiliyor.
 • Çin’de nüfusu 10 milyondan fazla olan dev şehirlerde dahi günün her saatinde sokaklarda yürümenin gerçekten çok güvenli olması.
 • Öğrencilerin Çince öğrenme arzuları ve Çince öğrenmek için en uygun yerin hiç şüphesiz Çin olması.
 • Çin’in 5000 yıllık tarihi, dört mevsimin aynı anda yaşanabildiği bir yer olması.
 • Öğrencilerin uzakdoğu, özellikle Çin kültürüne olan ilgisi.

Çin’de Üniversite Okumak İçin Temel Şartlar

Çin’deki yüzlerce üniversitenin tamamı için geçerli gereksinimlerin hepsini ayrı ayrı anlatmak zor; ama genel olarak üniversitelerin adaylarda aradığı özellikler şu şekilde:

LisansYüksek lisansDoktora
Yaş*18-2530’dan az40’dan az
Yabancı Dil**IELTS- 5,5(ingilizce bölümler için

HSK- 4 (Çince bölümler için)
IELTS- 6 (İngilizce bölümler için)

HSK-5 (Çince bölümler için)
IELTS- 6 (İngilizce bölümler için)

HSK-6 (Çince bölümler için )
Çin Üniversitelerinin temel gereksinimleri

* Belirtilen yaşlar Çin genelinde ortalama fikir vermesi amacıyla yazılmıştır. Bazı üniversiteler yaşı burada belirtildiğinden daha büyük öğrencileri de kabul etmektedir.

** Ana dili İngilizce olan bir ülkenin vatandaşı olanlar İngilizce sınav sonucundan muaftır.

Çin’de Hangi Üniversitede Ne Okunabilir?

Çin genelinde binlerce üniversite var. Bunların birkaç yüz tanesi yabancı öğrencileri kabul edebiliyor. Öğrencilerin kendilerine uygun üniversite ve bölümü bulabilmeleri için iki seçenek var:

İlk seçenek üniversiteleri teker teker araştırmak, onların resmi web sitelerine teker teker bakmak ve uygun olanlara bireysel olarak başvuru yapmak. Başvurunun başarıyla sonuçlanması durumunda ekonomik olarak tasarruf yapılabilir; ama bu süreç çok yorucu olabilir. Zira bazı üniversiteler gönderilen e-maillere cevap göndermeyebilir.

İkinci seçenek danışmanlık firmaları ile görüşmek. En basiti yaşanılan şehirde bulunan, yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren firmalarla görüşmek ve gereken danışmanlık ücretini ödeyerek başvuru yapmak. Danışmanlık şirketi profesyonelse hangi başvurunun yüzde kaç oranla kabul alabileceğini tahmin edebilir ve öğrencileri ona göre yönlendirebilir.

Bizim bu konuda yapabileceğimiz öğrencilere bu danışmanlık hizmetini online olarak vermek. Bunu yapabilmek için Bilgi Fırını sitemizin bağlı olduğu Daini Online Services Limited olarak Çin’in en büyük üniversiteye giriş platformu CUCAS ile işbirliğine gittik. Bu sayede Çin’deki 400’den fazla üniversiteye başta Türkiye olmak üzere farklı ülkelerden öğrenci getirebilmek için aracılık yapmaya yetkili hale geldik. Başka bir deyişle, anlaşmamız gereğince, en bilinen ve en büyük Çin üniversitelerine ek olarak daha az bilinen ve daha uygun fiyatlı üniversitelere öğrenci bulma konusunda da yetkiliyiz.

Ücret

Çin’de üniversite eğitimi danışmanlığı konusunda sizin için yapabileceklerimiz ve danışmanlık ücretlerimiz aşağıdaki gibidir:

Hizmet çeşidiÜcret*
Genel sorularÜcretsiz( Sorularınız 24 içinde cevaplandırılır)**
Burssuz bölümler için her şey dahil danışmanlık ücreti***800 Euro
Burslu bölümler için danışmanlık ücretiBurs başvuru ücreti + 300 Euro****

Detaylar:

* Bilgi Fırını sitesini bünyesinde bulunduran Daini Online Services Limited firmamız Avrupa merkezli olduğundan fiyatlar Euro cinsinden yazılmıştır. Dileyen müşterilerimiz ödemelerini Türk lirası cinsinden de yapabilirler. Görülen fiyatlar başvuru aşaması için gerekli fiyatlardır. Kabul alınması durumunda bir yıllık eğitim ücreti Çin’e geldikten sonra direk olarak üniversiteye ödenecektir.

** Çin’de üniversite eğitimi danışmanlığı hizmetimiz ile ilgili sormak istediklerinizi veya başvuru istediğinizi sağ alt köşedeki simgeye tıklayarak veya info@bilgifirini.com adresine e-mail göndererek bize ulaştırabilirsiniz.

*** “Her şey dahil danışmanlık ücreti” üniversite araştırması, başvuru belgelerinin sisteme yüklenmesi, başvuru ücretlerinin yatırılması ve başvurunun takibini kapsar. Başvurulan bölüme kabul alınması durumunda öğrencilerin Çin’e geldikten sonra eğitim ücretini okula ayrıca ödemeleri gerekmektedir.

****Burslu bölüm başvuruları CUCAS platformu üstünden yapılmaktadır. Burs başvuru ücretleri de üniversiteye bağlı olarak genelde 200 ile 500USD arasında değişmektedir.

Süreç nasıl işliyor?

Çin’de okumak isteyen öğrenciler aşağıdaki aşamalardan geçiyor:

 1. Aşama: Çin’de okumak isteyen öğrenciler sayfanın sonundaki “ön tanışma formu”nu doldurarak veya What’s App üzerinden bize ulaşır.
 2. Aşama: Formun bize ulaşmasının veya What’s App yazışmalarının ardından iki iş günü içinde CUCAS platformunda araştırma yapar ve öğrencilerin isteğine uygun üniversiteleri içeren bir exe dosyası hazırlar ve öğrencilere göndeririz.
 3. Aşama: Danışmanlık isteyen öğrenciler okumak istedikleri okulu seçer ve bizi bilgilendirir.
 4. Aşama: Öğrencilere iki hafta süreliğine geçerli olacak bir teklif hazırlayıp email olarak göndeririz.
 5. Aşama: Ödemenin yapılmasının ardından öğrencilere gerekli belgelerin CUCAS sistemine yüklenebilmesi amacıyla CUCAS linkini içeren yeni bir email gönderilir.
 6. Aşama: Öğrenciler belgeleri CUCAS sistemine yükler veya yüklenmek üzere bize gönderir.
 7. Aşama: Belgelerin son kontrolleri tarafımızca yapılır, başvuru ücretleri yine tarafımızca CUCAS üzerinden ödenir ve belgeler online olarak gönderilir.
 8. Aşama: Kabul alınması durumunda öğrenciler CUCAS tarafından bilgilendirilir. Vize başvurusu için gerekli belgeler de okul tarafından hazırlanıp öğrencilerin adresine gönderilir.
 9. Aşama: Öğrenciler gerekli vizeyi aldıktan sonra Çin’e gelip eğitimlerine başlarlar.

Çin maceranıza hazır mısınız?

Cevabınız “evet” ise isterseniz sağ alt kçşedeki simgeye tıklayarak, dilerseniz de aşağıdaki tanışma formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

12 thoughts on “Çin’de Üniversite Eğitimi Danışmanlığı-2023”

 1. Mehraba 🙂 üniversite sınavına girmeyi planlıyorum ancak Çin’de okumayı düşünüyorum. Çin Üniversiteleri tarafından kabul edilmem için akademik olarak ekstra bir sınava girmem gerekiyor mu ? Tamamen orta öğrenim puanıma göre mi değerlendiriyorlar ? Veya benim girerekten kabul görme olanağımı arttırabileceğim bir sınavları bulunuyor mu ? Cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim

  1. Merhaba.

   Mesajınız için teşekkürler. Lisans eğitimleri için Çin üniversitelerinin en önemli şartı lise diploması. Diploma haricinde Çince bölümler için HSK sınav sonucuna, İngilizce bölümler için de TOEFL veya IELTS sınav sonucuna ihtiyaç duyuyorlar. Çince seviyesi yeterli olmayıp Çince bir bölüme yerleşmek isteyenler için birçok üniversitede Çince dil eğitimleri veriliyor.

   Eğer şu an hala lise öğrencisi iseniz ve Haziran ayında mezun olacaksanız da başvurunuzu dilerseniz şimdi yapabilirsiniz.

  1. Merhaba.

   Çin’deki üniversiteler için önemli olan lise diploması. Dünya’nın her yerinden başvuru aldıkları için her ülkeye ve ülkelerdeki her bir lise türüne göre bir puan belirleme şansları yok. Ama başvuran çok kişi olması durumunda ortalama puanı daha yüksek olan öğrencileri kabul edebileceklerini varsayabiliriz.

   İyi çalışmalar.

  1. Merhaba.

   Önemli olan lise diploması olduğundan diplomanın alınış şekli veya bitirilen okul Çinli üniversiteler için önemli olmayacaktır.

   Büyük ve tanınmış üniversiteler daha seçici olabilir; ama kontenjanı olan diğer üniversitelerden kabul alma şansı daha yüksek olabilir.

   Saygılar.

 2. Merhabalar benim sorum şu :üniversite denklikleri için bilginiz var mı.tıp okuyorum bitirdikten sonra ingilizce ile çinde uzmanlik yapılabilir mi ya da aynı statüde çalışılabilir mi

  1. Merhaba.

   Mesajınız için teşekkürler.

   Tıp diplomanızı kabul etmek için sizden diplomanızın İngilizce veya Çince olmasını isteyeceklerdir. Eğer diplomanız sadece Türkçe olursa onu çevirtip noterde veya Çin Büyükelçiliği’nde onaylatmanız gerekebilir.

   Çin’de okumak istediğiniz bölümün eğitim dilinin İngilizce olması durumunda TOEFL veya IELTS için yeterli puanı almış olmanızı bekleyeceklerdir.

   Çin’de çalışmak isterseniz çalışma vizesine ihtiyacınız olacaktır. Bu vizeyi alabilmek için çalışacağınız alanda en az iki yıllık tecrübenizin olması gerekiyor.

   Saygılar.

 3. Merhabalar benim sorum çinde diş hekimliği okumak kaç yıldır ve iş bulma konusunda diş hekimliği iyi bir meslek midir çin içinde

  1. Merhaba.

   Mesajınız için teşekkürler.

   Çin’de diş hekimliği bölümü bazı üniversitelerde 5, bazı üniversitelerde de 6 yıldır. Çin’de yabancı hekimler sadece International Hospital denilen özel hastanelerde, maddi anlamda çok iyi şartlarda çalışıyorlar. Bu tip hastanelerden metropol şehirlerde birkaç adet bulunuyor. Devlet hastanelerinde çalışma ihtimali olduğundan iş bulma ihtimali sıradan Çinli bir hekime oranla çok daha düşük; ama bu durum iş bulmanın imkansız olduğu anlamına gelmiyor.

   İyi çalışmalar.

 4. Merhabalar,

  ben üniversite son sınıf öğrencisiyim ve mümkünse Çin’de yüksek lisans yapmak istiyorum ama ortalamam 3’ün altında kalıyor bununla ilgi olarak sormak istiyorum sizce 3’ün altındayken de başvuruda bulunulabilir mi ya da tam 3.00 olması sorun yaratır mı, cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

  1. Merhaba. Mesajınız için teşekkürler.

   Çin’deki üniversitelere yüksek lisans başvurusu yaparken genel olarak lisans dönemindeki transkripti görmek istiyorlar; ama üniversitelerin çoğunun istenen en az diploma notu şu olmalıdır diye bir kuralı yok.Bazı üniversiteler bilgi amaçlı olarak transkript isterken bazı popüler üniversiteler başvuru fazlası olması durumunda diploma notuna göre karar verebiliyor.

Bir cevap yazın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top