Çin İçin VPN Kullanmak İllegal Mi?

VPN – Virtual Private Network /Sanal Özel Ağ- bilgisayarların global internet üzerinde gizli ve güvenli bir şekilde diğer bilgisayar ve ağlarla iletişim kurmasını sağlayan bir teknolojidir. Çin’in Büyük Güvenlik Duvarında çalışan VPN’leri kullanmak illegal midir?

Çin’de VPN programı kullanımı illegal mi? Bundan birkaç sene önce bu soruya olan cevap ‘’Herkes VPN kullanıyor, bir problem olmaz’’ olabilirdi fakat günümüzde öyle değil. Yine de bu soruyu cevaplayabilmemiz için birkaç yıl geriye gitmemiz gerekiyor.

2017 yılının Ocak ayında Çin devleti kendi onayı olmadan telekominükasyon ve internet şirketlerinin VPN teknolojisinden yararlanmasına izin vermediğini açıkladı. Bunun üzerine Çin’de hizmet veren birçok VPN hizmeti operasyonlarını durdurdu. Apple, Çin Apple Store’daki VPN uygulamalarını kaldırdı. 2017 yılının Aralık ayında bir internet kullanıcısı VPN hizmeti sattığından dolayı 5 yıldan uzun bir süreliğine hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra aynı yılın Nisan ayında bir internet kullanıcısı VPN programı satan bir web sitesine sahip olduğu için 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. 2018 yılının Ekim ayında Çinli bir bilgisayar programcısı yine izinsiz bir şekilde VPN hizmeti sattığı için 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Buradan çıkarabileceğimiz sonuç Çin’de Çin devletinin onayı olmadan VPN hizmeti satmanın yasal olmadığıdır.

VPN hizmeti satmak ve VPN kullanmak farklı şeyler. Peki, Çin’de yaşıyorsanız ya da çalışıyorsanız VPN kullanabilir misiniz?

2019 yılının Ocak ayında bir internet kullanıcısı VPN ile denizaşırı web sitelere ulaştığından dolayı yaklaşık olarak 145 Dolar para cezasına çarptırıldı. Bu da akıllara şu soruyu getirdi: Çin devleti artık VPN hizmeti satmanın yanında VPN kullanmaya da mı izin vermiyor?

Konu tam olarak öyle değil. Para cezasına çarptırılan kişi VPN programından illegal aktivitelerini gizlemek için yararlanıyordu ve muhtemelen ücretsiz bir VPN programı kullanıyordu. Bu da onun IP adresinin ve internet aktivitelerinin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Çin’deyseniz ve sadece erişime engelli web sitelere ulaşmak için VPN kullanıyorsanız, çok da korkmanıza gerek yok. VPN kullanmanın amacı hiçbir zaman illegal aktiviteleri saklamak olmamalıdır.

Çin’de erişime engelli web sitelere ulaşmak ve kişisel verilerinizi veri ihlallerinden korumak amacıyla VPN kullanmak istiyorsanız ücretsiz VPN programlarından uzak durmalısınız. Para cezasına çarptırılan kişinin ücretsiz bir VPN programı kullandığını da not edelim.

Ücretsiz VPN programları sadece Çin’de kullanım için değil dünyanın herhangi bir yerinde kullanım için uygun olmayabilir. Ücretsiz VPN programlarında 7/24 alabileceğiniz bir müşteri hizmeti olmadığı gibi IP adresiniz bir bağlantı sorunu yaşadığınızda veri paketlerinizle birlikte ortaya çıkabilir. Ücretsiz VPN programları aynı zamanda internet geçmişinizi ve IP adresinizi sunucularında saklıyor olabilir.

Çin’de 2019 yılı itibariyle WhatsApp, Google Maps, Facebook, Twitter, WordPress, Twitter, Pinterest, Blogger, Viber, Telegram, Periscope, Google, Duck Duck Go, Yahoo, Youtube ve daha birçok web site, sosyal medya platformu ve uygulama erişime engelli durumda.

Booking.com

Çin’de Facebook, Google, Gmail, Instagram ve benzeri web siteleri ve web hizmetlerine ulaşmak ve kişisel veri paketlerinizi korumak için seçeceğiniz VPN programının internet aktivitelerinizi kaydetmediğinden öncelikle emin olmalısınız. Bunun için bir alım yapmadan önce VPN programının günlük kaydı tutmadığına dair beyanı olduğundan emin olmalısınız. VPN programının ayrıca internet bağlantınızda sorun olduğunda bütün veri alışverişini durduracak ve veri paketlerinizin ve konumunuzun açığa çıkmasını engelleyecek kill-switch özelliğine sahip olup olmadığını kontrol etmenizde de fayda var.

NordVPN WW

Bu yazıya yorum yapın. Çin alışveriş siteleri, uçak bileti, otel rezervasyonu, Çince kurs fiyatları ve kampanyaları e-mail adresinize gelsin!

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top