Çin Seddi Hakkında Çin Kaynakları’na Göre Bilgiler

Udemy WW

Türkiye’deki tarih kitaplarında Çin Seddi’nin yapılış amacının milattan önceki dönemlerde Hun baskılarını durdurabilmek ve bölgede kalan şehirleri koruyabilmek olduğu yazar. Bu konuda Çinliler’in ne bildiğini merak edip birtakım araştırmalar yaptım.

Gördüm ki Çin Seddi ile ilgili Çinliler’in bildikleri Türkiye’de bilinenlerden biraz farklı. Birçok Çinli arkadaşıma “Çin seddi kime karşı yapıldı?” diye sormama rağmen hiçbirinden “Hunlar” cevabı alamadım. En çok aldığım cevap “Moğollar” oldu. Çin kaynakları da keza aynı şekilde bildiğimizden farklı bilgiler içeriyor.

Çin Seddi, İngilizce adıyla Great Wall, yani Harika Duvar, Çince’de uzun şehir anlamına gelmektedir. Yapımı yaklaşık 2000 yıl süren ve Çin tarihindeki en önemli yapılardan biri olan Çin Seddi’nin yapılış amacı, ülke ve hanedanlıkları gelecek saldırılara karşı korumaya almaktır. Toplam uzunlğu 20.000 kilometreden fazla olan Çin Seddi genel olarak Çin’in başkent Pekin’i de içine alan kuzey bölgelerinde bulunur.

Çin’in en büyük bilgi sitesi Baidu Baike’da Çin Seddi ile ilgili verilen bilgileri dilim döndüğünce Türkçe’ye çevirdim ve bu yazıda paylaştım.

Konuya girmeden Biletix’de Sanal Çin Seddi diye bir şey gördüm. Detayları fazla bilmiyorum; ama sanal olarak Çin Seddi’ni görmek isteyenler için ilginç olabilir.

Çin Seddi’ne Özgü Genel Bilgiler

 • Çin Seddi, insanlar tarafından yapılmış Dünya’nın en uzun duvarıdır. (Uzun olmasına rağmen dar olması belki de uzaydan görünmesine engel oldu.)
 • Çin Seddi uzunluğu 21.196 kilometre uzunluğundadır. (İstanbul-İzmir arası 500km. Seddin ne kadar uzun olduğunu varın siz hesap edin.)
 • Seddin en yüksek noktası 8 metre yüksekliğinde iken, en geniş yeri ise 9.1 metre genişliğindedir.
 • Çin Seddi’nin en yüksek noktası başkent Pekin’deki Heita Dağı’ndadır ve bu noktanın deniz seviyesinden yüksekliği 1525 metredir.
 • Farklı hanedanlıklar tarafından devamlı olarak uzatılan Çin Seddi’nin en uzn haline gelmesi 2000 yıldan fazla zaman almıştır.
 • Duvara en son eklemeler resmi olarak 1644 yılında Ming Hanedanlığı döneminde yapılmıştır.( Bu hesaba göre MÖ 500’lü yıllarda Çin Seddi’nin yapımına başlandı)
 • Çinliler, el arabasını duvarın yapımı sırasında bulmuşlardır.
 • UNESCO, 1987 yılında Çin Seddi’ni Dünya Mirasları listesine almıştır.
 • Avrupalılar, 17. yüzyılın başlarında Portekizli kaşif Bento de Gois aracılığıyla Çin Seddi’nden ilk defa haberdar olmuşlardır.
 • Duvarda her 200 metrede bir gözetleme kulesi veya kale bulunur.
 • Her yıl 10 milyon’dan fazla kişi Çin Seddi’ni ziyaret eder.
 • 300’ün üzerinde devlet başkanı da Çin Seddi’ni ziyaret etmiştir. Türkiye’den hiçbir Cumhurbaşkanı şu ana kadar Çin Seddi ziyareti yapmadı.

Çin Seddi Ne Zaman Yapıldı?

Çin Seddi’nin yapımına Batı Zhou Hanedanlığı zamanında, günümüzde Xi’an olarak bilinen ve Çin’in orta bölümlerinde yer alan şehirde başlanır.

O dönemlerinde çok şiddetli hanedanlık savaşlarının yaşandığı bölgede hanedanlıklar araya bir duvar örerek birbirlerini durdurmaya çalışırlar. Yani Çinliler’e göre Çin Seddi’nin ilk olarak yapılmaya başlanma amacı komşu hanedanlıkların saldırılarından korunmaktır.

Birçok hanedanlığın yapımına katkıda bulunduğu ve en son uzunluğuna ulaşması yaklaşık 2000 yıl süren bu davara en büyük katkıyı Çin tarihinin en güçlü hanedanlıklarından olan Qin Hanedanlığı yapar. Sedde en son eklemeler ise Ming Hanedanlığı döneminde yapılır ve toplamda 20.000 kilometreden fazla uzunluktaki Çin Seddi ortaya çıkar.

Seddin Ming Hanedanlığı öncesi döneme ait kalıntıları büyük ölçüde harabeye dönmüş olsa da, Ming Hanedanlığı döneminde yapılan kısım tamamen korunmuş durumda. 2009 yılında yapılan açıklamaya göre şu an Çin Seddi’nin 8851.8 kilometrelik kısmı hala ayakta durmaktadır. Bu da Çin seyahati yapanların Çin Seddi’nin en fazla %40’ını görebilebileceği anlamına geliyor.

Çin Seddi Nerededir?

Çin Seddi haritası

Günümüzde Çin sınırları içinde kalan Hebei, Pekin, Tianjin, Shanxi, Shaanxi, Gansu, İç Moğolistan, Heilongjiang, Jilin, Liaoning, Shandong, Henan, Qinghai, Ningxia ve Xinjiang eyalet ve şehirlerinde bu dev yapının en az bir parçasına ulaşmak mümkün. Bu parçaların birçoğu restore edilmiş ve ziyarete de açılmış durumda. Çin seyahati yapanlar genel olarak seddin Pekin’de kalan kısımlarını ziyaret etmektedirler.

1961 yılında Çin Hükümeti tarafından korumaya alınan Çin Seddi, 1987 yılında Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir.

Çin Seddi Bölümleri

Şehirlerin güvenliği için seddin duvar olarak yapıldığı kısımlar hiçbir şekilde geçişe izin vermeyecek şekilde inşa edildi. Şehirlere giriş çıkışların yapıldığı kapılar, güvenlik gerekçesiyle iki dağ arasında kalan vadilere, nehirlerin geçtiği yerlere veya düzlük alanların değişiklik gösterdiği yerlere yapıldı.

Agoda WW

Böylece hem iş gücünden, hem de malzemeden tasarruf edilerek kapının sadece bir kişi tarafından açılıp kapanabilmesi sağlandı. Belli aralıklarla yerleştirilen gözetleme kulelerinin yerleri için de en çok alanın görülebileceği ve savunmaya en çok katkıda bulunabilecek yerler seçildi.

İlk zamanlarda moloz taşlar kullanılarak yapılan seddin yapımına 16. yüzyılda tuğla teknolojisinin gelişmesiyle o döneme ait tuğlalar kullanılarak devam edildi.

Özellikle Ming Hanedanlığı zamanında eklenen bölümlerde çok büyük tuğlalara rastlamak mümkün. Dev boyutlardaki tuğlaları taşımak ve duvarı örebilmek için sadece insan gücünü kullanmak zorunda olmak işleri zorlaştırmış gibi görünsede, ileriye yönelik bina yapmaya yönelik yöntemlerin temelini bu zamanlar oluşturdu. Giriş-çıkış kapılarındaki sanatsal işçilik hem imparatorluğu temsil etti, hem de estetik anlayışının gelişmesini sağladı.

Çinliler’e göre Çin’i ziyaret edip Çin Seddi ziyareti yapmamak Çin’i hiç ziyaret etmemek ile eşdeğer. Birçok kişinin “uzaydan görülen tek insan yapıtı”olarak tanımladığı Çin Seddi’nin ne yazık ki böyle bir özelliği yok. Ama yine de görülmeye değer muazzam bir yapı.

Çin’e Gitmeyi veya Çin İçinde Seyahat Etmeyi Düşünenler İçin Yararlı Siteler

 • Trip.com: Uçak bileti almak için çok fazla alternatif var. Ama fiyat ve hizmet araştırması yaparken Çin devi Trip.com‘u esgeçmemek lazım.

Trip.com, servis kalitesi ile müşterilerini hiç ortada bırakmayan bir site. Özellikle Çin içindeki ulaşım için ideal. Ben Trip.com’dan uçak bileti aldım. Bir seferinde uçuşun gecikeceği ile beni bilgilendirmek için uçuştan saatler önce beni telefondan arayarak boşu boşuna havalimanında beklememin önüne geçmiş ve gönlümü kazanmışlardı.

Çin içi tren biletlerini Trip.com’dan satın almak mümkün. Çince bilmeyenler için İngilizce dil desteği olan tren bileti satış sitesi çok fazla yok. Trip.com, yabancılar için bu problemi ortadan kaldıran sitelerden biri.

Trip.com’da tahmin edilebileceği gibi otel rezervasyonu da yapılabilir. Hatta şu an otel rezervasyonu konusunda Çin’de en çok tercih edilen sitelerin başını Trip.com’un çektiğini de söyleyebilirim.

Trip.com’un bir diğer güzel tarafı da Çin’deki turistik tesislerin giriş biletlerinin site üzerinden alınabiliyor olması. Hatta çok turistik bölgeler için paket turlar dahi satın alınabiliyor.

 • booking.com: Booking.com, Türkiye’de hemen herkesin bildiği bir site. Site Çin’de büyümek için çok çabalıyor; ama Trip.com’u koltuğundan edebilmek için daha çok zamana ihtiyaçları var.

Booking.com Çin içindeki her şehirde otel rezervasyonu yapmak için kullanılabilir. Sitedeki otel sayısı Çinli sitelerdekinden daha az; ama sitenin Türkçe versiyonunun çok profesyonelce hazırlanmış olması booking.com’u bakmaya değer hale getiriyor.

Booking.com
 • setur.com.tr: Türkiye’deki seyahat firmaları arasında en önde gelenlerinden biri. Setur üzerinden uçak ve otel rezervasyonları yapılabilir. Sitenin doğal olarak tamamen Türkçe ve Türkler’e yönelik olması Setur’u tercih etmeye değer hale getiriyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir