Çin Otelleri Hakkında Bilgiler ve Seçenekler

Çin’de üç yıllık korona tedbirleri bitti ve vize işlemleri 2020 öncesine döndü. Bu durum Türkiye’den veya diğer ülkelerden Çin’e seyahat etmeyi planlayanlara tıpkı eskisi gibi vize verilmeye başlandığı anlamına geliyor.

Çin‘e geçici bir süre ile giden büyük çoğunluk Çin’de bulundukları süre boyunca bir otelde konaklıyor. Buraya kadar her şey çok normal. Farklı olan Çin otellerinin kendine özgü kuralları ve servis standardının olması.

Çin otellerine en temel haliyle bakacak olursak şunları söyleyebiliriz. Çin’de yabancılar her otelde kalamıyor. Kalınan otellerde ücretler oda başına ödeniyor. Çıkış yapacak müşterilerin de öğlen 12’den önce çıkışlarını yapmaları gerekiyor.

Çin’de Kalınabilecek oteller

Çin’de bir yabancının herhangi bir otelde kalma şansı yok. En azından yasal olarak. Yabancı müşteri kabul etmek isteyen otellerin “yabancı müşteri kabul etme sertifikası” sahibi olması gerekiyor.

Eli yüzü düzgün olan ve belli standartları olan otellerin hemen hepsi bu sertifikaya sahip. Gecelik ücreti 150 yuandan(21 dolar) ucuz oteller arasında yabancıların kalabileceği otellerin oranı düşük. Hele 50 yuan(7 dolar) dolaylarındaki otellerde ise yabancıların yasal olarak kalabiliyor olma ihtimali sıfıra yakın.

Çok pahalı olmayan, belli temizlik standartları olan ve yabancıların kalabileceği otellerde kalmak isterseniz size Çin’in en büyük zincir otellerinden biri olan Jinjiang Inn otellerini tavsiye ederim.

Ben Çin içindeki seyahatlerimde bu otelin şubelerinde kalmayı tercih ediyorum. Bunun nedeni fiyatlarının uygun ve yabancıların kalabileceği bir otel olması. Çin’de istisnasız her şehirde bu otelin bir şubesinin bulunması da strese girmeden rahat rahat otelde kalma imkanı sunuyor.

Çin’deki bir Jinjiang Inn oteli

Çin’de Otel Ücretleri

Çin’deki oteller birçok ülkeye oranla daha uygun fiyatlı. Demek istediğim benzer standartlara sahip oteller Avrupa ve Amerika otellerinden daha ucuz.

Çin otellerinin ucuz görünmesini sağlayan en önemli nedenlerden biri otel ücretlerinin yatak sayısına göre değil oda sayısına göre belirlenmesi. Arkadaşlarıyla beraber iki-üç kişilik odalarda kalanlar için kişi başı otel ücretleri çok makul bir seviyede olabiliyor.

Az önce bahsettiğim Jinjiang Inns otellerinde gecelik fiyatlar kalınan şehre ve bölgeye göre farklılık göstermekle beraber genel olarak 150-300 yuan(23-46 dolar) arasında değişiyor.

Dünyaca ünlü beş yıldızlı otellerde kalmanın maliyeti de ortalama 1000 yuan(154 dolar) dolar düzeylerinde oluyor. Çin’deki otellerde fiyatların kişi başına değil, oda başına belirlendiğini bir kez daha hatırlatayım.

Çin Otellerinde Standartlar

Çin otellerinin bazıları bedava kahvaltı verirken bazılarında kahvaltı için ayrı ücret isteniyor. Gördüğüm kadarıyla kahvaltı ücreti 20 ile 100yuan (3-18 dolar) arasında değişiyor.

Kısmen daha sıradan bir otelin kahvaltısı genel olarak Çinli müşterileri memnun edecek cinsten oluyor. Kahvaltının menüsünde ,pirinç lapası, pilav, makarna, Çin hamurları, çay içinde kaynatılmış yumurta gibi Türk kahvaltısından tamamen farklı yiyecekler bulunuyor. Ben Çin’de otelde kalırsam kahvaltı için otel dışına çıkıyor ve kendi damak tadıma daha uygun yiyecekler arıyorum.

Tipik bir Çin otel kahvaltısı

İstisnasız her otel odasında ücretsiz diş fırçası, diş macunu, şampuan verilir. O nedenle Çin’de bir otele gitmeden önce bu tip ürünleri satın almaya gerek yok. Bazı otellerde verilen diş macunu ve fırçaları çok düşük kalitede, ama birkaç gün idare edilebiliyor.

Şu an otellerin çoğunda kablosuz internet var. Bazı otellerde kablosuz internet yok; ama oda içinde kablo ile internete bağlanmış masaüstü bilgisayar var. Odalardaki internet Çin siteleri ve uygulamaları için yeterli hızda; ama Çin dışındaki siteleri açarken yavaş olabiliyor. Bu da en basitinden bir haber sitesini açmayı çok zor bir hale getirebiliyor.

Odalardaki televizyonların hemen hepsi internete bağlı. Bu televizyonlarda seyredilecek popüler filmler için para ödemek gerekebiliyor. 5 yuan civarındaki film ücreti ekrandaki kodu tarayarak WeChat veya Alipay üzerinden ödenebiliyor.

Oda servisi, malum her otelde olan bir şey. Ama Çin’deki otellerde temizlik hizmeti genel olarak erken saatlerde başlar. Çin’de bir otele gidip dışarıda temizlik görevlilerinin sesini duymadan sabah dokuza kadar uyuyabildiğimi hatırlamıyorum.

Booking.com

Temizlik görevlileri sabah 7 civarında işe başlar ve sıradan odalara girerek işlerini yapar. “Rahatsız etmeyin” düğmesine basmış olan müşterilerin odalarına girmezler; ama yine de sesleri rahatlıkla duyulabilir.

Kaldığı otelden çıkış yapmak isteyen müşterilerin öğlen 12’den önce çıkış yapması istenir. Çok fazla müşteri bulunmayan zamanlarda 12’den sonra çıkanlara çok ses etmezler; ama yoğunluğun fazla olduğu durumlarda bir gecelik otel ücretini isteyebilirler.

Booking.com
Scroll to Top