Hakkımızda

Merhaba.

Ben Özgür.

Bilgi Fırını’nı Çin ile ilgili yeni bilgiler öğrenmek veya Çin’i daha yakından tanımak isteyenlere yardımcı olabilmek amacıyla 2016’da kurdum. O günden bugüne de Bilgi Fırını’nın Çin denince akla gelen ilk bilgi sitelerinden biri olması için çabalıyor; ve siteyi sık sık güncelliyorum.

Çin nedense hala daha çok az tanınıyor ve Çin ile ilgili birçok bilgi hala daha kulaktan dolma olanlardan ibaret. Bilgi Fırını ile Çin ile ilgili çoğunluğun sahip olduğu yanlış olguyu kırmaya ve bugünün modern Çin’ini politik konulara girmeden, olduğu gibi aktarmaya çalışıyorum. Politika gerçekten çok anladığım bir konu değil. 5000 yıllık Çin kültürü de günlük politikalardan ibaret değil.

Bilgi Fırını’nda Çin ile ilgili farklı kategorilerdeki çok sayıda yazı göreceksiniz. Bu yazıları 10 yıldan fazla zamandır Çin’de yaşıyor olmanın getirdiği tecrübelerime dayanarak yazdım. Yazıları okurken Çin’i gerçekten tanıdığımı kolaylıkla farkedeceksiniz.

Zannediyorum ki Çin veya Çince ile hiç fikri olmayanlar için Bilgi Fırını çok yararlı olacaktır.

Ama yine de atladığım veya henüz yazı yazmadığım konular mutlaka vardır. Aradığınız konuda yazı bulamazsanız info@bilgifirini.com adresine mail göndererek bana ulaşabilirsiniz. Bu sayede sizin gibi aynı konuda bilgiye ihtiyacı olanların da aradıkları bilgilere ulaşabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Taşların üstündeki edebi yazıları okumak kolay olmuyor

Bilgi Fırını’nı ziyaret ettikçe Çin’e ve Çince’ye olan ilginiz artabilir. Hatta ileride Çin’e gelmeyi bile düşünebilirsiniz. Benden söylemesi.

Aradığınız bilgiyi bulabilmeniz ve yazılardan memnun kalkmanız ümidiyle…

Özgür