Bir Çinli İle Evlenmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Çin, kapılarını Dünya ile ilişkilerinin artmasına bağlı olarak bir Çinli ile evlenmek isteyenlerin sayısı da arttı. Görünüşe göre bir Çinli kızla evrenmek isteyenlerin sayısı Çinli erkekle evlenmek isteyenlere oranla çok daha fazla. Zira Çinliler ile evlenen yabancıların %95’ini erkekler oluşturuyor.

Evliliklerin iki ale arasında olduğu Çin’de erkek tarafının ev sahibi olması gerekiyor. Evlilik başvuru ve nikah işlemleri Çin veya Türkiye temsilciliklerinde yapılabiliyor. Çin’de düğünler restoranlarda yapılıyor. .

Geleneksel düşünceyi kanıksamış ve bu konuda çok tutucu olan bazı Çinli aileler çocuklarının yabancılarla evlenmesine karşı çıksa da toplumun büyük kesimi için yabancılarla evlenmek problem olmaktan çıkmış durumda.

Bir Çinli ile evlenmek isteyenler için kılavuz niteliğindeki bu yazı üç bölümden oluşuyor.

Evlenmeden Önceki Gelenekler

Çin evlilik gelenekleri, mantık olarak birbirine benzese de uygulama açısından bulunulan bölgeye göre farklılıklar gösteriyor. Doğu kültüründe “iki ailenenin evliliği” olarak da adlandırılan evlilik öncesinde yerine getirilmesi gereken çok sayıda adet var.

Ev Alma Konusu

Çinli kadınlar evlenmeden önce kafalarına en çok “ev sahibi olma” konusunu takıyor. Ev sahibi olmak Çin’e göre bir ihtiyaçtan öte zorunluk. En basitinden evi olmayan Çinliler çocuklarını devlet okullarına gönderemiyor.

Evlenmeden önce erkeğin ev alma gücünün olmadığı durumlarda kızların çoğu, eşlerinin evlerinde eşlerinin anne babasıyla beraber oturmayı istemeye istemeye de olsa kabul ediyor.

Evlenme Yaşı

Çinli kızların çoğu 30 yaşından önce evlenmek için yoğun çaba sarfeder. En azından evlenmeleri için ailelerinden baskı görürler. Batı ülkelerindeki “önce kariyer, sonra aile” anlayışı Çin’de şimdilik o derece etkili görünmüyor. Çinliler’in çoğu için herşeyden önce aile gelir.

Öte yandan Çinli kızlar genel olarak kendilerinden daha genç ve daha kısa boylu erkeklerle evlenmemeyi tercih ederler.

Ailelerin Onayı

Çinli gençler evlenmeden önce evlenecekleri kişilerin müstakbel eşlerini onaylamalarını ister. Ailelerinin onaylamadığı kişilerle evlenmekten kaçınmaya çalışırlar. Doğu geleneklerine göre evlilik sadece iki kişi arasında değil, iki aile arasındadır.

Buna bağlı olarak evlenmek isteyen kişilerden birinin anne babası boşanmışsa bu durum öbür tarafın anne babasının bu evliliği onaylamaması için  yeterli bir sebep olabilir.

Çin’de boşanmak genel olarak hoş karşılanmaz ve bazı aileler boşanan ailelerin çocuklarının da boşanmaya meyilli olduğunu düşünerek çocuklarının böyle ailelerin çocukları ile evlenmesine karşı çıkar.

Çin’de Evlilik için Resmi Formaliteler

Bir Çinli ile evlenmek isteyenler evlilik işlemlerini Türkiye’de veya Türkiye dışında yapabilirler.

Türkiye’de yaşayanlar gerekli resmi kurumlara başvurarak işlemlerini tamamlayabilir.

Çin’de yaşayanlar yakınlarındaki Türk temsilciliklerine veya Çin yetkili makamlarına giderek de evlilik formalitelerine başlayabilirler. Çin’de bulunan Türk Temsilcilikleri’nin iletişim bilgilerini içeren bir tablo hazırlayıp aşağıya koydum. (Not: Evlenmek için Çin makamlarını tercih edenlerin evlendikten sonra bu Türk temsilciliklerinden birine giderek evlilik tescili yapması gerekir. )

TemsilcilikAdresTelefonE-mail
Pekin BüyükelçiliğiSan Li Tun Dong 5 Jie No: 9 Pekin+86 10 6532 1715embassy.beijing@mfa.gov.tr
Şanghay BaşkonsolosluğuChangning District West Zhongshan Rd. SOHO Zhongshan Plaza No: 1055, Kat:8 No: 808 Şanghay+ 86 21 647 46 838consulate.shanghai@mfa.gov.tr
Guangzhou BaşkonsolosluğuUnit 23A-Development Center, No.3 Linjiang Dadao, Zhujiang New Town, Tianhe District+86 20 3785 3093consulate.guangzhou@mfa.gov.tr
Çin’de bulunan Türk temsilcilikleri

Çin’de başvuruya gidilen yerde resmi kağıtlar imzalanıyor, fotoğraf çekiliyor ve evlilik cüzdanının teslim alınabileceği gün ile ilgili bilgi alınıyor. O belirlenen günde de resmi evlenme cüzdanı hazır oluyor. Hepsi bu!

Yeri gelmişken söyleyeyim. Çin’de bir değil, iki adet evlenme cüzdanı oluyor. Birinde damatın, öbüründe gelinin adı üstte yazıyor.

Çin Düğün Adetleri

Çin’deki adetleri,genel olarak batı dünyasında çoğu kişi tarafından pek bilinmiyor. Genel işleyiş ve gelenekler itibariyle çoğumuzun gördüğü düğünlerden biraz farklı.

Düğün Kıyafeti

Çin’de evlenen gençlerin çoğu tıpkı batı ülkelerindeki gibi gelinlik ve takım elbiseler giyerler. Geleneksel kıyafetlerin giyildiği düğünler de yok değil; ama modern kıyafetli düğünlere oranla çok daha az sayıda.

Çinli gelinlerin çoğu gelinlikleri kiralamayı tercih eder. Gelinlik almaya karar verenlerin çoğu da mağazalarda gördüklerinden birini seçiyor. Kendine özel olarak dikilmiş bir gelinliğe sahip olmak isteyenler çok az sayıda.

Damatlar mutlaka siyah takım elbise giyiyor. Takım elbise ile de mutlaka kravat takarlar.

Çinli gelin ve damat

Düğünün davetlilerinin kıyafetleri batı ülkelerinden çok farklı. Zira düğün için özel bir kıyafetle gelen kişi sayısı yok denecek kadar az. Çok büyük bir çoğunluk günlük hayatta giyilen kıyafetlerle düğüne gidiyor. Yani “Düğüne gider gibi giyinmek” deyimi Çin için geçerli değil.

Düğün Yeri

Düğünlerin çok büyük bir kısmı, düğün için özel hazırlanmış restoranlarda düzenlenir. Çin’deki düğün adetleri gereğince düğün sahipleri davetlilere yemek vermek zorunda.

Tipik Çin düğün salonu

Kır düğünleri Çin’de şimdilik popüler değil. Bu nedenle tamamen kapalı restoranlar tercih ediliyor.  Havalandırmanın yeterli olmadığı restoranlarda içilen sigaralar restoranın içinde bir sigara bulutu oluşturabiliyor.

Düğün Günü

Düğün günü özellikle gelin için çok erken başlar. Kuzey Çin’deki düğünlerin birçoğu öğle yemeği zamanlarına denk getirildiği için gelinin çok erken saatlerde uyanıp kuaföre gitmesi gerekir.

Güney bölgelerinde düğünlerin çoğu akşam yemeğine denk getirilse de öğlen olan düğünler de var. Gelin kuaföre genelde nasıl bir gelin başı istediğini söylemez. Kuaför gelinin saç ve baş yapısına uygun gördüğü gelin başını yapar.

Günün doğuşunun ardından damat gelinin evine gider ve gelini evinden alır. Damat gelinin evindeyken burada gelin ile damata Çin makarnası verilir onların bu makarnayı yemesi istenir.

Normalde spaghettiden daha uzun olan Çin makarnası Çinliler için uzun bir hayatı temsil eder. Yani evlenen çiftlere makarna yedirmenin Türkiye’deki karşılığı “bir yastıkta kocayın”dır.

Evden ayrılma vakti geldiğinde apartmanın kapısında çeşitli çatapatlar ve havai fişekler patlatılmaya başlanır. Sabahın erken saatlerinde patlatılan ve fazlasıyla gürültülü olan bu çatapat ve havaifişekler doğal olarak çevredeki insanlara rahatsızlık verir; ama çevreden kimse olumsuz tepki vermez.

Çin’de düğün konvoyu kiralanan, genel olarak da lüks arabalardan oluşur.

Çinliler’e göre bu havai fişekler uzun yıllardır süregelen bir kültürün parçasıdır.Gelin arabası düğün yerine ulaştığında restoranın dışında bir kez daha havai fişekler ve çatapatlar patlatılır.

Havai fişek ve çatapat kullanımının birçok şehir merkezinde yasaklanmış olması nedeniyle bu adet sadece küçük yerleşim merkezlerinde devam ettirilmektedir.

Çin’deki düğün adetleri uyarınca düğün için restorana giden davetliler genelde düğünün öncesinde evlenen çifte veya onların ailelerine para verirler.

Çin düğünlerinde “takı merasimi”adında özel bir bölüm bulunmasa da davetlilerin hiç para vermeden düğün yerinden ayrılması hoş karşılanmaz.

Düğünü, düğün için özel olarak mekana gelmiş olan sunucu başlatır ve sunucu gelin ve damatı sahneye davet eder. Bu sırada da yemek servisi başlar. 10’ar kişilik masalara en az 10-15 çeşit yemek servis edilir.

Ardından gelinin ve damatın babaları, aileden veya işyerinden bazı önemli kişiler kısa süren birtakım konuşmalar yaparlar. En sonunda önceden belirlenmiş bir kişi sahneye gelerek çiftin evlilik cüzdanındaki bilgileri yüksek sesle okumaya başlar.

Konuşmaların bir bölümünde sunucu, gelin ve damatı ailelerinin önünde üç kez başlarını bellerine kadar eğerek selamlatır. En sonunda da sahneye bir içecek, genel olarak Çin şarabı, getirilir ve çiftin bu içkiyi beraber içmesi istenir.

Konuşmaların bitmesinin ardından davetliler yemeklerini yemeye devam ederler. Bu sürede gelinle damat da biraz yemek yer. Ardından gelin üstünü değiştirir ve geleneksel bir Çin kıyafeti olan, Qipao adlı kırmızı bir elbise giyer.

Qipao giyen Çinli gelin

Gelinin üstünü değiştirmesinin ardından gelin ve damat tek tek masaları dolaşır. Alkol almaktan hoşlanan damatlar her gittikleri masada davetlilerin ve düğünün şerefine kadeh kaldırır ve bir kadeh içkiyi bir dikişte içmeye çalışırlar.

“Düğüne gidelim de şöyle bir kurtlarımızı dökelim.”düşüncesinde olanlar Çin’de hayal kırıklığına uğrayabilirler; çünkü Çin’deki dans, şarkı, oynama gibi aktiviteler Çin düğün gelenekleri arasında yer almaz.

Bir Çinli İle Evlenmeyi Düşünenlerin İhtiyacı Olabilecekler

Düğün kıyafeti: Gelinlik ve damatlık almak isteyenlerin önünde çok seçenek var. Mağaza mağaza dolaşıp kıyafet denemekten hoşlanmayan, internetteki alternatifleri değerlendirmek isteyenler için gördüğüm kadarıyla Trendyol‘daki seçenekler de azımsanmayacak kadar çok.

Qipao: Bir Çinli ile evlilik Qipao olmadan olmaz. Türkiye’de Qipao satılan bir yer var olup olmadığını bilmiyorum; ama Çin’in en tanınan e-ticaret sitelerinden Aliexpress‘de her çeşit Qipao bulmak mümkün. Sitede günlük hayatta giyilen Qipao kıyafetler dahi var.

Uçak bileti: Çinliler için düğün çok önemli. Türkiye’de evlenip düğünü Türkiye’de yapanların dahi Çin’de ikinci düğünlerinin olma ihtimali çok yüksek. Bu nedenle Çin’e en azından çekirdek aile ile seyahat etme ihtiyacı olabilir. Bunun için ben Çin’in en büyük seyahat sitesi Trip.com‘a da göz atmanızı öneririm. Ben Çin’de bu siteyi birkaç defa kullandım. Her seferinde de servis kalitelerinden çok memnun kaldım.

Otel Rezervasyonu: Çin’e bir seyahat yapılacaksa seyahat süresince otelde kalmak gerekilir. Çinliler sıcak kanlıdırlar. Misafirlerini evlerine davet ederler. Ama Türkiye’deki gibi ısrarcı olmazlar. Başkasının evinde kalma alışkanlıkları pek yoktur. Otel rezervasyonu için ben DÜnya devi booking.com’u tavsiye ederim. Sitenin Türkçe olması ve çok fazla seçenek sunan, çok profesyonel bir site olması bence booking.com’un en büyük artıları.

Booking.com

3 thoughts on “Bir Çinli İle Evlenmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler”

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir