Çinliler İle Hangi Konular Nasıl Konuşulur?

Aliexpress TR

Çinliler ile daha güvenli iş ilişkileri kurabilmek için onlarla arkadaş olmakta çok büyük yarar var. Arkadaş olmaya çalışırken Çinliler’in hangi konularla ilgili konuşmaktan hoşlandıklarını, hangi konuları konuşmaktan haz etmediklerini bilmek gerekiyor.

Çinliler ile konuşurken politikaya mümkün olduğunca girmemek gerekiyor. Din hakkında konuşurken de dikkatli olmakta yarar var. Çinliler’in konuşmaktan en çok hoşlandığı konuların başında seyahat ve kültürel farklılıklar geliyor.

Politika

Politika, Türkiye’de çok yaygın olarak konuşulsa da Çinliler’in neredeyse hiç politika konuşmadıklarını şimdiden söyleyeyim. Çin’in yönetim biçimi Çin dışında yaşayanlara ilginç gelir. Bazı kişiler Çinliler’in çok zor koşullarda yaşadığını dahi düşünebilir. Sebebi ne olursa olsun politik konulata girmemek en doğrusu.

Çinliler genel olarak ülkeleri ve liderleriyle gurur duyarlar ve liderlerinin dediklerini mutlak doğru olarak kabul ederler. Politik konularda onların fikirlerine karşı çıkmak onları incitebilir.

Tayvan, Tibet, Tiananmen, Xinjiang gibi Çin için hassas konuları konuşurken kelimeleri özenle seçip politik mesajlar vermemek çok önemli.

Kültürel Farklılıklar

Çin ile Türkiye arasında kültürel anlamda bazı benzerlikler olsa da farklılıklar azımsanmayacak kadar çok. Birçok kişi gördükleri farklılıklara dayanarak Çinliler’in birçok şeyi yanlış yaptığını düşünür ve onlara kendi kültürlerini anlatmaya başlar.

Kültürel farklılıkların konuşulmasında herhangi bir sıkıntı yok; ama bu farklılıkları konuşurken Çin’i ve Çin kültürünü suçlayıcı cümleler kurmaktan kaçınmak gerekiyor. Çinliler’in binlerce yıldır aynı topraklarda aynı kültürün bir parçası olduklarını unutmamak lazım.

Çin kültürü ile ilgili detaylı bilgi arıyorsanız Bilgi Fırını’ndaki bu yazı ilginizi çekebilir.

Din

Çin’de hiç konuşulmaması gereken konulardan biri. Bazı kişiler Çinliler ile karşılaştıklarında ilk olarak kendi dinlerini anlatmaya çalışırlar. Oysa ki Çinliler’in çok büyük bir çoğunluğu dinlerin her birine karşı tarafsız bir tutum içindedirler. Çoğu Çinli dinlerin detaylarını öğrenmeye ilgi dahi göstermez.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı th

Müslümanlıkla ilgili Çinliler’in çoğunun tek bildiği müslümanlarun domuz eti yemediği. Eğer Çinliler’e bir Müslüman dininden dolayı domuz eti yemediğini söylerse Çinliler söylenenleri olduğu gibi kabul eder ve dinle ilgili başka soru kolay kolay sormaz.

Trip.com WW

Spor

Türkiye’de özellikle erkekler en az politika konuştukları kadar futbol konuşurlar. Çin’de her geçen yıl futbolun popülerliğini arttırdığı, hele Dünya Kupası zamanında Çin’in hiç tahmin edilemeyecek şekilde bir futbol ülkesine dönüştüğü söylenebilir; ama bu durum Çinliler’in uzun uzadıya futbol konuşmaya başladıkları anlamına gelmiyor. Avrupa futboluna ilgi duyup Türkiye’nin üç büyük takımını dahi bilenler hariç.

Spordan hoşlanan Çinliler’in en çok ilgi gösterdiği sporların başında basketbol geliyor. NBA’e ilgi duyan pekçok kişi NBA’de oynayan takımlar ve oyuncular hakkında çok geniş bilgiye sahip.

Çin’de popüler olan takım sporlarını merak ediyorsanız Bilgi Fırını’ndaki bu yazı ilginizi çekebilir.

Türkiye

Çinliler’in diğer ülkelerle ilgili bilgileri genel olarak kalıplaşmış bilgilerden ibarettir. Birçok kişi Türkiye’nin tam olarak nerede olduğunu dahi bilmeyebilir. Ama ülkelerin güzelliklerinden, yemek kültüründen konuşmaktan keyif alırlar.

Türkiye ile ilgili birçok şey Çinliler’in ilgisini çekecek düzeyde. Türkiye’nin tarihine ve tarihi mekanlarına ilgi duyan Çinliler’in sayısı kısmen daha az olsa da, Türkiye’nin doğal güzelliklerine, Nevşehir’deki balon turlarına, Ege Denizi’ne, Türkiye’nin hem Asya’da hem Avrupa’da yer almasına,Türkiye’nin temiz havasına, dönere hemen hemen her Çinli’nin ilgi duyduğu veya duyabileceği bir gerçek.

italki WW
DHgate WW

2 thoughts on “Çinliler İle Hangi Konular Nasıl Konuşulur?”

  1. En sevdiğim yönlerinden biri de bu eğitim ve ticaret konuşmak.
    Malum ülkemizde politika, din, futbol ve askerlik muhabbetinden başka bir şey yok.

    1. Eğitimden, başarılardan konuşmayı çok severler gerçekten. Küçük yerlerde bana Çin tarihinden bir şeyler anlatan yaşlılara da denk geldim birçok kez.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.