İstanbul ile Pekin Arasındaki Farklar

İstanbul ile birçok şehir arasında ne tip fark olduğu ile ilgili onlarca yazı var. Ama nedense Pekin ile karşılaştırmanın yapıldığı pek yazı yok. Türkiye’de birçok kişinin Pekin hakkında bildikleri Tiananmen Meydanı ve portakallı Pekin Ördeği’nden ibaret.

İstanbul ile Pekin, birbirlerine 7000km mesafede bulunan iki dev şehir. İkisi de tarihte hemen hemen yüzyıllarda başkentlik yapmış. Zaten Pekin’in Çince adı olan Beijing(北京) kelimesi Çince’de “Kuzey başkenti” anlamına geliyor. Bugün İstanbul başkent olmasa da Pekin’in başkentliği herkesin bildiği gibi devam ediyor.

Pekin, 20 milyonu aşkın nüfusuyla İstanbul’dan daha büyük bir nüfusa sahip. Ama İstanbul’daki nüfus yoğunluğu Pekin’den daha fazla. Pekin’deki ortalama maaş İstanbul’un iki katı düzeylerde. Ama şehir için ulaşım İstanbul’da Pekin’den daha masraflı.

Geçenlerde versus.com diye adını önceden hiç duymadığım bir site buldum. Bence bu site bulunmaz hint kumaşı cinsinden, çok sayıda kategoride kolayca karşılaştırma yapmaya imkan tanıyan bir site. “Siteyi bulmuşken İstanbul ve Pekin arasındaki farklara da bakayım” diyerek bu iki metropol şehri karşılıştırdım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. (Bu yazıdaki rakamlar siteden aldığım rakamlardır)

Bu yazıda İstanbul ile Pekin arasındaki farkları aşağıdaki başlıklar altında inceledim:

Nüfus

Sitede İstanbul’un nüfusu 15.5 milyon, Pekin’in nüfusu ise 21.5 milyon olarak verilmiş. Yani İstanbul’un kalabalıklığına bakarak “İstanbul’da yaşanmaz” diyenler için Pekin “hiç yaşanmamaması gereken bir şehirmiş gibi görünebilir. Pekin’de nüfus artış hızının İstanbul’dan fazla olması nedeniyle iki şehrin nüfusu arasındaki fark da giderek açılıyor demektir.

Nüfusu 6 milyon daha az olan İstanbul’da nüfus yoğunluğu Pekin’in iki katı seviyesinde. Bu da demek oluyor ki İstanbul daha küçük bir alanda çok daha fazla kişinin yaşadığı bir şehir.

İstanbulPekin
Nüfus15.5 milyon21.5 milyon
Nüfus yoğunluğu2662 kişi/km21300 kişi/km2
Nüfus artış hızı%1.68%3.7
İstanbul ile Pekin’in nüfuslarının karşılaştırılması

Yaşam

Yaşam standardı iki şehirde birbirine benzer. Ama üzülerek söylemeliyim ki İstanbul işsizlik konusunda Pekin’den açık ara önde. (Pekin için verilen rakamın doğru olduğunu varsayarsak)

İki metropol ekonomik olarak birbirine benzer seviyede olsa da Pekin’de ortalama maaş İstanbul’un iki katı seviyesinde. (Buna rağmen iki şehirdeki KDV birbirine çok benzer oranlarda.) Şehirlerde yaşayan dolar milyonerlerinee bakıldığında Pekin’de İstanbul’a oranla çok daha fazla sayıda milyoner yaşadığı görülüyor.

Pekin’de ev ve süt fiyatları İstanbul’a oranla çok yüksekken, İstanbul’da benzin fiyatları Pekin’e oranla daha pahalı. Benzin fiyatları arasındaki fark giderek kapanırken ev fiyatlarının Çin’de, özellikle Pekin gibi şehirlerde Türkiye’ye oranla çok daha hızlı bir şekilde pahalılaştığını da söyleyeyim.

İstanbulPekin
Ekonomik büyüklük182 milyar dolar174 milyar dolar
KDV%17%18
Ortalama maaş690.62USD1248.56USD
İşsizlik%15.5%1.39
Üniversite sayısı3871
1 litre sütün fiyatı0.79USD1.57USD
1 litre benzin1.38USD0.91USD
İstanbul ile Pekin’de yaşam maliyetlerinin karşılaştırılması

İklim

İki şehirde de benzer iklim görülüyor. Ama İstanbul’un denize kıyısı olmasından dolayı hava daha nemli. Pekin’e en yakın deniz kıyısı 150km ötedeki Tianjin şehrinde bulunuyor.

Pekin’de kış aylarının en güzel tarafı şehrin tamamının merkezi olarak ısıtılıyor olması. İstanbul’da evlerin çoğunda doğalgaz olsa da bence merkezi ısıtmanın keyfi başka.

İstanbulPekin
Ortalama sıcaklık 16.1 derece12.55 derece
Nem oranı%79%56.8
İstanbul ve Pekin iklimlerinin karşılaştırılması

Ulaşım

İki şehri metro ağları bazında karşılaştıracak olursak Pekin’in çok daha gelişmiş bir ağa sahip olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

İstanbul raylı sistemi ve Pekin metrosu

İstanbul’da toplu ulaşım bilet fiyatları Pekin’e oranla daha pahalı. Buna bağlı olarak da İstanbullular’ın her ay toplu taşımaya ödediği miktar Pekin’de yaşayanlara oranla çok daha fazla.

İstanbulPekin
Tek yön toplu taşıma bileti0.7USD0.52USD
Aylık kişi başı toplu taşıma masrafı50.3USD29.49USD
İstanbul ve Pekin’de toplu ulaşım masrafları

Sonuç

İstanbul’un doğal güzellikleri ile yarışabilecek çok fazla büyük şehir yok Dünya’da. Pekin’in doğal güzellikleri de İstanbul’la kıyaslanamayacak düzeyde. Ama yaşam standardı, gelirler ve pahalılık konusunda Pekin’in İstanbul’dan daha ileride olduğunu söylemekte yarar var. İkisi de büyük şehir. Birinde yaşayabilen ötekinde çok rahat yaşayabilir.

Çin’e Gitmeyi veya Çin İçinde Seyahat Etmeyi Düşünenler İçin Yararlı Siteler

  • Trip.com: Uçak bileti almak için çok fazla alternatif var. Ama fiyat ve hizmet araştırması yaparken Çin devi Trip.com‘u esgeçmemek lazım.

Trip.com, servis kalitesi ile müşterilerini hiç ortada bırakmayan bir site. Özellikle Çin içindeki ulaşım için ideal. Ben Trip.com’dan uçak bileti aldım. Bir seferinde uçuşun gecikeceği ile beni bilgilendirmek için uçuştan saatler önce beni telefondan arayarak boşu boşuna havalimanında beklememin önüne geçmiş ve gönlümü kazanmışlardı.

Çin içi tren biletlerini Trip.com’dan satın almak mümkün. Çince bilmeyenler için İngilizce dil desteği olan tren bileti satış sitesi çok fazla yok. Trip.com, yabancılar için bu problemi ortadan kaldıran sitelerden biri.

Trip.com’da tahmin edilebileceği gibi otel rezervasyonu da yapılabilir. Hatta şu an otel rezervasyonu konusunda Çin’de en çok tercih edilen sitelerin başını Trip.com’un çektiğini de söyleyebilirim.

Trip.com’un bir diğer güzel tarafı da Çin’deki turistik tesislerin giriş biletlerinin site üzerinden alınabiliyor olması. Hatta çok turistik bölgeler için paket turlar dahi satın alınabiliyor.

  • booking.com: Booking.com, Türkiye’de hemen herkesin bildiği bir site. Site Çin’de büyümek için çok çabalıyor; ama Trip.com’u koltuğundan edebilmek için daha çok zamana ihtiyaçları var.

Booking.com Çin içindeki her şehirde otel rezervasyonu yapmak için kullanılabilir. Sitedeki otel sayısı Çinli sitelerdekinden daha az; ama sitenin Türkçe versiyonunun çok profesyonelce hazırlanmış olması booking.com’u bakmaya değer hale getiriyor.

Booking.com
  • setur.com.tr: Türkiye’deki seyahat firmaları arasında en önde gelenlerinden biri. Setur üzerinden uçak ve otel rezervasyonları yapılabilir. Sitenin doğal olarak tamamen Türkçe ve Türkler’e yönelik olması Setur’u tercih etmeye değer hale getiriyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir