Çin Seyahati Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Her geçen yıl daha fazla kişi gerek kültürü, gerek ticaret imkanları nedeniyle Çin seyahati yapıyor. Daha önce Çin seyahati yapmamış olan kişiler ise Çin’e ilk defa ayak basmadan önce Çin ile ilgili bilgiler öğrenme telaşı içinde. Kimisi Google’da Çin ile ilgili bütün yazıları okumaya çalışırken kimisi de araştırmacı-gazetecivari bir şekilde gördüğü her kişinin Çin ile ilgili bildiklerini öğrenmeye çalışıyor. Eğer siz de yolunu ilk defa Çin seyahati yapacak olanlardan biriyseniz bu yazı tam size göre. İşte Çin’e gelmeden önce bilmeniz gerekenler:

Çin bayrağı-bing.com
  • Google’da Çin ile ilgili yazılmış olan her yazıyı mutlak doğrular olarak kabul etmeyin. Yazıyı yazan kişinin yazıyı yazmadan önce neler yaşadığını ve aslında ne düşündüğünü hiçbir zaman bilemezsiniz.
  • Size bazı kişiler “Çinliler müslümanları ve Türkleri sevmez.” tarzı birtakım şeyler söylemiş olabileceğini düşünüyorum. Politik konulara girmeye gerek yok. Doğu bölgelerine, özellikle Şanghay, Pekin, Guangzhou ve çevresindeki illere gelirseniz kimsenin ne sizin müslümanlığınızla ne de Türk oluşunuzla bir probleminin olmadığını görebilirsiniz. Türkiye’yi yanlış tanıyanlar olabilir; ama Türk olduğunuz için sözlü veya fiziksel tacize maruz kalmayacağınız kesin. Onlar Türkiye’yi yanlış biliyorsa doğrusunu onlara siz anlatın.(bkz.Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler)
  • Herkesin aklına gelen “Çinliler böcek yiyor, bebek yiyor” benzeri efsanevi cümleler sizleri korkutmasın. Çinlilerin içinde böek yiyenlerin olduğu doğru; ama bu kişilerin oranı çok ama çok düşük. Çin’de yaşamak demek illa ki böcek yemek anlamına gelmiyor. (Böcek yiyecek kadar maceraperest değilseniz tabii.)(bkz.“Çinliler Ne Yer?” Diye Soranlar İçin Bilgiler)
  • İşgücünün Çin’de ucuz olduğunu birçok kişi söyler. Hatta bazıları bunu daha da ileriye götürüp “Çinliler günlüğü bir dolara çalışıyorlar” da diyorlar. İnanın bana artık Çin’de 1 dolara çalışan kimse kalmadı. Şu an Şanghay ve çevresindeki bölgelerde asgari ücret Türkiye ile çok yakın düzeyde.(bkz.Çin’de Zenginlik Düzeyinin Boyutları ve Pahalılık)
  • Çin’e gelme hayalleri kuran; ama vize alamayınca Çin konsolosluğuna kızarak konsolosluğun kasti olarak Türkler’e vize vermediğini düşünenlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Vize konusunda birtakım zorlukların olduğu doğru; ama konsolosluğun başvuru yapanlardan istediği, başvuru için gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde konsolosluğa verilmesi. Vize konusunda problem yaşayanların çoğunun en büyük sıkıntısı eksik belge veya muadil belgelerle başvuru yapmaları. Belgeler tam olduktan sonra vizenizi alacaksınız. Yeter ki konsolosluğun istediklerini sorgulamadan yapın ve aracı acentelerin önerilerine kulak verin.(bkz.Çin Vizesi Hakkında Genel Bilgiler)
  • Birçok kişinin bana “Pekin’e gidince burnuna çok garip bir koku gelecek” dediğini hatırlıyorum. Hatta gezi için Türkiye’ye gittiğim zamanlarda Pekin’de böyle bir kokunun gerçekten olup olmadığını soranlar dahi oldu. Pekin’e hiç gitmediysem 20 defa gitmişimdir. O bahsedilen kokunun ne olduğunu hala daha bilmiyorum. Burnumun her kokuyu çok iyi bir şekilde alabildiğini hiç iddia etmedim; ama bahsedilen beni rahatsız eden bir  koku hiç almadım.
  • Çin’e gelip ucuz iPhone alma hesapları yapan biriyseniz size kötü bir haberim var. Zira Çin’de iPhone sizin tahmin ettiğiniz gibi ucuz değil. Yanlış bilmiyorsam iPhone 7 yaklaşık 7000 yuandan(yaklaşık 1000dolar) satılıyor. Garantisi de sadece 1 yıl. Alıp almamak size kalmış.
  • Çin’e gidip aç kaldığını söyleyen birçok kişi ile karşılaşmış olabilirsiniz. Korkmayın. Bu kişilerin genelde aç kalmalarının nedeni kendilerini Çin yemeklerine hazırlamamış olmaları ve Türk yemekleri haricindeki yemekleri beğenmemeleridir. Dini hassasiyetleriniz varsa size uygun yemek bulmak için biraz daha araştırma yapmanız gerekebilir. Ama yemek bulamamak diye bir şey yok. Bir milyardan fazla kişinin doyabildiği bir ülkede siz de karnınızı doyurabilecek bir şeyler bulabilirsiniz. Yeter ki değişik tatlara hazır olun.
  • Size birçok kişi “yanına çikolata, sucuk, peynir vb. şeyler al. Orada bunları bulamazsın.” gibi önerilerde bulunabilir. Size tavsiyem yanınıza sadece gerçekten özleyeceğiniz şeyleri alın ve aldıklarınızı ambalajından çıkarmadan yanınızda getirin. Aksi takdirde getirdiğiniz şeyin ne olduğunu anlamazlarsa o yanınızdaki şeyi Çin’e sokmanıza izin vermeyebilirler. Evinden cam kavanoza doldurduğu pekmezi Çin’e girerken içmek zorunda kalan kişi gibi olmak istemezsiniz sanırım.
  • Facebook, Twitter, Google gibi en çok kullanılan web sitelerin Çin’de engelli olduğu doğru. Bu siteler Türkiye’de hayatımızın bir parçası gibi görünse de aslında bu siteleri kullanmayınca hayatımızdan bir şey eksilmediğini görebilmek için gidilebilecek en doğru yer Çin’den başkası değil.
     Çin’e gitmeden önce bilinmesi gerekenler ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.