Çin’in Sembolü Pandaların Özellikleri Nelerdir?

Pandalar, bir çeşit ayı olmalarına rağmen pofuduk, sevimli görüntüleri nedeniyle Dünya’da büyük küçük herkesin ilgisini çekiyor. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pandalar bugün Çin‘de çok özenli bir şekilde korunmaya alınmış durumda.

Pandalar, Dünya’da yalnızca Sichuan’deki bambu ormanlarında yaşar. Doğduklarında 100gr ağırlığında olan panda yavruları yetişkinliklerinde 100kg ağırlığa ulaşıyor. Uysal ve sevimli görünmelerine rağmen tehlike anında saldırgan olabilirler. Pandaların nesillerinin tükenme tehlikesinin bulunmasının temel nedeni pandaların üremelerinin çok zor olması.

Pandaları korumak amacıyla Çin’in Chengdu şehrinde Panda Yetiştirme Merkezi bulunuyor. 106 hektarlık bir alana yayılmış olan merkezde 60 panda bulunuyor. Dünya genelinde ise sadece 1000 adet panda yaşıyor.

Ben Pekin ve Şanghay hayvanat bahçelerinde panda gördüm. Şanghay’da yanlış hatırlamıyorsam iki panda vardı; ama Pekin’dekilerin sayısı 10’dan fazlaydı. Hayvanat bahçelerinde pandalar her zaman ilgi odağı halinde. Sadece pandaların bulunduğu bölüm için ek para alan hayvanat bahçeleri dahi var.

Geçmişte Çinli liderler tarafından başka ülke liderlerine panda hediye edilmiş. Pandanın neslinin tükenme tehlikesinden dolayı bu gelenek sonlandırılmış.

10USD karşılığında Çin’de kalacağınız, bütçenize uygun oteli sizin için araştıralım!

Panda çeşitleri

Panda deyince herkesin aklına siyah, beyaz renkteki sevimli ayı gelse de aslında bu pandaların iki çeşidi bulunuyor.

Birinci çeşit dev panda olarak adlandırılıyor ki herkesin bildiği panda çeşidi bu. Bir diğer panda çeşidi ise küçük panda, başka bir deyişle kızıl panda. Dışarıdan bakışta bir rakunu andıran bu panda bakırımsı kahverenge sahip ve bilinen pandaya hiç benzemiyor. Kızıl panda 120cm uzunluğunda ve 4.5 kilogram ağırlığında.

Kızıl pandayı Pekin hayvanat bahçesinde gördüm. Bu farklı hayvana neden panda dendiğini hala anlamış değilim.

Kızıl panda

Bu yazıda Dev Panda ile ilgili detaylara gireceğim. Kızıl Panda başka bir yazının konusu olabilir.

Pandalar nerede yaşar?

Dev pandaların Çin’in Sichuan Eyaleti’nde yaşadıklarını söylemiştim. Bu eyalet sınırlarındaki Yangtze Havzası’nda bulunan bambu ormanları dev pandaların Dünya’da doğal olarak yaşayabildiği tek yerdir.

Pandaların doğal olarak yaşayabildiği alanların bu derece kısıtlı olması pandaların neslinin tükenme tehlikesi karşısında olmasında önemli etkenlerden biri.

Pandaların anavatanı Chengdu şehrinin Çin haritasındaki yeri

Yavru Pandalar

Pandaların hamilelik süreleri 120 ila 160 gün arasında değişir. Yeni doğan pandalar tamamen tüysüz ve pembe renkte olur. Ayrıca gözleri de tamamen kapalıdır. Aşağıdaki fotoğrafta yeni doğmuş panda yavrularını görebilirsiniz.

Yeni doğmuş panda yavruları

Panda yavruları yetişkinlerine oranla çok küçük. Memeli hayvanlar arasında yavrularının yetişkinlerine oranı en küçük olan hayvanlardan biri pandadır.

Panda yavruları ortalama 100gram ağırlığında doğar. Üç aylıkken yürümeye başlayan yavrular 1.5 yaşında iken 50kg ağırlığında olur. Bu büyüklüğe ulaştuktan sonra yavrular annelerinden ayrılır.

Yetişkin pandalar

Dev pandaların tüyleri herkesin bildiği gibi siyah-beyaz renkte ve pofuduktur.

Yetişkin dev pandalar 1.5 metre uzunluğunda olurlar. Erkek pandalar 115kg, dişiler ise 100kg ağırlığında olabilirler.

Bir dev pandada bir başparmak ve beş parmak bulunur. Parmaklardaki pençeleri sayesinde bambuları daha kolayca tutabilir ve yiyebilirler.

Dev pandanın kuyruğu ortalama 25 cm uzunluğundadır.

Pandalar ne yer?

Dev pandalar bir ayı türü olmaları nedeniyle etçil sayılabilirler. Ama beslenme şekillerine bakınca pandaların otçul olduğu da söylenebilir. İşin ilginç yönü pandaların sindirim sisteminin etçil hayvanlarla benzerlik göstermesidir. Pandalar selülozu sindiremez.

Pandaların yedikleri besinlerin %99’u bambudur. Bambu tüketimiyle yeterli enerji ve proteinin alınma hızının çok yavaş olması pandaları bir günde 14 saat bambu yemeye zorlar. Bu 14 saatte ağırlıklarının %15’i kadar bambu yiyebilen pandalar hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilir.

Pandaların yedikleri besinlerin %99’unu bambu oluşturur

Pandalar saldırır mı?

Pandalar dışarıdan bakıldığında sessiz ve uysal görünür. Ama çabuk sinirlenirler ve onları rahatsız ettiklerine inandıkları insanlara saldırabilirler. Başka bir deyişle kendilerini tehlikede gördüklerinde bir ayı türü olduklarını hatırlarlar.

Pandalarla doğada karşılaşma ihtimali yok denecek kadar az; ama bir ihtimal böyle bir şey olursa yapılacak en iyi şey pandalara sarılmaya çalışmak yerine bulunulan ortamdan sakince uzaklaşmaktır.

Pandaların iletişim şekli

Alibaba WW

Pandaların kendilerine göre 13 farklı ses tonu vardır; ama diğer ayılar gibi kükremezler. Farklı şeyleri yaparken bazen keçiye, bazen de köpeğe benzer farklı sesler çıkarırlar.

Pandalar duygularını yüz ifadeleriyle belli edemezler. Köpek ve kediler gibi kuyruklarını da sallayamazlar. Birbirleriyle iletişim kurmak için yapışkan bir madde salgılar ve onu ağaç, kaya gibi yerlere sürerler. Bu yapışkan maddenin kokusu onların o anki ruh hali ile ilgili bilgi verir.

Pandaların üremesi

Pandalar çok zor hamile kalırlar. Hamile kalabilen pandaların da büyük ihtimalle bir adet yavrusu olur. Pandaların ikizlerinin olması haber bültenlerine konu olacak kadar önemli bir olaydır.

Dişi pandalar yılda yalnızca bir kez yumurtlar. Bu yumurtlama döneminde erkek pandaların döllenmeyi tamamlamak için yalnızca 40 saati vardır. Bu sürede döllenme gerçekleşmezse yavrulamak için bir sene daha beklemeleri gerekir.

Panda Yetiştirme Merkezi’nde pandaların yavru sahibi olmalarına yardımcı olabilmek amacıyla suni döllenme yapılır. Ama pandaların anne karnındayken çok küçük olmaları sebebiyle bir pandanın gerçekten hamile olup olmadığını anlamak çok zordur. Ultrason kullanarak dahi tam sonuç alınamaz.

2 thoughts on “Çin’in Sembolü Pandaların Özellikleri Nelerdir?”

  1. Chengdu’daki panda bakım merkezini ziyaret etme fırsatı bulmuştum, oldukça büyük ve yeşil bir alan. Panda şeklindeki tur otobüsleri aşırı sevimliydi tabii ama gerçek pandalar… hem büyük hem de çok şirinler. Postlarının yumuşak görüntüsüne aldanmıştım ki tur rehberimiz dokununca pek de yumuşak olmadıklarını söyledi. Kızıl pandalar dev pandalara göre çok daha hareketli ve bir o kadar da tatlıydı. Oradan sıkı bir pazarlıkla aldığım panda peluşumu hala saklıyorum :’)

    1. Panda bakım benim en çok ziyaret etmek istediğim yerlerden biri; ama hala daha oraya gitme durumum olmadı. Umarım ben de bir gün gidebilirim.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top