Çin’in Sembolü Pandaların Özellikleri Nelerdir?

Udemy WW

Pandalar, bir çeşit ayı olmalarına rağmen pofuduk, sevimli görüntüsü nedeniyle Dünya’da büyük küçük herkesin ilgisini çekiyor. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pandalar bugün Çin’de çok özenli bir şekilde korunmaktadır.

Pandalar, Dünya’da yalnızca Sichuan’deki bambu ormanlarında yaşar. Doğduklarında 100gr ağırlığında olan panda yavruları yetişkinliklerinde 100kg ağırlığa ulaşır. Uysal ve sevimli görünmelerine rağmen tehlike anında saldırgan olabilirler. Pandaların nesillerinin tükenme tehlikesinin bulunmasının temel nedeni pandaların üremelerinin çok zor olmasıdır.

Pandaları korumak amacıyla Çin’in Chengdu şehrinde Panda Yetiştirme Merkezi bulunuyor. 106 hektarlık bir alana yayılmış olan merkezde 60 panda bulunuyor. Dünya genelinde ise sadece 1000 adet panda yaşıyor.

Ben Çin’de yaşadığım için Pekin ve Şanghay hayvanat bahçelerinde panda gördüm. Şanghay’da yanlış hatırlamıyorsam iki panda vardı; ama Pekin’dekilerin sayısı 10’dan fazlaydı.

Hayvanat bahçelerinde pandalar her zaman ilgi odağı halinde. Panda görmek isteyenler hiç bitmiyor.

Geçmişte Çinli liderler tarafından başka ülke liderlerine panda hediye edilmiş. Pandanın neslinin tükenme tehlikesinden dolayı bu gelenek sonlandırılmış.

Panda çeşitleri

Panda deyince herkesin aklına siyah, beyaz renkteki sevimli hayvan geliyor. Ama aslında bu pandaların iki çeşidi bulunuyor.

Birinci çeşit dev panda olarak adlandırılıyor. Panda adını duyunca aklımıza gelen hayvan literatürde dev panda olarak geçiyor.

Bir diğer panda çeşidi ise küçük panda, başka bir deyişle kızıl panda olarak biliniyor. Dışarıdan bakışta bir rakunu andıran panda bakırımsı kahverenge sahiptir. 120cm uzunluktaki bu hayvan 4.5 kilogram ağırlığındadır.

Kızıl pandayı Pekin hayvanat bahçesinde gördüğümü hatırlıyorum. Bu farklı hayvana neden panda dendiğini hala anlamış değilim.

Kızıl panda

Bu yazıda Dev Panda ile ilgili detaylara gireceğim. Kızıl Panda başka bir yazının konusu olabilir.

Pandalar nerede yaşar?

Agoda WW

Dev pandaların Çin’in Sichuan Eyaleti’nde yaşadıklarını söylemiştim. Bu eyalet sınırlarındaki Yangtze Havzası’nda bulunan bambu ormanları dev pandaların Dünya’da doğal olarak yaşayabildiği tek yerdir.

Pandaların doğal olarak yaşayabildiği alanların bu derece kısıtlı olması pandaların neslinin tükenme tehlikesi karşısında olmasında önemli etkenlerden biri.

Pandaların anavatanı Chengdu şehrinin Çin haritasındaki konumu

Yavru Pandaların fiziksel özellikleri

Pandaların hamilelik süreleri 120 ila 160 gün arasında değişir. Yeni doğan pandalar tamamen tüysüz ve pembe renktedir. Ayrıca gözleri de tamamen kapalıdır. Aşağıdaki fotoğrafta yeni doğmuş panda yavrularını görebilirsiniz.

Yeni doğmuş panda yavruları

Panda yavruları yetişkinlerine oranla çok küçüktür. Memeli hayvanlar arasında yavrularının yetişkinlerine oranı en küçük olan hayvanlardan biri pandadır.

Panda yavruları ortalama 100gram ağırlığında doğar. Üç aylıkken yürümeye başlayan yavrular 1.5 yaşında iken 50kg ağırlığında olur. Bu büyüklüğe ulaştuktan sonra yavrular annelerinden ayrılır.

Yetişkin pandaların fiziksel özellikleri

Dev pandaların tüyleri herkesin bildiği gibi siyah-beyaz renkte ve pofuduktur.

Yetişkin dev pandalar 1.5 metre uzunluğunda olurlar. Erkek pandalar 115kg, dişiler ise 100kg ağırlığında olabilirler.

Bir dev pandada bir başparmak ve beş parmak bulunur. Parmaklardaki pençeleri sayesinde bambuları daha kolayca tutabilir ve yiyebilirler.

Dev pandanın kuyruğu ortalama 25 cm uzunluğundadır.

Pandalar ne yer?

Dev pandalar bir ayı türü olmaları nedeniyle etçil sayılabilirler. Ama beslenme şekillerine bakınca pandaların otçul olduğu söylenebilir. İşin ilginç yönü pandaların sindirim sisteminin etçil hayvanlarla benzerlik göstermesidir. Pandalar selülozu sindiremez.

Pandaların yedikleri besinlerin %99’u bambudur. Bambu tüketimiyle yeterli enerji ve proteinin alınma hızının çok yavaş olması pandaları bir günde 14 saat bambu yemeye zorlar. Bu 14 saatte ağırlıklarının %15’i kadar bambu yiyebilen pandalar hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilir.

Pandaların yedikleri besinlerin %99’unu bambu oluşturur

Pandalar saldırır mı?

Pandalar dışarıdan bakıldığında sessiz ve uysal görünür. Ama çabuk sinirlenirler ve onları rahatsız ettiklerine inandıkları insanlara saldırabilirler. Başka bir deyişle kendilerini tehlikede gördüklerinde bir ayı türü olduklarını hatırlarlar.

Pandalarla doğada karşılaşma ihtimali yok denecek kadar az; ama bir ihtimal böyle bir şey olursa yapılacak en iyi şey pandalara sarılmaya çalışmak yerine bulunulan ortamdan sakince uzaklaşmaktır.

Aliexpress TR

Pandaların iletişim şekli

Pandaların kendilerine göre 13 farklı ses tonu vardır; ama diğer ayılar gibi kükremezler. Farklı şeyleri yaparken bazen keçiye, bazen de köpeğe benzer farklı sesler çıkarırlar.

Pandalar duygularını yüz ifadeleriyle belli edemezler. Köpek ve kediler gibi kuyruklarını da sallayamazlar. Birbirleriyle iletişim kurmak için yapışkan bir madde salgılar ve onu ağaç, kaya gibi yerlere sürerler. Bu yapışkan maddenin kokusu onların o anki ruh hali ile ilgili bilgi verir.

Pandaların üremesi

Pandaların nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmasının en önemli nedeni pandaların çok zor üremesidir. Çok zor hamile kalırlar. Hamile olan pandaların büyük ihtimalle bir adet yavrusu olur. Pandaların ikizlerinin olması haber bültenlerine konu olacak kadar önemli bir olaydır.

Dişi pandalar yılda yalnızca bir kez yumurtlar. Bu yumurtlama döneminde erkek pandaların döllenmeyi tamamlamak için yalnızca 40 saati vardır. Bu sürede döllenme gerçekleşmezse yavrulamak için bir sene daha beklemeleri gerekir.

Panda Yetiştirme Merkezi’nde pandaların yavru sahibi olmalarına yardımcı olabilmek amacıyla suni döllenme yapılır. Ama pandaların anne karnındayken çok küçük olmaları sebebiyle bir pandanın gerçekten hamile olup olmadığını anlamak çok zordur. Ultrason kullanarak dahi tam sonuç alınamaz.

Çin’e Gitmeyi veya Çin İçinde Seyahat Etmeyi Düşünenler İçin Yararlı Siteler

  • Trip.com: Uçak bileti almak için çok fazla alternatif var. Ama fiyat ve hizmet araştırması yaparken Çin devi Trip.com‘u esgeçmemek lazım.

Trip.com, servis kalitesi ile müşterilerini hiç ortada bırakmayan bir site. Özellikle Çin içindeki ulaşım için ideal. Ben Trip.com’dan uçak bileti aldım. Bir seferinde uçuşun gecikeceği ile beni bilgilendirmek için uçuştan saatler önce beni telefondan arayarak boşu boşuna havalimanında beklememin önüne geçmiş ve gönlümü kazanmışlardı.

Çin içi tren biletlerini Trip.com’dan satın almak mümkün. Çince bilmeyenler için İngilizce dil desteği olan tren bileti satış sitesi çok fazla yok. Trip.com, yabancılar için bu problemi ortadan kaldıran sitelerden biri.

Trip.com’da tahmin edilebileceği gibi otel rezervasyonu da yapılabilir. Hatta şu an otel rezervasyonu konusunda Çin’de en çok tercih edilen sitelerin başını Trip.com’un çektiğini de söyleyebilirim.

Trip.com’un bir diğer güzel tarafı da Çin’deki turistik tesislerin giriş biletlerinin site üzerinden alınabiliyor olması. Hatta çok turistik bölgeler için paket turlar dahi satın alınabiliyor.

  • booking.com: Booking.com, Türkiye’de hemen herkesin bildiği bir site. Site Çin’de büyümek için çok çabalıyor; ama Trip.com’u koltuğundan edebilmek için daha çok zamana ihtiyaçları var.

Booking.com Çin içindeki her şehirde otel rezervasyonu yapmak için kullanılabilir. Sitedeki otel sayısı Çinli sitelerdekinden daha az; ama sitenin Türkçe versiyonunun çok profesyonelce hazırlanmış olması booking.com’u bakmaya değer hale getiriyor.

Booking.com
  • setur.com.tr: Türkiye’deki seyahat firmaları arasında en önde gelenlerinden biri. Setur üzerinden uçak ve otel rezervasyonları yapılabilir. Sitenin doğal olarak tamamen Türkçe ve Türkler’e yönelik olması Setur’u tercih etmeye değer hale getiriyor.

2 thoughts on “Çin’in Sembolü Pandaların Özellikleri Nelerdir?”

  1. Chengdu’daki panda bakım merkezini ziyaret etme fırsatı bulmuştum, oldukça büyük ve yeşil bir alan. Panda şeklindeki tur otobüsleri aşırı sevimliydi tabii ama gerçek pandalar… hem büyük hem de çok şirinler. Postlarının yumuşak görüntüsüne aldanmıştım ki tur rehberimiz dokununca pek de yumuşak olmadıklarını söyledi. Kızıl pandalar dev pandalara göre çok daha hareketli ve bir o kadar da tatlıydı. Oradan sıkı bir pazarlıkla aldığım panda peluşumu hala saklıyorum :’)

    1. Panda bakım benim en çok ziyaret etmek istediğim yerlerden biri; ama hala daha oraya gitme durumum olmadı. Umarım ben de bir gün gidebilirim.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir