Çin Hakkında Yanlış Bilinenler ve Doğrular

Çin’de belirli bir süre yaşamış olanlar haricinde Çin’i tanıyanların sayısı çok değil. Çin’i bilenler kimin Çin’i gerçekten tanıyıp kimin kulaktan dolma bilgilere dayanarak konuştuğunu çok kolay bir şekilde anlayabilirler.

Çin, birçok kişinin zannettiği gibi kişilerin bir dolara çalıştığı bir ülke değil. Çin malı ürünler de zannedildiği kadar ucuz ve kalitesiz değil. Öte yandan Çinliler’in Türkler’e karşı varsayimlarin aksine herhangi olumsuz tutumu yok.

Google’da Çin ile ilgili çok fazla Türkçe yazı çok az. En azından siyasi konulara girmeden Çin’i olduğu gibi anlatan yazı çok değil.

Politik konulardan pek anlamam. Uzun süredir Çin’de edindiğim tecrübelere dayanarak bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bu sayede Çin’i yanlış tanıyanlara yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Çin İle İlgili Bilgiler

Google’da Çin ile ilgili yazılmış olan her yazıyı mutlak doğrular olarak kabul etmemekte yarar var. Yazıyı yazan kişinin yazıyı yazmadan önce neler yaşadığını ve aslında ne düşündüğünü hiçbir zaman bilme şansı yok.

İşgücünün Çin’de ucuz olduğunu birçok kişi söyler. Hatta bunu daha da ileriye götürüp “Çinliler günlüğü bir dolara çalışıyorlar” diyenler dahi var.

Bundan 30-40 yıl önce bu tip söylemler doğru olabilirdi; ama artık Çin’de 1 dolara çalışan kimse kalmadı. Öyle ki Çin’in birçok eyaletinde asgari ücret dahi Türkiye’deki asgari ücreti geçmiş durumda. (Çin’de 2021’de Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?-Bilgi Fırını)

Çin’deki kişi başı milli gelirin yıllara ve başkanlara göre değişimi

Çin’e gelmeden önce birçok kişi bana “Pekin’e gidince burnuna çok garip bir koku gelecek” dedi. Türkiye’ye döndüğümde “Pekin’deki kokuyu aldın mı?” diye soranlar dahi oldu.

Saymadım; ama Pekin’e en az 30 defa gitmişimdir herhalde. O bahsedilen kokunun ne olduğunu hala daha bilmiyorum. Burnumun her kokuyu çok iyi bir şekilde alabildiğini hiç iddia etmedim; ama beni rahatsız eden bir koku da hiç almadım.

Çin Seddi konusunda da Çin’de bilinenler Türkiye’de bilinenlerden farklı. Türkiye’de okullarda bize öğretilen Çin Seddi’nin Hun akınlarını önlemek amacıyla yapıldığı.

Çin’de Çin Seddi ile ilgili konuştuğum hiçkimse bana Hunlar’dan bahsetmedi. Bazıları Moğollar dedi. Hepsi bu.

Yapımı 2000 yıla yakın süren, binlerce kilometrelik bir duvarın her bir bölümü aynı nedenden dolayı inşa edilmemiş olsa gerek. (Çin Seddi Hakkında Çin Kaynakları’na Göre Bilgiler-Bilgi Fırını)

Çinliler Hakkında Bilgiler

Size bazı kişilerin “Çinliler müslümanları ve Türkleri sevmez.” tarzı birtakım şeyler söylemiş olabileceğini düşünüyorum. Söylemediyse bile internette bunu iddia eden birtakım yazılar görmüşsünüzdür.

Az önce belirttiğim gibi politik konulara girmeden kendi tecrübemi aktarayım. Doğu bölgelerinde, özellikle Şangay, Pekin, Guangzhou ve çevresindeki illerde müslümanlıkla veya Türk olmakla problemi olan kimseye rastlamadım.

Türkiye’yi yanlış tanıyan, Türkiye’nin yerini dahi bilmeyen çok kişi gördüm; ama hiçbir yerde bu nedenden dolayı en ufak sözlü veya fiziksel tacize maruz kalmadım. (Çin’de Güvenlik Nasıldır?- Bilgi Fırını)

Çin’de sosyal medya

Facebook, Twitter, Google gibi en çok kullanılan web sitelerin Çin’de engelli olduğu doğru. Bazı kişiler bu sitelerin engelli olması nedeniyle Çin’de sosyal medyanın hepten yasaklandığını düşünüyor.

Çin’de sosyal medya yasak değil. Ama sosyal medyada kullanılan uygulamalar ve siteler Çin dışından çok farklı. Zaten hayat da bu sosyal medya araçları üzerine kurulu. (Çin’de Yasaklı Uygulamalar ve Alternatifleri-Bilgi Fırını)

Çin Malı Ürünler

Türkiye’de satılan çakma Çin malı ürünlerine bakan birçok kişi Çin’de hemen her şeyin çakma olabileceğini düşünüyor.

Düz mantıkla bakınca bu düşünce doğru gibi geliyor. Ama işin doğrusu Çin’de çakma ürün miktarı Türkiye’ye oranla çok az.

Google’de “bilinen arabaların Çinli kopyaları” başlığı altında yazılmış birtakım yazılar var. Bu yazılarda anlatılanlar ilginç. Doğruluk payları da var.

Ama bence 20’den fazla Çinli araba markasının ürettiği yüzlerce model arasından 10 tanesinin diğer arabalar benziyor olması Çin arabalarının hepsinin kopya olduğu izlenimini vermemeli. (En Popüler 10 Çin Araba Markası-Bilgi Fırını)

Çinli BYD firmasının ürettiği elektrikli Han modeli.

Çin Yemekleri

Herkesin aklına gelen “Çinliler böcek yiyor, bebek yiyor” benzeri efsanevi cümleler sizleri korkutmasın. Bütün Çinliler öyle değil.

Böcek gibi garip canlıları yiyen Çinliler’in olduğu doğru; ama bu kişilerin oranı tahmin edebileceğinizden çok düşük. Demek istediğim Çin’de yaşamak illa ki böcek yemek anlamına gelmiyor. (Çin Yemek Kültürü İle İlgili Genel Bilgiler-Bilgi Fırını)

Çin’e gidip aç kaldığını söyleyen birçok kişi ile karşılaşmış olabilirsiniz. Benim gördüğüm kadarıyla bu kişilerin aç kalmalarının nedeni kendilerini Çin yemeklerine hazırlamamış olmaları ve Türk yemekleri haricindeki yemekleri beğenmemeleri.

Dini nedenlerden dolayı her yemeyi yiyemeyecek durumda olanlar için dahi çok fazla seçenek var. Tek yapılması gereken farklı tatlara hazır olmak. (Çinliler En Çok Hangi Yemekleri Yer?- Bilgi Fırını)

Alibaba WW

Bir milyar dört yüz milyon kişinin doyabildiği bir ülkede yemek illa ki bulunuyor.

Çin Vizesi

Çin’e gelme hayalleri kuran; ama vize alamayınca Çin konsolosluğuna kızarak konsolosluğun kasti olarak Türkler’e vize vermediğini düşünenler olabilir. Bu kişilerin internette yazdıkları Çin vizesi almak isteyenleri kaygılandırabilir.

Vize konusunda birtakım zorlukların olduğu doğru; ama konsolosluğun başvuru yapanlardan istediği, başvuru için gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde konsolosluğa verilmesi.

Vize konusunda problem yaşayanların çoğunun en büyük sıkıntısı eksik veya muadil belgelerle başvuru yapmaları.

Belgeler tam olduktan sonra vizeyi almamak için hiçbir sebep yok. Ben sayısını hatırlamadığım kadar Çin vizesi başvurusunda bulundum. Hepsinde de vizemi aldım. (Çin Vizesi Çeşitleri ve Gerekli Belgeler-Bilgi Fırını)

Çin Seyahati Öncesi Hazırlık

Çin’e doğru yola çıkmadan önce birçok kişi “yanına çikolata, sucuk, peynir vb. şeyler al. Orada bunları bulamazsın.” gibi önerilerde bulunabilir.

Türk damak tadına uygun yiyecekleri Çin’de bulmak kolay değil. Ama bence her şeyi getirmeye çalışamaya gerek yok. Sucuk, peynir gibi yiyeceklerden az miktarda getirilmesini anlarım; ama bisküvi, çikolata gibi yiyecekler bence olmasa da olur.

Türkiye’den yiyecek getirecek olanların yiyecekleri ambalajlı hallerinde getirmelerinde yarar var. Ambalajı olmayan yiyeceklerin Çin’e sokulmasına izin vermeyebilirler.

Çin’e girerken havaalanındaki köpeğin farklı bir koku alması nedeniyle Türkiye’den sucuk getirip Çin’e sokamayan kişiler olduğunu duydum.

Evinde cam kavanoza pekmez dolduran, ama Çin’e girişte o pekmezi içmek zorunda kalan kişiler dahi var.

Sonuç

Çin’in Türkiye’ye 7000km uzak olması nedeniyle Çin ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak kolay olmayabiliyor. O nedenle Çin’i gerçekten öğrenebilmek için Çin’de yaşamış, en azından Çin’e bir kere gitmiş olan kişilere danışmak en doğrusu.

2 thoughts on “Çin Hakkında Yanlış Bilinenler ve Doğrular”

  1. İlk defa, Mayıs 2003 tarihinde Çin’e gittim, iyi ki gitmişim, sene 2021 COVID-19 olmasa yine Çin’de olacaktım fakat dünya aşılandıktan sonra karantinasız Çin’e döneceğim çünkü orada işim ve evim var. Çin bence çok mükemmel.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top