Çin Ulaşım Araçları İle İlgili Bilgiler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de Şehirler Arası Ulaşım

Çin gibi büyük bir ülkede sorunsuzca işleyen şehirler arası ulaşım ağına sahip olmak hiç kolay değil. Artan sanayileşme sonucu aşırı kalabalık olan özellikle doğu ve güneydoğu şehirlerinde ulaşımı daha kolay ve hızlı hale getirebilmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiş ve bu yöntemlere yenileri de devamlı olarak eklenmekte.

Yüzölçümü bakımından Türkiye’den 13 kat daha büyük olan Çin’de şehirlerarası yolculuk yapmak özellikle Avrupa’da yaşayanların ülkeler arası yolculuk yapması ile eşdeğer düzeyde.

bing.com

Tren

Çin’de şehirlerarası ulaşım denildiğinde herkesin aklına ilk olarak tren gelir. Çin’in neredeyse bütün şehirlerine ulaşan bir demiryolu ağı var.

Çin’de perondaki hızlı trenler-bing.com

Şehirler araşı ulaşımda yüksek hızlı trenlerin payı her geçen gün artmakta. Özellikle doğu şehirlerininin birbirlerine bağlanması konusunda önem teşkil eden hızlı trenler, fiyatları ilk etapta yüksekmiş gibi görünse de çok konforlu bir yolculuk imkanı sunuyor.

Bazı şehirler için 250km hızla gidebilen hızlı trenlere ek olarak şu an 300 km’den fazla hıza ulaşabilen yeni hızlı tren hatları da yapılmış durumda. Örnem vermek gerekirse Çin’in en büyük iki şehri olan Pekin ve Şanghay arasındaki 1000km’yi aşkın olan mesafe, öncesinde yavaş trenlerle 13 saat sürerken, hızlı trenle önce 8 saate indi. Sonra talep fazlası nedeniyle daha hızlı tren rayları da döşendi ve yolculuk süresi 5-6 saate kadar düşürüldü.

Yavaş olarak kabul edilen klasik trenlerle Çin’in hemen her yerine gitmek mümkün. Bu trenlerde iki şekilde yolculuk yapılabilir. Bunlardan biri koltukta, diğeri de yatakta. Özellikle uzun yolculuklara çıkanlar için yataklı vagonlar yolculuğun daha rahat geçmesini sağlayabilir.Bu tip yavaş trenlerle ülkenin en batısından en doğusuna gitmek 3-4 gün sürebilir.(bkz. Çin’de Demiryolu Taşımacılığının İnanılmaz Boyutları)

Tren yolculuklarının en güzel taraflarından biri, özellikle hızlı trenlerin tam saatinde seferlerine başlamasındır. Çok ciddi bir hava muhalefeti veya herhangi bir teknik arıza olmadıkça trenler önceden belirlenen saatte hedeflenen istasyona varabilmektedir.

Son zamanlrda WeChat ve Alipay kullanarak tren bileti almak çok kolaylaşmış olsa da tren bileti almak için pasaport kullanmak gerekiyor. Pasaport numarası biletin üstüne işleniyor ve bazı tren istasyonlarında trene binmeden once pasaportun aslının da gösterilmesi gerekebiliyor.

Uçak

plane shadowTren haricinde uçak da özellikle uzak mesafe yolculuklar için tercih edilebilir. Çin’in en doğusundan en batısı uçakla 5 saat civarında sürmektedir. Şu an hızlı tren istasyonları gibi olmasa da birçok şehirde havaalanı mevcuttur. Ama özellikle büyük şehirlerin havaalanlarında yoğunluktan dolayı birçok uçak rötarlı kalkış yapabilmektedir.

Uçak yolculuğu yapmak trenle yolculuk yapmaktan zaman zaman daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Bunun nedeni tren fiyatlarının her zaman sabit olması; ama uçak fiyatlarının sezona veya biletin uçuştan ne kadar önce alındığına göre farklılık göstermesi. Ayrıca Spring Airlines gibi bazı ucuz havayolları çok uygun fiyatlara yolcularını uzak şehirlere taşımaktadır.(bkz.Çin Uçak Bileti Hangi Havayolundan Alınabilir?)

Otobüs

Çin’de uzak mesafeler için otobüsü tercih edenlerin sayısı çok az. Otobüse binenlerin çoğu en fazla 2-3 saatlij yolculuklar için otobüsü tercih ediyor. Talebin düşüklüğü nedeniyle otobüslerin konforu trenin ve uçağın çok gerisinde. Otobüsle şehirlerarası yolculuğu yapanların sayısı Türkiye’ye oranla çok düşük seviyelerde.

Araba

Çin’de araba kullanmak için Çin’de alınmış bir ehliyet gerekiyor;  çünkü Çin’de Çin dışında alınmış ehliyetler, uluslarası ehliyetler dahil, geçmiyor. (bkz.Çin’de Araba Kullanmak İsteyenler İçin Bilgiler)

Dünya’daki paralı yolların %70’ini sınırları içinde bulunduran Çin’de otoyolları kullanarak hemen her yer ulaşmak mümkün. Ama otoyol ücretleri gerçekten çok pahalı. Otoyol kullanım ücretleri kilometre başına 0.3 yuan ile 0.5 yuan(0.04 dolar ile 0.07 dolar) arasında değişiyor. Bir başka deyişle, 500 kilometrelik bir yolu gitmek için yaklaşık 250 yuan(yaklaşık 36 dolarlira) otoyol ücretini gözden çıkarmak gerekiyor.(bkz.Çin Hakkında Genel Bilgiler)


e-mail listemize SİZ de kayıt olun!–Çin’de Ulaşım İle İlgili Benzer Yazılar–

Çin’in 5 Yıllık Ulaşım Planı

Dünya’nın en büyük ikinci büyük ekonomisine sahip olan ve Dünya’nın en hızlı gelişen ve kalkınan ülkesi konumundaki Çin, toplu taşıma konusunda devamlı olarak yeni yatırımlar ve yeni planlara ihtiyaç duyuluyor.

Çin Danıştayı toplu taşıma ile ilgili Çin’in 5 yıllık planını açıkladı. Bu plan doğrultusunda halihazırda Dünya’daki otoyolların %70’ine ve en büyük raylı sistem ağına sahip olan Çin’in ulaşım konusundaki hedeflerinden bazıları şu şekilde:

 • 2015 yılında 19.000 kilometre olan yüksek hızlı tren ağı 2020 yılına gelindiğinde 30.000 kilometre olacak
Çin hızlı tren ağı-bing.com
 • Nüfusu bir milyondan fazla olan şehirlerin %80’inden fazlasında hızlı tren istasyonu olacak.
 • Toplam otoyol uzunluğu da 150.000 kilometre olacak.
 • Çin’i Avrupa’ya, Kuzey Afrika’ya, Güney Asya’ya ve Amerika’ya bağlayan yeni yollar yapılacak.
 • Modern Deniz İpek Yolu projesinin yapımı da hızlandırılacak.
 • Yangtze Nehri(Çin’in en uzun ve en geniş nehirlerinden biri) çevresinde bir ekonomik koridor ulaştırılacak ve burada toplu ulaşım geliştirilecek.
Yangtze nehri’nin geçtiği yerler-bing.com
 • 3 milyondan fazla nüfusa sahip olan şehirlerde metro ağları geliştirilecek.
 • Yol veya demir yolu alanında çalışan firmalar Çin dışındaki ülkelerde iş yapmaya teşfik edilecek ve bu sayede Çin yapımı ulaşım ekipmanlarının ihracatı arttırılacak.
 • Yüksek hızlı trenlerde, elektrikli lokomotiflerde, mıknatıslı trenlerde ve uçaklarda teknoloji geliştirilecek.
 • Bilişim teknolojilerinin toplu ulaşımla integrasyonu geliştirilecek.
 • Şehirlerde toplu taşına desteklenecek. Yüksek enerji ve benzin tüketen eski araba ve gemiler kaldırılacak. Çevre dostu ulaşım araçlar desteklenecek.
 • Ulaşım sektöründe hizmet veren firmalar desteklenecek. Havacılık sektörünün turizm, kültür ve internet endüstrilerine katkısı arttırılacak.
 • Lojistik sektörü desteklenecek sektörün internetle bağlantısı güçlendirilecek.
 • Ulaşım alanındaki bürokrasi azaltılacak ve kolaylaştırılacak.
 • Hava sahası konusunda reformlar yapılacak ve düşük irtifalı yeni hava sahaları açılacak.

Çin’de Bulunan En Yoğun 5 Havalimanı

Çin’in ekonomik olarak kalkınması havacılık sektörünün de gelişmesine katkı sağladı. Çin içinde ulaşım, özellikle 1000km’den daha az mesafedeki yolculuklar için, genel olarak ızlı trenle yapılsa da, daha uzak mesafeler için uçak çok önemli. Öte yandan Çin’in coğrafi konumu nedeniyle Çin’i ziyaret etmek isteyen yabancıların uçak haricinde çok fazla seçeneği yok.

Çin Sivil Havacılık Müdürlüğü(CAAC) tarafından verilen bilgiler doğrultusunda Çin’deki en yoğun 5 havalimanına göz atalım. Bu havalimanları genel olarak herkesin en azından adını duymuş olduğu şehirlerde yer alıyor. (Not: CAAC’nin verdiği bilgiler Çin’e bağlı özel yönetim bölgeleri olan Hong Kong ve Macao’yu kapsamamaktadır.)

5- Bao’an International Airport – Shenzhen

Shenzhen, birçok kişinin tanıdığı bir şehir olmasa da, Çin’den özellikle elektronik ürünler ithal edenler Shenzhen’i yakından tanıyor olabilirler. Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nin en önemli şehirlerinden biri olan ve Hong Kong ile komşu olan Shenzhen için Çin’in elektronik başkenti demek yanlış olmaz.

Shenzhen şehir merkezine 32 kilometre mesafede olan Bao’an Havalimanı(IATA:SZX), 2017 yılında yaklaşık 45 milyon yolcuya hizmet verdi. 1991 yılında hizmete başlayan havalimanı, 10.8 km²’lik bir alana yayılmış durumda.

Türk Hava Yolları’nın Bao’an Havalimanı’na uçuşu bulunmuyor.

4- Shuangliu International Airport – Chengdu

Chengdu, Çin’i yakından tanıyanlar haricinde birçok kişinin tanımadığı bir şehir. Chengdu, Çin’in güneybatı bölgesinde yer alan, acılı yemekleri ve doğal güzellikleri ile meşhur Sichuan Eyaleti’nin başkenti. Aynı zamanda Çin’in sembolü pandaların anavatanı. Şu an Dünya’da en çok sayıda panda Chengdu’da bulunuyor.

Shuangliu Havalimanı (IATA: CTU), Chengdu şehir merkezine 16 kilometre mesafede bulunuyor. Çin’in batısında yer alan en önemli havaalanlarının başında gelen havalimanını 2017 yılında yaklaşık 50 milyon kişi kullandı.

Shuangliu Havalimanı’ndan Çin dışındaki 50, Çin içindeki 170 havalimanına uçuş olsa da Türk Hava Yolları’nın bu havalimanına uçuşu bulunmuyor.

3- Baiyun International Airport – Guangzhou

Çin’den ithalat yapanların çok büyük bir kısmı Gungzhou adına çok aşina. Çin’e ticari amaçla gelenlerin çoğu da Guangzhou’a uğruyor. Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nin başkenti olan Guangzhou, eyaletin bir diğer önemli şehri Shenzhen ile sınır komşusu olan bir şehir.

Baiyun Havalimanı(IATA: CAN) , Çin’in güneyindeki en önemli havalimanlarından biri. 2017 yılında 65 milyon kişiye hizmet veren havalimanı Çin’deki en yoğun üçüncü havalimanı konumunda.  Baiyun Havalimanı’nın tarihi 1932 yılına dayanıyor. 1932’de hizmete giren havalimanı yoğunluğa karşılık verememeye başladığından şehirde 2004 yılında yeni bir havalimanı yapıldı ve bu havalimanına da aynı isim verilerek eski havalimanı kapatıldı.

İstanbul’dan Guangzhou’a Türk Havayolları’nın direk uçuşu bulunuyor.

2- Pudong International Airport – Şanghay

Şanghay hiç kuşkusuz herkesin en azından adını duymuş olduğu bir şehir. 25 milyonu aşkın nüfusu ile Dünya’daki en kalabalık şehirlerden biri olan Şanghay, Çin’in yurtdışına açılan en büyük kapılarından biri. Aynı zamanda da ülke ekonomisinin kalbi. (Şanghay: 25 Milyonluk Dev)

Şanghay’da iki adet havalimanı bulunuyor. Bu iki havalimanından büyük olanı şehir merkezine 30 kilometre mesafede olan Pudong Havalimanı(IATA:PVG). Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan direk uçuşunun olduğu Pudong Havalimanı, 2017 yılında yaklaşık 70 milyon kişi tarafından kullanıldı. Bu da Pudong Havalimanı’nın Çin’deki en yoğun ikinci havalimanı olduğunu gösteriyor.

Pudong Havalimanı’nın önemli bir özelliği havalimanından yapılan yurt dışı uçuşları. Havalimanını kullanan 70 milyon yolcunun yaklaşık yarısını Çin dışına uçan yolcular oluşturuyor.

1- Capital International Airport – Pekin

Pekin, Dünya’nın ikinci büyük ekonomisine sahip Çin’in başkenti. Aynı zamanda Çin’de Şanghay’dan sonra en büyük ikinci kent.

Capital Havalimanı(IATA: PEK), başkent Pekin’in Çin dışına açılan en önemli kapısı. Aynı zamanda kuzey Çin’in kuşkusuz en önemli havalimanı. Pekin şehir merkezine 32 kilometre mesafede bulunan havalimanı, 2017 yılında yaklaşık 96 milyon yolcuya hizmet verdi ki bu sayı Capital Havalimanı’nı Çin’in en yoğun havalimanı yapıyor.

Capital Havalimanı’nın günümüzde hala kullanılan terminal binası 1958’de açıldı. Ardından Çin’in 50. yılı kutlamalarında 2. terminal, 2008 yılındaki Pekin Olimpiyat oyunları’nın öncesinde ise 3. terminal inşa edilerek havalimanı genişletildi.


Çin’deki Toplam Otoyol ve Demiryolu Köprüsü Sayısı

Çin Ulaşım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Çin’de farklı büyüklüklerde 800.000’den fazla otoyol köprüsü veya köprülü kavşağı bulunuyor. Bunların arasında üç tanesi “ana açıklıklığı en uzun olan Dünya’daki en iyi 10 asma köprü” arasında gösteriliyor.

Çin’deki otoyol ağı-bing.com

Çin’deki hızlı tren ağının 10.000 kilometrelik kısmını trenin yer seviyesinden belli bir miktar yüksekte gidebilmesine olanak tanıyan ayaklar üstündeki raylar oluşturuyor. Bir başka deyişle Çin genelinde toplam 22.000 kilometre uzunluğundaki  hızlı tren ağının neredeyse %50’sini ayaklar ve köprüler üstündeki raylar oluşturuyor. Çin’in hızlı tren ağı konusundaki hedefi 2025 yılına gelindiğinde 38.000 kilometre, 2030 yılına gelindiğinde ise 45.000 kilometre uzunluğunda hızlı tren ağına sahip olmak.

Kaynak: china.org.cn


Dünya’nın En Uzun Köprüsü Çin’de Yapıldı

Çin’de bazı projelere gerçekten aklın alabileceğinin çok ötesindeki miktarlarda paralar harcanıyor.  Hong Kong- Zhuhai- Macao Köprüsü projesi de astronomik paralar harcanan projelerden biri.

Köprünün İnşa Edildiği Yer

Çin’in güneyinde inşa edilen dev köprü özel yönetim bölgeleri Hong Kong ve Macao ile Guangdon eyaletinin önemli şehirlerinden olan Zhuhai şehrini birbirine bağlıyor.

19990’lı yıllarda İngiltere’den ayrılıp Çin’in kontrolüne geçen Hong Kong Çin için çok önemli.Zira Hong Kong önemli vergi avantajları ve gelişmiş ekonomisi ile her yıl milyonlarca kişi ve yatırımcıyı kendine çekiyor ve Çin ekonomisine doğrudan çok önemli katkılarda bulunuyor.

Macao, eski bir Portekiz kolonisi. Tıpkı Hong Kong gibi dış işlerinde Çin’e bağlı olan bir şehir ülke. Ekonomik anlamda Çin’e katkısı Hong Kong kadar çok olmasa da önemli bir turizm merkezi. Birçok kişi için “Çin’in Las Vegas’ı” sayılabilecek olan Macao, Çin’de kumarhaneleriyle meşhur.

Zhuhai, Macao’nun kuzeyden sınır komşusu olan, Çin’in Guangdong eyaletine bağlı olan bir Çin şehri. Çin’den ithalat yapanların sıkça ziyaret ettiği Guangdong için önemli şehirlerden biri.

Zhuhai ve Macao Zhujiang Nehri’nin denize döküldüğü noktanın batısında yer alırken Hong Kong aynı bölgenin doğusunda yer alıyor. Şu an için Hong Kong’un Çin ile bağlantısı sadece karayolu ile komşusu Shenzhen şehri üzerinden var. Bu da her gün binlerce ton koli ve ürünün sadece Shenzhen üstünden Çin’e girmesi anlamına geliyor. Shenzhen-Hong Kong arasındaki yoğunluğu alabilmek ve yeni ticaret yolları açabilmek amacıyla Çin, Hong Kong, Macao ve Zhuhai şehirlerini birbirine bağlayan ve Dünya’nın en uzun köprüsü olarak hizmete giren köprüyü inşa etti. (Hong Kong-Macao- Guangzhou üçgeninde kalan bölge Çin GSYİH’sının %10’unun oluşturuyor.)

Köprü İle İlgili Bazı Sayısal Bilgiler

Yapımına 2009 yılında başlanan köprünün toplam uzunluğu tam 55 kilometre.

Projenin köprü kısmına ek olarak bir de denizin 40 metre altından geçen ve 6.7 kilometre uzunluğundaki tünel kısmı bulunuyor.

Köprünün yapımında 400.000 ton çelik kullanıldı ki bu sayı Dünyaca ünlü Eyfel Kulesi’nde kullanılan çelik miktarından 60 kat daha fazla. Kullanılan çeliğe ek olarak kullanılan malzemeler ve yapılan araştırma-geliştirme çalışmaları köprünün 1000’den fazla paten almasını sağlamış durumda.

Köprü 8 şiddetindeki depremlere ve 16 şiddetindeki tayfunlara karşı dayanıklı olarak dizayn edilmiş. Denizin üstünden geçecek olan 22.9 kilometre uzunluğundaki bölümü deniz ulaşımını hiçbir şekilde engellemeyecek yüksekliğe sahip.


2200km’lik Pekin-Hong Kong Arası Hızlı Trenle 9 Saate İndi

Pekin-Hong Kong treni rotası- chinahighlights.com

Pekin, Çince adıyla “kuzey başkenti” Çin’in kuzeyinde yer alırken, Hong Kong ise ülkenin en güney ucunda bulunuyor. Bu iki önemli şehrin birbirlerine uzaklığı yaklaşık 2200 kilometre.

İki şehir arasındaki bu mesafe önceleri trenle ancak 24 saat içinde alınabiliyordu. Ama hızlı trenlerle bu mesafe 9 saate kadar düştü.

Hattın çalışmaya başlamasının ardından hat üstünde yer alan 17 Çin şehrinden Hong Kong’a hızlı trenle ulaşmak da mümkün oldu. Bu uzun hatta her yıl 100.000’den fazla yolcu taşınıyor.

Pekin’den Hong Kong’a hızlı trenle 9 saatte gitmek isteyen yolcular için belirlenen bilet fiyatı 1000yuan(yaklaşık $146) .

Kaynak: China Daily


Dünya’nın En Uzun Metro Ağı Olan Şangay Metrosu 25 Yaşında

Şanghay, herkesin bildiği gibi Çin’in ve Dünya’nın en kalabalık şehirlerinden biri. (bkz. Şanghay: 25 Milyonluk Dev) Çin’in ekonomi başkenti sayılabilecek Şanghay’da şehir içi toplu ulaşımın büyük bölümü Dünya’nın diğer metropollerinde olduğu gibi metro ile yapılıyor.

Şangay metro ağı- bing.com

Toplamda 17 hattan oluşan Şanghay Metrosu’nu diğer şehirlerden ayıran en önemli özelliği metro ağının uzunluğu. Şanghay’daki 16 ilçenin 13’üne ulaşım imkanı sağlayan ve toplam 673 kilometre uzunluğunda metro ağının bulunduğu Şanghay Metrosu 1993 yılında hizmete girdi. Bir başka deyişle, 1993 yılında ilk istasyonu açılan Şanghay Metrosu, 25 yıl gibi kısa bir zaman içinde Dünya’nın en uzun metro ağı olmayı başardı. Genişlemeye devam eden Şanghay Metrosu’nda şimdilik 395 adet istasyon bulunuyor.

2017 yılında 3.5 milyarı aşkın seferin yapıldığı Şanghay Metrosu iş günlerinde ortalama 10 milyon yolcuyu ağırlıyor.

Şanghay Metrosu ile ilgili olarak belirlenen hedef metro ağının 2025 yılına gelindiğinde 1000 kilometre uzunluğa ulaşmış olması. Hedefe ulaşılması durumunda Şanghay merkezinde her 600 metrede bir metro istasyonu olmuş olacak.

Şanghay Metrosu’nun Tarihi

 • 28 Mayıs 1993 – 4.4 kilometre uzunluğundaki 1.hattın ilk bölümü hizmete girdi.
 • 10 Nisan 1995 – Açılan hatta 16.1 kilometre uzunluğunda ekleme yapıldı.
 • 28 Aralık 1996 – Varolan hat 4.5 kilometre uzatıldı.
 • 20 Eylül 1999 – 16.3 kilometre uzunluğundaki 2.hat hizmete girdi.
 • 26 Aralık 2000 – 2. hat 2.8 kilometre uzatıldı ve 24.6 kilometre uzunluğundaki 3. hat açıldı.
 • 25 Kasım 2003 – 17.2 kilometre uzunluğundaki 5. hat hizmete girdi.
 • 28 Aralık 2004 – 1. hat 12.4 kilometre uzatıldı.
 • 31 Aralık 2005 – 4. hat hizmete girdi.
 • 18 Aralık 2006 – 3. hat 15.7 kilometre uzatıldı.
 • 30 Aralık 2006 – 2. hattın 6.15 kilometrelik yeni bölümü hizmete girdi.
 • 29 Aralık 2007 – 1. hattın 3.4 kilometrelik yeni bölümü, 4. hattın yapımı tamamlanmamış kısımları, 31.1 kilometre uzunluğundaki 6. hat, 8. hat ve 9. hat aynı gün hizmete girdi.
 • 5 Temmuz 2009 – 8. hat 14.4 kilometre uzatıldı.
 • 5 Aralık 2009 – 34.4 kilometre uzunluğundaki 7. hat hizmete girdi.
 • 31 Aralık 2009 – 9. hattın şehir merkezinde kalan kısmı ile 11.hattın birinci kısmı açıldı.
 • 24 Şubat 2010 – 2. hattın kısa bölümü hizmete girdi.
 • 16 Mart 2010 – 2. hat Hongqiao Havalimanı’na bağlandı.
 • 8 Nisan 2010 – 2. hat Pudong Havalimanı’na bağlandı ve iki havalimanı birbirine metro ile bağlanmış oldu.
 • 10 Nisan 2010 – 10. hat hizmete girdi ve Şanghay Metrosu Dünya’nın en uzun metrosu haline geldi.
 • 30 Kasım 2010 – 10. hattın bir bölümü hizmete girdi ve Hongqiao Havalimanı’nın iki terminal binası metro ile birbirine bağlanmış oldu.
 • 28 Aralık 2010 – 7. hat 10 kilometre uzatıldı.
 • 30 Aralık 2012 – 9. hattın güney bölümü ve 13.hattın ilk bölümü hizmete girdi.
 • 31 Ağustos 2013 – 11.hattın ikinci bölümü açıldı.
 • 16 Ekim 2013 – 11. hat 6 kilometre uzatıldı ve Şanghay Metrosu Jiangsu Eyaleti’ne ulaşmış oldu.
 • 29 Aralık 2013 – 12. hattın doğu bölümü ve 16. hat açıldı.
 • 10 Mayıs 2014 – 12.hat uzatıldı.
 • 28 Aralık 2014 – 13. hat ve 16. hat uzatıldı.
 • 19 Aralık 2015 – 11., 12. ve 13. hatlar uzatıldı.
 • 26 Nisan 2016 – 11.hat Shanghai Disneyland’a ulaştı.
 • 30 Aralık 2017 – 17.hat ve 9. hattın doğu bölümü açıldı.

   

Hyperloop Teknolojisi Çin’de Hayata Geçiriliyor

2013 yılında Tesla firmasının sahibi Elon Musk tarafından ortaya atılan, bilinenden çok daha hızlı bir şekilde bir yerden başka bir yere gitme imkanı tanıyan hyperloop teknolojisi, ilk ortaya atıldığı zamanlarda çok ütopik bir fikirmiş gibi görünse de aslında aslında o kadar da ulaşılmaz bir teknoloji olmadığı ortaya çıktı. Öyle ki Çin’de bu teknolojiyi hayata geçirebilmek için ilk imzalar atıldı bile.

Çin’in güneybatı  bölümünde yer alan Guizhou Eyaleti’ndeki Tongren şehrinde bir devlet firması olan Tongren Transport,Tourism and Investment Group ile Amerikan Hyperloop Transportation Technologies Inc. arasında imzalan anlaşma uyarınca bölgede Hyperloop teknolojisi ile ulaşımı sağlayan özel yol inşa edilecek.

İki etaptan oluşacak olan projenin birinci etabı 10 kilometre uzunluğunda olacak ve 2 milyar yuana(295 milyon dolar) mal olacak. Ardından ikinci etabın yapımına başlanacak ve yolun toplam uzunluğu 50 kilometreye çıkacak. Projenin tamamı için toplam 10 milyar yuan(1.48 milyar dolar) harcanacak.

Hyperloop Teknolojisi Nedir?

Hyperloop, trenlerin yolculuk esnasında maruz kaldığı hava ve yer sürtünmelerini azaltarak trenin daha hızlı gitmesini sağlayan teknolojinin adıdır. Hyperloop teknolojisini kullanan trenler, özel olarak tasarlanmış ve havası genel olarak vakumlanmış özel tüpler içinde ve manyetik raylar üstünde hareket ediyor. Tüplerin içindeki havanın azlığı trenlerin sürtünme miktarını azaltıyor ve daha az enerjiyle daha yüksek hızlara ulaşmasını sağlıyor.

Kaynak: china.org.cn


Çin’de Hidrojen Yakıt Geliştirme Projesi Hayata Geçirildi

Çin’in doğusunda yer alan Shandong Eyaleti’nin başkenti Jinan’de hidrojen şehri oluşturmayı amaçlayan, hidrojen yakıtı geliştirmeye yönelik proje hayata geçirildi.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (China’s Ministry of Science and Technology) tarafından uygulamaya koyulan proje ile, hidrojen ile alakalı teknolojinin geliştirilmesi, hidrojen yakıt kullanan araçların teşfik edilmesi ve hidrojen yakıtlı taşıt endüstrisinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Bölgesel hükümetin Shandong Heavy Industry Group (SHIG) ile yaptığı anlaşma uyarınca üç ile beş yıl içerisinde hidrojen yakıtlı otobüs üretimine başlamak da projenin hedefleri arasında.

Projenin başarıya ulaşabilmesi için SHIG bünyesinde bulunan Weichai Power adlı otomotiv parçaları üreten firma projeye 1.98 milyar yuan(yaklaşık 290 milyon dolar) yatırım yaptı. Wechai Power, proje kapsamında 12 firma ile ve üniversitelerle ortak çalışma yapacak.

Çin’in 13. Beş Yıllık Planı’na göre, Çin 2020 yılında hidrojen yakıt tanklarının seri üretimine başlayacak.

Kaynak: china.org.cn

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.