2022 Çin Nüfusu ve 60 Yıl Sonra Nüfusta İlk Azalma

Çin’in Dünya’nın en kalabalık ülkesi olduğunu herkes biliyor; ama o kadar kişinin bir ülke sınırlarında nasıl yaşayabildiğini çoğu kişi gözünde canlandıramıyor. Türkiye’den on üç kat daha fazla sayıda kişinin yaşadığı bir ülkede nasıl yaşandığını hayal etmek dahi zor.

Geçtiğimiz günlerde 2022 yılına ait Çin nüfusu açıklandı. Sonuçlar Çin’in en büyük İngilizce gazetesi ChinaDaily dahil yerel basında da yayımlandı. 2022 nüfusu Çin için tarihi derecede farklılıklar içeriyor. Zira 60 yıla yakın bir zamandır ilk kez 2022’de Çin nüfusunda azalma tespit edildi.

Baidu sitesindeki grafiğin Çin’de hangi yıllarda nüfusun nasıl değiştiği konusunda önemli bilgiler içeriyor. Sarı çizgi nüfusun yıllara göre değişimini, sol taraftaki sayılar da değişim miktarını(x10.000) gösteriyor.

Elde edilen sonuçlara göre Çin nüfusu 2021’e oranla 850.000 azalarak 1milyar 411milyon 75bine geriledi. Yapılan açılamada nüfustaki azalma yeni doğum oranında azalma olması, ailelerin eskisi kadar çocuk sahibi olmayı istememesi ve geç evlilikler sonucu çocuk sahibi olabilecek kadın sayısının azalmasından kaynaklandığı belirtildi.

Çin’de 2022 yılında 9.56milyon bebek dünyaya geldi. 2021 yılında bu sayı 10.62 milyon düzeylerindeydi. Bu da 1000 kişi için bebek doğum oranının 7.52’den 6.77’ye gerilediği anlamına geliyor.

Aslında Çin, nüfus artış hızını arttırmak için çok çabalıyor. Bu nedenle birkaç yıl önce kırk boyunca sert bir şekilde uygulanan tek çocuk politikasından bile vazgeçtiler ve tüm Çinliler‘e iki çocuk sahibi olma hakkı tanıdılar. Bazı küçük yerlerde üçüncü çocuğa da izin veriyorlar.

Ama Çin’deki hayatın her geçen yıl çok daha pahalı bir hal alması, Çinliler’in çocuklarını nüfusa kayıtlı oldukları yerin dışındaki yerlerde okula göndermesinin önündeki zorluklar Çinli aileleri çocuk sahibi olup olmama konusunda düşündürmeye başladı. Özellikle büyük şehirlerde.

Çin Nüfus Yoğunluğu

World Popular Review sitesinde verilen bilgilere göre Çin, kilometre başına düşen 145 kişi ile Dünya’da nüfus yoğunluğu en fazla olan 81. ülke. Bir başka deyişle Çin nüfus yoğunluğu İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’ndeki nüfus yoğunluğu ile hemen hemen aynı düzeyde.

2021 Çin nüfus sayımı Çin’in farklı bölümlerinde nüfusun nasıl değiştiği ile ilgili bilgilere de yer verildi. Bu bilgilerden yola çıkarak aşağıdaki tabloyu hazırladım:

Booking.com
BölgeNüfus oranı2010’a göre değişiklik
Doğu Çin%39,93+%2,15
Orta Çin%25,83-%0,79
Batı Çin%27,12+%0,22
Kuzeydoğu Çin%6,98– %1,2
2021 yılına göre Çin nüfus dağılımı

Aslında Çin’in yüzölçümünün mevcut nüfusu kaldırabilecek kadar büyük. Problem eyaletlerin nüfusunun çok düzensiz bir şekilde dağılmış olması. Nüfus yoğunluğu ülkenin en doğusunda kilometre başına 320 kişiye kadar çıkabiliyorken, batı ve kuzeyde kalan bazı bölgelerde 15 kişiye kadar düşebiliyor.

Çin Nüfusu Kadın Erkek Oranı

Çin’de kadın erkek oranında hafif bir dengesizlik söz konusu. 2021 Nüfus sayımına göre Öyle ki Çin nüfusunun %51.24’ünü erkekler, %48.76’sını kadınlar oluşturdu. Kadın oranı eskiye oranla artma eğiliminde, ama yine de Çin’de erkek nüfusu kadın nüfusundan 3 milyon daha fazla.

Çin’de kadın-erkek oranındaki dengesizliğin nedeni Çinli geleneksel yapıdaki ailelerin erkek çocuk tutkusu. Kız çocuk istemeyen çok sayıda kişinin devamlı kürtaj olması nedeniyle Çin hükümeti hastanelerin aileleri bebeğin cinsiyetini söylemesini yasakladı.

Çin Nüfusu Yaş Dağılımı

2021 nüfus sayımında elde edilen istatistiklere göre Çin’de ortalama yaş 38.8 olarak belirlendi.

Çin’deki farklı yaş gruplarının dağılımı ve 2021 yılına oranla değişimi ile ilgili aşağıdaki tabloyu hazırladım.

Yaş grubuOranDeğişim Miktarı
0-14%17,95+%1,35
15-59%63,35-% 6,79
60+%18,7+%5,44
Çin’deki farklı yaş gruplarının oranı

Yaşlı sayısının artan oranı Çin nüfusunun hızla yaşlanma eğiliminde olduğunun kanıtı. Çin’in nüfusu gençleştirmek için bugünkü çabalarının sonuçları büyük olasılıkları 20-30 yıl sonra görülecektir.

Çin Etnik Yapısı

Çin’de resmi olarak 56 farklı etnik yapı bulunuyor. 2021 yılındaki nüfus sayımına göre Çin nüfusunun %91,11’ini Han Çinlileri, geri kalan kısmını ise azınlıklar oluşturdu.

Çinliler’in etnik kökenleri ilginç bir şekilde nüfusun üstünde de yazıyor. Farklı bölgelerde farklı etnik yapıya mensup olan kişiler için ayrıcalıklar ve dezavantajlar bulunabiliyor.

topchinatravel.com sitesinde çok güzel bir Çin etnik yapı haritası var. İşte o harita:

Çin etnik yapı haritası- topchinatravel.com

Haritada gördüğünüz gibi Çin’in en kalabalık bölgeleri olan doğu bölgelerinde Han Çinlilerinin en yoğun olarak yaşadıkları yerler.

Han Çinlilerinden sonra Çin’deki en kalabalık etnik grup Zhuang Çinliler’i. Genel olarak Çin’in batıya yakın güney bölgesinde yaşayan Zhuang Çinliler’i, toplam nüfusun %1,27’sini oluşturuyor.

3.sırada Müslüman olan Hui Çinliler’i bulunuyor.  Hui Çinliler’i Han Çinlileri’nden bazılarının taktığı takke haricinde hiçbir şekilde ayırt edilemiyorlar. Bu Çinliler genel olarak Çin’in orta kuzey bölgesinde yaşıyor ve nüfusun %0,97’sini oluşturuyor.

4.en büyük etnik grup ise Çin’in kuzeydoğusunda yaşayan ve nüfusun %0,78’ini oluşturan Manchu Çinliler’i.

Etnik gruplar sıralamasında 5. sırada Uygurlar var. Genel olarak Uygurlar Çin’in kuzeybatısında yaşıyor. Uygurlar’ın Çin nüfusuna oranı %0,76.

Bu beş etnik grup haricinde kalan diğer etnik gruplar alfabetik olarak şu şekilde sıralanıyor. Achang, Bai, Blang, Bonan, Bouyei, Chaoxian, Dai, Daur, Deang, Dong, Dongxiang, Dulong, Ewenki, Gaoshan, Gelan, Gin, Hani, Hezhan, Jingpo, Jino, Kazak, Kırgız, Lahu, Li, Lisu, Luoba, Man, Maonan, Miao, Monba, Moğol, Mulam, Naxi, Nu, Orogen, Primi, Qiang, Rus, Salar, She, Shui, Tacik, Tatar, Tu, Tujia, Özbek, Wa, Xibe, Yao, Yi, Yugur, Zang, Zhuang

Nüfusu En Fazla Olan Çin Şehirleri

SıralamaŞehirNüfus
1Şangay23.4 milyon
2Pekin18.8 milyon
3Tianjin12.8 milyon
4Shenzhen12.7 milyon
5Guangzhou11.6 milyon
6Chengdu10.2 milyon
7Dongguan8.3 milyon
8Chongqing8.2 milyon
9Shenyang7.9 milyon
10Wuhan7.9 milyon
Şehir merkezi nüfusu en fazla olan Çin şehirleri

Çin Dışındaki Durum

Çin içinde nüfus dağılımı kabaca bu şekilde olsa da Çin dışında da hiç azımsanmayacak sayıda Çinli olduğu söylenebilir.

Türkiye’de gurbetçi kavramı vardır ya. Çin’in gurbetçilerinin sayısı bile birçok ülke nüfusundan fazla.  Greater Pacific sitesindeki bir makaleye göre Çin dışında 50 milyondan fazla Çinli yaşıyor. Bu 50 milyonun 33 milyonu güneydoğu Asya ülkelerine dağılmış durumda.

Güneydoğu Asya’dan sonra en çok Çinli’nin yaşadığı yer olan ABD’de 3.4 milyon Çinli yaşamına devam ediyor.

Kanada nüfusunun şimdilik %3’ü Çinli.

Türkiye’de kaç Çinli yaşıyor bilmiyorum. Dünya’nın her yerinde olan China Town benzeri bir yer Türkiye’de olmaıdğına göre Türkiye’de yaşayan Çinli sayısı çok az olsa gerek.

Çin Nüfusu Neden Bu Kadar Çok?

İlk akla gelen en basit düz mantıkta cevap şu: Çin çok büyük; bu nedenle nüfusu da doğal olarak fazla.

Mantık doğru; ama “Rusya Çin’den daha büyük olmasına rağmen nüfusu neden daha az” diye sorsa verilecek çok fazla cevap yok. “Rusya çok soğuk da ondan” denilebilir belki; ama yine de bence çok tatmin edici bir cevap değil.

Çin nüfusunun fazlalığı bence direk olarak Uzakdoğu; özellikle Çin kültürü ile yakından alakalı. Gördüğüm kadarıyla Çinli ailelere göre çocuk sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Çok çocuk yaşlılıkta anne babaların güvencesi.

Scroll to Top