Çin’deki En Yüksek 10 Gökdelen

Çin’in istisnasız her şehrinde başka ülkelerde gökdelen olarak adlandırılabilecek, her biri 30’ar katlı binanlardan oluşan dev siteler bulunuyor. Çin’de bu tarz binalar gökdelen olarak adlandırılmıyor; çünkü bu binalardan yüzlerce metre daha yüksek olan çok sayıda gökdelen bulunuyor. Hatta bunların bazılarına mega gökdelen demek bile mümkün.

Çin’deki en yüksek 10 gökdelen ve yükseklikleri:

Gökdelen adıŞehirYükseklik
Shanghai TowerŞangay632m
Ping An Finance CenterShenzhen599m
Guangzhou CTF Finance CentreGuangzhou530m
Tianjin CTF Finance CenterTianjin530m
China ZunPekin528m
Shanghai World Financial CenterŞangay492m
International Commerce CenterHong Kong484m
Changsha IFS Tower T1Changsha452m
Suzhou IFSSuzhou450m
Zifeng TowerNanjing450m
Çin’de bulunan en yüksek 10 gökdelen ve yükseklikleri

Shanghai Tower 上海中心大厦

Shanghai Tower, Şangay’ın “gökdelenler bölgesi” olarak da tanımlanabilecek Lujiazui kısmında yeralır. 128 kattan oluşan gökdelenin toplan yüksekliği 632m. Bu yükseklik Shanghai Tower’ı Dünya’nın ikinci en yüksek gökdeleni yapıyor.

Dünya’nın üçüncü en hızlı asansörü bu gökdelen içinde bulunuyor. Bu asansör saatte 74 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Yapımına 2008 yılında başlanan gökdelen 2015 yılında tamamlandı. 2017 yılında da binanın 118. katı turistlere açıldı.

Şanghay gökdelenleri

Ping An Finance Center 平安国际金融中心

Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nin ikinci büyük şehri, aynı zamanda Hong Kong’un komşusu olan Shenzhen’de yer alan Ping An International Finance Center 115 katlı. Gökdelenin yüksekliği de 599m. Ameikan Kohn Pederson Fox Associates firması tarafından tasarlanan gökdelenin sahibi Çinli sigorta devi Ping An firması. Gökdelenin yerden 562 metre yüksekteki bölümü turistlerin ziyaretine açık.

Guangzhou CTF Finance Centre 广州周大福金融中心

2016’da tamamlanan ve 530m uzunluktaki Guangzhou Chow Tai Fook Finance Center, Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nin başkenti Guangzhou’da bulunuyor. Gökdelen bazı kaynaklarda East Tower, yani Doğu Kulesi olarak da tanımlanıyor. Bunun nedeni gökdelenin Guangzhou İkiz Kuleleri’nin bir parçası olması.

Guangzhou’nın simgesi haline gelen Canton Tower yakınlarında yer alan gökdelenin içindeki asansör saatte 76 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Tianjin CTF Finance Center 天津周大福濱海中心

Tianjin, başkent Pekin’in komşusu olan, sahip olduğu liman nedeniyle kuzey Çin’in en önemli şehirlerinden biri.

Tianjin’de yapımı 2019 yılında tamamlanan Tianjin Finance Center Dünya’nın en yüksek sekizinci gökdeleni. Bu gökdelenin istatistiklere giren farklı bir özelliği daha var. O da 100 kattan daha az katlı Dünya’nın en yüksek gökdeleni olması.

Tianjin CTF Finance Center

China Zun 中国尊

China Zun, başka bir deyişle CITIC Tower, Pekin’in yeni simgelerinden biri. Yapımı 2018 yılında tamamlanan göktelen 109kat ve 528 metre yükseklikten oluşuyor. Gökdelendeki katların 60 tanesi ofisler, 20 katı apartman daireleri, 20 katı da 300 yataklı bir otel için ayrılmış. Binanın ziyaretçilere açık olan terası ise 524metre yükseklikte bulunuyor.

China Zun-ortadaki en yüksek gökdelen

Shanghai World Financial Center 上海环球金融中心

Shanghai World Financial Center, Şangay’da Dünya’nın en uzun ikinci gökdeleni Shanghai Tower’ın hemen yanıbaşında yer alıyor. Yapımı 2007’de tamamlanan gökdelenin uzunluğu 492m. Gökdelen ofis katlarından, apartman daire katlarından, otelden, ziyarete açık terastan ve altında alışveriş merkezinden oluşuyor. Gökdelenin 79. ve 93. katları arasındaki Park Hyatt Shanghai, Gökdelenin hizmete girmesiyle Dünya’nın bir bina içindeki en yüksek oteli olma ünvanına sahip olmuştu; ama bu ünvanını kaybetti.

International Commerce Center 環球貿易廣場

the International Commerce Center, Hong Kong’un West Kowloon bölgesinde yer alıyor. 484 metre yükseklikteki gökdelende 108 kat bulunuyor. Gökdelen, yapımı tamamlandığı 2010 yılında Dünya’nın en yüksek dördüncü binası idi. Ama 2019 yılında 12. sıraya geriledi.

International Commerce Center

Changsha IFS Tower T1 长沙国际金融中心

Changsha, Çin’i tanımayanların hiç adını duymadığı bir şehir. Guangdong Eyaleti’nin kuzeyindeki Hunan Eyaleti’nin başkenti. Changsha’da yapımına 2013 yılında başlanan 452m yükseklikteki Changsha IFS Tower 2017 yılında tamamlandı.

Gökdelenin altında 230.000 metrekare alana yayılmış olan dev bir alışveriş merkezi bulunuyor.

Changsha IFS Tower

Suzhou IFS 苏州国际金融中心

Suzhou, Şangay’ın kuzeybatı komşusu olan, Asya bahçeleriyle tanınan , turistik bir şehir. Aynı zamanda Jiangsu Eyaleti’nin ekonomisi en büyük şehirlerinden biri.

Kısa bir zaman önce tamamlanan gökdelen, Suzhou’nun en modern ve gelişmiş bölgelerinden biri olan Jinji Gölü yakınlarında yer alıyor. Gökdelende ofis katları, apartman daireleri ve otel bulunuyor.

Suzhou IFS

Zifeng Tower 绿地广场·紫峰大厦

Çin’in en tarihi şehirlerinden biri olan, Jiangsu Eyaleti’nin başkenti Nanjing’de bulunan Zifeng Tower 450 metre uzunluğunda. Gökdelendeki 89 katın ilk 41 katı ofis, 42 ile 49. katları arasndaki katlar apartman daireleri, 49 ile 71. katlar arasında kalan katlar da otel olarak kullanılıyor.

Nanjing’deki Zifeng Tower’ın yapımı 2010 yılında tamamlandı.

Zifeng Tower

Çin’de mega gökdelenlerin sayısı giderek artıyor. Bundan on sene sonra en uzun gökdelenler listesinde büyük değişiklikler olabilir.

Çin’e Gitmeyi veya Çin İçinde Seyahat Etmeyi Düşünenler İçin Yararlı Siteler

  • Trip.com: Uçak bileti almak için çok fazla alternatif var. Ama fiyat ve hizmet araştırması yaparken Çin devi Trip.com‘u esgeçmemek lazım.

Trip.com, servis kalitesi ile müşterilerini hiç ortada bırakmayan bir site. Özellikle Çin içindeki ulaşım için ideal. Ben Trip.com’dan uçak bileti aldım. Bir seferinde uçuşun gecikeceği ile beni bilgilendirmek için uçuştan saatler önce beni telefondan arayarak boşu boşuna havalimanında beklememin önüne geçmiş ve gönlümü kazanmışlardı.

Çin içi tren biletlerini Trip.com’dan satın almak mümkün. Çince bilmeyenler için İngilizce dil desteği olan tren bileti satış sitesi çok fazla yok. Trip.com, yabancılar için bu problemi ortadan kaldıran sitelerden biri.

Trip.com’da tahmin edilebileceği gibi otel rezervasyonu da yapılabilir. Hatta şu an otel rezervasyonu konusunda Çin’de en çok tercih edilen sitelerin başını Trip.com’un çektiğini de söyleyebilirim.

Trip.com’un bir diğer güzel tarafı da Çin’deki turistik tesislerin giriş biletlerinin site üzerinden alınabiliyor olması. Hatta çok turistik bölgeler için paket turlar dahi satın alınabiliyor.

  • booking.com: Booking.com, Türkiye’de hemen herkesin bildiği bir site. Site Çin’de büyümek için çok çabalıyor; ama Trip.com’u koltuğundan edebilmek için daha çok zamana ihtiyaçları var.

Booking.com Çin içindeki her şehirde otel rezervasyonu yapmak için kullanılabilir. Sitedeki otel sayısı Çinli sitelerdekinden daha az; ama sitenin Türkçe versiyonunun çok profesyonelce hazırlanmış olması booking.com’u bakmaya değer hale getiriyor.

Booking.com
  • setur.com.tr: Türkiye’deki seyahat firmaları arasında en önde gelenlerinden biri. Setur üzerinden uçak ve otel rezervasyonları yapılabilir. Sitenin doğal olarak tamamen Türkçe ve Türkler’e yönelik olması Setur’u tercih etmeye değer hale getiriyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir