Çin’deki En Popüler 6 Mobil Uygulama

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla Dünya’nın her yerinde olduğu gibi Çin’de de mobil uygulama kullanımı çok artmış durumda. Çin’de kullanılan uygulamaların bazıları sadece Çinli kullanıcılar için olsa da popüler uygulamalar arasında Dünya’daki herkese uygun olanlar da mevcut. İÇin’deki en popüler ve Türkiye’deki kullanıcılara da hitap edebilecek 6 mobil uygulama.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Çin’de App Store’dan En Çok İndirilen Uygulamalar (2018-1.Çeyrek)

WeChat(微信)

WeChat Logo*bing.com

Tartışmasız şu anda Çin’deki en popüler uygulama. Kısa süreli geçmişine rağmen 900 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan WeChat Çin’de akıllı telefonu olan hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor. WeChat’i bu kadar başarılı kılan birçok anlık mesajlaşma programlarının özelliklerinin neredeyse tamamını tek bir uygulamada barındırıyor olması. Buna ek olarak “cüzdanım” özelliği sayesinde Çin içinde birçok yerde alışverişlerde ödeme yapmada, tren-uçak bileti alımında, taksi çağırmada ve telefona para yüklemede kullanılabiliyor olması da başka artıları.

WeChat’i Türkiye’de Türkçe olarak kullanmak da mümkün; ama Çin’de banka hesabı olmadan WeChat ile para transferi yapmak şimdilik mümkün değil.

QQ

QQ logosu-bing.com

WeChat’ten önce Tencent firmasının geliştirmiş olduğu bir diğer anlık mesajlaşma programı. WeChat ortaya çıkmadan önce çok popüler olsa da popülerliğini biraz yitirmiş görünüyor. Yine de ilginç bir şekilde özellikle ortaokul ve lise öğrencileri tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.QQ’nun WeChat’te olmayan özelliği çok daha fazla sayıda fotoğrafın aynı anda paylaşılmasına ve saklanmasına izin vermesi. Ayrıca QQ Space ile kullanıcıların kendi sayfalarının olması da bir başka önemli fark.

QQ’nun İngilizce versiyonu var; ama kullanıcılarına sunduğu özellikle çok sınırlı.

Tiktok (抖音)

Tiktok logo-bing.com

En fazla 10-15 saniyelik videoların birtakım müzik ve efektlerle paylaşımına imkan tanıyan eğlenceli uygulama. Çin’de douyin adıyla bilinen uygulama Çin’de çok kısa zamanda o kadar hızlı büyüdü ki uygulamanın sahibi sadece birkaç sene içinde Çin’in en zenginleri listesine girmeyi başardı.

Kullanıcılarına rastgele videolar gösteren tiktok, Türkiye dahil olmak üzere Çin dışındaki ülkelerde de popüler olmaya başladı.

iQiyi (爱奇艺)

bing.com

İnternet üstünden film seyretmeye olanak tanıyan iqiyi son yıllarda yaptığı atılımlarla Çin’de Çin’in youtube’u olarak da bilinen Youku’nun egemenliğine son vermeyi başardı.

iQiyi bünyesinde bulunan filmlerin bazıları ücretsiz olsa da en yeni veya en popüler filmleri seyredebilmek için siteye üye olmak ve üyelik ücreti ödemek gerekiyor.

Tencent Video (腾讯视频)

Tencent video logo-bing.com

Adından da anlaşılacağı gibi video paylaşım ve izleme uygulaması. WeChat ve QQ’nun üreticisi Tencent firması tarafından hazırlanan uygulama tamamen Çince olduğu için anlaşılması biraz zor. Ama özellikle Çin ile ilgili videolar izlemek isteyenler bu uygulamayı kullanabilir. Arama kutusuna aranan kelimenin İngilizce yazılması bir takım sonuçlar verecektir.

Alipay (支付宝)

bing.com

Çin’de nakitsiz yaşamın gelişmesinde en büyük katkıyı veren uygulamalardan biri. Çin’in teknoloji devi Alibaba Group bünyesinde geliştirilen uygulama kullanıcılarına nakit taşımadan para ile alakalı neredeyse herşeyi yapabilme imkanı tanıyor.

Alipay ile alışveriş yapmak için Çin’de bir banka hesabının bulunması ve bu hesabın Alipay hesabıyla bağlantılı hale getirilmesi gerekiyor. Çin’de Alipay hesabı olan yabancıların Alipay ile Çin dışında alışveriş yapmasına şimdilik izin verilmiyor.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.