2020’de Çin’de En Çok Gişe Yapan 5 Film

2020 birçok açıdan herkes için zor oldu. Çin’de koronavirüs vakalarının diğer ülkelere oranla daha hızlı bir şekilde kontrol altına alınması sinema sektörünün kısmen daha az etkilenmesini sağladı. Özellikle yıl içindeki bazı büyük bayramlarda sinema seyircisi sayısı eski zamanları aratmadı.

Çin’de 2020 yılında sinema filmlerinin toplam gişe hasılatı 3,162 milyar dolar(20,6 milyar yuan) oldu. Bu hasılatın %83,7’sini Çin yapımı filmler elde etti. Çin yapımı savaş filmi The Eight Hundred, 480 milyon dolar ile Çin’de 2020’de en çok hasılat yapan film olma başarısını gösterdi.

Çin filmlerine ilgi duyanlar için Çin kaynaklarında Çin’de en çok hasılat yapan filmleri araştırdım. Baidu’ya ait bir kaynakta aradığım gibi bir yazı buldum. Bu yazıya Çince olarak konmuş tabloyu da Türkçe’ye çevirerek aşağıya koydum.

Film Adı(İngilizce)Film Adı (Çince)Gişe Hasılatı
The Eight Hundred八佰480 milyon dolar
My People My Homeland我和我的家乡434 milyon dolar
Legend of Deification姜子牙248 milyon dolar
The Sacrifice金刚川171 milyon dolar
Leap夺冠124 milyon dolar
2020’de Çin’de En Çok Gişe Yapan Sinema Filmleri

The Eight Hundred- 八佰

Filmin TürüUzunlukIMDB Puanı
Aksiyon, Dram, Tarih2 saat 29 dakika6.8

1937’de Çin Japon istilası altındayken bir grup Çinli askerin Şanghay’daki Sihang bölgesini savunmasını konu edinen “The Eight Hundred” filminin yönetmeni Guan Hu.

Filmde, işgal altındaki Şanghay’da nehrin karşı tarafındaki bir depoda bulunan 400’ü aşkın Çinli askerin çatışmaları anlatılıyor.

My People My Homeland- 我和我的家乡

Filmin TürüUzunlukIMDB Puanı
Dram, Komedi2 saat 33 dakika6.6

Yönetmenliğini Hao Ning’in yaptığı filmde Çin’in farklı bölgelerinde, kırsal alanlarda yaşayan farklı kişilerin bulundukları bölgeleri özel hale getirebilmek için çabalarını konu ediniyor. Filmde Çin’in doğu, batı, kuzey, güney ve orta bölgelerine ait beş farklı hikaye anlatılıyor.

Legend of Deification- 姜子牙

Filmin TürüUzunlukIMDB Puanı
Animasyon, Aksiyon1 saat 50 dakika6.6

Çin yapımı animasyon filmi olan “Legend of Deification” kendine göre mitolojik bir hikayesi var.

Booking.com

Jiang Ziya’ya bütün ölümlülerin yaşamını tehdit eden dokuz kuyruklu tilki şeytanın ortadan kaldırılması görevi verilir. Komutan sonradan bu şeytanın ruhunun masum bir kız ile bağlantısını tespit eder. Bu da komutanı ikilemde bırakır.

Çinli olmayanların hiç aşina olmadığı bu hikayenin anlatıldığı filmin yönetmeni Teng Cheng.

The Sacrifice- 金刚川

Filmin TürüUzunlukIMDB Puanı
Savaş, Aksiyon, Dram2 saat 2 dakika5.7

Yönetmenliğini Hu Guan’ın yaptığı filmde 1953 Kore Savaşı’nın son zamanları sırasında Çin Gönüllüler Ordusu’nun Kumsong bölgesindeki mücadeleleri anlatılıyor.

Kumsong bölgesine ilerlemek isteyen askerlerin, atılan bombalara karşı kendilerini korumaları ve zamanla yarışarak köprüleri tamir etmeleri, bunu yaparken ekipman eksikliği ile de baş etmeleri gerekiyor.

Leap- 夺冠

Filmin TürüUzunlukIMDB Puanı
Dram, Spor2 saat 15 dakika6.7

Yönetmenliğini Peter Ho-Sun Chan’in yaptığı filmde Çin kadın voleybol takımının 1981 yılındaki Dünya şampiyonu olması ile başlayıp 2016 Rio Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmasına kadar geçen yılların hikayesi anlatılıyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top