Çin’de Yasaklı Olan ve En Çok Kullanılan Mobil Uygulamalar

Posted by

İnternet ve mobil uygulamalar deyince Çin’de Dünya genelinden çok daha farklı bir Dünya olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki Dünya’da yüzmilyonlarca kişinin kullandığı uygulamalar Çin‘de ya yasaklı, ya da çok az kişi tarafından kullanılıyor.

Çin’de kullanılan uygulamaların bazıları sadece Çinli kullanıcılar için olsa da popüler uygulamalar arasında Dünya’daki herkese uygun olanlar da mevcut. Dünya geneline yayılma çabasında olan uygulamalar en azından İngilizce’yi destekleyecek şekilde tasarlanıyor. Hatta daha büyükleri arasında Türkçe desteği olanlar dahi mevcut.

Aliexpress.com en popüler Çin uygulamaları çıkartmaları satın almak için BURAYA tıklayın!

Çin’de Yasak Olan Uygulamalar

Dünya genelinde çok popüler olan, genel olarak Amerikan yapımı olan uygulamaların büyük çoğunluğu Çin’de kullanılmıyor. Örnek vermek gerekirse Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi uygulamalar tamamen engellenmiş durumda. Whatsapp zaman zaman çok yavaş olarak da olsa kullanılabiliyor olsa da genel olarak çalışmıyor. İlginç bir şekilde google.cn erişime açık; ama sitede arama yapılmasına izin verilmiyor. Google servisleri arasında Çin’de sorunsuz çalışanlar Google Translate ve Google Maps. Bu iki uygulamanın çalışıyor olması bile Çin’de zaman zaman hayat kurtarabilir nitelikte olabilir.

Çin’de kullanılmasına izin verilmeyen uygulamalar olmadan yaşayamayanlar için tek çözüm VPN kullanmak.

Doğrusunu söylemek gerekirse Çin’de bazı uygulamaların yasak olması Çinliler‘in günlük hayatına en ufak olumsuz bir etki yapmıyor. Bunun temel nedeni uygulamaların herbirinin en az bir adet Çin yapımı alternatifinin olması ve bu alternatiflerin günlük hayata ciddi bir şekilde entegre olmuş olması. Bazı uygulamalar öyle bir hal aldı ki yasak olan uygulamaların serbest bırakılması durumunda dahi Çinliler’in o uygulamaları tercih etmesini imkansız hale getirdi.

Google yerine Baidu

Baidu ve Google logoları- bing.com

Dünya’nın en büyük arama motoru olan Google‘ın Çin’de engellenmiş durumda olması nedeniyle Çinliler bu arama motorunu kullanamıyor.  Çinliler Çin’in kendi arama motorlarını kullanmayı tercih ediyor ve bu da Çin’deki internet kullanıcılarının %63’ünü Baidu kullanmaya yönlendiriyor. Özellikle Çince bilgiler arandığında Baidu gerçekten iyi sonuçlar veriyor.

Çin’de İngilizce arama yapmak isteyenler Microsoft’un arama motoru olan Bing‘i kullanabilirler. Bing’in sonuçları Google kadar iyi olmasa da yine de fena sayılmaz. Bing haricinde Yahoo da zaman zaman kesintilerle de olsa İngilizce aramalarda kullanılabiliyor. Tabi bu arama  motorlarında çıkan sonuçların tamamının açılma ihtimali çok düşük. Zira Dünya genelindeki web sitelerin yaklaşık üçte biri Çin’de yasaklı durumda.

Rus arama motoru Yandex Çin de her zaman açık. Özellikle Çin’de olup Türkçe arama yapmak isteyenler Yandex’i kullanabilirler.

Youtube yerine Youku, iQiyi, Tencent Video, Tiktok

Youtube ve Youku logoları- bing.com

Türkiye’de de her gün binlerce kişi tarafından kullanılan video paylaşım sitesi ve uygulaması Youtube, Çin’de çok uzun zamandır kapalı. Youtube’un Çin’deki alternatifi Youku. İsim olarak birbirine çok benzer iki site ve uygulama çalışma prensibi olarak da çok benzerlikler gösteriyor.

Son zamanlarda özellikle yeni filmleri kullanıcılardan önce kendi paylaşan ve bu videoların izlenmesi karşılığında kullanıcılarından ücret talep eden Youku’nun popülerliği, video paylaşım uygulamalarının da çoğalmaya başlamasına bağlı olarak azalmaya başladıysa da yine de Çin’in en büyük video paylaşım sitesi ve uygulaması hala daha Youku.

iQiyi (爱奇艺)

bing.com

İnternet üstünden film seyretmeye olanak tanıyan iQiyi son yıllarda yaptığı atılımlarla Çin’de Çin’in youtube’u olarak da bilinen Youku’nun tahtını sallamaya başladı.

iQiyi bünyesinde bulunan filmlerin bazıları ücretsiz olsa da en yeni veya en popüler filmleri seyredebilmek için siteye üye olmak ve üyelik ücreti ödemek gerekiyor. iQiyi’nin düşük üyelik ücreti istemesi birçok kişiyi iQiyi kullanmaya teşfik ediyor.

Tiktok (抖音)

Tiktok logo-bing.com

En fazla 10-15 saniyelik videoların birtakım müzik ve efektlerle paylaşımına imkan tanıyan eğlenceli uygulama. Çin’de douyin adıyla bilinen uygulama Çin’de çok kısa zamanda o kadar hızlı büyüdü ki uygulamanın sahibi sadece birkaç sene içinde Çin’in en zenginleri listesine girmeyi başardı.

Kullanıcılarına rastgele videolar gösteren tiktok, Türkiye dahil olmak üzere Çin dışındaki ülkelerde de popüler olmaya başladı.

Tencent Video (腾讯视频)

Tencent video logo-bing.com

Adından da anlaşılacağı gibi video paylaşım ve izleme uygulaması. WeChat ve QQ’nun üreticisi Tencent firması tarafından hazırlanan uygulama tamamen Çince olduğu için anlaşılması biraz zor. Ama özellikle Çin ile ilgili videolar izlemek isteyenler bu uygulamayı kullanabilir. Arama kutusuna aranan kelimenin İngilizce yazılması bir takım sonuçlar verecektir.

WhatsApp yerine WeChat, QQ

Whatsapp ve Wechat logoları-bing.com

Hemen hemen herkesin kullandığı WhatsApp uygulaması da Çin’de erişime engelleşmiş uygulamalar kervanına katıldı. Zaman zaman çok yavaş da olsa bağlantı sağlanabiliyor olsa da genel olarak WhatsApp Çin’de kullanılamıyor. WhatsApp’ın Çin’deki alternatifi WeChat. WeChat, Çin dışında benzer uygulamalar kadar popüler olamamış olsa da Çin’in en popüler uygulamalarının başında geliyor.

WeChat(微信)Nedir?

WeChat Logo*bing.com

Tartışmasız şu anda Çin’deki en popüler uygulama. Kısa süreli geçmişine rağmen 900 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan WeChat Çin’de akıllı telefonu olan hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor. WeChat’i bu kadar başarılı kılan birçok anlık mesajlaşma programlarının özelliklerinin neredeyse tamamını tek bir uygulamada barındırıyor olması. Buna ek olarak WeChat Pay özelliği sayesinde Çin içinde birçok yerde alışverişlerde ödeme yapmada, tren-uçak bileti alımında, taksi çağırmada ve telefona para yüklemede kullanılabiliyor olması da başka artıları.

WeChat’i Türkiye’de Türkçe olarak kullanmak da mümkün; ama Çin’de banka hesabı olmadan WeChat ile para transferi yapmak şimdilik mümkün değil.

QQ

QQ logosu-bing.com

WeChat’ten önce Tencent firmasının geliştirmiş olduğu bir diğer anlık mesajlaşma programı. WeChat ortaya çıkmadan önce çok popüler olsa da popülerliğini biraz yitirmiş görünüyor. Yine de ilginç bir şekilde özellikle ortaokul ve lise öğrencileri tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.QQ’nun WeChat’te olmayan özelliği çok daha fazla sayıda fotoğrafın aynı anda paylaşılmasına ve saklanmasına izin vermesi. Ayrıca QQ Space ile kullanıcıların kendi sayfalarının olması da bir başka önemli fark.

QQ’nun İngilizce versiyonu var; ama kullanıcılarına sunduğu özellikle çok sınırlı.

Facebook yerine WeChat, QQ Zone

bing.com

Türkiye’deki en popüler ugulama ve web sitelerinin başında gelen Facebook da Çin’deki erişim engeli bulunan sitelerden. Bunun yerine önceden de bahsettiğim ve mobil cihazlarda kullanılan WeChat veya WeChat’ten daha eski ve bilgisayarlarda da kullanılabilen QQ Zone kullanılıyor. QQ Zone tıpkı Facebook gibi bir seferde onlarca fotoğrafı paylaşabilme imkanı tanıyor WeChat’in bir seferde paylaşılmasına izin verdiği fotoğraf sayısı ise en fazla 9.

Uber yerine Didi

Uber ve didi logoları

Korsan taksi oranını arttırdığı gerekçesi ile Türkiye ve birçok ülkede çeşitli protestolara maruz kalan Uber’in Çin’deki karşılığı Didi. Uber Çin’de yasak değil. En azından değildi. Ama Didi o kadar güçlü bir şekilde piyasayı domine etti ki Uber sessiz sedasız Çin’den çıkmak durumunda kaldı.

Didi’nin Çin’in şu an için en popüler uygulaması olan WeChat ile entegre olmuş olması ve bu sayede WeChat üzerinden taksi çağırmaya imkan tanıyabilmesi nedeniyle Çinliler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Didi’nin Çinli olmayanlar için en güzel tarafı uygulamalanın İngilizce dil desteğinin olması. Bu şekilde taksi çağırmak yabancılar için çok kolaylaşmış olsa da, nakit ödeme kabul edilmediği için WeChat Pay veya Alipay kullanmayanlar Didi üstünden ödeme yapamıyorlar. Bu da onlar için Didi kullanmayı imkansız hale getiriyor.

Google Pay, Android Pay, Paypal, Apple Pay yerine WeChat, Alipay

Çin, nakitsiz hayata en çok uyum sağlayan ve nakitsiz hayatı ciddi anlamda teşfik eden ülkelerin başında geliyor. Dünya genlinde birçok ülkede aktif olan Google Pay, Android Pay, Paypal, Apple Pay gibi dijital ödeme sistemleri Çin’de üst sıralardan ya çok uzak, ya da listede dahi değil. Çin’de nakitsiz yaşam demek WeChat ve Alipay demek. Şu an bu iki uygulama sayesinde iğneden ipliğe para ile en ufak ilişkisi olan her şey satın alınabilecek düzeye geldi.

Alipay (支付宝)

Alipay Logo- bing.com

Çin’de nakitsiz yaşamın gelişmesinde en büyük katkıyı veren uygulamalardan biri. Çin’in teknoloji devi Alibaba Group bünyesinde geliştirilen uygulama kişilerin cüzdanında ne kadar nakit kaldığını unutturacak kadar gelişmiş düzeyde.

Alipay ile alışveriş yapmak için Çin’de bir banka hesabının bulunması ve bu hesabın Alipay hesabıyla bağlantılı hale getirilmesi gerekiyor. Çin’de Alipay hesabı olan yabancıların Alipay ile Çin dışında alışveriş yapmasına şimdilik izin verilmiyor.

Twitter yerine Weibo

Weibo ve Twitter logoları- bing.com

Türkiye ve Dünya’nın en popüler mikroblog sitesi olan Twitter da Çin’de uzun zamandır erişim engeli olan sitelerin başında geiyor. Twitter’ın Çin yapımı benzerinin adı Weibo. Yurt dışından da erişim imkanı olan Weibo’da dileyenler için İngilizce menü de mevcut; ama menünün bazı kısımlarının İngilizce olmadığını da söylemekte yarar var.

Weibo’da hesap açmak isteyen kullanıcıların mutlaka geçerli bir telefon numarası ile kayıt olmaları gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.