Çin’de Yasak ve Popüler Olan Mobil Uygulamalar

Posted by

Mobil uygulamalar ve internet Dünya’sı Çin dışından akla kara kadar farklı. Çin dışında herkesin bıkmadan kullandığı uygulamaların çoğu Çin’de yasak. Bu duruma bakıp Çin’de yaşamanın ne kadar zor olduğunu düşünenlerdenseniz size bir sırrım var. Yasak olan mobil uygulamalardan şikayet edenler Çinliler değil, Çinli olmayanlar. Hatta yasaklı uygulamaların Çinliler’i hiç ilgilendirmediğini dahi söyleyebilirim.

Çinliler için her uygulamanın “Çin işi” alternatifi var. Bence Çin’de yasaklı uygulamalar bugün serbest bırakılsa Çinliler yine bildikleri uygulamalardan kolay kolay vazgeçmeyeceklerdir. Çinliler’in alışkanlıklarını değiştirmek o kadar zor ki…

Çin’in uygulamalarından bazılarını kullandığınıza eminim. Hatta bazı uygulamaların Çin yapımı olduğunu dahi bilmiyor olabilirsiniz. Korkacak bir şey yok! Çin, her alanda olduğu gibi uygulama yapma alanında da son yıllarda çok gelişti. Çin yapımı mobil uygulamalar arasında bazıları ise Dünya’ya yayıldı. Hatta bazılarının Türkçe dil desteği bile var.

Çin’de mobil uygulama Dünya’sının ne menem bir şey olduğuna gelin beraber bakalım:

En popüler Çin uygulamaları çıkartmaları satın almak için BURAYA tıklayın!

Çin’de Yasak Olan Uygulamalar

Çok basit bir bilgi: Dünya genelinde çok popüler olan, genel olarak Amerikan yapımı olan uygulamaların büyük çoğunluğu Çin’de kullanılmıyor. Yani herkesin yanıp tutuştuğu, onlarsız yapamayacağını düşündüğü Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi uygulamalar Çin’de tamamen engellenmiş durumda. (bu uygulamaları kullanmadan da yaşanabiliyormuş meğer)

Herkesin devamlı kullandığı; ama birçok kişinin adını doğru bir şekilde söyleyemediği Whatsapp var ya! O da Çin’de parçalı bulutlu bir şekilde kullanılabiliyor. Şanslı olanlar zaman zaman çok yavaşl da olsa Whats App’ı açabilirler.

Yanlış anlamayın. Google ile ilgili her şey yasaklı değil. Mesela Google Translate ve Google Maps kullanıma açık. Öyle detaylı aramak yapıp zararlı bilgilerle donatılmak yerine kelimelerin birebir karşılığını bulup harita bilgisini geliştirmek isteyenler için ideal.

Çin’e geldiğinizde yasaklı siteleri kullanmazsanız başlarınıza ağrılar girecekse üzülmeyin. Sizin ilacınız VPN! Ama ilacı aşırı dozda kullanmayın ki yan etkisi olmasın. Benden söylemesi! 

Google yerine Baidu

Baidu ve Google logoları- bing.com

Az önce dediği gibi. Çin’de Google yasaklı. Serbest kalacağa da benzemiyor. Zaten açık olsa da bence Çince aramalarda Google hiç iyi değil. Çin ile ilgili Çince bir şeyler arayacaksanız bence Baidu‘ya bir göz atın.

“Çince ile işim yok. Ben İngilizce bir şeyler arayayım ” derseniz Bing işiniizi görebilir. Hatta Yahoo‘yu dahi kullanabilirsiniz.

“İlle de Türkçe” diyenlerdenseniz Yandex‘den şaşmayın. Rus arama motoru Yandex Çin’de iyi çalışıyor ve yasaklanma ihtimali çok düşük.

Youtube yerine Youku, iQiyi, Tencent Video, Tiktok

Youtube ve Youku logoları- bing.com

Video izlemeden duramayan bir Youtube tutkunu iseniz Çin’de alternatiflere yönelmeniz gerekecek. İsim olarak Youtube’a çok benzeyen Youku sitesi işinizi az da olsa görebilir. Youku’nun popülerliği azalıyor olsa da yine de iyi bir alternatif. 

iQiyi (爱奇艺)

Youku’nun popülerliği azaldıkça iQiyi popülerleşiyor. Düşük abonelik ücreti ödeyerek çok sayıda film seyretmekten hoşlanan biri iseniz buyrun iQiyi’ye.

Tiktok (抖音)

Tiktok logo-bing.com

Alışkanlık yaptığı için boyun ağrılarına neden olabilecek uygulama Çin’de hayatın bir parçası. Günde 2-3 saatini Tiktok’da video izlemekle geçiren çok sayıda Çinli tanıyorum. Çinliler yatıp kalkıp tiktok videolarını izledikçe uygulamanın sahibi sadece birkaç senede Çin’in en zenginleri arasına girdi.

Siz de 10-15 saniyelik videoları seyrederek saatler geçirebilecek kapasitede iseniz Tiktok tam size göre. Belki de bu yazıyı okumadan çok önce Tiktok’u telefonunuza indirmişsinizdir.

Tencent Video (腾讯视频)

Tencent video logo-bing.com

Oyun meraklısı iseniz Tencent adını duymuşsunuzdur. Ama Tencent’in sadece oyun geliştirme firması olmadığını bilmiyor olabilirsiniz. Sosyal medya devleri WeChat ve QQ’nun geliştiricisiniz de Tencent olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi öğrenmiş oldunuz.

Tencent firmasının video paylaşım ve izleme uygulaması Tencent Video. Uygulama tamamen Çince; ama seyretmek istediğiniz ne varsa arama kutusuna orjinal adıyla yazabilirsiniz. Bazen aradığınızı bulmanız mümkün. Deneyin bakalım ne olacak!

WhatsApp yerine WeChat, QQ

Whatsapp ve Wechat logoları-bing.com

Çin’de iken WhatsApp için çok ısrarcı olmaya gerek yok. Israr ettikçe yavaşlığından ve iyi çalışmamasından dolayı saç baş yoldurtabilir. WeChat kullanarak hayatınızı kolaylaştırabilir ve rahatlayabilirsiniz. WeChat’in sadece adı chat. Oysa WeChat Çin için sadece chat yapmanın çok ötesinde bir şey.

WeChat(微信)Nedir?

WeChat Logo*bing.com

Tartışmasız şu anda Çin’deki en popüler uygulama. Aksini iddia edenler bence Çin’e hiç gelmemiş olanlardır. Dile kolay! 900 milyondan fazla kişi WeCHat’i AKTİF olarak kullanıyorç.

WeChat artık Çinliler için su gibi önemli bir şey. WeChat’i olmayanlar için hayat birçok açıdan duruyor. Para ve insan ile alakalı her şey artık WeChat kullanarak yapılıyor. Eğer bir dağda insanlardan uzak, kendi halinde yaşamaktan hoşlanan biri iseniz WeChat sizin için çok uygun olmayabilir.

WeChat Türkiye’de var mı? Evet var. Ama WeChat’i WeChat yapan özelliklerin bir çoğu Türkiye’de kullanılamıyor. Bu nedenle Çin ile alakası olmayanlar WeChat kullanmaktan hoşlanmayabilirler. Hatta “ben kullandım, öyle çok espirisi olan bir uygulama değil” bile diyebilirler.

QQ

QQ logosu-bing.com

WeChat’ten önce Tencent firmasının geliştirmiş olduğu bir diğer anlık mesajlaşma programı. WeChat ortaya çıkmadan önce çok popüler olsa da popülerliğini biraz yitirmiş görünüyor. Yine de ilginç bir şekilde özellikle ortaokul ve lise öğrencileri tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.QQ’nun WeChat’te olmayan özelliği çok daha fazla sayıda fotoğrafın aynı anda paylaşılmasına ve saklanmasına izin vermesi. Ayrıca QQ Space ile kullanıcıların kendi sayfalarının olması da bir başka önemli fark.

QQ’nun İngilizce versiyonu var; ama kullanıcılarına sunduğu özellikle çok sınırlı.

Facebook yerine WeChat, QQ Zone

bing.com

Türkiye’deki en popüler ugulama ve web sitelerinin başında gelen Facebook da Çin’deki erişim engeli bulunan sitelerden. Bunun yerine önceden de bahsettiğim ve mobil cihazlarda kullanılan WeChat veya WeChat’ten daha eski ve bilgisayarlarda da kullanılabilen QQ Zone kullanılıyor. QQ Zone tıpkı Facebook gibi bir seferde onlarca fotoğrafı paylaşabilme imkanı tanıyor WeChat’in bir seferde paylaşılmasına izin verdiği fotoğraf sayısı ise en fazla 9.

Uber yerine Didi

Uber ve didi logoları

Korsan taksi oranını arttırdığı gerekçesi ile Türkiye ve birçok ülkede çeşitli protestolara maruz kalan Uber’in Çin’deki karşılığı Didi. Uber Çin’de yasak değil. En azından değildi. Ama Didi o kadar güçlü bir şekilde piyasayı domine etti ki Uber sessiz sedasız Çin’den çıkmak durumunda kaldı.

Didi’nin Çin’in şu an için en popüler uygulaması olan WeChat ile entegre olmuş olması ve bu sayede WeChat üzerinden taksi çağırmaya imkan tanıyabilmesi nedeniyle Çinliler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Didi’nin Çinli olmayanlar için en güzel tarafı uygulamalanın İngilizce dil desteğinin olması. Bu şekilde taksi çağırmak yabancılar için çok kolaylaşmış olsa da, nakit ödeme kabul edilmediği için WeChat Pay veya Alipay kullanmayanlar Didi üstünden ödeme yapamıyorlar. Bu da onlar için Didi kullanmayı imkansız hale getiriyor.

Google Pay, Android Pay, Paypal, Apple Pay yerine WeChat, Alipay

Çin, nakitsiz hayata en çok uyum sağlayan ve nakitsiz hayatı ciddi anlamda teşfik eden ülkelerin başında geliyor. Dünya genlinde birçok ülkede aktif olan Google Pay, Android Pay, Paypal, Apple Pay gibi dijital ödeme sistemleri Çin’de üst sıralardan ya çok uzak, ya da listede dahi değil. Çin’de nakitsiz yaşam demek WeChat ve Alipay demek. Şu an bu iki uygulama sayesinde iğneden ipliğe para ile en ufak ilişkisi olan her şey satın alınabilecek düzeye geldi.

Alipay (支付宝)

Alipay Logo- bing.com

Çin’de nakitsiz yaşamın gelişmesinde en büyük katkıyı veren uygulamalardan biri. Çin’in teknoloji devi Alibaba Group bünyesinde geliştirilen uygulama kişilerin cüzdanında ne kadar nakit kaldığını unutturacak kadar gelişmiş düzeyde.

Alipay ile alışveriş yapmak için Çin’de bir banka hesabının bulunması ve bu hesabın Alipay hesabıyla bağlantılı hale getirilmesi gerekiyor. Çin’de Alipay hesabı olan yabancıların Alipay ile Çin dışında alışveriş yapmasına şimdilik izin verilmiyor.

Twitter yerine Weibo

Türkiye ve Dünya’nın en popüler mikroblog sitesi olan Twitter da Çin’de uzun zamandır erişim engeli olan sitelerin başında geiyor. Twitter’ın Çin yapımı benzerinin adı Weibo. Yurt dışından da erişim imkanı olan Weibo’da dileyenler için İngilizce menü de mevcut; ama menünün bazı kısımlarının İngilizce olmadığını da söylemekte yarar var.

Weibo’da hesap açmak isteyen kullanıcıların mutlaka geçerli bir telefon numarası ile kayıt olmaları gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.