Aliexpress’de En Çok Satan Akıllı Saat Hangisidir?

Aliexpress tam anlamıyla “yok yok” düzeyinde akla gelen gelmeyen herşeyin bulunduğu bir site. Birçok kişinin aliexpress kullanmaktaki en temel amacı fiyatı yüksek olan bilinen marka ürünleri yerine aynı ürünleri Çin malı, ucuz alternatiflerine göz atmak ve uygunsa satın almak.

Sitede satılan akıllı saatler de böyle. Aliexpress‘de akıllı saatler diye aratınca çıkan saatlerin çok büyük bir kısmını adı sanı bilinmeyen Çin markaları oluşturuyor. Hatta en ucuz akıllı saat 2-3 dolar gibi dondurma parasına satılıyor.

Bu kadar ucuza satılan saatler müşteriler tarafından “çok da akıllı değilmiş” damgası yemiş olacak ki bu ucuz saatlerin satış adedi genel olarak çok fazla sayıda değil.

“Acaba en çok satan akıllı saat hangisi?” diye araştırmalar yaparken gördüğüm sonuçlar ağzımın açık kalmasını sağladı.

Aliexpress’de en çok akıllı saat satışı yapmış olan satıcı bugüne kadar 17.000 (yazıyla: on yedi bin)’den fazla saat satmayı başarmış. En yakın takipçisi arasındaki fark tam 4.000 saat.

Bu satıcı bu kadar satış yaptığına göre bu saatin incelemeye değer olduğunu düşünerek bu yazıyı yazmaya karar verdim. Burada saatle ilgili çeşitli fotoğraflar, özellikler ve önceden saati almış kullanıcıların yorumlarına yer verdim.

Karar sizin!

Genel Özellikler

Bu popüler saatin markasının ne olduğunu aradım bir süre. Neyse ki Özellikler bölümüne saatin marka adını yazmışlar. Saatin markası JBRL imiş.

Saati ilk gördüğümde bana iWatch havası verdi. Aşağıdaki fotoğrafa siz de bakın bakalım size neyi çağrıştıracak.

Trip.com WW

Birçok akıllı saatte standart olarak bulunan adım sayısı ölçme, kalp atış hızı ölçme, alarm gibi özellikler bu saatte de var. Öte yandan sosyal medya mesajları alma, hava durumu, müzik dinleme gibi diğer özellikleri kullanabilmek için telefona saatin uygulamasını indirmek ve saati telefonla senkronize hale getirmek gerekiyor. Böyle bir saat yapmışken saatti SIM Card yerleştirilebilir bir şekilde yapsalardı bence çok iyi olurdu.

Saatin Türkçe dahil 18 dil desteğinin bulunması bence çok iyi. Bu sayede küçücük bir şey yapmak için karabasan görmek zorunda kalanlar rahatlamış olur.

1.3 inçlik kare ekranın çözünürlüğü 240×240. Bana bu çözünürlük biraz düşük geldi.

Bu arada saatin üstünde kamera bulunmuyor. O nedenle akıllı saatiyle fotoğraf çekme hevesinde olanlar için bu saat çok uygun olmayabilir. Saatte bulunan lityum pil de 120-180mAh gücünde.

Ürünün sayfasında verilen bilgilere göre bu akıllı saat su geçirmez olarak dizayn edilmiş. Yağmur, el yıkama ve su sıçraması durumunda saate bir şey olmadığı belirtiliyor. Benim buradan anladığım günlük hayatta saatin ıslanması ciddi bir problem oluşturmazken bu saatle yüzmemek en iyisi.

Saatin satış sayfasında JBRL akıllı saatin genel özellikleri bir tablo halinde de verilmiş. Aşağıya bu tabloyu görebilirsiniz. Tabloyu anlayamayanlar için saatin özelliklerini burada bir kez daha yazayım:

Kalp atış hızı ölçme, tansiyon ölçme, kandaki oksijen miktarı ölçme, gün içinde yakılan kalori miktarı ölçme, uyku süresi ölçme, koşu modu, bisiklet modu, dağa tırmanma modu, basketbol modu, futbol modu, hatırlatıcı, arayan numara görüntüleme, wechat hatırlatıcı, telefondaki fotoğraflar için uzaktan kumanda, su geçirmezlik, hava durumu, mesafe ölçme, ellerin kaldırılmasıyla saat ışıklarının yanması.

Çeşit ve Fiyatlar

Sayfada JBRL markasına ait I5 ve P3 modellerinin satışı yapılıyor. I5 modelinde pembe, beyaz ve siyah renk seçenekleri varken, P3 modelinde siyah, pembe, turuncu ve gri seçenekleri mevcut.

Türkiye’ye ücretsiz gönderi seçeneği var. Sitedeki verilen bilgiye göre ürünün Türkiye’deki müşterilere ulaşma süresi beş gün.

Trip.com WW

90 gün para iade garantisinin verilmiş olması büyük bir artı.

Kampanya süresince satılan modeller ve fiyatları şu şekilde :

ModelKutuEk KayışFiyat
I5yokyok14.35USD
I5yokvar15.30USD
I5varvar16.26USD
P3yokyok15.30USD
P3varyok16.26USD

Kullanıcı Yorumları

Aliexpress’de en çok satan JBLR akıllı saatleri ile ilgili 7000’den fazla yorum yapılmış. Bu yorumların çok büyük bir kısmı olumlu olsa da kullanıcıların bu akıllı saate verdiği ortalama puan 4.5 düzeylerinde kalmış.

Ürüne 1 puan veren 500’den fazla kullanıcının yorumlarının bazılarına baktım. 1 puan vermelerinin temel nedeni ürünün bozuk çıkması ve para iadesinin yapılmaması ile ilgili. Öte yandan saatin pil ömrünün çok kısa olduğunu iddia edenler de var.

Sonuç

Benim gördüğüm kadarıyla JBLR akıllı saatlerin diğer akıllı saatlere oranla ciddi anlamda bir artısı yok. Özelliklere bakınca stardart bir akıllı saatin ötesine geçemiyor.

Apple iWatch’a benzeyen tasarımı bence çok güzel görünüyor. Öte yandan saatin 15 dolar civarındaki fiyatı gerçekten çok uygun. Türkiye’ye ücretsiz kargo seçeneğinin olması da bir diğer önemli artısı.

Alınır mı?

Bence alınır. Bu fiyata alınacak saatten akıllı telefon gibi bir performans beklememek lazım. Kolda hoş durabilecek akıllı saat arayanlar için bence ideal.

Booking.com

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top