Çin’de Yaşamak İçin Nedenler

“Çin’de yaşamak istiyorum” diyenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Ama hala Çin’de yaşama hayali kuranların sayısı Amerika hayali kuranlara oranla çok az sayıda.

Kalabalık nüfus nedeniyle Çin’de iş imkanları diğer ülkelere oranla daha fazla. Güvenlik konusunda da Çin çok güvenli bir ülke. Son zamanlarda batı kültürünün etkisi artmış olsa da Çin’de tipik uzak doğu kültürü hala varlığını devam ettiriyor. Öte yandan Çin çok geniş bir coğrafyaya yayılmış bir ülke olduğundan herkes kendine uygun iklim bulabiliyor.

Çin’de İş İmkanları

Çin ekonomisi Dünya’nın en büyük ikincisi(şimdilik). Bu nedenle Çin’de devamlı olarak yeni firmalar açılıyor ve bu firmalarda çalışacak personele ihtiyaç duyuluyor. (İleri düzey insansız teknoloji kullananlar haric) Şu an Dünya’da en çok iş imkanın Çin’de olduğunu söylemek yanlış olmaz. Düz mantık. Ne kadar çok insan, o kadar çok iş!

Çin vatandaşı olmayan kişilerin iş bulması tabii ki Çinliler’e göre daha zor. Çin’de iş bulmak için altın kural Çinliler’in hiçbir şekilde yapamayacağı işlri yapmak veya halihazırda yapılanları onlardan daha iyi yapabilmek.

Çin’de Çalışmak İle İlgili Neler Bilinmelidir?-Bilgi Fırını

Çin’de Güvenlik

İnanır mısınız bilmem; ama Çin, Dünya’nın en kalabalık ülkesi olmasına rağmen Dünya’daki en güvenli ülkelerden biri. Çin sınırlarına girdikten sonra Çin’in hemen her yerinde, özellikle metropol şehirlerinde güvenlik konusunda ciddi bir sıkıntı yok. (Hatta bazı yerlerde gerektiğinden çok daha fazla güvenlik önlemi var.) 

Özellikle kadınların günün herhangi bir saatinde herhangi bir kıyafetle Çin’de kendilerini güvensiz hissetmeden çok rahat bir şekilde yaşayabildiklerini belirtmekte de yarar var. Ne kıyafetleri nedeniyle, ne de sadece bayan olmalarından dolayı çeşitli tacizlere maruz kalma ihtimali  en gelişmiş ülkelerin birçoğundan daha düşük seviyede.

Çin’de Güvenlik Nasıldır?-Bilgi Fırını

Uzakdoğu Kültürü

Çin, geleneksel Uzakdoğu kültürü ile batı kültürünün her geçen yıl daha da harmanlandığı bir ülke. Günlük hayatta batı ülkelerindeki yaşam tarzına benzer alışkanlıkların etkisi giderek daha belirgin bir şekilde hissedilse de söz konusu aile bağları ve bayramlar olduğunda uzakdoğu kültürü hiç şüphesiz devam ettiriliyor. Özellikle Çin’in geleneksel bayramlarının öncesinde ve sonrasında her sokakta buram buram Çin kültürünü koklamak mümkün.(Bazen bu koku havaifişeklerdeki barut kokusu olabilir) Uzakdoğu kültürüne ilgi duyanların Çin’de yaşamaktan çok keyif alacakları kesin.

Çin İklimi

Türkiye’den 13 kat daha büyük olan Çin’de aynı anda iklimler arasındaki fark çok belirgin düzeylerde. Özellikle kış aylarında kuzeydoğu bölgelerinde -30 dereceler görülebilirken, aynı mevsimde Çin’in en güneyindeki yarı tropikal Hainan Adası’na giderek 20 derecelik havanın tadını çıkarmak, hatta denize girebilmek dahi mümkün.

Trip.com WW

Çin’in en gelişmiş ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerindeki iklim, Türkiye’nin batı bölgelerindeki iklimle benzerlik gösteriyor.

Çin Şehirleri

Çin’deki 500’ü aşkın şehrin çoğunun nüfusu bir milyondan daha fazla. Öyle ki nüfusu bir milyondan az olan “küçük” şehirlerin adları dahi birçok Çinli tarafından bilinmiyor.

Özellikle çok gelişmiş olan metropol Şangay, Pekin, Guangzhou gibi şehirlerde  ve bu şehirleri çevreleyen bölgelerde her yerde insan görmek günlük hayatın olmazsa olmazı. Çin’de yaşamak demek insanlarla olmak demektir.

Çin’de şehrin gürültüsünden uzak kırsal bölgeler tabii ki var; ama iş imkanlarının büyük çoğunluğu şehir merkezlerine yakın yerlerde. Türkiye’de büyük şehirde yaşamaya alışmış olanlar Çin’deki hayata çok daha hızlı bir şekilde alışabilirler.

2 thoughts on “Çin’de Yaşamak İçin Nedenler”

  1. Merhaba.

   Sorunuz için teşekkürler.

   Çin’de yaşamak için Çince şart değil. Çin’deki yabancıların çok büyük bir çoğunluğu hiç Çince bilmiyor.

   Ama Çin’de Çince bilmemek yaşamı çok zorlaştırıyor çünkü Çinliler’in büyük bir kısmı İngilizce konuşamıyor. Şangay, Pekin gibi büyük şehirlerde İngilizce konuşabilenlere rastlamak kısmen mümkün olsa da çoğu şehirde İngilizce anlaşabilmek çok zor. En azından günlük ihtiyaçları karşılayabilecek kadar Çince biliyor olmak Çin’deki yaşamı çok kolaylaştırabilir.

   İyi günler.

   Özgür K.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top