Çin’de Ev Sahibi Olmak ve Çin Evleri

Aliexpress TR

Çin’e yolunuz düştüyse Çin şehirlerinin hemen hemen her şehrinin binlerce kişiyi barındıran, yer yer 20-30’ar katlı bloklardan oluşan dev sitelerden oluştuğunu görmüşsünüzdür.

Bu yerlere site demektense küçük kasabalar demek daha doğru. Zira sitelerin birçoğu sakinleri site dışına çıkmadan yaşamlarını sorunsuz bir şekilde devam ettirebilecek düzeyde.

Çin’de ev satın almak evlerin yüksek fiyatları nedeniyle orta ve düşük gelirli aileler için hiç kolay değil. Ama gelişmekte olan yerlerde yaşayan yerli Çinliler’in büyük çoğunluğu ücretsiz olarak dev sitelerdeki evlerin birine veya birkaçına sahip olabiliyor.

Ev sahibi olmadan Çin’de yaşamak kolay değil. Yaşadıkları yerde ev sahibi olmayanlar, aynı şehirde yaşayıp ev sahibi olanların ve çocuklarının sahip olduğu bazı haklardan mahrum kalıyorlar.

Çocuk sahibi olup, nüfusa kayıtlı olduğu yerin dışında yaşayan ve yaşadıkları yerde ev satın almayanlar çocuklarını devlet okullarına gönderemiyorlar. Bu kişiler için tek seçenek yıllık ücreti 40000 ila 150000yuan( 6000-25000dolar) arasında değişen özel okullar.

Çin’de ev sahibi olmak bir zorunluluk; ama ev almak kolay değil. Bunun nedeni evlerin çok pahalı olması. Birçok kişi “Çin işte. Ne kadar pahalı olabilir ki?” diyebilir. Diyebilirim ki Çin’deki ev fiyatları zaman zaman Dünya’nın en pahalı şehirleri olarak bilinen Londra ve Moskova ile yarışacak cinsten.

Aşağıdaki fotoğrafta Çin’in bazı büyük şehirlerindeki evlerin 2015 ile 2018 yılları arasında değişme oranını göreceksiniz.

Çin’de farklı şehirlerde 2015’ten bu yana ev fiyatlarındaki artış-bing.com

Çinliler’in çoğuna göre en iyi yatırım aracı ev. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne kadar Çin ev fiyatlarının düştüğü görülmemiş. Bunun nedeni ev fiyatlarının belirlenmesinde Çin hükümetinin söz sahibi olması ve uygulanan politikaların bir sonucu olarak Çinliler’in ev almaktan başka seçeneğinin kalmaması.

Çin’de alınan evler aslında biz anladığımız tarzda alınmıyor. Basit bir ifadeyle devletten 70 yıllığına kiralanıyor. Her ne kadar ev sahiplerinde tapu olsa bile durum bu.

70 yılın sonunda ne olduğunu Çinli bir arkadaşıma sordum. Bana verdiği cevap çok ilginçti. Avukat arkadaşım “Çin Halk Cumhuriyeti 1949’da kuruldu. Şu ana kadar hiçkimse bir eve 70 yıl sahip olmadı. 70 yıl dolduğunda ne olduğu konusunda çoğu kişinin fikri yok” dedi.

Çin’de Satılık Ev Fiyatları

Çin’de hiç bulunmadıysanız Çin’deki evlerin ne kadar olduğu konusunda fikriniz olmayabilir. O nedenle birtakım sayılar vermekte yarar var.

Çin’de metrekare fiyatları en pahalı olan şehirler ile ilgili bir araştırma yaptım. Anjuke adlı emlak sitesinde aradığım gibi bir tablo buldum. Tablo Çince olduğu için tabloyu Türkçe’ye çevirip aşağıya ekledim.

Trip.com WW
ŞehirOrtalama metrekare fiyatları
Pekin8900 dolar
Shenzhen8800 dolar
Şanghay8200 dolar
Xiamen7800 dolar
Guangzhou5200 dolar
Sanya4500 dolar
Nanjing4500 dolar
Hangzhou4300 dolar
Ningbo4100 dolar
Fuzhou3700 dolar
2020’de Çin’de metrekare fiyatları en pahalı olan 10 şehir

Bu fiyatlardan yola çıkarak başken Pekin’de 100 metrekarelik bir ev satın almak isteyenlerin 890.000 doları gözden çıkarması gerekiyor. İşin ilginç yanı evlerin bulunduğu katlardaki apartman boşlukları da evin içinde sayılıyor. Yani, 100 metrekarelik bir ev alan kişinin evi aslında 70-80 metrekare arasında oluyor.

Tablonun paylaşıldığı yazının başka bölümünde metrekare fiyatları en düşük olan şehirlere de yer verilmiş. Buna göre ortalama ev fiyatının en düşük olduğu Hegang şehrinde evler ortalama 303 dolara alıcı bulmuş.

Çin Evleri Nasıldır?

Çin evleri hakkında Çin’i hiç bilmeyenler çok yanlış bilgilere sahip. Birçok kişiye göre Çin’deki evler filmlerdeki evlerde görülen klasik Asya mimarisindeki çatılardan oluşuyor. Öyle olsaydı çok güzel olabilirdi; ama bu tarz çatılar sadece tarihi yerlerde ve tapınaklarda var.

Çin’de şehirlerin siteler halinde büyümesi nedeniyle Çin şehirlerinin büyük kısmını siteler oluşturuyor. Bu sitelerin hepsinde kapıda güvenlik bulunuyor.

Öte yandan her sitede sitelerde araç park yerleri, çocuk oyun ve yürüme alanları var. Lüks sitelerde yüzme havuzları ve spor merkezleri dahi bulunabiliyor.

Çin evlerinde mutfak nasıldır?

italki WW

Çin evlerinin büyük çoğunluğunda mutfak çok küçük ve sadece bir kişinin çalışmasına imkan tanıyacak şekilde tasarlanmış. Birkaç kişinin aynı anda mutfakta iş yapması çok kolay değil.

Çin evlerinin %99’unda bulaşık makinası bulunmaz. Mutfaklarda bulaşık makinasının konması için özel bir yer dahi bulunmaz.

Çin’deki evlerde fırın da bulunmaz. Bunun nedeni fırın yemeklerinin Çin kültürünün bir parçası olmaması. Bazı genç Çinliler küçük fırın veya mikrodalga fırınları sonradan alır.

Çin evleri kaç metrekaredir?

Çin’i Japonya ile karıştıran birçok kişi Çinliler’in 30-40 metrekare büyüklüğünde evlerde yaşadığını zannediyor. Doğrusunu söylemek gerekirse yalnız yaşayanlar haricinde neredeyse hiçbir Çinli bu kadar küçük evleri tercih etmiyor.

Çin evlerinin büyüklüğü Türkiye’dekilerle çok benzer düzeylerde. Sitelerin içindeki evler genel olarak 60- 120 metrekare arasında değişiyor. Bazı sitelerde 300 metrekareyi aşkın büyüklükte müstakil evler dahi var.

Çin evleri nasıl ısıtılır?

Çin’de farklı bölgelerindeki evler farklı yöntemlerle ısıtılır. Kuzeyde kalan evler devlet tarafından merkezi olarak ısıtılır. Güney bölgelerinde ise halk klimalar ile evlerini ısıtır.

Çin’deki ısıtma sistemleri hakkında detaylı bilgi arayanlar için Bilgi Fırını’nda bu yazıyı yazdım.

Çinliler Nasıl Ev Sahibi Oluyorlar?

Tahmin edilebileceği gibi, Çin’de herkesin az önce bahsettiğim pahalı evleri alabilecek gücü yok. Ama kasaba gibi dev sitelerde evi olan kişilerin sayısı çok fazla. Hatta her biri 150.000 dolar değerinde olan birkaç tane eve sahip olan dahi çok kişi var. İşte burası Çin’deki evler ile ilgili buzdağının görünmeyen yüzü.

Şehirler kalkındıkça şehirlerde dev siteler inşa ediliyor. Bu sitelerdeki evlerin bir kısmı bölgede yaşayan kişilere ücretsiz olarak veriliyor. Hatta birkaç çocuğu olan ailelere birkaç ev verildiği de oluyor. Geri kalan evler de satılıyor.

Siteleri yapan firmalar özel firma gibi görünse de aslında herbirinin devlet ile dolaylı bir bağı var. Bu da evlerin firmalar tarafından değil, devlet tarafından halka ücretsiz verilmesi anlamına geliyor.

Yeni evlerine taşınan yerli halkı önceden yaşadığı bölgeyi terk etmesi gerekiyor. Terk etmeme gibi bir seçenek zaten olmuyor; çünkü Çin yasalarına göre vatandaşlar toprak sahibi olamıyorlar.

Benim gördüğüm kadarıyla yeni bir siteye taşındığı için eski evini bırakması gereken hiçbir Çinli durumdan şikayetçi olmuyor. Çünkü onlar da taşındıkları yeni evlerin aslında ne kadar pahalı olduğunu biliyorlar.

DHgate WW

3 thoughts on “Çin’de Ev Sahibi Olmak ve Çin Evleri”

  1. Bilgilendirme için teşekkür ederim . Zengin mahallesinin fakir çocuklarıyız.
    Çin ev fiyatlarında da bizi sollamış. Yakında oraya da çalışmaya gider halkımız.
    Hamdolsun.

    1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Çin’de ev fiyatları gerçekten kişilerin gelirlerine oranla inanılmaz boyutlarda. Çinliler’e göre en iyi yatırım eve yapılan yatırım. Zira şu ana kadar Çin’de ev fiyatlarının düştüğü görülmemiş. Öte yandan bundan 10 sene önce 5 Çin yuanı 1 lira iken şu an 1 yuan 1 lira seviyesine geldi. Bu da fiyatı Çin’de aynı kalan şeyleri bile Türkler için 5 kat pahalı haline getirdi.

  2. Farklı ülkelerin ev tiplerini hep merak ettiğim için Çin’deyken de fırsat buldukça binalara ve evlerin içine şöyle bir göz atmıştım, beklediğimden çok farklıydı. Yüksek katlı binalar olduğu kadar eski tip az katlı beton binalar da görülüyordu, şehirlerin bazı bölgelerinde tam fotoğraflık tezatlar oluşturuyordu hatta bu durum. Evlerin metrekaresi konusunda Çin’i Japonya ile karıştırmaktan ben de suçluyum sanırım 🙂 Evlerde fırın olmayacağı hiç aklıma gelmemişti ama Çin mutfağını gözümün önüne getirince taşlar yerine oturdu.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.