İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En Zengin Çin Şehirleri

Bu Yazıyı Paylaşın:

Ekonomik anlamda en gelişmiş olan Çin şehirleri, Çin ekonomisine yön veren ve Çin ekonomisinin çok hızlı büyümesinde en etkin rolü oynayan şehirler. Çin’in en büyük İngilizce gazetesi olan China Daily‘e göre en zengin Çin şehirleri şu şekilde sıralanıyor:

Şangay

Çin denince herkesin aklına gelebilecek iki şehirden biri. 25 milyonluk nüfusuyla Çin’in ve Dünya’nın en kalabalık şehirleri arasında. Çin’in en doğusunda bulunan Şangay, Çin’e ziyaret yapan birçok iş adamının ilk durağı konumunda.

Şangay kuleleri-bing.com

Şangay, baş döndürücü bir hızda gelişmeye devam ediyor. 1990’lı yılların Şangay’ı ile bugünkü Şangay arasında şehrin siluetinde o kadar büyük bir değişim olmuş ki inanılacak gibi değil. Bunun yanında Şangay’de ilk metro hattı 1996’da açılmış; ama şu anda Şangay metrosu uzunluk anlamında Dünya’nın en uzunu konumda.

400 milyar dolarlık dev bir ekonomiye sahip Şangay’da kişi başı milli gelir 16.600 dolar.(bkz.Şangay: 25 Milyonluk Dev)

Pekin

Türkiye’de “Çin şehirleri arasında hangilerinin adını duydunuz?” diye sorulduğunda çoğu kişinin vereceği ilk cevap Pekin’dir; çünkü Pekin Çin’in başkenti.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'deki En Popüler 6 Mobil Uygulama
Pekin Yasak Şehir- bing.com

Çin’in kuzey bölgesinde ve Şangay’a 1000 kilometreden daha fazla bir mesafede bulunan Pekin özellikle kuzey bölgesi için çok önemli bir ekonomi şehri.

Ekonomik anlamda Çin’in lokomotiflerinden olan Pekin, bu uğurda zamanında hava kirliliği konusunda çok taviz vermiş olacak ki şu anda Pekin’in hava kirliliğinin ne derece büyük boyutlarda olduğu Çinliler’in tamamı tarafından biliniyor.

Pekin ekonomisinin toplam büyüklüğü 350 milyar dolar ve kişi başı milli gelir 17.000 dolar civarında.(bkz.Çin’in Başkenti Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Tianjin

Çin’in dördüncü büyük şehri olan Tianjin başkent Pekin’e sadece 150km mesafede. Denize kıyısı olması sebebiyle Tianjin, Çin’in en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapıyor. Pekin’in, Tianjin’in ve kuzey bölgelerinin dünyaya sattığı ürünlerin büyük çoğunluğu Tianjin Limanı’ndan yola çıkıyor.

Tianjin’in simgelerinden Tianjin Eye-bing.com

Herhangi bir eyalete bağlı olmayan, direk Çin hükümetine bağlı olan dört şehirden biri olan Tianjin’de bugün 15 milyondan fazla kişi yaşıyor. 255 milyar dolarlık bir ekonomiye sahip olan Tİanjin’de kişi başı milli gelir Pekin’e çok yakın. 17.000 dolar civarı.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Şangay: 25 Milyonluk Dev

 

Shenzhen

Shenzhen adı Çin’den özellikle elektronik ürün ithalatı yapanlara tanıdık gelebilir. Zira Shenzhen için “Çin’in elektronik başkenti” denilebilir. Çin’in en güneyindeki Guangdong eyaletinde bulunan Shenzhen aynı zamanda Hong Kong’a en yakın şehir. Hong Kong’a gelen ürünler ilk olarak Shenzhen’den Çin’e giriş yapıyor.

bing.com

10 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Shenzhen’de 266 milyar dolarlık ekonomi Shenzhenliler’in yılda ortalama 25.000 dolar kazanabilmelerini sağlıyor.

Chongqing

Chongqing adı Türkiye’de çok bilinmese de Çin için çok önemli bir ad. Çin’in ortasının biraz daha güneyinde yer alan şehir Şanghay, Pekin ve Tianjin ile beraber bir eyalete bağlı olmayan dört şehirden biri. Özellikle orta, güney ve güneydoğu Çin’in ekonomik olarak kalkınmasında Chongqing’in payı çok büyük.

Chongqing-bing.com

Chongqing ekonomisinin 2015 yılındaki büyüklüğü 192 milyar dolar, ve kişi başı milli geliri 8.400 dolar.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çinli Gençler ve Onların Üniversite Sonrası Tercihleri

Suzhou

Şangay’a 90 kilometre mesafede bulunan Suzhou, Asya mimarisindeki bahçeleriyle aynı zamanda önemli bir turizm merkezi. İçinde bulunduğu Jiangsu eyaletinin en büyük şehri olmasa da Şangay’a yakınlığı Suzhou’nun ekonomik olarak kalkınmasına büyük katkı sağlamış.

Suzhou’da bulunan bir bahçe-bing.com

Kişi başı milli gelirin 21.000 dolar olduğu Suzhou’nun ekonomik olarak toplam büyüklüğü 228 milyar dolar.

Guangzhou

Çin’in en güneyindeki Guangdong eyaletinin başkenti olan Guangdong, bir başka önemli şehir olan Shenzhen’in de hemen doğusunda yer alıyor. THY ile direk uçuşun olduğu 3 Çin şehrinden biri olan Guangzhou, Dünya’da ticaret ile uğraşan birçok kişi tarafından bilinen ve her yıl düzenlenen Kanton Fuarı’na da ev sahipliği yapıyor.

Guangzhou-bing.com

Forbes dergisine göre 2013-2015 yılları arasında Çin’in ticarete en uygun şehri olarak gösterilen Guangzhou 275 milyar dolarlık ekonomisi ve 21.000 dolarlık kişi başı milli geliri ile özellikle Güney Çin’in lokomotifleri arasında yer alıyor.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.