Çinliler Günlük Hayatta Ne Yer?

Türkiye’de 100 kişiye “Çinliler ne yer?” diye sorsak birçok kişiden böcek, kedi, köpek gibi cevaplar duyarız. Çin’de hareket edebilen neredeyse herşeyin yenebildiği doğru; ama genele bakıldığında Çinliler’in yedikleri diğer ülkelerden çok da farklı değil.

Çinliler et olarak domuz, dana, kuzu, balık ve deniz ürünleri sıkça tüketilirken, sebze ve meyve konusunda birçok ülkeye oranla çok daha fazla çeşit yerler. Un işi ve tatlı yiyecekler birçok Çinli’nin ilgisini çekmezken, Çin’in milli yiyeceği pilavdır.

Yani aslında normal olan sıradan Çinliler normal insanlar gibi beslenirken, anormal derecede maceraperest olanlar yemeklerde sınır tanımadan önlerine geleni bir şekilde mideye indiriyor. 

Çin mutfağının çoğumuzun aşina olduğu bir mutfak olmaması Çin yemeklerinin çeşitten veya lezzetten uzak olduğu anlamına gelmiyor. Diyebilirim ki Çin yemekleri gerçekten çok çeşitli ve Çinliler birçok ülke vatandaşına oranla daha sağlıklı ve dengeli besleniyorlar.

Yazının başlarında bahsettiğim gibi Çinliler genel olarak Dünya’daki diğer insanlarla benzer şeyleri yerler. Sadece yemeği yapma biçimleri farklı. İşte Çinliler’in yediği besinlerin bazıları:

Pirinç

Çin’in milli yiyeceği herkesin bildiği gibi pilav. Öğle ve akşam yemeklerinde özellikle güney Çinliler ekmek niyetine pilav yemekten hoşlanırlar.

Sabah kahvaltılarında adına zhou(粥) dedikleri pirinç lapası yemekleri vardır ki bu yemek Çin genelinde çok kişi tarafından nedenini anlamadığım bir şekilde çok sevilir. Sabahları pirinç lapası yemenin sindirim sistemin için yararlı olduğunu düşünürler.

Pirinçten bahsetmişken burada söyleyeyim. Çin’de pilav ve pirinç lapası yaparken kullanılan en temel makinelerden biri olan pirinç yapma makinesi Aliexpress’de satılıyor.

Un İşi Ürünler

Ekmek ve türevleri Çin’de her geçen gün daha da popülerleşiyor olsa da, ekmeğin günlük hayattaki yeri batı ülkelerine oranla çok geride. Son zamanlarda açılan pastanelerde satılan farklı tatlarda yumuşak ekmekleri yemekten özellikle gençler çok hoşlanıyor.

Kuzey bölegelerinde yaşayan Çinliler İngilizce’deki karşılığı noodle olan Çin makarnasını pilava oranla daha çok tercih ediyorlar. Çin makarnası dışarıdan bakıldığında spagettiye benzeyen ve Çinliler’in 7/24 yiyebileceği bir çeşit yemek.

italki WW

En az spagetti kadar uzun olan makarnaları çubukla yemek bence çok kolay değil. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir makarnayı çubukla yemeye çalışırken yemeğin suyu illa ki biryerlere damlıyor.

Çinliler için uzun noodle, uzun yaşamı temsil eder.

Uzun Çin makarnası

Un ile hazırlanan bir başka popüler yiyecek Çin mantısı. Bu mantı, Türkiye’deki mantıya oranla çok daha büyük.(Neredeyse avuç içi kadar) Mantının içine isteklerine göre ya et, ya da sebze-yumurta karışımı birşeyler koyarlar. Yerken de mantıları sirkeye veya soya sosuna bandırarak yerler.

2 saatlik, 1’e 1, online, canlı Çin mantısı kursu Viator’da…

Sabahları tüketilen bir diğer yiyecek ise buharda pişirilerek hazırlanan Çin hamurları. İlk bakışta bu tarz hamur yiyeceklerin benim gibi Türkiye’deki birçok kişinin ilgisini çekmediğinden eminim.

Alt tarafı hamur olan bu yiyecekler yedikçe kendine bağlayacak cinsten. Hamur hazırlanırken içine farklı tarz et veya sebzeler konuluyor ve böylece farklı tatlar elde ediliyor.

Sebze-Meyveler

Çin, Türkiye’den 13 kat daha büyük bir coğrafyaya yayılmış bir ülke. Bu nedenle sebze-meyve çeşitliliğinin Türkiye’den daha fazla. Çin’e gelmeden önce adını sanını duymadığım o kadar çok meyve gördüm ki… 

Et-Deniz Ürünleri

Et konusu Çin’de ucu en açık konulardan biri. Genel olarak en çok tercih edilen etler dana, kuzu, domuz, tavuk ve balık. Bunlar haricinde azınlık denebilecek sayıda Çinliler’in köpek, kurbağa, böcek gibi birtakım canlıları yemekten keyif alıyor.

Bu tarz maceraperest Çinliler’in çoğu Çin’in en güneyinde bulunan eyaletlerde yaşıyor. Guangzhou için biri bana “dört ayaklı masa harici her şey yenir” gibi bir şey söylemişti. 

Çinliler’in büyük kısmı etleri kemikleri ile birlikte pişirmeyi tercih eder. Kemiğe yakın olan etlerin daha lezzetli ve daha sağlıklı olduğunu söylerler. Zaman zaman neredeyse hiç et bulunmayan tavuk kafası, ördek kafası, ördek boynu, tavuk ayakları gibi bölgeleri sıyırmaktan da büyük keyif alırlar.

Çinliler aileleriyle veya arkadaşlarıyla yemek yerken masada tek çeşit et yemeği bulundurmak yerine birkaç farklı çeşit etten yapılan yemekleri bulundurmayı tercih ederler.

Deniz ürünleri Çin’de çok fazla tüketilir. Marketlerde deniz ürünlerinin çoğu canlı olarak satılır. Onlarca çeşit balık yemeğine ek olarak yengeç, karides gibi kabuklu deniz canlılarını yemekten de çok hoşlanırlar.

Özellikle Çin Yeni Yılı öncesi yedikleri yemekte masada mutlaka tavuk ve balık etleriyle yapılan yemeklerin olması gerektiğine inanırlar. Türkiye’de tavuk ve balığı aynı masada hiç gördünüz mü bilmiyorum; ama Çin’de bu çok olağan bir şey. Çinliler için tavuk ve balığın birarada olmasa bolluk ve bereket anlamına gelir.

Tatlılar

Tatlı kültürü, Türkiye’de ve birçok batı kültüründe hayatın önemli bir parçası. Oysa Çinliler için bu kültür henüz çok yeni. Yaş günleri için pasta yeme Çinliler arasında bir adet haline gelmeye başlamış olmasına rağmen genel anlamda tatlıların batı damak tadına uymadığını söyleyebilirim.

Batı ülkelerinde sütlü veya şuruplu tatlılar ön plana çıkarken, Çin’de geleneksel Çin tatlıları arasonda kırmızı veya yeşil fasulye  içerenlerin oranı yüksek. 

Uzun lafın kısası, Çin mutfağı boş bir mutfak değil. Çinliler’İn yedikleri de sadece böcek ve köpekten oluşmuyor. Çin yemeklerine alışmak için sadece biraz zaman gerekiyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top