Metro Ağı En Uzun Olan 10 Çin Şehri

Uzun metro ağı, aslında Çin şehirleri için çok yeni bir kavram. Birçok batı ülkesinde yüz yıllık bir geleneğin ürünü olan metronun Çin genelindeki geçmişi otuz yıldan fazla değil.

Çin’de metro ağı en uzun şehirler Şanghay, Pekin, Guangzhou, Shenzhen, Nanjing, Chengdu, Wuhan, Chongqing, Tianjin ve Hangzhou’dur. Şanghay sadece Çin’de değil, Dünya’da metro ağı en uzun olan şehirdir.

Çin şehirlerindeki metro ağı uzunluğu ile ilgili detaylara bakmadan önce Türkiye’deki raylı sistem ağları hakkında kısa bir bilgi vereyim de Çin ile ilgili rakamların ne anlama geldiği daha kolay anlaşılabilsin.

10USD karşılığında Çin’de kalacağınız, bütçenize uygun oteli sizin için araştıralım!

Türkiye’de metro dahil toplam raylı sistem ağı en uzun il herkesin bildiği gibi İstanbul. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde belirtilen resmi rakamlara göre İstanbul’da şu an 251 kilometre uzunluğunda raylı sistem var. 208 kilometrelik bir kısmın da yapımı devam ediyor. Bu da yakın gelecekte İstanbul’da 450 kilometrelik raylı sistem olacağı anlamına geliyor. Bence fena değil.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesindeki bilgilere göre Ankara’da şu an 64 kilometre uzunluğunda raylı sistem ağı bulunuyor. (Belediye’nin sitesinin ne kadar güncel olduğunu bilmiyorum.)

Türkiye’nin en uzun banliyö tren hattına da sahip olan İzmir’de ise Railturkey.org sitesinde verilen bilgilere göre banliyö treni, metro ve tramvayın tamamını içine alan raylı sistem hattı 2020 yılı itibariyle 178 kilometreye ulaştı.

Türkiye’nin en büyük üç şehri ile ilgili rakamlar bunlar. Hadi gelin şimdi Çin’de metro hattı en uzun olan on şehre göz atalım.

Çin’in en büyük İngilizce gazetesi China Daily‘den aldığım rakamları kullanarak aşağıdaki tabloyu oluşturdum:

Şehir adıMetro ağı uzunluğu
Şangay705 km
Pekin699 km
Guangzhou515 km
Shenzhen411 km
Nanjing378 km
Chengdu358 km
Wuhan329 km
Chongqing329 km
Tianjin233 km
Hangzhou206 km
Metro ağı en uzun olan Çin şehirleri

1 Şanghay

Şanghay, neresinden bakarsanız tamamen apayrı bir şehir. Hemen her alanda ayrı bir parantez açılabilecek, kendine has bir metropol. Ekonominin kalbi olan Şanghay’daki gelişim metro hattına da yansıdı haliyle. İlk metro hattı 1995 yılında açılmış olmasına rağmen bugün Şanghay Dünya’nın en uzun metro ağına sahip.

Şangay metro ağı

Şangay’daki metro ağının uzunluğu ben bu yazıyı yazdığım sıralarda 705 kilometre uzunluğunda idi. Siz bu yazıyı okurken daha da uzamış olma ihtimali çok yüksek.

2 Pekin

Metro ağı geçmişi en fazla olan Çin şehirlerinin başında başkent Pekin geliyor. Özellikle Tiananmen Meydanı’nın altından geçen metro hattı diğerlerine oranla çok eski. 2008’deki olimpiyatlar öncesinde insanüstü çaba ile dallanıp budaklanan Pekin metrosu her sene daha da uzamaya devam ediyor. Pekin’i ziyaret ettikten iki yıl sonra sadece bir hatta eklenen 10’dan fazla istasyonu gördüğümde ağzımın açık kaldığını hatırlıyorum.

Pekin’deki metro ağı 700km uzunluğa ulaşmış durumda.

Pekin metro ağı

3 Guangzhou

Listenin ilk üç sırasında hemen her anlamda Dünya’nın en gelişmiş şehirleriyle yarışabilecek kapasitede olan dev metropol şehirler bulunuyor. Guangdong Eyaleti’nin başkenti , eyaletin ikinci büyük şehri Shenzhen ile de komşu olan Guangzhou’daki metro ağı uzunluğu 515kilometreye ulaşmış durumda.

Guangzhou metro ağı

4 Shenzhen

Listede buraya gelene kadar adı geçen şehirler kısmen daha az tanınırken zirvedeki dört şehir özellikle yolu bir şekilde Çin’e düşmüş veya Çin ile ticaret yapanların yakından tanıdığı şehirlerden oluşuyor.

Shenzhen Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nde yer alan ve Hong Kong ile komşu olan bir şehir. Özellikle elektronik ürünlerin ithalatını yapanların çoğu illa ki Shenzhen’e uğruyor. Bugün Shenzhen’de 411km uzunluğunda metro ağı bulunuyor.

Shenzhen metro ağı

5 Nanjing

Nanjing, Çin’in doğusunda Şangay’a komşu olan Jiangsu Eyaleti’nin başkenti. Çinli olmayanlar Nanjing’i pek tanımasa da Nanjing çok sayıda hanedanlığa başkentlik yapmış, 1940’lı yıllarda da Japon istilasına uğramış bir şehir. Nanjing’deki metro ağının toplam uzunluğu 378km.

Nanjing metro ağı

6 Chengdu

Chengdu deyince Çinliler’in çoğunun aklına lezzetli, acılı yemekler, benim aklıma ise panda geliyor. Zira Chengdu pandaların Dünya’da doğal ortamda yaşayabildiği tek şehir. Aynı zamanda Çin’in güneybatısındaki Sichuan Eyaleti’nin başkenti. Çoğu kişinin adını bile duymadığı Chengdu’da 358km uzunluğunda metro ağı bulunuyor.

Chengdu metro ağı

7 Wuhan

Düne kadar kimse Wuhan şehrinin adını duymamışken 2020’nin Dünya’ya zehir olmasına neden olan koronavirüsün ilk görüldüğü yer olması Wuhan’ı herkesin bildiği ve adını duyunca tüyleri diken diken eden bir şehir haline getirdi. Ama bu durum Wuhan’ın Hubei Eyaleti’nin başkenti ve orta Çin için çok önemli bir şehir olduğu gerçeğini değiştirmedi. Wuhan’daki 329km uzunluğundaki metro hattı şehrin ekonomik büyüklüğünün bir kanıtı.

Wuhan metro ağı

8 Chongqing

Çin’in güneye yakın orta bölümlerinde yaşayan ve bir eyalete bağlı olmayan şehrinin adını Çinli olmayan çoğu kişinin hiç duymamış olduğundan eminim. Bulunduğu bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Chongqing’deki metro ağı 329km uzunluğunda.

Chongqing metro ağı

9 Tianjin

Çin’e ilk geldiğimde yaşadığım, Pekin’in hemen yanıbaşında yeralan, Çinli olmayanların pek tanımadığı bir şehir. 2009 yılında ben Tianjin’de yaşarken şehirdeki metro ağı İzmir ile çok benzer uzunluktaydı. Bugün Tianjin’de 233km uzunluğunda metro hattı bulunuyor.

italki WW
Tianjin metro ağı

10- Hangzhou

Çin’in yüzölçümü bakımından en küçük, ama ekonomik anlamda en gelişmiş eyaletlerinden biri olan Zhejiang Eyaleti’nin başkenti. Hangzhou’da 206km uzunluğunda metro ağı bulunuyor.

Hangzhou metro ağı

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top