Çin’de Youtube Yerine Kullanılan 5 Uygulama

Udemy WW

Çin’de Youtube uzun yıllardır engelli. Bu engel de pek kaldırılacakmış gibi görünmüyor. Ama bu durum Çin’deki günlük yaşamı, özellikle de Çinliler için, hiç etkilemiyor çünkü Çin’de youtube yerine kullanılan çok sayıda uygulama var.

Çin’de youtube yerine kullanılan video paylaşım uygulamalarının başını Youku, iQiyi, LeTV, Bilibili ve Tiktok çekiyor. Çin içinde bu uyguların tamamı sadece Çince hizmet veriyor. Ayrıca bu uygulamalarda Çince’den sonra en çok İngilizce videolar paylaşılıyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse Çin’de Youtube’un yasaklı olması Çinliler için bir sorun oluşturmuyor. Çünkü video seyretmek isteyen Çinliler için yukarıda bahsettiğim uygulamalar onlar için yeterli oluyor.

Çin’de en çok kullanılan Youtube alternatifi uygulamalara birlikte göz atalım:

Youku

Çin’in video paylaşım alanında en eski sitelerinden biri. Adına ilk bakıldığında sanki çakma Youtube gibi görünüyor; ama sitenin ve uygulamaya ait rakamlar tamamen gerçek. 2015 yılında Alibaba tarafından 3.5 milyar dolara satın alınan youku’yu her ay 25 milyar tık alıyor.

Şu an Youku üzerinde tıpkı Youtube’da olduğu gibi kanal açılabiliyor. Öte yandan belli bir abonelik ücreti ödeyerek Netflix gibi en güncel filmler de izlenebiliyor. Videoları reklamsız izlemek isteyen kullanıcıların da siteye/uygulamaya üye olmaları gerekiyor.

iQiyi

iQiyi, video paylaşım marketine Youku’dan çok sonra girmiş; ama kısa zamanda zirveye tırmanmayı başarabilmiş bir uygulama. Çalışma mantığı Youku’ya çok benziyor. iQiyi’yi en farklı kılan abonelik ücretinin diğer alternatiflere oranla daha ucuz olması.

LeTV

LeTV, hem aynı adlı TV markası, hem de video paylaşım uygulamasıyla Çin piyasasında sağlam bir yere sahip. Akıllı televizyonların da birçoğu LeTV hazır yüklenmiş olarak satılıyor.

LeTV’de daha çok uzun videolar paylaşılıyor. Filmler, eğitim videoları, diziler, konserler bunlardan bazıları. Ayrıca LeTV’nin televizyon sürümlerinde kullanıcılar Çin televizyon kanallarını da seyredebiliyor. LeTV’de de en güncel videoları seyretmek isteyenlerin üyelik ücreti ödemesi gerekiyor.

Bilibili

Agoda WW

Bilibili, video paylaşım konusunda son zamanlarda adından çok sözettirmeye başlamış olan bir uygulama. Özellikle Çinli gençler arasında kullanımı çok yaygın. Uygulama üzerinden özellikle kısa videolar paylaşıyor. Paylaşımda bulunan kullanıcılar paylaşımları öyle çok fazla kişi tarafından seyredilmese dahi paylaşımlardan para kazanabiliyor.

Tiktok

Tiktok’u Dünya’da hemen herkes biliyor. Son yılların popüler uygulaması o kadar büyüdü ki A.B.D ile Çin arasında diplomatik kriz çıkartacak duruma geldi.

Çin dışındaki Tiktok ile Çin içindeki Tiktok birbirlerinden farklı. Uygulama üzerinden paylaşılan videoların büyük çoğunluğunu 15-20 saniyelik kısa videolar oluştursa da bazı kullanıcılar uzun filmleri de Tiktok’da paylaşıyor.

Tiktok’u canlı yayın yapmaya imkan tanıması da çok sayıda Çinli’nin Tiktok kullanarak ciddi paralar kazanmasını sağlıyor. Tiktok’da birtakım eğlenceli videolarla takipçi toplayan kullanıcılar canlı yayında birtakım ürünler satıyor. Ürünleri satın alanlar da Alipay veya WeChat Pay ile canlı yayın sırasında ödemelerini yapabiliyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir