Pekin’de Gezip Görmeye Değer 15 Yer

Udemy WW

Pekin’de gezilecek, görülecek çok fazla yer, yapılabilecek çok fazla şey var. Bunda Pekin’in Çin’in başkenti olmasının ve şehrin 20 milyona yaklaşan nüfusunun etkisi var. Pekin’in binlerce yıllık tarihi de hiç şüphesiz önemli bir etken. Tarihte onlarca hanedana başkentlik yapmış olan Pekin’de tarih ve modernlik içiçe.

Pekin’de gezilecek yerler tarihi ve modern yerler olarak ikiye ayrılabilir. Tarihi yerlerin en önemlileri Çin Seddi, Yasak Şehir, Tiananmen Meydanı, Cennet Tapınağı ve Yaz Sarayı’dır. Modern yerler arasından Olimpiyat Stadyumu, Wangfujing Caddesi, 798 Sanat Bölgesi ve Pekin Hayvanat Bahçesi de görülmeye değer yerlerden bazıları.

Pekin’deki Tarihi Yerler

Çin Seddi(长城)

Pekin’e gelince mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Çin Seddi, İngilizce adıyla harika duvar geliyor. Çin Seddi aslında Çin’in birçok şehrinde ziyaret edilebilir; ama seddin en çok ziyaret edilen bölümü Pekin şehir merkezinin 90 kilometre kuzeyindeki Badaling bölümüdür. Bu bölüm aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları listesindedir.

Çinliler’e göre Çin’e gelip Çin Seddi’nin görmeden geri gitmek Çin’e hiç gelmemekle eşdeğerdir. Çin Seddi’ni yerinde görme şansı olmayanlar için Biletix’de Online Çin Seddi gezisi gördüm. İlgi çekici olabilir diye düşünüyorum.

Çin Seddi ile ilgili Çin kaynaklarından öğrendiğim bilgileri bu yazıda paylaştım.

Çin Seddi

Tiananmen Meydanı(天安门广场)

Çin’in en bilinen meydanı. Yasak Şehrin hemen karşısında bulunan meydan çok geniş bir alana yayılmıştır. Çin meclis binası da Tiananmen Meydanı’nın hemen sağ tarafındadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong’un mozolesi de aynı şekilde bu meydanda bulunmaktadır. Mao’nun hala korunan ölü bedeni de burada ziyaretçilere gösterilmektedir.

Her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen meydanda her sabah ve akşam bayrak alma ve bayrak asma merasimleri düzenlenir. Her merasimi yüzlerce turist izler. Her yıl 1 Ekim’de kutlanan Çin Cumhuriyet Bayramı’nın resmi törenleri de büyük bir katılımla burada yapılır.

Tiananmen Meydanı hakkında daha detaylı bilgi almayı isteyebileceğinizi düşünerek bu yazıyı yazdım.

Tiananmen Meydanı

Yasak Şehir (故宫)

Ming ve Qing Hanedanlıkları zamanında imparatorların bizzat yaşadığı saray. 15. yüzyılda yapılan ve yüzlerce yıl imparatoru ve soyluluğu temsil eden sarayda 980 oda bulunur.

Dünyaca ünlü Tiananmen Meydanı’nın hemen arkasında yer alan, tipik Asya mimarisindeki bu sarayı tamamen ziyaret etmek bütün günü alabilir.

Yasak Şehre giriş ücreti 6USD. Ama içerideki bazı özel bölümler için ek ücret ödemek gerekir.

Agoda WW

Şu an Çin’de iseniz ve yakın zamanda Yasak Şehri ziyaret etme planı olanlar Trip.com üstünden giriş biletini alabilirler.

Yaz Sarayı (颐和园)

Qing Hanedanlığı zamanında yapılan saray imparatorun ailesinin yaz aylarını geçirdiği yerdir. Yaklaşık 3 km² yayılmış olan sarayın ve çevresindeki parkın dörtte üçü göldür. Yaz Sarayı da tıpkı Çin Seddi gibi UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndedir.

Parktaki yapılar Pekin’in işgali sırasında yıkılmış olsa da işgalin bitmesinin ardından tekrar inşaa edilmiştir. Yaz Sarayı şehir merkezinde olduğundan saraya metroyla kolaylıkla ulaşılabilir.

Yaz Sarayı’nın park bölümü herkese açık ve ücretsizdir. Sadece bazı özel bölgeler için giriş bileti almak gerekir.

Cennet Tapınağı(天坛)

15. yüzyılda yapılmış olan tapınak özellikle Ming ve Qing hanedanlıkları zamanında imparatorların gelip dua ettikleri yerdir. Asya’daki çoğu tapınak gibi üçgen çatıdan farklı olarak yuvarlak çatıya sahip olması nedeniyle görülmeye değer. Konum itibariyle metroyla kolayca ulaşılabilecek bir başka yer. Farklı mimarideki yapısı nedeniyle görmeye değer.

Cennet Tapınağı’nı ziyaret etmek ücretsizdir.

Niujie Camii(牛街清真寺)

Çin’deki en eski camilerden biri. Alışılmış mimarideki camilerin aksine tamamen Asya mimarisinde bulunan, hatta ilk bakışta tapınakmış gibi görünen camii, sadece sıradışı mimarisi nedeniyle dahi görülmeyi hakediyor. Camii cemaatinin büyük çoğunluğunu Çin’in en büyük azınlıklarından olan Hui Çinlileri oluşturuyor.

Gubei Su Kasabası(古北水镇)

Pekin’de imparatorluklara ait yapılar çok fazla; ama su kanallarından oluşan eski kasabalar pek yok. Bu tarz yerler Çin’de genelde Jiangsu ve Zhejiang eyaletlerinde bulunuyor.

Çin Seddi’nin Simatai bölümünün hemen yanında yer alan su kasabası Qing Hanedanlığı’nın 20. yüzyılın başındaki son zamanlarını ve bugünkü Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk zamanlarını yansıtıyor.

Şehir merkezinin çok dışında kalan bu kasabayı görmek isteyenlerin Dongzhimen metro istasyonundan otobüse binmeleri gerekiyor.

Su kasabasına giriş ücreti 20USD.

Pekin’deki Modern Yerler

Wangfujing Caddesi(王府井)

İstanbul’da İstiklal Caddesi ne ise Pekin’de Wangfujing o. Pekin’in en önemli alışveriş caddelerinden biri. Caddenin her iki yanında çok sayıda alışveriş merkezi ve restoran bulunuyor.

Wangfujing, motorlu taşıt trafiğine kapalı bir cadde. Çin’e gelip böcek gibi iç kaldırıcı şeyleri denemek isteyenler Wangfujing’in bir bölümünde yer alan yemek sokağını ziyaret edebilirler.

Pekin Ulusal Stadyumu-Kuş Kafesi (鸟巢)

2018’de Pekin’de düzenlenen olimpiyatlar için inşa edilen ve kuş kafesinden esinlenerek yapılmış mimarisi nedeniyle Kuş Kafesi olarak da adlandırılan stadyum Pekin’in önemli sembollerinden biri haline geldi. Stadyumun içine girebilmek için bilet almak gerekiyor.

Aliexpress TR

Kuş Kafesi’nin hemen yakınındaki olimpik havuz binası ve 20 dakika yürüyüş mesafesindeki park da görmeye değer.

Çin Ulusal Müzesi (中国国家博物馆)

Tiananmen Meydanı’nın hemen yanında yer alan Çin Ulusal Müzesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun onuncu yılı kapsamında yapıldı. Müzeyi özel yapan nedenlerden biri müzede Çin tarihi ve Çin devriminin birarada bulunması.

Müzeye giriş ücretsiz; ama müzenin içindeki bazı özel bölümler için bilet almak gerekiyor.

798 Sanat Bölgesi(798艺术区)

Birçok şehirde olmadığı kadar büyük ve sadece modern sanatlara ayrılmış bir bölge. Eski bir fabrika olan bölgede büyüklü küçüklü yüzlerce sanat galerisi bulunuyor. Modern sanatlara ilgi duyanların zamanın nasıl geçtiğini anlamadan saatlerini geçirebileceği bir yer. Bölgedeki her bir kapının arkasında farklı bir sanata şahitlik etmek mümkün.

Pekin Hayvanat Bahçesi (北京动物园)

Pekin’deki hayvanat bahçesinin en önemli özelliklerinden biri anavatanı Çin olan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan birkaç adet pandaya ev sahipliği yapıyor olması. Sadece panda görmek için bile hayvanat bahçesi görülebilir.

Pekin’de hayvanat bahçesi şehrin biraz dışında; ama metro ile birkaç aktarmanın ardından hayvanat bahçesine ulaşılabilir. Hayvanat bahçesine giriş ücreti de 3 dolar civarlarında.

Happey Valley Beijing(欢乐谷)

Pekin’de iken günün tamamını geçirmeye yetecek büyüklükte dev bir lunapark. 2006’da açılmış olan lunapark 560.000 metrekarelik bir alan kaplıyor. Lunaparkın içinde başta roller coasterlar olmak üzere her yaştan herkese uygun bir şey mutlaka var.

Şehrin güneydoğusunda yer alan lunaparka metro ile ulaşmak mümkün. Parka giriş ücreti de yaklaşık 40 dolar. Biletleri ise Trip.com‘da satılıyor.

Pekin Dünya Parkı (北京世界公园)

Pekin Dünya parkı, ker kıtadan 50’den fazla ülkeden 100’den fazla en tanınan turistik mekanların belli ölçekte küçültülmüş modellerinin bulunduğu bir park. 1993 yılında açılmış olan park 46 hektarlık bir alanı kaplıyor. Park çok uzun bir zaman önce inşa edildiği ve içindeki binalar o dönemin şartlarıyla yapıldığından binalar biraz eski görünüyor. Ama bu binaların çoğu 10-20 metre yükseklikte.

Hatırladığım kadarıyla parkta Türkiye’den Ayasofya ve Truva atı bulunuyor.

Pekin Dünya Parkı’na metro ile kolayca ulaşılabiliyor. Parka giriş için de yaklaşık 15 USD ödemek gerekiyor.

Pekin Madame Tussauds Müzesi (北京杜莎夫人蜡像馆)

İstanbul dahil Dünya’nın birçok şehrinde Madame Tussauds müzesi var. Bu müzede çok sayıda ünlünün balmumundan yapılmış heykelleri sergileniyor. Pekin’deki bu müzede ağırlık Çinli ünlülerde. Çinli basketbolcu Yao Ming, Çinli ilk astronot Yang Liwei, Baidu’nun kurucusu Li Yanhong bunlardan birkaçı.

Metro ile ulaşılabilen müzeye giriş ücreti yaklaşık 25USD.

Çin’e Gitmeyi veya Çin İçinde Seyahat Etmeyi Düşünenler İçin Yararlı Siteler

  • Trip.com: Uçak bileti almak için çok fazla alternatif var. Ama fiyat ve hizmet araştırması yaparken Çin devi Trip.com‘u esgeçmemek lazım.

Trip.com, servis kalitesi ile müşterilerini hiç ortada bırakmayan bir site. Özellikle Çin içindeki ulaşım için ideal. Ben Trip.com’dan uçak bileti aldım. Bir seferinde uçuşun gecikeceği ile beni bilgilendirmek için uçuştan saatler önce beni telefondan arayarak boşu boşuna havalimanında beklememin önüne geçmiş ve gönlümü kazanmışlardı.

Çin içi tren biletlerini Trip.com’dan satın almak mümkün. Çince bilmeyenler için İngilizce dil desteği olan tren bileti satış sitesi çok fazla yok. Trip.com, yabancılar için bu problemi ortadan kaldıran sitelerden biri.

Trip.com’da tahmin edilebileceği gibi otel rezervasyonu da yapılabilir. Hatta şu an otel rezervasyonu konusunda Çin’de en çok tercih edilen sitelerin başını Trip.com’un çektiğini de söyleyebilirim.

Trip.com’un bir diğer güzel tarafı da Çin’deki turistik tesislerin giriş biletlerinin site üzerinden alınabiliyor olması. Hatta çok turistik bölgeler için paket turlar dahi satın alınabiliyor.

  • booking.com: Booking.com, Türkiye’de hemen herkesin bildiği bir site. Site Çin’de büyümek için çok çabalıyor; ama Trip.com’u koltuğundan edebilmek için daha çok zamana ihtiyaçları var.

Booking.com Çin içindeki her şehirde otel rezervasyonu yapmak için kullanılabilir. Sitedeki otel sayısı Çinli sitelerdekinden daha az; ama sitenin Türkçe versiyonunun çok profesyonelce hazırlanmış olması booking.com’u bakmaya değer hale getiriyor.

Booking.com
  • setur.com.tr: Türkiye’deki seyahat firmaları arasında en önde gelenlerinden biri. Setur üzerinden uçak ve otel rezervasyonları yapılabilir. Sitenin doğal olarak tamamen Türkçe ve Türkler’e yönelik olması Setur’u tercih etmeye değer hale getiriyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir