Çinliler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çinliler hakkında çoğu kişinin bildiği klişe birtakım bilgilerden ibaret. Ticaretle uğraşan kişiler çoğu kez Çinliler ile muhatap olsa da, hatta zaman zaman kazıklansa, zaman zaman iyi ilişkiler kursa da Çinliler’i gerçekten tanımak için Çin’de yaşayıp Çinlileri’i derinden tanıyan kişilerle görüşmekte yarar var. (bkz.Çinliler Nasıl İnsanlardır?)

bing.com

Çinliler ile yaşanan olumsuzluklara bakarak bir milyar üç yüz milyon kişiye ait bir genelleme yapmak iyi olan Çinliler’in yanlış tanınmasına neden olabilir. İşte Çinliler hakkında bilinmesi gerekenlerden bazıları:

Aile İlişkileri

Çinliler’e göre aile çok önemlidir. Öyle ki birçok kişi evliliklerin dahi sadece iki kişi arasında olduğuna değil, iki aile arasında olduğuna inanır. Çin Yeni Yılı geldiğinde Çinliler’in çok büyük bir kısmı bu en büyük bayramı aile büyükleri ve akrabalarıyla beraber kutlamayı tercih eder.

Geleneksel Çin adetlerine göre, aile her ne olursa olsun bir arada olmalıdır. Bu nedenle boşanma Çinliler’in çoğu tarafından hoş karşılanmaz. Birçok aile çocuklarının anne babası ayrılmış kişilerle evlenmelerine karşı çıkar. (bkz.Çin’de Evlilik Formaliteleri ve Gelenekler)

Arkadaşlık İlişkileri

Çinliler’in en çok önem verdiği konulardan biri insanlarla arkadaş olmaktır. Çinliler arkadaşlık bağları güçlü olan kişilere karşı çok cömerttirler. Arkadaşları yardıma ihtiyaç duyduğunda onlara mutlaka yardımcı olmaya çalışırlar.

Çinliler’in arkadaşlık bağlarını en çok güçlendirdiği yerlerin başında restoranlar gelir. Bir akşam yemeği için gittikleri bir restoranda arkadaşlarıyla saatler harcayabilirlr. Yemeğin sonunda hesabı ödemek için çabalarlar. Hatta zaman zaman bunun için küçük çaplı tartışmalar dahi olur. Hesabın kaç para olduğuna bakmaksızın hesabı ödemeyi başaran kişi mutlu olur. (bkz.Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler)

Çin dışından gelen arkadaşlarına misafir gözüyle bakarlar ve misafirlerini mutlu edebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu nedenle restoranlarda misafirleri için normalde yiyebilceklerinden çok daha fazla sayıda yemek siparişi verirler.

İş Hayatı

Çin, bayanların iş hayatında en aktif olduğu ülkelerden biri. Kadınların Çin’deki işgücüne katkısı %40’ın üzerinde. Çin’de birçok ülkede “erkek işi” olarak tabir edilen otobüs, taksi şöförlüğü, inşaat işçiliği gibi işleri yapan birçok kadın görmek mümkün. (bkz. Modern Çin ve Çinli Kadınlar)

Çalışma yoğunluğu göz önnüne alındığında Çinliler’in birçok ülkeye oranla çok daha fazla çalıştığını söylemek mümkün. Yasal çalışma süresi haftalık 40 saat olsa da birçok Çinli daha uzun süre çalışıyor. Mesaiye kalınması durumunda mesaiye kalmayı reddeden çalışanlar işverenler tarafından hoş karşılanmaz. (bkz. Çin’de Çalışma Hayatının Yoğunluğu)

Politika

Çinliler’in %99’u günlük hayatta hiç politika konuşmaz. Ülkeleriyle gurur duyarlar ve olan biteni olduğu gibi kabul ederler. (bkz.Çin’in Yönetim Şekli Hakkında Bilgi)

Çinliler ile konuşan ve onları tanımayan birçok yabancının devamlı olarak politik konuları konuşmaya çalışması Çinliler’i zor durumda bırakabilir. Özellikle Çin hükümeti ile ilgili politik eleştirilerin yapılması Çinliler’i üzer. (bkz. Çin’de Yapılmaması Gerekenler)

Din

Çinliler’in çok büyük çoğunluğu kendilerini bir dine mensup olarak hissetmez. Burada önemli nokta, kendilerini herhangi bir dini inanışa karşı olan ateist olarak da görmezler. Bu konuyu gündemlerine getirmezler bile.

Çinliler’in bir kısmı yabancılara dinlerini sorsalar da, dinlerin ayrıntılarına girmeye çalışmazlar. Dinin gereği olarak yapılan şeyleri(bazı çeşit yemekleri yememek gibi) olduğu gibi kabul ederler ve sorgulamazlar.

Para

Benim tanıdığım Çinliler’in büyük bölümü maddi şeylerden çok hoşlanır. Ekonomik gücü yeni ev, araba vs. almaya yeten kişiler, bu aldıklarını göstermekten, aldıkları ile ilgili resimleri paylaşmaktan kaçınmazlar.

Çin dışında birçok kişiye görgüsüzlük gibi görünen bu tarz davranışlar Çinliler için çok normaldir. Onlara göre ev, araba almak güzel bir haberdir ve arkadaşlarla paylaşılmalıdır. Bu haberi alan arkadaşların da hemen hepsi bu kişiye herhangi bir kin beslemeden iyi dileklerde bulunur.

Coğrafya

Çinliler’in belki de en zayıf olduğu konuların başında coğrafya gelir. Çin’in 500’den fazla şehri bulunan devasa boyutlarda bir ülke olması bunda bir etken olabilir. Belli başlı büyük şehirler dışında Çin eyaletlerinin küçük şehirlerini eyalet dışından olan neredeyse hiçkimse bilmez. (bkz.Çin’deki En Zengin 7 Şehir)

Ülkeler coğrafyası konusunda da en bilinen birkaç ülke haricindeki ülkelerin hangi kıtada yer aldığını tahmin etmekte dahi çoğu Çinli çok zorlanır.

Çinliler’in Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları

Çinliler, geleneklerine çok bağlı ve gelenekleri sorgulamadan kabul etmekten hoşlanan kişiler. Sağlık konusunda dahi Çinliler’in alışkanlıkları geleneklerin etkisi altında. Beslenme ve günlük yaşantıya etki eden gelenekler Çinliler’in birçoğunun daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor.

Spor

Asya kültürünü pek tanımayan birçok kişi uzakdoğu sporlarının sadece dövüşmekten oluştuğunu düşünse de, aslında bu sporlar bedensel ve ruhsal sağlığa çok yararlı. Uzakdoğu sporları arasında Çin’de en popüler olanı, birçok uzakdoğu sporunun da temelini oluşturan tai chi. Genç Çinliler tai chi kısmen daha az ilgileniyor gibi görünse de, belli yaşın üstündeki önemli bir kesim tai chiye çok ilgi duyuyor.Günün ilk ışıkları ile beraber çok sayıda Çinli sokaklarda tai chi yapmaya devam ediyor. Çinliler’e göre tai chi özellikle kalp sağlığı için çok yararlı bir spor.

Tai Chi yapan Çinliler- bing.com

AliExpress.com Ürünü- Pamuk Tai Chi Kıyafeti- çocuk, yetişkin

Gençler arasında her geçen gün popülerleşen spor dalı yoga. Çinli bayanların yogaya olan etkisi gün geçtikçe artıyor. Öyle ki zaman zaman erken saatlerde çok sayıda bayan işe gitmeden önce parklarda buluşup gruplar halinde yoga yapmaya başladı.

Öğrenciler her gün 10-15 dakika spor yapmak zorundalar. Her sabah öğrenciler okul bahçesinde toplanır ve havanın durumuna göre ya jimnastik hareketleri yaparlar, ya da okul bahçesi etrafında koşarlar. Bazı okullarda öğretmenler de öğrenciler ile birlikte sabah egzersizi yapar.(bkz.Çin’de En Popüler Olan 4 Spor Dalı)

Meydan Dansları

Havanın güzel olduğu akşamlarda istisnasız her şehirde, hatta her kasabada,trafiğe kapalı bazı alanlarda büyük çoğunluğunu yaşlı kadınların oluştuğu kişiler biraraya gelerek müzik eşliğinde basit egzersiz hareketleri yaparak dans ederler.Bazı bilinen alanlarla aynı anda dans edenlerin sayısı yüzlerce olabilir.

bing.com

Beslenme

Çin’deki yemek kültürün batı ülkelerine göre çok farklı boyutlarda olduğu bir gerçek; ama Çinlilerin geleneksel yemek yeme biçiminin birçok batı ülkesine oranla çok daha dengeli olduğunu söylemekte yarar var.

Çinliler yemek çeşitliliğine çok dikkat ederler. Öyle ki ister işte, ister evde, ister seyahat halinde olsunlar, masada en az bir adet sebze, bir et yemeği ve çorba bulundurmaya özen gösterirler. Çinliler’in sadece et ağırlıklı tek çeşit yemekle bir öğünü geçirdiği kolay kolay görülmez.

Bir öğünde yenen farklı yiyecekler- bing.com

Hamur işi ve tatlı yiyecekler Çin geleneğinin bir parçası değil. Son zamanlarda pastane tipi ekmekler ve pasta, çikolata gibi tatlı yiyecekler özellikle gençler ve çocuklar arasında yaygınlaşma eğiliminde olsa da Çinliler’in tatlı ve hamur işi tüketimi batı ülkelerine oranla hala çok geride.

Soğuk yiyeceklerin tüketimi de Çin’de birçok ülkeye oranla çok daha az.Çinliler’in neredeyse tamamı soğuk yiyecek ve içeceklerin sağlığa zararlı olduğunu söyler. Doktorlar da aynı şekilde hastalarına ilk olarak soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmalarını öğütlüyor.(bkz.Çin Yemekleri İle İlgili Genel Bilgiler)

Sıcak Su

Çinliler’in en çok tükettiği içecek hiç kuşku yok ki sıcak su. Sıcaklıktan kasıt neredeyse kaynar sıcaklıkta olan çok sıcak su.Restoranlarda yemeklerden önce müşterilere sıcak su verilir. Evlerde ve işyerlerinde sıcak su yılın her günü tüketilir.

Özellikle kendini halsiz hissedenler ilk olarak sık sık sıcak su içmeye yönlendirilir. Birçok kişiye ilginç gelse de öksürük, hafif ateş, boğaz ağrısı, grip başta olmak üzere iç hastalıklarının iyileştirilmesinde sıcak su önemli bir rol oynar.

AliExpress.com Ürünü- Plastik, seyahate uygun su kabı

Erken Yatıp Erken Kalkmak

Çinliler gerçekten batılılara oranla çok erken yatıp çok erken kalkan insanlardır. Gün Çin’de erken başlar ve erken sona erer. Bunun böyle olması gerektiğini doktorlar başta olmak üzere devamlı olarak birbirlerine söylerler. Bu sayede vücutlarının ihtiyacı olan güneş ışığından daha fazla yararlanırlar.Çin’de yetişkinlerinin çoğu akşam saat 11 olduğunda yatar ve sabah 6-7 gibi uyanır.

Pazar sabahları saat 7’de dahi Çin’de çok sayıda kişiyi dışarıda görmek mümkün. Saat 9 civarlarında süpermarketlerin otoparkları neredeyse dolu olur.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.