Çinliler’in İngilizce Öğrenmesini Zorlaştıran 4 Hata

Çin’de İngilizce devlet politikası olarak ele alınıyor. Öyle ki Çinliler anaokul yıllarından başlayıp üniversiteden mezun olana kadar zorunlu İngilizce dersi alıyor. Ama yine de Çin’de kendine yetecek kadar İngilizce konuşabilenlerin oranı %10’u bile bulmuyor.

Çinliler’in İngilizce konusunda çok zorlanmasının en temel nedenlerinin başında her şeyi ezberlemeye çalışmaları, teorik bilgilere çok ağırlık verip pratik yapmaya çok az zaman ayırmaları geliyor. Çince düşünüp İngilizce konuşmaya çabalamak da Çinliler’in İngilizce seviyelerini geliştirmelerine engel oluyor.

Uzun yıllardır Çin’de yaşayan ve abartısız binlerce Çinli öğrenciyle çalışma imkanı olmuş biri olarak bence Çinliler’in İngilizce öğrenmekte bu kadar zorlanmalarının nedenleri:

Farklı Yerlerde Çinliler’in İngilizce Seviyesi Nasıldır?- Bilgi Fırını

İngilizce Konuşma Eksikliği

Çin’deki eğitim sistemi teorik bilgi, ezber ve sınavlardan yüksek puan almaya dayalı. Bu durum İngilizce dahil bütün dersler için geçerli.

Çinli öğrencilerin İngilizce müfredatlarının çok ileri düzey İngilizce kelimeler ve dilbilgisi kuralları içerdiğini söylemeliyim. Özellikle lise müfredatı ana dili İngilizce olanların bile zorlandığı teorik bilgiler içeriyor.

Aşağıda Çin’deki bir İngilizce ders kitabının bir sayfasını göreceksiniz. İngilizce biliyorsanız boşlukları doğru kelimelerle doldurmayı deneyebilirsiniz.

Çin’deki bir İngilizce ders kitabı sayfası

Burada gördüğünüz alıştırmanın kısmen daha kolay olduğunu belirteyim. Bu alıştırmaları ve daha zorlarını yapabilen kişilerin İngilizce seviyesinin yeterli olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz.

Kağıt üstünde Çinli öğrencilerin İngilizce teorik bilgi konusunda birçok kişiden daha iyi olduğu bir gerçek. Ama burada asıl sorun Çinli öğrencilerin öğrendikleri bu ileri düzey İngilizce’yi günlük hayatta nasıl kullanacaklarını bilmemeleri.

Booking.com

Sadece okul dersleriyle İngilizce öğrenmeye çabalayanların üniversiteden mezun olana kadar geçen yaklaşık on beş yıllık sürede konuştukları İngilizce miktarı çoğumuzun on beş günde konuştuğundan çok daha az.

Hal böyle olunca da Çinliler İngilizce konuşamıyor, konuşmadıkça bildikleri teorik bilgileri de unutuyorlar.

Çin’de Üniversite Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?-Bilgi Fırını

Çince  Gibi İngilizce Öğrenmek

Çince’nin dil yapısı olarak İngilizce ve Türkçe’den çok farklı bir dil olduğunu biliyorsunuzdur. Çince, dilbilgisi kuralları bakımından çok basit olsa da, okumak ve yazmak için diğer dillerden çok daha fazla emek gerektiren bir dil.

Çince’deki kelime sayısının aşırı fazlalığı da okuma yazma için gereken zamanın artmasına neden oluyor. Çinli öğrenciler dahi karakterleri tamamen okuyabilmek ve yazabilmek için en az altı yıllık ilkokulu bitirene kadar çalışmak zorunda kalıyor.

Çince Öğrenmeye Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler-Bilgi Fırını

Karakterlerin ve yeni kelimelerin Çince yazılışını öğrenmek her bir karakteri yüzlerce kez yazmaya dayanıyor.

İşin ilginç yanı Çinliler İngilizce kelimeleri de yüzlerce kez yazarak öğrenmenin doğruluğuna inanıyor. Çince harflerden oluşmadığından karakterlerin yazımında klasik yöntemi uygulamak doğru olabilir; ama İngilizce’de bunun için vakit harcamaya gerek yok.

Aşağıda bir ilkokulda her kelimeyi beş defa yazan bir öğrencinin ödevini göreceksiniz.

Çinli öğrenciler İngilizce kelimeleri Çince karakterler gibi yüzlerce kez yazıyor

Kelime Ezberlemeye Aşırı Önem Vermek

Banggood WW

Çinliler’in çoğuna göre ne kadar İngilizce bilirlerse İngilizce seviyeleri o kadar iyi olur. Bu nedenle kelime ezberlemeye çok önem verirler. Bazıları işi sözlük ezberlemeye kadar götürür.

Hemen her dilde yabancı dil “öğrenmek” fiili ile birlikte kullanılır. Bu da yabancı dillerin öğrenilebileceği anlamına geliyor. Buna rağmen bir dili sadece ezberlemeye çalışmak havanda su dövmek gibi bir şey.

Çin’deki İngilizce öğrenme uygulamalarının büyük çoğunluğu kelime ezberi yapmaya yönelik. Her gün yüz tane yeni kelimenin doksandan fazlasını ezberleyebilenler çok mutlu oluyor.

Bu şekilde kelime ezberleyenler ne yazık ki on gün içinde öğrendiklerinin yüzde doksanını unutuyor. Bu da onların İngilizce’nin öğrenilemeyecek kadar zor olduğuna inanmalarına neden oluyor.

Yeri gelmişken söylemekte yarar var. Türkiye’de de birçok kişi kelime ezberleme gayreti içinde. Bence her gün yüz kelime ezberleyip kısa süre içinde çoğunluğunu unutmak yerine her gün sadece on kelimenin hangi cümlelerde nasıl kullanıldığını öğrenmek çok daha doğru.

Her Şeyi Çince’ye Çevirmeye Çalışmak

İngilizce’si çok iyi olmayan Çinliler’in çoğu İngilizce’yi duyar. Sonra kafalarında duyduklarını Çince’ye çevirir. İçlerinden Çince bir cevap hazırlar. Sonra da bu cevabı İngilizce’ye çevirerek konuşmaya çalışır. Bu da “I with my friend very like go Shanghai play” gibi tamamen Çince düşünülmüş garip cümlelerin söylenmesiyle sonuçlanır.

Aslında bu durum İngilizce’nin sonradan öğrenildiği ülkelerde İngilizce seviyesinin yetersiz olduğu her yerde geçerli. Bu konuda ne yapılması gerektiğini anlamak için küçük çocuklara bakmakta yarar var. Küçük çocuklar duyduklarını olduğu gibi kabul edip ona göre cevap verirler. Yanlış anlayıp yanlış bir şey söylemekten korkmazlar.

Sonuç

Birçok kişiye göre Çince öğrenmek çok zordur. Çinliler de aynı şeyi İngilizce için düşünüyor. Benim gördüğüm kadarıyla problem ne İngilizce’de, ne de Çince’de. Ezber yapmayı bırakıp , zamanın çoğunu teorik bilgiler yerine pratik yapmaya harcadıktan sonra her dil öğrenilebilir.

İlerleyen dönemlerde Çin’e veya başka bir yere seyahat edecekseniz otel ve tur rezervasyonlarınızı Setur’da yapın.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top