İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çinliler Nasıl İnsanlardır?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çinliler, Türkiye’de birçok kişinin sadece iş ilişkisinin olduğu; birçok kişinin de kulaktan dolma bilgiler haricinde hiç tanımadığı kişiler. Çinliler’i gerçekten tanıyabilmek için Çin’de belli bir süre yaşamak veya Çin’de yaşamış kişilerin dediklerine bakmak önemli.”Hiçbir şey göründüğü gibi değildir” tezi Çinliler için de birçok açıdan doğru.Önemli olan önyargıları bir kenara bırakıp Çinliler’i anlamaya çalışmak.

chinesejobs.uk

Çinliler Hakkında Genel Kanı

Çin ile ticaret yapan hemen hemen herkesin Çinliler ile alakalı bir felaket senaryosu vardır. Çin ile kötü anıları olan kişiler doğal olarak Çinliler’in ne kadar kötü , ne kadar hileci ve yalancı olduğunu söylerler.

Nüfusu bu kadar kalabalık bir ülkede kötü niyetli insan sayısının da diğer ülkelere göre fazla olabileceği varsayılabilir; ama Dünya’nın her yerinde iyi insanların oranı kötü insanlardan fazladır. Bir Çinli’nin yaptığı yanlışı 1 milyar 400 milyon kişiye genellemek yanlış bir düşünce olabilir.

bing.com

Öte yandan Çin ile ilgili ticari anlamda sorun yaşayan firmaların birçoğunun yaşadığı sıkıntı Çinliler’in çalışma şeklini tanımamaktan kaynaklanıyor. Kültürel farklardan dolayı Türkiye’de hoş karşılanmayan bir davranış Çin’deki günlük hayatın bir parçası olabiliyor. Böyle bir durumla da karşılaşınca birçok kişi Çinliler’in onları kandırmaya çalıştığını düşünüyor.

Ticarette risklerin olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Çin ile ticaret yaparken riskleri ve yanlış anlaşılmaları minimum düzeye indirmenin yollarından biri Çin ile devamlı ilişkileri olan ve Çinliler’i yakından tanıyan firmalardan profesyonel hizmet almak ve onların tavsiyelerine uymak.

Çinliler ile ilgili sitemizdeki benzer yazılar:

Aile ve İnsan İlişkileri

Çinliler maddi şeylere çok değer veren ve maddiyatla övünmeyi seven insanlardır.Yeni bir araba veya ev alan birinin bunu diğer insanlara ballandırarak anlatması Çinliler için bir çok normal olsa da, Çin’i tanımayanlar bu tarz davranışları “görgüsüzlük” olarak niteleyebilirler.(bkz.En Zengin Çinli İş Adamları-2017)

bing.com

İnsan ilişkilerine çok önem veren Çinliler, tanıdıkları kişilere ve arkadaşlarına yardımcı olmaktan çok hoşlanırlar. Ayrıca misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya da çok dikkat ederler. Genel olarak zor durumdaki arkadaşlarına yardımcı olabilmek ve misafirlerini memnun edebilmek için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Çin’de yaşayan biri ne kadar çok Çinli ile arkadaşlık bağını güçlendirirse Çin’de yaşamak o kişi için o kadar kolaylaşır.

Çin kültürü ile ilgili sitemizdeki benzer yazılar:

Çinliler misafirleri ile birlikte bir restoranda yemek yemeyi çok isterler ve misafirlerine hiçbir şekilde hesabı ödetmezler. Özellikle Çinli olmayan kişiler onlar için daima misafirdir.Çinliler ile yemek yiyen bir yabancı hesabı ödemeye kalkarsa “ben senin ülkene geldiğimde sen de bana yemek ısmarlarsın” derler.

Çinliler aile yapısına çok önem verirler. Öyle ki evlilikler bile birçok Çinli’ye göre iki kişi arasında değil, iki aile arasındadır. Başta Çin’in en büyük bayramı olan Çin Yeni Yılı(Bahar Bayramı) olmak üzere özel günlerrde ve bayramlarda bütün aile bir araya gelmeye dikkat eder ve aile genel olarak en yaşlı kişinin evinde toplanır.

 

beijingattractions.org

Din

Çinliler’in çok büyük bir çoğunluğu kendini herhangi bir dinin mensubu olarak görmez. İşin ilginci Çinliler’in bu tutumunun temelinde onların dinleri reddetmesi yer almaz. Bu konunun hiç gündemlerine dahi gelmemesi nedeniyle bugünkü durum ortaya çıkmıştır. Bazı Çin gelenekleri Budizm’i işaret etse de bu geleneklerin uygulanma biçimi birçok Çinli için dinin gereklerinden dolayı değil binlerce yıllık adettendir.

Kendini bir dinin mensubu olaran Çinliler’in çoğu Budizm’i benimsemiştir. Bunun haricinde Çin nüfusunun %8’ini oluşturan Hui Çinliler’i müslümandır. Ayrıca Hristiyanlık da birçok bölgede giderek daha popüler hale gelmektedir.

İngilizce Seviyesi

Çin’de İngilizce devlet politikası olarak ele alınıyor ve Çinliler çok küçük yaşlardan başlayarak uzun yıllar İngilizce dersleri alıyor olsa da Çinliler’in İngilizce seviyesi genel olarak birçok ülkenin çok gerisinde. En turistik ve en gelişmiş bölgelerde dahi gerçekten İngilizce bilen kişilerle karşılaşma oranı çok düşük. İthalat-ihracat işleri ile uğraşan firmalarda İngilizce bilen çok sayıda kişi bulunsa da sokakta aniden bu kişilere rastlamak kolay değil.

Politika ve Milliyetçilik

Çinliler, çok milliyetçi insanlardır. Özellikle belli yaşın üstündeki kişiler yabancılarla görüştüklerinde Çin’in diğer ülkelere oranla ne kadar iyi bir ülke olduğunu anlatmaya çalışmaktan çok hoşlanırlar. Çin dışının ne kadar güvensiz, Çin’in ne derece güvenli ve barş dolu bir yer olduğu konuşulan konuların başını çeker.

bing.com

Politika konusu Çinliler’in hemen hiç konuşmadığı konuların başında gelir. Özellikle Çinliler’in kendi ülke yönetimleri ile ilgili kolay kolay eleştiri yaptığı dahi görülmez. Onlar var olanı olduğu gibi kabul edip hayatlarını şartlara göre şekillendirmeyi tercih ederler. O nedenle Çinliler ile beraberken politik konulara mümkün olduğunca girmemekte yarar var.(bkz.Çin’de Yapılmaması Gerekenler)

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Bir yorum

  1. ADSIZ 04/01/2017

    en is millet çinlililer. canlı canlı pis hayvan yiyorlar bebek yiyorlar vs . vs. mide bulandırıcı bir durum .. İYİKİ TÜRKÜM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.