İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Çinliler Nasıl İnsanlardır?” Diye Soranlar İçin Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çinliler, Türkiye’de birçok kişinin sadece iş ilişkisinin olduğu; birçok kişinin de kulaktan dolma bilgiler haricinde hiç tanımadığı kişiler olduğundan “Çinliler nasıl insanlardır?” diye soranlar çok doğru cevap alamayabilirler.Bu nedenle de ister istemez “Çinliler bebek yiyor” benzeri akılalmaz ithamları doğru olarak kabul edebilirler.Çinliler’in yaşam tarzı olarak farklılıklarının olduğu doğru; ama Çinliler de en az diğer ülke insanları kadar insandır ve öyle zannedildiği gibi bebek yemezler.

Çinliler’i gerçekten tanıyabilmek için Çin’de belli bir süre yaşamak veya Çin’de yaşamış kişilerin dediklerine bakmak önemli.”Hiçbir şey göründüğü gibi değildir” tezi Çinliler için de birçok açıdan doğru.Önemli olan önyargıları bir kenara bırakıp Çinliler’i anlamaya çalışmak.Kulaktan dolma bilgiler korkuyla beraber “Çin nasıl bir yer?” sorusunu beraberinde getirebilir. Oysa Çinliler hakkında bu kadar korkmayı gerektirecek hiçbir şey yok.

chinesejobs.uk

Çinliler Hakkında Genel Kanı

Çin ile ticaret yapan hemen hemen herkesin Çinliler ile alakalı bir felaket senaryosu vardır. Çin ile kötü anıları olan kişiler doğal olarak Çinliler’in ne kadar kötü , ne kadar hileci ve yalancı olduğunu söylerler.

Nüfusu bu kadar kalabalık bir ülkede kötü niyetli insan sayısının da diğer ülkelere göre fazla olabileceği varsayılabilir; ama Dünya’nın her yerinde iyi insanların oranı kötü insanlardan fazladır. Çinli insanlar ile ilgili de sadece bir Çinli’nin yaptığı yanlıştan dolayı gennellemeye tabi tutulmamalıdır.

bing.com

Öte yandan Çin ile ilgili ticari anlamda sorun yaşayan firmaların birçoğunun yaşadığı sıkıntı Çinliler’in çalışma şeklini tanımamaktan kaynaklanıyor. Kültürel farklardan dolayı Türkiye’de hoş karşılanmayan bir davranış Çin’deki günlük hayatın bir parçası olabiliyor. Böyle bir durumla da karşılaşınca birçok kişi Çinliler’in onları kandırmaya çalıştığını düşünüyor.

Ticarette risklerin olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Çin ile ticaret yaparken riskleri ve yanlış anlaşılmaları minimum düzeye indirmenin yollarından biri Çin ile devamlı ilişkileri olan ve Çinliler’i yakından tanıyan firmalardan profesyonel hizmet almak ve onların tavsiyelerine uymak.

Aile ve İnsan İlişkileri

Çinliler maddi şeylere çok değer veren ve maddiyatla övünmeyi seven insanlardır.Yeni bir araba veya ev alan birinin bunu diğer insanlara ballandırarak anlatması Çinliler için bir çok normal olsa da, Çin’i tanımayanlar bu tarz davranışları “görgüsüzlük” olarak niteleyebilirler.(bkz.En Zengin Çinli İş Adamları-2017)

bing.com

İnsan ilişkilerine çok önem veren Çinliler, tanıdıkları kişilere ve arkadaşlarına yardımcı olmaktan çok hoşlanırlar. Ayrıca misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya da çok dikkat ederler. Genel olarak zor durumdaki arkadaşlarına yardımcı olabilmek ve misafirlerini memnun edebilmek için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Çin’de yaşayan biri ne kadar çok Çinli ile arkadaşlık bağını güçlendirirse Çin’de yaşamak o kişi için o kadar kolaylaşır.(bkz.Çin’de Restoran Kültürü)

Çinliler misafirleri ile birlikte bir restoranda yemek yemeyi çok isterler ve misafirlerine hiçbir şekilde hesabı ödetmezler. Özellikle Çinli olmayan kişiler onlar için daima misafirdir.Çinliler ile yemek yiyen bir yabancı hesabı ödemeye kalkarsa “ben senin ülkene geldiğimde sen de bana yemek ısmarlarsın” derler.

Çinliler aile yapısına çok önem verirler. Öyle ki evlilikler bile birçok Çinli’ye göre iki kişi arasında değil, iki aile arasındadır. Başta Çin’in en büyük bayramı olan Çin Yeni Yılı(Bahar Bayramı) olmak üzere özel günlerrde ve bayramlarda bütün aile bir araya gelmeye dikkat eder ve aile genel olarak en yaşlı kişinin evinde toplanır.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Fener Festivali Hakkında Genel Bilgiler

 

beijingattractions.org

Din

Çinliler’in çok büyük bir çoğunluğu kendini herhangi bir dinin mensubu olarak görmez. İşin ilginci Çinliler’in bu tutumunun temelinde onların dinleri reddetmesi yer almaz. Bu konunun hiç gündemlerine dahi gelmemesi nedeniyle bugünkü durum ortaya çıkmıştır. Bazı Çin gelenekleri Budizm’i işaret etse de bu geleneklerin uygulanma biçimi birçok Çinli için dinin gereklerinden dolayı değil binlerce yıllık adettendir.

Kendini bir dinin mensubu olaran Çinliler’in çoğu Budizm’i benimsemiştir. Bunun haricinde Çin nüfusunun %8’ini oluşturan Hui Çinliler’i müslümandır. Ayrıca Hristiyanlık da birçok bölgede giderek daha popüler hale gelmektedir.

İngilizce Seviyesi

Çin’de İngilizce devlet politikası olarak ele alınıyor ve Çinliler çok küçük yaşlardan başlayarak uzun yıllar İngilizce dersleri alıyor olsa da Çinliler’in İngilizce seviyesi genel olarak birçok ülkenin çok gerisinde. En turistik ve en gelişmiş bölgelerde dahi gerçekten İngilizce bilen kişilerle karşılaşma oranı çok düşük. İthalat-ihracat işleri ile uğraşan firmalarda İngilizce bilen çok sayıda kişi bulunsa da sokakta aniden bu kişilere rastlamak kolay değil.(bkz.Çinliler İle İngilizce İletişim Kurmanın Yolları)

Politika ve Milliyetçilik

Çinliler, çok milliyetçi insanlardır. Özellikle belli yaşın üstündeki kişiler yabancılarla görüştüklerinde Çin’in diğer ülkelere oranla ne kadar iyi bir ülke olduğunu anlatmaya çalışmaktan çok hoşlanırlar. Çin dışının ne kadar güvensiz, Çin’in ne derece güvenli ve barş dolu bir yer olduğu konuşulan konuların başını çeker.

bing.com

Politika konusu Çinliler’in hemen hiç konuşmadığı konuların başında gelir. Özellikle Çinliler’in kendi ülke yönetimleri ile ilgili kolay kolay eleştiri yaptığı dahi görülmez. Onlar var olanı olduğu gibi kabul edip hayatlarını şartlara göre şekillendirmeyi tercih ederler. O nedenle Çinliler ile beraberken politik konulara mümkün olduğunca girmemekte yarar var.(bkz.Çin’de Yapılmaması Gerekenler)

Çinliler ile nasıl iyi ilişkiler kurulur?

Aslına bakılırsa Çinlilerle iyi ilişkiler kurmak özellikle Türk kültürüyle yetişmiş kişiler için çok zor değil. Aradaki binlerce kilometreye rağmen kültürel anlamda iki ülke insanının birbirlerini tanımalarını ve birbirlerine güvenlerini sağlayabilecek birçok benzerlik var. (bkz. Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler)

Önyargıları Bir Kenara Bırakmak

Birçok kişi Çinliler tarafından kandırılacağına inanıyor. Bunda Çinliler tarafından kandırılan insanların anlattıklarının payı büyük. Bir milyar üç yüz milyon kişinin yaşadığı bir ülkede dolandırıcıların ve kötü insanların sayıca diğer ülkelerden fazla olması çok olağan. Ama ülke genelindeki her bir bireyin aynı derecede kötü olduğuna inanmak bence yanlış bir düşünce. Çinliler’in arasında da namuslu ve güvenilir insanlar var. Bize düşen Çinliler’e önyargıyla yaklaşmak yerine onları anlamaya çalışmak. Biz onlara güvenmeye başladığımız ölçüde onlar da bize güvenmeye başlayacaklardır.

bing.com

Çin’i ve Çinliler’i Küçümsememek

İlginç bir şekilde Çin’i ve Çinliler’i tanımayan birçok kişi Çin ile ilgili çok küçümseyici ifadeler kullanıyor. Bunun temel nedeni Çin’de herşeyin çakma ve kalitesiz olduğuna inanmaları. 20 sene önce bu düşünceler doğru olabilirdi; ama artık Çin’in hiçbir şekilde küçümsenecek bir tarafının kalmadığını kabul etmek lazım. Gerek ekonomik gerekse teknoloji konularında özellikle son 10 yılda Çin’de yaşanan gelişmeler Çin’in birçok konuda Dünya’ya öncülük edebilecek düzeye ulaştığını gösteriyor. (bkz. Çin Ekonomisi Hakkında Genel Bilgiler)

Çinliler İle Arkadaş Olmaya Çalışmak

Türkiye’de olduğu gibi Çin’de de arkadaşlık ilişkileri iş ilişkilerinin geliştirilmesinde çok önemli rol oynar. Çinliler de tıpkı Türkler gibi arkadaşlık bağları kuvvetli olan kişilerle iş yapmayı tercih eder. O nedenle eğer Çin ile daha iyi ilişkiler kurmanın yolu, arkadaşlık ilişkilerini geliştirmekten geçiyor.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çince Öğrenmek İle İlgili Bilinmesi Gereken Detaylar

Bunu yapmanın en kolay yolu Çinliler ile beraber bir restorana gidip uzun süren yemekler yemek. Çinliler’in arkadaşlık bağlarını en çok ve en hızlı kuvvetlendirdiği yerlerin başında hiç kuşkusuz restoranlar geliyor. Birkaç tane akşam yemeğini beraber yiyen kişilerin iyi arkadaş olmamaları için hiçbir sebep yok. (bkz. Çin’de Restoran Kültürü)

Çinliler ile arkadaş olmak kolay- bing.com

Hassas Konulardan Uzak Durmak

İlişkileri geliştirmeye çalışırken birçok farklı konudan konuşmak mümkün. Ama Çinliler için hassas ve onların konuşmaktan hoşlanmadığı konuları konuşmaktan kaçınmak gerekiyor. Bu konuların en başında politik konular geliyor. Çinliler’in en az %90’ının hiç politika konuşmadığını politik gelişmeleri olduğu gibi kabul ettiğini söylemekte yarar var. Özellikle Çin hükümeti ile ilgili eleştirel cümleler kurmak onlar üstünde çok olumsuz etki yapabilir. Çoğu Çinli ülkesiyle gurur duyar, en azından öyle görünür ve gurur duydukları bir şeyle ilgili olumsuz fikirler duymak onların hoşlarına gitmeyebilir.(bkz.Çinliler İle İngilizce İletişim Kurmak)

Bir diğer uzak durulması gereken konu ise din. Çinliler’in büyük bir çoğunluğu kendini bir dinin mensubu olarak görmez. Çoğunun dinler ile ilgili bilgisi de çok kalıplaşmış bilgiler şeklindedir. Mesela siz Müslümansanız birçok Çinli size “sen o zaman domuz yemiyorsundur.” diyecektir. Hepsi bu! Onun dışında daha detaylı bilgileri olanların sayısı oran olarak gerçekten çok az seviyelerde. Bu nedenle Çinliler ile birlikteyken devamlı olarak dini konulardan bahsetmek onların sıkılmalarına veya sizi yanlış anlamalarına neden olabilir.

Çinli İşadamları İle Görüşürken Uygulanan Adetler

İlk Karşılaşma

Çinliler’in yabancılarla ilk karşılaşma esnasında ilk yaptıkları tahmin edilebileceği üzere tokalaşmak. Aslına bakılırsa tokalaşmak bir batı adeti; ama artık Çin’de de çok yaygın. Bazı bayanlar bir erkeğe elini uzatmadan önce ilk olarak erkeğin elini uzatmasını bekleyebilirler.(bkz.Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler)

bing.com

Türkiye’de birçok kişi Çinliler’in birbirleriyle görüştüklerinde bellerine kadar eğilerek birbirlerini selamladıklarını düşünür; ama bu adet bir Çin adeti değil, Japonya adetidir. Çinliler bu şekilde bir selamlama yapmazlar.

Türkiye’de çok samimi olan kişiler, iş hayatında dahi yanak yanağa öpüşmeyi tercih ederler. Böyle bir adet de Çin’de yok.(bkz.Çin’deki Günlük Hayat Türkiye’dekinden Ne Kadar Farklı?)

Kart Değişimi

Çinli iş adamları, genel olarak görüşmenin ilk başında kartlarını değiştirirler. Kart değiştirme aşaması Türkiye’den biraz farklı. Çinliler, adları, ünvanları ve firma bilgilerinin olduğu kartlarını diğer insanlara verirken hafif eğilirler ve iki elleriyle birden kartı tutarlar. Çin adetlerine göre kartı alan kişinin de aynı şekilde hafif eğilerek iki eliyle birden kartı alması gerekir. Kartı alan kişi de kartın üstünde yazanları sessizce okumalıdır.

Türkiye’de kartlar değiştirilirken genelde tek el kullanılır.

Hediye

Çinli firmalar, müşterilerinin önemine ve büyüklüğüne göre hediyelerinin pahalılık derecesini belirlerler. Yabancılara hediyeler veren Çinli firmalar genel olarak çay, Çin yazı yazma sanatı(kaligrafi) ile yazılmış bir eser veya bulundukları bölgeye ait özel bir yiyecek verirler. Çin dışından gelen misafirlerinin de onlara kendi ülkelerinden bir şeyler getirmesi onları çok mutlu eder.

İkramlar

Çinliler, yabancı misafirleriyle görüşürken genel olarak içecek bir şeyler ikram ederler. Bazı firmalar ilk olarak sıcak su ikram eder.  (Sıcak su Çin’de çok yaygın bir şekilde tüketilir.) Bunun haricinde misafirlerinden birkaç çay çeşidinden birini seçmesini isteyebilirler. Hemen her firmada mutlaka birkaç çeşit çay bulunur ve en çok çay tüketilir. Yabancılarla çok iş yapan bazı firmalarda kahve de bulunabilir; ama çoğu Çinli, özellikle de işyerinde kahve içmez.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Hala Giyilen Geleneksel Çin Kıyafetleri

Çay, yaprakları ile beraber bardağa konup servis edilirve çay içerken yapraklar ağza gelebilir. (Bu durumda ne yapılması gerektiği konusunda, bu kadar yıldır Çin’de olmama rağmen hala çok fikrim yok. Ben genel olarak yapraklar küçükse yutmayı tercih ediyorum.)

Yiyecek olarak genelde meyve ikram ederler. Türkiye’de hiç görmediğiniz; nasıl yenileceğini dahi bilmediğiniz bir meyve ikram etme ihtimalleri yüksektir. Bazı firmalarda batı adeti olarak birtakım kurabiyeler de ikram edilse de, bu tarz bir yiyecek ikram eden firmaların oranı daha düşüktür.

Yemek Yemek

Çinliler, firmalarını ziyaret eden işadamlarıyla mutlaka yemek yemek isterler. Çinliler, insan ilişkilerine çok önem verirler ve iş yemekleri yiyerek muhatapları ile daha güçlü bağlar kurmaya çalışırlar. Bu nedenle iş yemekleri sırasında işten daha çok diğer konulardan konuşmaya gayret ederler.

İş yemeği için genelde Çinliler çok iyi restoranlar seçmeye çalışırlar. Restoranı seçmeden önce misafirlerine ne yemek istediklerini sorarlar. Türkiye’deki gibi domuz yemeyen veya helal yemek arayışı içinde olan özel misafirlerine uygun olabilecek bir restoran bulma çabasına girerler. Eğer misafir “farketmez, ne varsa yeriz” benzeri bir söz söylerse çok büyük bir ihtimalle bildikleri iyi bir Çin restoranını seçerler.

bing.com

Çin’de restoranların hemen hepsinde özel birkaç oda vardır. Bu odalarda yemek yiyenler kapıyı kapatır ve odaya yemek getiren garsonların haricinde kimse girmez. Misafiri olan Çinli işadamları da bu odaların birinde yemek yemeyi tercih eder. Böylelikle misafirlerinin daha rahat edeceğini düşünürler. Çin’e ilk defa gelen ve bu kültürü bilmeyen yabancılar ilk olarak bu durumu garipseyebilir.

Birçok Çinli, misafirlerinin yemek seçmesini istese de özellikle Çin’i çok tanımayan yabancılar yemekleri seçemediğinden en sonunda kendi seçimlerini yaparlar. (Çin yemekleri ile ilgili hiçbir fikri olmayan birinin yemek seçimi yapması gerçekten çok zor; çünkü Çin’de menüler kitap gibi ve menülerde en az 100 çeşit yemek var)

Yemek için bir çorba, bir balık yemeği, bir tavuk yemeği, bir et yemeği, bir sebze yemeği mutlaka söylemeye çalışırlar. Bazen karides, yengeç yemeği gibi bir deniz canlısıyla yapılan bir yemek de söylerler. Batıda bu kadar farklı et türü genelde bir arada yenmez. İlk etapta bu kadar yemek çok fazlaymış gibi görülebilir; ama bu, Çinliler’e göre misafirseverliğin belirtisidir.

Restoranların hemen hepsinde çay ikram edilir. Bunun haricinde birçok Çinli işadamı iş yemekleri esnasında alkol almayı ve sigara içmeyi tercih eder. Hatta sadece Çinli iş adamlarının olduğu yemeklerde bir kişinin alkol veya sigara içmemesini hoş karşılamazlar. Ama misafirleri alkol kullanmayan biriyse veya herhangi bir nedenle o gün içmek istemiyorsa ısrarcı olmazlar. Alkol yerine meyve suyu siparişi verirler.

Çinliler, özellikle yabancı misafirlerinin restorandaki hesabı ödemesine izin vermezler. Eğer misafir olarak hesabı ödemeyi teklif ederseniz size “biz Türkiye’ye gelince siz de bize yemek ısmarlarsınız” benzeri bir şeyler söylerler.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Bir yorum

  1. ADSIZ 04/01/2017

    en is millet çinlililer. canlı canlı pis hayvan yiyorlar bebek yiyorlar vs . vs. mide bulandırıcı bir durum .. İYİKİ TÜRKÜM…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.