Çinliler Nasıl İnsanlardır?

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Çinliler, Türkiye’de birçok kişinin sadece iş ilişkisinin olduğu; birçok kişinin de hiç tanımadığı bir insan topluluğudur. Öyle bir topluluk ki Dünya nüfusunun altıda biri Çinliler’den oluşuyor.(bkz. Çin Nüfusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Bütün Çinliler Kötü Değil

Çin ile ticaret yapan hemen hemen herkesin Çinliler ile alakalı bir felaket senaryosu vardır. Bu kişilerle konuştuğunuzda size Çinliler’in ne kadar kötü , ne kadar hileci ve yalancı olduğunu söyleyebilirler. Yaşadıkları olaylardan yola çıkarak muhataplarının dedikleri tanıma uyduğu düşünülebilir; ama bütün Çinliler’i aynı kefeye koymak çok doğru bir düşünce olmasagerek. Bir milyar üçyüz milyondan fazla insanın yaşadığı bir ülkede elbette ki kötü insan sayısı diğer ülkelere oranla daha fazladır. Çin ile ticarete başlamadan önce görüşülen firmanın fiyatının ucuzluğundan çok o firma ile daha önceden iş yapmış diğer firmalarla görüşmek dolandırılma oranının düşmesini sağlayabilir.

     Çinliler ile ilgili sitemizdeki benzer yazılar:

Farklı Kültürler, Farklı Sonuçlar

Çinliler parayı çok sever ve sahip oldukları para, ev, araba gibi şeylerle övünmeye bayılırlar. Eski zamanlarda çok ciddi farkirlikle boğuşmuş olmaları onların maddi değerlere bu derece önem vermelerine neden olmuş olabilir. Türkiye’de maddiyatla övünen insanlar toplum içinde hoş karşılanmaz ve insanlar “adama bak, parasıyla övünüyor. Bana ne senin parandan , pulundan.” diyerek memnuniyetsizliklerini dile getirirler. Çin’de ise genel olarak tam tersi bir düşünce hakim. Parasıyla övünen birine birçok kişi “Vay be! Harika bir adamsın.” diyerek o kişinin koltuklarını biraz daha kabartır.

Çinliler, kötü insanların Dünya üstünde artmasının sonucu olarak tanımadıkları kişilere yardım etmekten kaçınsa da tanıdıkları kişilere yardım etmekten çok hoşlanırlar. Arkadaşlık ilişkileri kuvvetlidir ve sizinle de arkadaş olmak isteyeceklerdir. Çin’de iken ne kadar çok Çinli arkadaşınız olursa yardıma ihtiyacınız olduğunda o kadar çok yardımcınız olacaktır. Özellikle dil problemi yaşadığınız noktalarda sizin adınıza ellerinden geleni yapacaklardır.

     Çin kültürü ile ilgili sitemizdeki benzer yazılar:

Benzerlikler de Az Değil

Eğer Çin’de Çinli arkadaşlarınız ile dışarıda yemek yerseniz arkadaşınız elinizi cebinize atmanıza izin vermeyeceklerdir. Doğu kültüründe, yemek konusunda kültürlerimiz aynı, misafire para ödetmek kaba bir davranıştır. Eğer “hesabı ben ödeyeyim” derseniz size izin vermeyecek ve en sonunda “Biz Türkiye’ye gelince sen de bize yemek ısmarlarsın” diyeceklerdir.

Çinliler’e göre, tıpkı bizde olduğu gibi, aile çok önemlidir. Özellikle en büyük bayramları olan Bahar Bayramı‘nda bütün aile bir arada olur ve ailecek yemek yerler. Ebeveynler yaşları ne olursa olsun çocuklarına, çocuklar da ebeveynlerine yaşlılıklarında ne gerekiyorsa yapmaya çalışır. Türkiye’de de bu böyledir.

Booking.com

Her ülkede iyi ve kötü insanlar var. Sadece iş yaparken görüşülen birkaç Çinli’nin kötü olması bütün Çin’in aynı derece kötü insanlardan oluştuğunu göstermez. Çinliler’i tanımak için Çin’de vakit geçirmek lazım. Çin’de vakit geçirdikçe bizle benzerliklerinin tahmin edilenden çok fazla olduğu görülecektir.

     Çin kültürünün Türk kültürü ile benzerlikleri ile ilgili sitemizdeki benzer yazılar:

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Çinliler Nasıl İnsanlardır?” için bir yorum

  1. en is millet çinlililer. canlı canlı pis hayvan yiyorlar bebek yiyorlar vs . vs. mide bulandırıcı bir durum .. İYİKİ TÜRKÜM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.