Çin’de Çalışmak İle Türkiye’de Çalışmak Arasındaki Farklar

Posted by

Çin’de çalışmak, Çin’in ekonomisi büyüdükçe birçok açıdan birçok ülkeye oranla daha cazip bir hal alıyor. Buna bağlı olarak da her yıl bir önceki yıla oranla daha fazla sayıda kişi çalışma amaçlı olarak Çin’e gelmeyi gündemine alıyor. (bkz.Çin Yaşam Tarzı ve Çin’de Yaşam)

Çin’de çalışmayı düşünmek güzel olsa da Çin’de çalışmak gibi radikal bir karar almadan önce Çin’deki çalışma ortamının Türkiye ve diğer ülkelere oranla ne denli farklı olduğunu bilmekte yarar var. İşte o farklardan bazıları:

Çalışma ve Tatil Günleri

Türkiye’de firmaların büyük çoğunluğunda hafta Pazartesi başlar ve Cuma sona erer. Bazı firmalar Cumartesi günleri de çalışır. Çin genelinde de durum böyle. Ama resmi tatil olan bayramlar sözkonusu olduğunda Çin’in farkı ortaya çıkıyor.

Türkiye’de hafta içine denk gelen bayram günleri resmi tatil olur ve çalışanlar bayramın bitişindeki ilk resmi iş gününde çalışmaya başlarlar. Hatta zaman zaman tatil hafta sonuyla birleştirilir ve bayram tatilinin uzunluğu dokuz güne kadar çıkabilir. Çin’de bayram nedeniyle hafta içi tatil olursa firmalar ve okullar bayramı takip eden hafta sonu o çalışılmayan günleri telafi edebilmek amacıyla açık olur. O nedenle de özellikle büyük bayramların ertesindeki Cumartesi ve Pazar günleri Çin’de iş günü ilan edilir. (bkz. Geleneksel ve Modern Bazı Çin Festivalleri)

Çalışma Saatleri

Türkiye’de birçok devlet firması sabat 8’den akşam 5’e kadar, birçok özel firma da sabah 9’dan akşam 6’ya kadar çalışır. Çin devret dairelerinin çalışma saatleri Türkiye’dekiler ile benzerlik gösterse de, özel sektörde hizmet veren firmaların çoğu Türkiye’ye oranla çok daha erken işe başlayıp çok daha erken paydos eder. 

Ama paydos etmek birçok Çinli için iş ile bütün bağlantıları koparmak anlamına gelmez.”Önce iş, sonra özel hayat” mantığının çok yaygın olduğu Çin’de bazı çalışanlar çok sık ücretsiz mesaiye kalmak durumunda kalır veya evde olsa bile müşterilerle görüşmeye devam eder. Türkiye’de de bu tarz yoğun çalışan firmalar olsa da Çin’de bu şekilde bir iş yaşamı bir çok kişi için çok normal karşılanır bir hale geldi. (bkz. Çin Kültürü ve Yaşam Tarzı ile Çin’deki Sosyal Hayat)

Anlaşmada Belirtilen Maaş

Türkiye’de ve Dünya’nın birçok ülkesinde işveren ile çalışan arasında imzalanan sözleşmenin maaş kısmında belirtilen miktar çalışan cebine gireceği net miktarı belirtir. Oysa Çin’deki sözleşmedeki miktar genel olarak vergiler ve sigorta ücretleri kesilmeden önceki brüt maaşdır. O nedenle Çin’de bir firma ile anlaşma imzalamadan önce vergiler ve sigorta için ne kadarlık kesintilerin olacağını sormakta çok büyük yarar var.

İş Mülakatları Teknikleri Eğitimi için BURAYA tıklayınız…

Maaş Miktarı

Yapılan işe bağlı olarak bazı işlerde maaşlar Türkiye’de yüksek, bazılarında ise Çin’de yüksektir. İki ülkenin de benzer işleri yapan kamu çalışanları benzer miktarlarda maaş alıyor olsa da Çin’de, özellikle de gelişmişlik düzeyinin en fazla olduğu yerlerde, Çinli olmayanların aldıkları maaşlar genel olarak Türkiye standartlarının çok üstünde.(bkz.Çin Zengin De Çinliler De Zengin Mi?)

En gelişmiş ülkelerin standartlarına alışkın olan kişilere göre Çin’deki maaşlar biraz düşük gelebilir; ama Çin’deki hayatın A.B.D veya Almanya gibi ülkelere oranla çok daha ucuz olmasından dolayı bu kişiler de Çin’de kısa zamanda çok ciddi bir birikim yapabilirler.

Kılık-Kıyafet

Türkiye’de, özellikle plazalarda ve iş merkezlerinde, büyük firmalarda çalışan kişilerin büyük çoğunluğu takım elbise ve şık kıyafetlerle işe gitmek durumundadır. Ama Çin’de bu yerlerde çalışanlar arasında dahi takım elbise ile işe gidenlerin oranı Türkiye’ye oranla çok düşük seviyede. Çin’de kılık kıyafet konusuna en çok dikkat etmesi gereken kişiler müşterilerle birebir görüşmek durumunda olan kişiler. Diğerleri genel olarak çok daha rahat.(bkz. Çin Geleneksel Kıyafetleri Hangileridir?)

Hiyerarşi

Türkiye’de ve Dünya’da olduğu gibi Çin’de de hiyerarşik düzen firmaların çoğu için olmazsa olmazlardan. Çin’de firmaların bu düzene çok daha fazla dikkat ettiği söylenebilir. Özellikle büyük firmalarda. Arada kalan yetkilileri atlayıp direk olarak çok daha üstseviyedeki kişilerle görüşmek hoş karşılanmaz.

Öte yandan Çin’deki toplantılar da birçok açıdan farklı. Toplantıların büyük çoğunluğunda Çinli çalışanlar liderlerinin söylediklerini aynen kabul eder ve söylenilenleri yapmaya çalışır. Bu nedenle özellikle firmadaki konumu birbirinden çok farklı olanların bulunduğu toplantılar genel olarak seminer havasında geçer ve söylenenlerin aksi yönünde fikir belirten kişi pek olmaz.

Anlaşmazlıklar

Firmalar ile çalışanlar arasında zaman zaman anlaşmazlıklar her yerde olur. Çin dışındaki birçok ülkede haklarını talep eden çalışanlar grev yapma hakkına sahiptir; ama Çin’de grev yasal değildir. O nedenle Çin’de çalışanları örgütleyerek onların greve gitmesine aracı olmak hiç istenmeyen sonuçlar doğurabilir.(bkz. Çin Yönetim Şekli Tahmin Edildiğinden Çok Farklı!)

Öte yandan her ne sebeple olursa olsun Çin’de sinirlere hakim olmak çok önemli. Çinliler’in çok büyük bir çoğunluğunun hiçbir koşulda başkalarına bağırıp çağırmadığından yola çıkarak başkalarına bağıran kişilerin Çin’de hiç hoş karşılanmadığını sonucuna varılabilir. Zaten bir kişinin çok yüksek dozda bağırması ve sinirlerine hakim olamayarak firma eşyalarına zarar vermesi o kişinin polis eşliğinde firmadan çıkarılması ile sonuçlanabilir. Çin’de kavga edip bağırmak yerine birçok kişi polisi aramayı tercih eder.

Çin’deki ilk günlerinizde kalacağınız oteli belirlemek için BURAYA tıklayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.