Çin’de Olmayan 4 Temel Gıda

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Gıda ürünleri konusun ele alındığında Türkiye ile Çin arasında çok büyük fark olduğu görülüyor. Öyle ki Türkiye’de günlük hayatın olmazsa olmazlarından olan ve çok kolay bulunan bazı gıda üreünleri Çin’de hiç yok. İşte onlardan bazıları:

Türk Yemekleri

Avrupa’nın birçok yerinde rahatlıkla Türk lokantaları bulunabilir. Ama Çin’de aniden bir Türk lokantasına denk gelme şansı çok düşük. Çin’in en büyük şehri olan, 25 milyon kişinin yaşadığı Şanghay’de bile çok az sayıda Türk lokantası var. Var olanlar da fiyat olarak Türkiye’ye oranla çok pahalı. Şanghay’de bir porsiyon iskender döner yemenin bedeli 130 yuan(19 dolar) civarlarında seyrediyor.

Türk yemekleri yemeden yapamayacağını düşünenlerin Çin’e gelmeden önce birtakım malzemeleri ve yiyecekleri beraberlerinde getirmelerinde yarar var.(bkz.Çin Mutfağı İle Türk Mutfağı Arasındaki Farklar)

Süt Ürünleri

bing.com

Türkiye’de kahvaltının olmazsa olmazı peynir Çin’de deyim yerindeyse lüks bir gıda.Çin’de peynire talep de çok az seviyelerde. Türkiye’deki gibi onlarca peynir çeşidinin olduğu reyonları Çin’de bulmak çok zor. Bulunan reyonlardaki fiyatlar da kişiyi peynirden soğutacak cinsten.

Çin’de büyük marketlerde birkaç çeşit kahvaltılık peynir var,dilimlenmiş cheddar peyniri, pizza için mozarella peyniri ve sürülebilecek peynirler bulunabiliyor.Yüksek kalitede olan tulum benzeri peynirlerin fiyatları 100gr üstünden belirleniyor.

Çin’deki yoğurt da TÜrkiye’dekinden çok farklı. Marketlerde satılan yoğurtların çok büyük bir kısmı tatlı, meyveli vb. yoğurtlar. Tatlı olmayan yoğurt yoğur bulmak çok zor. Markette tatlı olmayan tek bir çeşit yoğurt Bulgar Yoğurdu adı altında satılıyor. Bu yoğurdu maya olarak kullanarak evde yoğurt yapma şansı var.

Meiji fırmasının tatlı olmayan yoğurdu var-meiji.com

Ekmek

Çin'deki fırınlardan biri-bing.comÇin’deki fırın mantığı Türkiye’den farklı. Çin’de ekmek satın alınabilecek yerler daha çok pastanelere benziyor. Bu nedenle satılan ekmekler de genel olarak pastane usulü yumuşak ve tatlı ekmeklerdir. Kahvaltıda yemek için aranan çıtır çıtır ekmek bazı pastanelerde Fransız Ekmeği adıyla satılan uzun baston ekmek; ama fiyatı 15 yuan(2 dolar) civarında.

Türkiye’de olmayan ve bir Uygur ekmeği olan nan denilen ekmek de iyi bir alternatif olabilir. Türkiye’deki ekmeğe oranla çok yassı ve yuvarlak şekilde olan bu ekmek en azından tatlı değil ve lezzetli.

Tatlılar

Çin’de çok sayıda pastane var ve pastanelerde pastalar satılıyor. Bu pastalardan aralarında iyi olanı da var; tadı Türkiye’den gelen birine hiç uymayanı da var. Pasta ihtiyacı biraz farklı bir biçimde de olsa buralardan karşılanabilir.

Çikolata ihtiyacı ise marketlerden giderilebilir. Bazı Çin çikolatalarının tadı ilk başlarda çok farklı olabilir.

Çin’de şerbetli tatlı bulmak neredeyse imkansız. Şerbetli tatlıların bulunabildiği tek yer az sayıdaki Türk lokantaları.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.