4 Ana Başlıkta Çin Mutfağı İle Türk Mutfağı’nın Farkları

Posted by

Çin mutfağı hakkında hiç fikriniz yoksa Çin mutfağının sadece böcek yeme üstüne uzmanlaşmış bir mutfak olduğunu düşünebilirsiniz. Zira haberlerde Çin yemekleri diye gösterilenler genel olarak böcek benzeri garip canlılardan ibaret.

Doğrusunu söylemek gerekirse Türk mutfağı nasıl sadece pide, lahmacun ve dönerden oluşmuyorsa, Çin mutfağı da iki çeşit böceğe indirgenemeyecek kadar çeşitli. Çeşitlilik açısından iki mutfak da birbirleriyle yarışır düzeyde. İki mutfak arasındaki en büyük farkın yemeklerin yapımında kullanılan malzemeler, yemeklerin yapılış ve yeniş biçimleri olduğu söylenebilir. “Bunların hepsi farklıysa geriye ne kaldı?” diyenlerdenseniz haklısınız. Uzun lafın kısası, Çin mutfağı Türkiye’dekinden çok farklı.

Çin mutfağının farklı olması Çin yemeklerinin lezzetsiz olduğu anlamına gelimyor. Bu tezi biraz daha ileri götürürsek diyebiliriz ki Çin mutfağında herkesin damak tadına uyacak yemek çeşitleri illa ki var. Bazı kişilerin Çin’e gidip yiyecek bulamamaktan yakınmalarının temel nedeni Çin yemeklerine karşı çok önyargılı olup yeni tatlar denemekten kaçmaları.

Çin yemeklerini yerinde görmek ve tatmak için Çin’e seyahat yapın ve BURAYA tıklayarak otelinizi belirleyin.

Çin mutfağı ile Türk mutfağı arasındaki farklara birkaç ana başlık altında bakalım.

Çin Mutfağı Malzemeleri

Yemeklerin hazırlanışı ve tadı bakımından Türk yemekleri ile genel anlamda farklı olan Çin yemekleri için kullanılan mutfak gereçleri de doğal olarak farklılık gösteriyor. Bazı mutfak gereçleri hiç tahmin edilemeyeceği kadar çok kullanılıyor. İşte Çin mutfağı ile özdeşleşmiş mutfak gereçlerinden bazıları:

Vok Tava

Çin mutfağının demirbaşı. Çin yemeklerinin neredeyse tamamının yapımında kullanılıyor. Türkiye’de bir ihtimal sadece büyük marketlerde bulunabilen vok tava, bildiğimiz tavalara oranla çok daha geniş, çok daha derin ve içerdiği çelik nedeniyle de çok daha ağır. Vok tavaların bazıları tek, uzun saplı, bazıları da çift, kısa saplıdır.

Çin’deki ocaklardaki ateş çok kuvvetli olduğu için vok tavalar Çin’deki ocaklara çok uygundur; ama Türkiye’deki ocaklardaki ateşlerin Çin’e oranla az olması vok tavanın Türk yemeklerinin yapımında kullanılmasını zor bir hale getiriyor. Türkiye’de 30 dakikada pişen bazı yemekler Çin ocaklarında ve vok tavada 15 dakikada kül hale gelebilir.

Vok tava haşlanan, buharda pişirilen, kavrulan ve yağda kızartılan yemeklerin yapımında sıkça kullanılıyor.

Satır

Çin yemeklerinin hazırlanması aşamasında satır harici başka bıçak türü kullanılmaz. Et, soğan, domates vb. hemen herşey Çin’de satırla kesilir. Satır kullanmakta uzman olan kişiler satırla ince ince kesimler yapabiliyor. Benim gibi satır kullanmaya alışkın olmayan kişiler ise özellikle domates gibi yumuşak yiyecek maddelerini kesmekte çok zorlanabiliyor.

Pilav Yapma Makinesi

Pilav yapma makinesi-bing.com

Çin’de hiçkimse pilavı tencerede yapmıyor. Heryerde adına “pilav yapma makinesi” denilen(İngilizce karşışlığı rice cooker) düdüklü tenceremsi makineler kullanılarak pilav yapılıyor. Bu makinelerin düdüklü tencereden en büyük farkı elektrikle çalışıyor olmaları. Bu makinelerde pilav yapmak için yapılması gereken pirinci ve suyu makineye eklemek ve makineyi çalıştırmak. Hepsi bu.

Pilav yapma makinesi, pilav yapımının haricinde Çin’de sabahları sıkça tükeilen pirinç lapası ve bazı haşlama yemeklerin yapımında da kullanılır.

Buhar Tenceresi

Buhar tenceresi-bing.com

Çin mutfağında buharda pişen yemeklerin çok olması buhar tenceresi ihtiyacını da beraberinde getiriyor. 2 veya 3 katlı olabilen tencerenin en altına kaynar su konuyor ve ve o kaynar suyun buharı üst katlardaki yemeklerin pişirilmesinde ve önceki günden kalan yemeklerin tekrar ısıtılmasında kullanılıyor.

Bambu Çubuklar

Bambu çubuk-bing.com

Çubuklar Çin mutfağının ve Çin kültürünün önemli bir parçası. Çin yemeklerinin hemen hepsinin çubuklarla yendiği hepimizin bildiği bir gerçek. Yemek yapımında da zaman zaman normalden iki kat daha uzun çubuklar da kullanılabiliyor. Tencerelerin içindeki yemekler bu uzun çubuklarla karıştırılıyor ve yemeklerin içinde istenilen her şey yine bu çubuklarla tencereden çıkarılabiliyor.

Çin Mutfağı ve Türk Mutfağında Pişirme Teknikleri

Türkiye’de her yemek için farklı tava veya tencere kullanılırken Çin’de bir vok tavada aynı öğünde tüketilen bütün yemekler pişirilebilir. Çin yemeklerinin en az %80’i yüksek ateşte, Türkiye’de hemen hiç kullanılmayan Vok tava kullanılarak pişirilir.

Kavrulan yemekler haricinde haşlama yemekler de Çin’de sıkça tüketilir. Adına İngilizce’de hotpot denilen ve masanın ortasındaki tencereye çeşitli sebze ve etlerin eklenip haşlanmasıyla yenen yemek, Çin genelinde çok popülerdir. Türkiye’de haşlama yemekler birçok kişinin ilk tercihleri arasında yer almaz.  Belki de bu nedenle haşlama Türk yemeklerinin sayısı aynı şekilde yapılan Çin yemeklerine oranla çok azdır.

Hotpot – bing.net

Fırın yemekleri Türk mutfağında önemli bir rol oynasa da Çin’de fırın yemeği tabiri dahi çok fazla bilinmiyor. Çin’deki evlerin %99’unda fırın bulunmaması fırın yemeklerinin Çin mutfağında ne kadar önemsiz olduğunun ispatı.

Yağda kızartılmış yemek hem Çin, hem de Türk mutfağının önemli bir parçası. Oranlama yapmak gerekirse Türk mutfağında tüketilen yağda kızartılmış yemeklerin oranının Çin mutfağına oranla daha fazla olduğu söylenebilir.

Yemeğin Pişirilme Süresi

Yemeklerin pişirilme süreleri göz önünde bulundurulduğunda Çin yemeklerinin genel olarak Türk yemeklerine oranla çok daha kısa zamanda pişirildiği söylenebilir. Türk yemeklerinin çoğu için 1 saate yakın zaman harcamak gerekirken Çin yemeklerinin çoğunu 30 dakika içinde yemeye hazır hale getirmek mümkün. Hatta 1 saat içinde çok rahat 4-5 çeşit Çin yemeği pişirilebilir.

Yemeklerin İçindekiler

“Yemeğin içinde olanlar” konusu  Türkler’in Çin yemekleri ile ilgili önyargılarının çıkış noktası. Türkiye’de et yemekleri genel olarak tek çeşit et içerirken Çin’de bazı yemekler birkaç çeşit eti içerebilir.

Türk mutfağında kırmızı ve beyaz et genel olarak, farklı yemeklerin içinde de olsa dahi, aynı öğünde tüketilmez. Ama Çin mutfağında böyle bir durum söz konusu değil. Birçok kişiye garip gelse de tavuk, balık ve dana etlerinin aynı masada olması Çinliler’i mutlu eder.

Tipik bir Çin yemek sofrası -bing.com

Türk mutfağında yemeklerdeki et oranı Çin mutfağına göre daha yüksektir. Bazı Türk yemekleri sadece etten oluşurken Çinliler et yemeklerinin çoğunu sebzelerle karıştırarak pişirmekten hoşlanırlar.

Türk mutfağında zeytin yağı, tere yağı gibi yağlar sıkça tercih edilirken Çin mutfağında bu iki yağ neredeyse hiç kullanılmaz. Zeytinyağının çok pahalı olması, tere yağının da çok az bilinmesi nedeniyle Çin’de yemek yapımında fıstık yağı, bazı baklagillerden edilen çeşitli yağlar tercih edilir. Domuz yağı da sıkça kullanılar yağlar arasında. Dikkat!

Çin mutfağında yemeklerin çoğunda çeşitli soslar kullanılır. Bu soslar arasında en popüler olanları sirke ve soya sosudur. Genelde soslar yemekler pişirilirken yemeğin içine eklenir. Türk mutfağında da soslu yemekler bulunsa da birçok yemek için hazırlanmasına gerek yoktur.

Yemeklerin Yenme Şekli

Çin yemeklerinin çubuklarla yenildiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bıçağın masalarda hiç bulunmadığı Çin’de çorbalar veya sulu yemekler için Çin’in kendine özgü kaşıklar da kullanılıyor. Ama bu kaşıklar Türkiye’deki kaşıklara oranla daha küçük ve daha dardır.

Çin kaşığı-bing.com

Türkiye’de yemekler normalde herkesin tabağına konularak yenilir ve masanın ortasında sadece salata, yoğurt gibi benzeri yiyecekler bulunur. Çin’de ise yemeklerin tamamı masanın ortasına konur ve herkes hangi yemekten ne kadar yemek istiyorsa o kadarını tabağına alarak yer.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.