Geleneksel Çin Tıbbı’nda Kullanılan 6 Tedavi Yöntemi

Sağlık konusu Çin’de gerçekten çok büyük tezatlar içeriyor. Bir tarafta beş yıldızlı otel görünümünde olan, son teknolojiyi içinde barındıran pahalı hastaneler varken bir yanda binlerce yıllık yöntemlerle hastalarını iyileştirmeye çalışan hastaneler var.

Çin tıbbı, başta bitkisel karışımlar ile yapılan ilaçlar olmak üzere, akupunktur, kupa çekmek gibi tedavi yöntemlerinden oluşuyor. Bu yöntemle hastaları iyileştirmek modern yöntemlere oranla daha fazla zaman alıyor; ama Çin tıbbının yan etkileri modern tıptan çok daha az.

Ben doktor değilim. O nedenle bu yöntemlerden hangisinin kimi nasıl tedavi edeceği konusunda bir şey söyleyemem. Buradaki bilgileri sadece yaptığım araştırmalarda öğrendiklerime dayanarak yazdım. Buradaki tedavilerden herhangi birini uygulamaya başlamadan önce bir doktora danışmanızı öneririm.

Geleneksel Çin tıbbında hastalığın büyüklüğü ve çeşidine göre günümüzde de en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden bazılarına beraber bakalım:

Bitkisel Karışımlar:

Türkiye’de alternatif tıp olarak adlandırılan, birtakım bitkileri karıştırılmasıyla yapılan ilaçlar Çin tıbbının önemli bir parçası.

Çin’de sadece bitkisel karışımdan oluşan ilaçların satıldığı hastaneler var. Ayrıca her hastanede biri yalnızca geleneksel Çin ilaçları satan iki eczane vardır.

Çin tıbbı konusunda uzmanlaşmış doktorlar hastalarına tablet ilaçlar vermek yerine bitkisel karışımları verir ve o karışımları reçeteye ona göre yazar. Eczacılar da reçeteye bakarak hastalar için karışımları hazırlar.

Geleneksel Çin ilaçları, farklı bitkilerin karıştırılması ile hazırlanır

Çin ilaçlarının etkisi, tablet ilaçlar kadar hızlı olmaz. Bu da zaman zaman hastaları “ilaç bir işe yaramıyor galiba” diye düşünmeye iter.

Geleneksel ilaçların tadı da tabletlere oranla çok acıdır. Ama yine de ilacın etkisini koruyabilmesi için bir dikişte içilir. Kokusu ve tadı kötü olan şeyleri yemeye alerjisi olanlar Çin ilaçlarını tüketirken çok zorlanabilir.

Çin ilaçlarının en iyi yönü yan etkilerinin çok az olması. Bu ilaçların içinde kimyasal maddeler kullanılmadığı için batı ilaçlarındaki gibi akla gelmeyecek yan etkilerle karşılaşma riski çok düşüktür.

Alibaba.com sitesinde satılan bitkisel Çin ilaçlarına göz atmak için tıklayın.

Masaj:

Çin’de istisnasız her şehirde masaj salonları var. Masajla tedavinin binlerce yıllık geçmişi bulunuyor. Bugün 80’den fazla masaj yöntemi bulunuyor.

Çin’deki masaj salonlarından birinin içi

Her masaj çeşidinin kendine göre iyi olduğu tarafları olsa da, genel olarak bakıldığında masajın vücudu rahatlattığı, özellikle baş ve sırt ağrılarını azalttığı, depresyona iyi geldiği söyleniyor.

Çin’de bazı masaj salonları beş yıldızlı otel görüntüsünde. Bu salonlarda masaj yaptırmak da pahalı.

Alibaba.com sitesinde satılan masaj robotuna göz atmak için tıklayın.

Akupunktur:

Vücuttaki çeşitli noktalara iğneler batırarak uygulanan tedavi yöntemi. Çin tıbbının uygulandığı hastanelerde birçok kişinin bu tedaviyi aldığı görülebilir.

Akunpunktur yönteminde vücuda çeşitli iğneler batırılır

Ben doktor değilim. Akupunkturun vücuda ne kadar yararlı olduğu ile ilgili bir şey söyleyemem. Tek söyleyebileceğim akupunktur tedavisi alan insanları görmenin çok korkutucu olduğu. Bir gün Çin ilaçları hastanesinde iken vücutlarının farklı yerlerinde onlarca iğne bulunan insanları gördüğümü ve ürktüğümü hatırlıyorum.

Alibaba.com sitesindeki akupunktur ürünlerine göz atmak için tıklayın.

Kupa Çekmek:

Türkiye’de genel olarak babaanne ve anneannelerin uyguladığı bir yöntem olarak bilinir. Cam, plastik, bambu veya porselen bardakların başta sırt olmak üzere vücudun farklı bölgelerine yerleştirilmesi ile bir emiş gücü oluşturup bardağın bulunduğu bölgeye kan toplanması sağlanır.

Kupa çekmek, sırta bardaklar yerleştirilerek yapılır

Kupa çekmek, Dünya’daki en eski tedavi yöntemlerinden biri. Eski zamanlarda bronşit ve zatürrenin tedavisinde kullanılırdı. Şu an sırt, burkulma ağrılarının azaltılmasında ve tedavisinde de kullanılır.

Alibaba.com sitesindeki kupa çekme ürünü ilginizi çekerse buraya tıklayın.

Moksibüsyon:

Moksibüsyon, dışarıdan bakıldığında çok sıra dışı görünüyor. Kurutulmuş yaprakların huni haline getirilip vücudun gerekli yerleri konulduktan sonra yakılması ile yapılıyor.

Çin tıbbına göre moksibüsyon sayesinde kan dolaşımı hızlanır. Anestezik etkisi sayesinde de ağrıların azalmasını sağlar.

Moksibüsyon yönteminde yanan kurutulmuş yapraklar vücuda uygulanır

Çigong:

Çigong, meditasyon, nefesi kontrol etme ve uygun hareketler yapma üzerine kurulu bir tedavi yöntemi. Bu yöntem sayesinde bağışıklık sisteminin geliştiği, stresin azaldığı, konsantrasyonun arttığı söyleniyor.

Bazı kaynaklarda Çigong için “ayakta meditasyon” kavramı da kullanılır.

Alibaba.com’daki Qigong ürünlerine göz atmak için tıklayın.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir