Çin Mutfağı İle Türk Mutfağı Arasındaki Farklar

Çin mutfağı hakkında hiç fikriniz yoksa Çin mutfağının sadece böcek yeme üstüne uzmanlaşmış bir mutfak olduğunu düşünebilirsiniz. Zira haberlerde Çin yemekleri diye gösterilenler genel olarak böcek benzeri garip canlılardan ibaret.

Türk ve Çin mutfakları arasındaki en büyük fark yemeklerin yapımında kullanılan malzemeler, yemeklerin yapılış ve yeniş biçimleridir. Çin yemeklerinin çoğu vok tavada birtakım soslarla karıştırılıp kavrularak yapılır. Türkiye’de ise yemekler tencerelerde pişirilir. Fırın yemekleri deyince akla Türk yemekleri gelirken, haşlama yemek çeşitlerinde Çin yemekleri öne çıkar.

Çin mutfağının farklı olması Çin yemeklerinin lezzetsiz olduğu anlamına gelmiyor. Bu tezi biraz daha ileri götürerek Çin mutfağında herkesin damak tadına uyacak yemek çeşitleri illa ki olduğunu söyleyebilirim. Bazı kişilerin Çin’e gidip yiyecek bulamamaktan yakınmalarının temel nedeni Çin yemeklerine karşı çok önyargılı olup yeni tatlar denemekten kaçmaları.

Mutfak Malzemeleri

Yemeklerin hazırlanışı ve tadı bakımından Türk yemekleri ile genel anlamda farklı olan Çin yemekleri için kullanılan mutfak gereçleri de doğal olarak Türkiye’de kullanılanlardan farklı. Çin’de bazı mutfak gereçleri hiç tahmin edilemeyeceği kadar çok kullanılır.

Çin mutfağı ile özdeşleşmiş mutfak gereçlerinden bazıları:

Vok Tava

Çin mutfağının demirbaşı. Çin yemeklerinin neredeyse tamamının yapımında kullanılıyor. Türkiye’de bir ihtimal sadece büyük marketlerde bulunabilen vok tava, bildiğimiz tavalara oranla çok daha geniş, çok daha derin ve içerdiği çelik nedeniyle de çok daha ağır.

Vok tavaların bazıları tek, uzun saplı, bazıları da çift, kısa saplıdır.

Çin mutfağının olmazsa olmazı vok tava

Çin’deki ocaklardaki ateş çok kuvvetli olduğu için vok tavalar Çin ocaklarına çok uygundur; ama Türkiye’deki ocaklardaki ateşlerin Çin’e oranla çok az olması nedeniyle vok tavanın Türk yemeklerinin yapımında kullanılmasını çok zor.

Türkiye’de 30 dakikada pişen bazı yemekler Çin ocaklarında ve vok tavada 15 dakikada kül hale gelebiliyor.

Vok tava haşlanan, buharda pişirilen, kavrulan ve yağda kızartılan yemeklerin yapımında sıkça kullanılıyor.

Vok tavadan bahsetmişken aşağıdaki vok tavanın ilginizi çekebileceğini düşündüm.

32cm Handmade Iron Non Stick Frying Pan Frypan Pot Kitchen Wok Skillet Cookware
Description 32cm Handmade Iron Non Stick Frying Pan Frypan Pot Kitchen Wok Skillet Cookware For Gas stoves Induction cooker Infrared oven Electric furnace Ceramic stove use NOT for microwave oven Made of wrought iron material and wooden handle good thermal conductance heats the food evenly Uncoated durable long lasting cookware Wooden long handle for anti scald grip when cooking Pour spouts ensures easier pouring Hanging hole on the handle is created for easy storage Specification Material Iron WoodColor Multi ColorsPattern With Glass Lid With Wooden LidOverall Size L X Dia X H 53x32x9 5cm 20 87 x12 60 x3 74 appr Before use Before using the pot for the first time you can first warm it with white vinegar and clean it once then wash it with water and then dry it inside and outside In use Cooking with medium and small fire medium and small fire means that the flame does not exceed the chassis of the pot The advantage of cooking with medium and small fire is to save energy The pot is not easy to turn yellow and black because the natural gas in the pot and the gas mostly contain impurities the bottom of the pot will turn yellow and black Before cooking you need to wipe the water or oil inside and outside the pot to avoid the appearance of the pot turning black and yellow Please don t burn in an empty pot for a long time and try to avoid placing food with strong acid and alkali for a long time After use After using the pot use the re
$22.65

Satır

Çin yemeklerinin hazırlanması aşamasında satır harici başka bıçak türü kullanılmaz. Et, soğan, domates vb. hemen herşey Çin’de satırla kesilir. Satır kullanmakta uzman olan kişiler satırla ince ince kesimler yapabiliyor.

Benim gibi satır kullanmaya alışkın olmayan kişiler ise özellikle domates gibi yumuşak yiyecek maddelerini kesmekte çok zorlanabiliyor.

Türkiye’de herkesin bildiği gibi satır daha çok et kesiminde kullanılır. En azından domates gibi sebzeleri satırla kesen hiç kimse görmedim.

Pilav Yapma Makinesi

Çin’de hiçkimse pilavı tencerede yapmıyor. Çin pilavı, adına “pilav yapma makinesi” denilen(İngilizce karşışlığı rice cooker), düdüklü tencereye benzeyen makineler kullanılarak yapılıyor.

Bu makinelerin düdüklü tencereden en büyük farkı elektrikle çalışıyor olmaları. Bu makinelerde pilav yapmak için yapılması gereken pirinci ve suyu makineye eklemek ve makineyi çalıştırmak.

Çin’de pilavın yağsız ve tuzsuz yapılıyor olması ile bu makinelerde pilav yapmak kolay. Türkiye’deki gibi tereyağlı veya zeytinyağlı pilavlar bu makinelerle yapılabilir mi bilmiyorum.

Pilav yapma makinesi, pilav yapımının haricinde Çin’de sabahları sıkça tükeilen pirinç lapası ve bazı haşlama yemeklerin yapımında da kullanılır.

Pilav yapma makinesi Türkiye’de çok popüler değil; ama yine de satın almayı düşünenler için internette türlü seçenekler var. Bunlardan iki tanesi aşağıda.

Midea Bugu Rice Cooker 1250W 4L Cpacity WiFi Control Cooking Multifunctional IH Smart Rice Cooker
Main Features 4L capacity suitable for 5 6 people Touch screen glass control panel simple interface simple operation Coated metal body strong and durable The APP has a built in recipe program which can realize the whole process of unattended intelligent cooking Unique patented horizontal stacking winding structure the heating area of the inner tank is as high as 92 2 360 tumbling and boiling IH high power ring heating can effectively improve the conversion rate of soluble sugar in the rice Built in NTC sensor and MCU central processing unit judge the user s water temperature and start the hot water quick boiling program 400C high temperature PTFE food grade coating the surface structure of the inner tank is smooth and non sticky and can quickly generate heat and increase in a short time SpecificationBrand Midea BuguModel BG R1Color WhiteCapacity 4LRated Power 1250WRated Voltage 220V 50HzInsulation energy efficiency 35W hPlug CN plug We will send you an adapter according to your country DimensionProduct Weight 2 50kgPackage Contents1 x Rice Cooker1 x Steaming Rack1 x Rice scoop1 x Spoon1 x Measuring cup1 x Power Cable
$149.00
1.2L Mini Rice Cooker Electric Lunch Box Travel Rice Cooker Small Removable Non-stick Pot Keep Warm Function Suitable Fo
Technical Specifications Adapter EUColor Red Green BrownRated voltage 220VRated frequency 50HZPower 200WCapacity 1 2LMaterial Plastic Aluminium AlloyControl method mechanicalHeating method chassis heatingSize 190mm L x 173mm W x 200mm H 7 5 L x 6 8 W x 7 9 H Function Quick rice porridge claypot rice soup hot dishes rice cookingFeatures One key to open the lid the top button open the lid without bending over start a delicious journey The inner pot of the non stick pan is evenly heated and easy to clean The surface is smooth and easy to clean Removable and washable upper cover quick disassembly and easy cleaning Anti scalding and heat insulating handle design don t worry about hurt hands easy to move simple and intimate Square button one button cooking simple and quick easy to use The conspicuous button one key to open the cover convenient and efficient Annular heating chassis uniform heating fast cooking saving time and high efficiency The handle can be rotated it is easy to lift and put down and it is intimate and not hot Non slip base built in base non slip stable and drip proof Package included 1 x Rice cooker1 x Steaming plateNotice 1 Please allow 1 3mm error due to manual measurement Pls make sure you do not mind before you bid 2 The color may have different as the difference display pls understand
$64.99

Buhar Tenceresi

Çin mutfağında buharda pişen yemeklerin çok olması buhar tenceresi ihtiyacını da beraberinde getiriyor. 2 veya 3 katlı olabilen tencerenin en altına kaynar su konuyor ve ve o kaynar suyun buharı üst katlardaki yemeklerin pişirilmesinde ve önceki günden kalan yemeklerin tekrar ısıtılmasında kullanılıyor.

Türkiye’de de sefertasını andıran birtakım tencereler var; ama bu tencereler hiçbir zaman her yerde kullanılabilecek kadar popüler olmadı.

Buhar tenceresi de Türkiye’de pek yok; ama Trendyol’da 2 katlı buhar tenceresi satılıyor.

Bambu Yemek Karıştırma Çubukları

Çubuklar Çin mutfağının ve Çin kültürünün önemli bir parçası. Çin yemeklerinin hemen hepsinin çubuklarla yendiği hepimizin bildiği bir gerçek.

Bambu yemek karıştırma çubukları, bilinen yemek çubuklarından en az iki kat daha uzun. Bu çubuklar yemekleri karıştırmak ve tencereden çıkartılması gereken şeyleri kolayca yakalayıp çıkartmak için kullanılıyor.

Türkiye’de yemekler genelde kaşıklarla karıştırılıyor. Ama tencereden bir şeyi kaşıkla tutup çıkarmak çubukla çıkarmak kadar kolay olmuyor.

Pişirme Teknikleri

Kavurma

Çin yemeklerinin en az %80’i yüksek ateşte, Türkiye’de hemen hiç kullanılmayan Vok tava kullanılarak pişirilir. Vok tavadaki yemekler yüksek ateşte kavrularak pişer. Çinliler akla gelebilecek hemen her yiyeceği kavurarak yemekten çok hoşlanırlar.

Türkiye’de de kavrulmuş yemekler tüketilir; ama bu yemeklerin çoğunu kavrulmuş etli yemekler oluşturur.

Haşlama

Haşlama yemekler de Çin’de sıkça tüketilir. Adına İngilizce’de hotpot denilen ve masanın ortasındaki tencereye çeşitli sebze ve etlerin eklenip haşlanmasıyla yenen yemek, Çin genelinde çok popülerdir.

Yiyeceklerin masanın ortasındaki tencereye konulup haşlanarak yendiği hotpot yemeği

Türkiye’de haşlama yemekler birçok kişinin ilk tercihleri arasında yer almaz.  Hatta çoğu kişi haşlama yemek yemekten hoşlanmaz. Belki de bu nedenle haşlama Türk yemeklerinin sayısı aynı şekilde yapılan Çin yemeklerine oranla çok azdır.

Fırında Pişirme

Fırın yemekleri Türk mutfağı için çok önemli. Türkiye’de hemen herkes fırında pişirilmiş yemeklerden hoşlanır.

Çin’de ise fırın yemeğinin ne anlama geldiğini bilenlerin sayısı dahi bir elin parmakları kadar. Çin’deki evlerin %99’unda fırın bulunmaması fırın yemeklerinin Çin mutfağının bir parçası olmadığının ispatı.

Yağda Kızartma

Yağda kızartılmış yemekler hem Çin, hem de Türk mutfağının önemli bir parçası. Oranlama yapmak gerekirse Türk mutfağında tüketilen yağda kızartılmış yemeklerin oranının Çin mutfağına oranla daha fazla olduğu söyleyebilirim.

Yemeklerin Pişirilme Süresi

Çin yemekleri genel olarak Türk yemeklerine oranla çok daha kısa zamanda pişiriliyor.

Türk yemeklerinin çoğu için 1 saate yakın zaman harcamak gerekir. Çin yemeklerinin büyük çoğunluğu ise 30 dakika içinde yemeye hazır hale gelebilir.

Yemek yapmayı bilen kişiler aynı vok tavayı kullanarak 1 saat içinde çok rahat 4-5 çeşit Çin yemeği pişirilebilir.

Yağlar ve Soslar

Türk mutfağında zeytin yağı, tere yağı gibi yağlar sıkça tercih edilirken Çin mutfağında bu iki yağ neredeyse hiç kullanılmaz. Zeytinyağının çok pahalı olması, tere yağının da çok az bilinmesi nedeniyle Çin’de yemek yapımında fıstık yağı, bazı baklagillerden edilen çeşitli yağlar tercih edilir. Domuz yağı da sıkça kullanılar yağlar arasında. Dikkat!

Çin mutfağında yemeklerin çoğunda çeşitli soslar kullanılır. Bu soslar arasında en popüler olanları sirke ve soya sosudur. Genelde soslar yemekler pişirilirken yemeğin içine eklenir. Türk mutfağında da soslu yemekler bulunsa da birçok yemek için hazırlanmasına gerek yoktur.

Çin soslarının tamamını Türkiye’de bulmak kolay değil; ama gördüğüm kadarıyla Trendyol’da soya sosu ve sirke var.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir