Çin’de Güvenlik Nasıldır?– Kadınlar, Sokaklar, Trafik, Yemekler

Çin, herkesin bildiği gibi Dünya’nın en kalabalık ülkesi. Kalabalık ortamların çok güvenli olmadığına inananlar ilk olarak Çin’in de güvenli olamayacağını düşünebilirler. Ama Çin, kalabalık nüfusuna rağmen güvenlik sorununu çözmeyi başarmış bir ülke.

Büyükşehirlerin ortak problemi kapkaç ve gasp, 100’den fazla şehrinin nüfusu 1 milyondan fazla olan Çin’de çok az. Taciz, tecavüz, adam öldürme gibi büyük suçlara karşı Çin’de hiç taviz verilmiyor. Çin genelindeki yüksek teknolojili kamera sistemi sayesinde suçluların çok çabuk tespit edilmesi suç oranının düşmesinde önemli rol oynuyor.

Çin’de bireysel silahlanma yasak. Hatta özel harekat harici Çinli polislerde dahi silah yok. Çinliler‘in çoğuna göre Çin’in güvenli olmasındaki en önemli etken vatandaşların silah alma hakkının bulunmaması. Başta A.B.D olmak üzere çoğu batı ülkesi Çinliler’in gözünde hiç güvenli değil; çünkü o ülkelerde kişiler silah satın alabiliyorlar.

İdam cezası Çin’de yasalara uygun. Kasten adam öldürdüğü tespit edilen kişilerin idamdan kurtulma şansı çok az. Öyle ki yaya geçidinden geçen kişilere çarpıp 5 kişinin ölmesine neden olan sürücüye dahi idam cezası verildiğine dair bir haber okuduğumu hatırlıyorum.

Kadınların Güvenliği

Bir ülkenin ne kadar güvenli olduğunu anlamak için o ülkede yaşayan kadınların kendilerini ne kadar güvende hissettiğine bakmakta yarar var. Çin’de yaşayan kadınların günün herhangi bir saatinde herhangi bir kıyafetle en ufak bir güvenlik endişesi olmadan sokaklarda rahatlıkla dolaşabildiğini söyleyebilirim.

Taksiye binen Çinli kadınların çoğu birçok ülkenin aksine takside ön koltuğa oturur. Bunun nedeni taksi şoförünün herhangi bir tacizine maruz kalmayacaklarından emin olmalarıdır. Taksilerin içindeki kamera ve ses kayıt cihazları da kadınların kendilerini takside daha güvenli hissetmelerini sağladı.

Her ne kadar kadınların güvenlik açısından ciddi bir sıkıntısı olmasa da, bazı şehirlerde kadınların daha güvenli hissedilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaya devam ediliyor.

Geçtiğimiz aylarda Şanghay‘da gece saatlerinde sadece kadınlara yönelik taksi hizmeti başladığını okumuştum. Bazı şehirlerde yoğunluğun çok fazla olduğu saatlerde sadece kadınlara özel belediye otobüsleri ve hatta metro vagonları dahi var.

Türkiye’de birçok yerde kullanılan “bayan yanı” gibi bir kavram Çin’de yok. Tren ve uçak biletleri satılırken cinsiyet ayrımı yapılmıyor. 10-20 saat tren yolculuğu yapanlar için dahi aynı durum geçerli. Uzun mesafelerde yanında bir erkek oturduğu için rahatsız olan hiçbir kadına rastlamadım şu ana kadar.

Kadınlar konusunda Çin yasaları da çok açık. Tecavüzün cezası idama kadar gidebiliyor. Sokak tacizleri de çok sert şekilde cezalandırılıyor. Kadınlara karşı bu tip suçları işlemek hayatın hatasını yapmak gibi bir şey.

Sokakların Güvenliği

Gasp, kapkaç olaylarını sıfıra indirmek çok zor. Özellikle de büyük şehirlerde. Çin’de de bu tip olaylar oluyordur; ama bu kadar yıldır Çin’de olmama rağmen sadece 1-2 küçük olay dışında herhangi bir gasp veya kapkaç olayı ne duydum; ne de gördüm.

Bunun nedeni yazının başlarında da belirttiğim kamera sistemi. Çin’de sokaklardaki kamera sayısının diğer ülkelere oranla çok daha fazla olduğunu duydum.

Çok fazla kameranın kişileri olumsuz etkilediğine dair bir haber okumuştum yıllar önce; ama benim gördüğüm kadarıyla Çinliler gittikleri heryerde onlarca kamera olmasını dert etmiyorlar. Hatta sokaklarda güvenli bir şekilde yürüyebildikleri için bu durumdan dolayı mutlu bile sayılabilirler.

Çin’de klasik güvenlik kameralarına ek olarak şehirlerin bazı noktalarında yüz tanıyan kameralar da bulunuyor. Bu kameralar sayesinde aranan kişiler anında tespit ediliyor.

Çalışanların Güvenliği

Çin’de inşaat işçileri gibi tehlikeli meslekleri yapan kişiler için çok katı kurallar var. Bu kişilerin güvenliğinden firmalar sorumlu. Ölümlü kazaların olması durumunda firma yetkilileri çok ciddi cezalar alıyor.

Bu nedenle firmaların çalışanlarına devletin belirlediği güvenlik standartlarını vermesi gerekiyor. Benim gördüğüm gözden uzaktaki en küçük yerleşim yerlerinde dahi güvenlik tedbirleri elden bırakılmıyor.

Çin’in uyguladığı bu politika işe yarıyor olacak ki Çin’deki ölümlü iş kazalarının oranı Türkiye dahil birçok ülkeden çok daha düşük seviyelerde.

Trafik Güvenliği

Çin gibi dev ve kalabalık şehirlerden oluşan bir ülkede yollarda çok fazla araba olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Bazı ülkelerin nüfusu dahi on milyona ulaşmazken bazı Çin şehirlerinde on milyondan fazla araba bulunuyor.

Çin şehirlerindeki trafik zaman zaman keşmekeş bir hal alabiliyor; ama yol çizgilerinin istisnasız her şehirde görünür bir şekilde çizilmiş olması ve yollardaki milyonlarca kamera Çin’de yolları mümkün olabilecek en güvenli hale getiriyor.

Uzun yıllardır Çin’de araba kullanan biri olarak diyebilirim ki Çin’de sürücü olmak birçok ülkeye oranla çok daha güvenli. Kalabalığa rağmen trafik kazalarında ölümlü kazaların sayısı birçok ülkenin gerisinde.

Pekin’de trafiğin çok sıkışık olduğu bir an

Otoyollarda bazı yerlerde birkaç yüz metrede bir hız kamerası bulunuyor. Kırmızı ışıkların hemen hepsinin tepsinde de kırmızı ışık kamerası var. Bunlara ek olarak arabadayken cep telefonuyla konuşanları tespit edilen kameralar, yayaya yol verme kameraları, gereksiz korna çalanları tespit eden termal kameralar da birçok yerde sıkça kullanılıyor.

Öte yandan Çinli sürücülerin genel olarak zor sinirlenen kişiler olması da trafik güvenliğini arttırıyor. Çinliler’in çok iyi araba kullandığını söyleyemem. Hatta Türkiye’ye oranla çok daha dikkatsiz olduklarını dahi iddia edebilirim. Ama arabasını kenara çekip diğer sürücülerle kavgaya tutuşan kimseyi görmedim. Penceresini açıp bir şeyler söyleyenlerin sayısı dahi çok az.

Arabaların kanunen dokunulmaz olması da trafikteki güvenliği arttırıyor. Demek istediğim Çin’de herhangi bir nedenden dolayı başkasının arabasına zarar vermek, tekme atmak Çin yasalarına göre suçtur.

Yemek Güvenliği

Her ülkede olduğu gibi Çin’de de adına yemek terörü denilen kavram mevcut. Kişilerin sağlığını riske atarak para kazanma hırsında olan çok kişi var.

Bu konunun Çin’de tamamen çözülebilmesi için bence daha çok zamana ihtiyaç var; ama bazı restoranlar için doğru adımlar atılıyor.

Yapılan rutin teftişlerde restoranların hijyen kurallarına ne kadar uyup uymadığı kontrol ediliyor. Bunun sonucunda da restoranlara A,B,C puanlarından biri veriliyor. Restoran sahipleri aldıkları puanı restoranın gözle görülecek bir yerine asmak zorunda.

Öte yandan bazı büyük şehirlerdeki büyük restoranların mutfaklarına kamera koyması ve canlı kamera görüntülerini restoran içindeki televizyonlar aracılığı ile müşterilerine göstermeleri şart.

Bu çabalar fena değil; ama yine de bu sorunun hepten çözülmesi için daha çok zamana ihtiyaç var.

Dijital Ödeme Güvenliği

Teknolojinin gelişmesi ile beraber online ödemeler Dünya’da olduğu gibi Çin’de de çok yaygınlaştı.

Dünya genelinde birçok kişinin gündeminde olan “kredi kartı güvenliği” konusu Çin’in konuştuğu bir konu değil. Bunun nedeni Çin’de kredi kartı kullanım oranının çok düşük seviyelerde olması.

Kredi kartı yerine Çin’deki günlük hayatta dijital ödeme sistemleri WeChat Pay veya Alipay kullanılıyor. Bu sistemlerle yapılan ödemelerde üst düzey güvenlik bulunuyor. Bir yere ödeme yapılacağı zaman sistem güvenlik açığının olup olmadığını denetliyor ve ödemeyi yapacak kişileri bilgilendiriyor.

Çin’de dijital ödemeler WeChat Pay veya Alipay kodlarını tarayarak yapılıyor.

Bu sistemler aracılığıyla yapılan yüksek miktarlı ve şüpheli para transferlerinin otomatik olarak polise bildirilmesinin bir sonucu olarak dolandırıcılığın önüne geçilmeye çalışılıyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.