Çin Güvenli Bir Ülke Mi?

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin, kalabalık nüfusuna rağmen çok güvenli bir ülke. Büyük şehirlerde başta olmak üzere Çin’in çok büyük kesiminde güvenliği tehdit edecek olaylarla karşılaşma ihtimali birçok ülkeye oranla çok düşük seviyelerde. (bkz.Çin Nüfusu Nerelerde Nasıl Dağılmıştır?) Bunun en temel nedenleri cezaların ciddi anlamda caydırıcı olması ve şehirlerin büyük çoğunluğunun güvenlik kameraları ile donatılmış olması. Çin’de iken diğer ülkelere oranla çok daha fazla sayıda güvenlik kamerası var. Öyle ki bu kameraların bazıları yüz tanıma özelliğine sahip.

Bayanların Güvenliği

Bir ülkenin ne kadar güvenli olduğunu anlamak için o ülkede yaşayan bayanların kendilerini ne kadar güvende hissettiğine bakmakta yarar var. Çin’de yaşayan bayanların günün herhangi bir saatinde herhangi bir kıyafetle sokaklarda rahatlıkla dolaşabildiğini söylemek mümkün.

Çin’de taksiye binen Çinli bayanların çoğu birçok ülkenin aksine takside ön koltuğa oturmayı tercih ederler. Bunun nedeni taksi şöförünün herhangi bir tacizine maruz kalmayacaklarından emin olmaları. Zaten taksilerin içine yerleştirilmiş olan kameralar ve ses kayıt cihazları görevinin haricinde başka şeyler yapma eğiliminde olan taksicileri durdurmaya yetecek cinsten.

Bayanlar genel olarak taksilerde kendilerini güvende hissetseler de geçtiğimiz aylarda Şanghay’da sadece bayanlara yönelik taksi hizmeti sayesinde geç saatlerde evlerine gitmek durumunda olan bayanların güvenliği daha da arttırıldı.

Araba Kullanırken Güvenlik

Çinliler’in araba kullanma şekilleri diğer ülkelerden biraz farklı. Çinli sürücüler genel olarak yol vermekten hoşlanmaz. Korna çalmaları gerektiğinde de genel olarak kornaya uzun uzadıya basmayı tercih ederler. Hatta tehlikeli bir şekilde şerit değiştirenlere de sıklıkla rastlamak mümkün.(bkz.Çin’de Araba Kullanmak İsteyenler İçin Bilgiler)

Sebebi her ne olursa olsun Çinli sürücülerin birbirleriyle tartıştıklarına şahit olmak çok zor. Araba kullanırken çok sinirlenseler bile kolay kolay birbirleriyle tartışmazlar. (bkz. Çin’de Yapılmaması Gerekenler) Sinirlendikleri aracın sürücüsünü taciz edene de rastlama ihtimali de yok denecek kadar az. Bu da Çin’de “Bunu yaparsam acaba ne olur? Başıma bir şey gelir mi?” diye düşünmeden, korkmadan araba kullanmayı sağlıyor.

Öte yandan Çin yasalarına göre arabalar dokunulmazdır. Şu veya bu nedenden dolayı başkasının arabasına zarar vermek, başkasının arabasına tekme atmak yasalara aykırıdır ve şikayet halinde bu tip davranışlarda bulunanlar için yasal süreç işletilmektedir.

Parklarda ve Sokaklarda Güvenlik

Çin’in sokaklarında ve parklarda kolay kolay taciz, kapkaç, yankesicilik gibi olaylara rastlanmaz. Çinli olmadığı her halinden belli olanlar için de aynı durum geçerli. En basitinden laf atmak vakaları bile minimum düzeylerde.

Kısacası, Çin gerçekten güvenli bir ülke. Eğitim almak için veya çalışmak için güvenli bir ülke arayanlar rahatlıkla Çin’i tercih edebilirler. (bkz. Yaşamak İçin Neden Çin Tercih Edilebilir?)

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.