Çince Klavye ve Pinyin İle Çince Nasıl Yazılır?

Klavye kullanarak Çince’deki binlerce karakterin tamamını yazmak mümkün. Ama yapılması gerekenler Türkçe ve İngilizce yazmaktan biraz farklı.

Klavyede Çince yazabilmek için öncelikle Çince klavyeyi aktif hale getirmek şart. Ardından Çince karakterlerin pinyin yöntemine göre latin harflerle karşılığını tuşlamak, en son olarak da gösterilen alternatifler arasından istenilen karakteri seçmek gerekiyor.

Eğer klavye ile Çince yazmayı şu ana kadar hiç denemediyseniz bu belirttiğim aşamadalardan birşey anlamamış olabilirsiniz. Yazının geri kalanında bu konuyla ilgili detaylar göreceksiniz.

Çince klavyeyi aktif hale getirmek

Windows 10 ile çalışan bilgisayarda iyi çalışan Çince klavye yüklü. Tek yapılması gereken Çince klavyeyi eklemek ve gerektiğinde kullanmak. Hepsi bu!

Çince klavyeyi eklemek için Windows 10’da şu sırayı takip edebilirsiniz:

Ayarlar — Zaman ve Dil — Bölge ve Dil — Dil Ekle — Çince(Basitleştirilmiş)

Eski Windows çeşitleri ile çalışan bilgisayarlarda da Çince manual olarak eklenebilir; ama bu klavyelerin pinyin metodu ile çalışmama ihtimali yüksek. Bu klavyelerde kullanılan yöntem pinyinden çok daha zor ve karmaşık olabilir.

Bilgisayarınız eski ise tek yapmanız gereken Sogou adında basit bir programı bilgisayarınıza yüklemek. Çince yazabilmek için çok sayıda küçük program olsa da Sogou bunların arasında en iyilerinden biri. Çinliler dahi genel olarak Sogou kullanmayı tercih ediyorlar.

Akıllı telefonlar için de aynı kural geçerli. iPhone ve yeni Android telefonlarda Çince klavye genel olarak yüklenmiş olarak satılıyor. Eski telefonlar için de Sogou uygulamasını indirmekte yarar var.

Pinyin ile karakterleri yazmak

Karakterlerin nasıl yazıldığına değinmeden önce Pinyin yönteminin ne anlama geldiğinden bahsedeyim biraz.

Pinyin, Çince karakterlerin latin alfabesi kullanarak yazılmasını sağlayan bir metod. 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından geliştirilen metod şu an sadece Çin’de kullanılıyor.

Pinyin metodunun geliştirilme amacı Çince karakterlerin öğrenilmesini kolaylaştırmak. Ne yalan söyleyeyim, iyi ki bu yöntemi geliştirmişler de bizim gibi anadili Çince olmayanların Çince okuyup yazabilmesine yardımcı olmuşlar.

Pinyin metodunu anladıktan sonra klavyede Çince yazmak çok kolaylaşıyor.

Pinyin metodunda harflerin tuşlanması ile kelimelerin yazılma mantığı Türkçe’ye çok benzer. En büyük fark kelimenin tamamının yazılmasının ardından ortaya çıkıyor.

Türkçe yazarken, bir kelime bittikten sonra “Space” tuşuna basarak boşluk bırakabiliyor ve yazmaya devam edebiliyoruz. Çince yazarken de bu tuşa basıyoruz; ama ne zaman bastığımıza bakmazsak hiç görmediğimiz karakterleri yazma ihtimalimiz çok yüksek.

Şöyle bir örnek vereyim. Diyelim ki Çince’de “shi” olarak yazılan bir karakteri yazmak istiyoruz. Klavyede bunu tuşladıktan sonra  “shi” olarak yazılan Çince karakterleri görüyoruz. Aşağıdaki resimde shi için verilen alternatifleri görebilirsiniz.

Rakamların sağındaki karakterlerin tamamı latin harfleriyle shi olarak yazılıyor. Bunlar klavyenin bize tavsiye ettiği, bir nevi “bunu mu demek istediniz?” diye sorduğu ilk dokuz karakter ve bu karakterlerin hepsinin anlamı birbirlerinden farklı.

Eğer aradığımız karakter bu dokuz taneden biri ise ne mutlu bize. Karakterin solunda bulunan rakama basarak karakteri yazabiliriz.

Olur da bu dokuz karakter içinde bizim ihtiyacımız olan karakter yoksa sağ yönü gösteren oka basarak bir sonraki dokuz seçeneği görebiliriz.

Aradığımız karakter hala daha görünmüyorsa oka bir kez daha basıp diğer seçeneklere bakmamız gerekiyor. Bu işlem yazmak istediğimiz karakteri bulana kadar böyle devam ediyor.

Klavyenin bize önerdiği karakterler genel olarak daha önceden yazdığımız veya Çince’de çok kullanılan karakterler olduğundan ilk 15 seçenek arasında istenilen karakteri bulma ihtimalimiz yüksek

Çince Karakterler Daha Hızlı Yazılabilir Mi?

Yukarıda bahsettiğim yöntem birçok kişi için çok zaman alacak bir yöntem gibi görünebilir. Eğer hızlı bir Çince klavye kullanıcısı isek, her karakter için tek tek seçeneklere bakmadan on parmak yazmaya başlayabiliriz. Çince klavye karakter yazımını en hızlı yapabilecek şekilde tasarlanmış olan bir klavye.

Diyelim ki beş altı karakterden oluşan bir cümle yazmak istiyoruz. Yapmamız gereken pinyin ile bütün karakterleri hızlı bir şekilde yazmak.

Eğer bütün harfleri hatasız bir şekilde tuşlarsak , klavyenin bize önerdiği cümlenin %95 oranında doğru cümle olduğunu göreceğiz. Doğru cümleyi gördükten sonra “space” tuşuna basarak yazmaya devam edebiliriz. Aşağıdaki resimde pinyin ile yazılmış bir cümle görebilirsiniz.

Eğer bize önerilen cümle yazmak istediğimiz cümle değilse, yapmamız gereken bir karakteri yazmak için yaptığımız gibi önerilen seçeneklere tek tek göz atmak.

İnanması güç olabilir; ama bahsettiğim yöntemden daha hızlı bir şekilde Çince yazmak da mümkün. Bu hızlı yöntem herkesin bildiği T9 yöntemine çok benzer; ama özellikle uzun cümlelerin yazımında çok dikkat gerektiren bir yöntem. T9 yöntemini kullanarak her karakterin sadece birinci harfini tuşlamak yeterli. Başta çok basit gibi görülse de bu yöntem hata yapmaya çok açık. Cümleler uzadıkça hata yapma ihtimali artıyor.

Bilgisayarda Elle Çince Yazılabilir mi?

Geleneksellikten hoşlananlar için iyi haber. Bilgisayar başında el yazısı ile Çince yazmak da mümkün. Meraklısı için bu iyi bir haber olsa da Çince’ye yeni başlamışlar için bu yönteme kafa yormalarını hiç tavsiye etmem. Çince hakkında öğrenilmesi gereken bu kadar çok şey varken ağırlığı elle yazmaya vermek fazladan zaman kaybedilmesine neden olabilir.

Bilgisayarda elle yazı yazmaya çalışırken ekranda karakterin yazılacağı bir alan belirir. Bu alana karakterler mouse kullanarak ve vuruş sıralamasına dikkat ederek yazılır. Yani, bu yöntemi kullanabilmek için ileri düzey Çince seviyesinin olması şart.

Ekranda beliren boş alana yazmaya devam ettikçe ekranın sağında benzer şekilde yazılabilen alternatif karakterler belirir. Eğer aradığımız karakter oradaysa karakterin üstüne mouse ile tıklamak yeterli. Aksi takdirde yazmaya devam etmek gerekli. Eğer karakterlerdeki vuruş sıralamasının nasıl olması gerektiğini bilmiyorsak bize önerilen benzer karakterler aradıklarımızdan son derece farklı olabilir.

Konuşarak Çince Yazılabilir mi?

Şu an WeChat gibi birçok uygulama konuşulanları yazıya dökebilecek özellikte; ama nedense bu özellik Çinliler arasında dahi çok yaygınlaşmadı.

Sesli yazı özelliğini kullanırken yapılması gereken yazılmak istenen ne ise onu söylemek ve uygulamanın karakterleri kullanarak yazmasını beklemek.

Bu şekilde yazmak çok hızlı olsa da, Çinli olmayanların aksanlarından ötürü bu yöntemi çok hızlı kullanamadıklarını söylemekte yarar var. Uygulamalar Çinli Çincesi’ne programlı olduğu için Çinli olmayanların konuştuğu Çince’yi anlamakta çok güçlük çekiyor.

Çince karakterterlerin klavyede yazımı zormuş gibi görünse de tahmin edilebildiğinden çok daha eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Biraz biraz yazabilmeye başladıktan sonra alışkanlık haline bile gelebilir.

Çince Öğrenmek İsteyenler İçin Tavsiye Kaynaklar

Çince öğrenmek isteyenlerin önünde çeşitli seçenekler var. Bu seçenekler arasından birkaç tanesi size uygun olabilir. Çince öğrenmek için gereken emeği verdikten sonra Çince’yi öğrenememek için hiçbir neden yok.

Çince Karakter Kartları: Ben Çince çalışırken karakter kartlarını çok kullandım. Bu kartlar fotoğrafik hafızanın gelişmesine çok yardımcı oluyor. Bu karakter kartlarının bir yüzünde karakterin kendisi, öbür yüzünde ise okunuşu bulunuyor. Bu kartlar ile çalıştıkça karakterleri görür görmez tanınması kolaylaşıyor. Gördüğüm kadarıyla Trendyol’da bu kartlar satılıyor.

1’e 1 online kurslar: Çince pratik yapmak için Çin’e gitme şansı yoksa online olarak Çince kursları alınabilir. Benim gördüğüm kadarıyla italki bu konudaki en iyi sitelerden biri. Sitede Çince dahil onlarca dilde yüzlerce öğretmen 1’e 1 ders veriyor. Öğrenciler de kendilerine uygun olan öğretmenleri seçip online derslere başlıyor. Konuşma eksikliğinin giderilmesi açısından bence italki çok iyi.

Sertifikalı online kurslar: Çince dilbilgisi konusunda teorik bilgilere ihtiyacı olanlar için sertifikalı online kursları çok yararlı olabilir. Bu tarz kurslar veren siteler arasında benim favorim edx.org. Site tamamen İngilizce. Haliyle sitedeki kursların çoğunda da eğitim dili İngilizce. Ama sitedeki kursların çoğu dünyaca tanınan üniversiteler tarafından hazırlanmış olduğundan siteye göz atmaya değer. Kursların sonunda verilen sertifikalar da iş başvurularında bir adım öne geçmeyi sağlayabilir.

Edx üstünde verilen Çince eğitimlerin iki tanesini aşağıya koydum.

Mandarin Chinese Essentials
Chinese is a critical language for all global organizations. Mandarin Chinese Essentials features a thorough basic Chinese virtual learning experience at your pace! Switching from Latin alphabet or other phonogram languages to Chinese can be intimidating and frustrating. This prerequisite course breaks down all basic characteristics of Chinese language, ensuring you have a solid foundation to be a competent speaker in a business environment. We will introduce one rule with practices and related dialogues through videos that includepractical businessconversations. We provide solid learning system that is essential for beginners to differentiate and construct sentences, and then use them in workplace and business scenarios. If you enroll in the verified track, you will be able to participate in the Webinar lectured by Dr. Estella Y. Chen, who will lead thediscussionwitha wide variety ofpopulartopicstoaccompanyyou to the world of chinese business culture and trend. What's more, in the verified track, we'll give you three pronunciation lessons that will help youcommunicate more smoothly and effectively ina business environment. No previous knowledge needed. We start from the beginning! This course was developed with the assistance of Dr. Haohsiang Liao, Director of the Chinese Language Program at MIT.
$149.00
Tsinghua Chinese: Start Talking with 1.3 Billion People
This introductory Chinese language course will emphasize basic language skills for everyday life in Mandarin speaking countries. The course utilizes pinyin, the standard system of Romanized spelling for transliterating Chinese, so learners will find it easy to understand and study the language. The course is composed of several parts: Dialogues (taught through pinyin), listening comprehension exercises (in real-world situations), Chinese characters (frequently used in daily life), Mandarin songs, and Tea Time (tips for self-study). This course is for anyone interested in learning Mandarin Chinese, especially if you plan to work or study in Mandarin-speaking countries. The course is also a good start toward the HSK Chinese proficiency test.
$139.00

Eğitim dili Türkçe olan online kurslar: İngilizce seviyesi edx.org gibi sitelerde anlatılan dersleri anlamya yetmeyecek düzeyde olanlar Türkçe olarak hazırlanmış online Çince eğitimlerine de yönelebilirler. Udemy sitesinde birkaç tane böyle eğitim var. Özellikle Çince dil yapısında genel bilgileri öğrenmek isteyenler için Udemy’deki bu eğitimler de yararlı olabilir.

1 thought on “Çince Klavye ve Pinyin İle Çince Nasıl Yazılır?”

  1. Çinceyi öğrenmeye ilk başladığımda ve telefon veya bilgisayarda nasıl yazacağımı bilmediğimi fark ettiğimde inanılmaz bir hayrete düşmüştüm. Neyse ki birkaç hafta içinde pinyin yardımıyla nasıl yazıldığını öğrendim ve hatta kullanmaya da oldukça alıştım. Her ne kadar hızlı yazmaya çalışırken yanlış karakter seçiminden doğan yazım yanlışları, ki bazıları anlamı epey değiştirdiği için komik bile olabiliyor, yapsam da Türkçeden Çinceye klavyeyi değiştirmek artık gözüm kapalı yaptığım bir şey. Bilgisayarda elle yazmak zor olduğu için pinyin’ini bilmediğim kelimeleri genelde Pleco kullanarak yazıp öğreniyorum. En rahat elle yazım kesinlikle Pleco’nunki 🙂

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir