Çin Makarnası(Noodle) Nedir? Nasıl Yapılır?

Udemy WW

Çin makarnası deyince aklınıza çakma makarna gelmesin. Adına İngilizce’de noodle denilen makarna binlerce yıldır Çin kültürünün bir parçası.

Çin makarnası, spagetti makarnadan çok daza uzundur. Bunun nedeni Çin makarnasının uzun yaşamı temsil etmesidir. Noodle olarak bilinen makarna kaynar suyun içine atılarak yüksek ateşte 5-10 dakika içinde pişirilir. Pişirildikten sonra birtakım soslarla karıştırılır ve yemek çubukları ile tüketilir.

Çin makarnası Çinliler’in 7/24 yiyebileceği yiyeceklerden biri. Makarnayı Çinliler için cazip kılan nedenler makarnanın doyuruculuğu, kolay hazırlanabilir olması ve ekonomikliği. Ben de zaman zaman Çin’de makarna müptelasına dönüştüğümü itiraf etmeliyim.

Sabah kahvaltısında makarna yeme alışkanlığı Çin genelinde çok yaygın. Sabah kahvaltısı hizmeti veren restoranların çoğunda makarna var. Hatta KFC’de bile kahvaltı saatlerinde makarna gördüğümü hatırlıyorum.

Çin makarnasının genel özellikleri

Çin makarnası, herkesin bildiği spagetti makarnaya çok benzer. Birçok restoranda elle yapılan makarna en az iki spagetti uzunluğundadır.

Burgu, fiyonk, kelebek benzeri makarna çeşitleri Çin’de bulunmaz. Çin’deki makarna her zaman uzunken, kalınlığı zaman zaman kişilerin isteklerine göre değişebilir.

Çinliler, uzun makarnanın uzun yaşamı temsil ettiğine inanır. Bu nedenle makarnaların uzun olmasını isterler.

Özel günler Çin’de makarnasız olmaz. Evlenen çift düğünden önce mutlaka makarna yer. Bunun anlamı Türkçe’deki tabiriyle bir yastıkta kocamaktır. Aynı şekilde Çinliler doğun günlerinde ve Çin Yeni Yılı’nda makarna yemeye özen gösterir.

Çinliler’e göre makarnanın en iyisi elle yapılan makarnadır. Marketlerde fabrikasyon makarnalar tabii ki var. Ama bu makarnaları sadece elle makarna yapacak vakitleri olmadıkları durumlarda tüketirler.

Elle yapılan Çin makarnası

Türkiye’deki marketlerde Çin makarnası olarak, içinde soslarıyla beraber küçük paketlerde satılan makarnalar Çin’de sadece seyahat halinde olan veya herhangi bir sebepten dolayı yemek yemek için ev veya restoranlara gidemeyecek olanlar tarafından tüketilir.

En Popüler Çin Makarnası

Çin’deki makarnalar arasında en popüler olanı Müslüman Hui Çinliler’inin yaptığı, Lanzhou şehrinden çıkma, el yapımı, uzunluğu abartısız bir metreden fazla olan makarnadır.

Agoda WW

Çin’de abartısız her şehirde 1-2 kilometre içinde bu tarz makarna yapan küçük bir restoran var. Çin’e gidip aç kalmaktan korkanlar bu küçük makarnacılarda ağız tatlarına uygun bir şeyler bulabilirler. Hem de çok ucuza. Bu makarnaların fiyatı 15-20 yuan (2-3 dolar) arasında değişiyor.

Çin Makarnası Sağlıklı Mı?

Marketlerde hazır olarak soslarıyla beraber paketlerde satılan Çin makarnaları önceki yıllarda Çin’de çok popülerdi. Ama bu makarnaların içerdiği katkı maddeleri ve sağlık üzerine olumsuz etkileri nedeniyle bu tip makarnaları popülerliği azalıyor. Süpermarketlerde bile reyonlarda daha az yer kaplamaya başladı.

Marketlerde satılan paket Çin makarnası

Bu tip hazır makarnaları nadiren tüketmekte ciddi bir sorun olmasa da devamlı olarak tüketmek sağlığı olumsuz etkileyebilir.

En sağlıklı Çin makarnası elde yapılan ve yapıldıktan sonra hemen tüketilen, katkı maddesi içermeyen makarnadır. Bu makarnanın bir iki gün içinde tüketilmesi gerekir. Büyük marketlerde günlük elle yapılmış makarnalar da bulunur.

9 Mode Card Stainless Steel Manual Noodle And Pasta Maker Press Spaghetti Kitchen Meat Press
Description 9 Mode Card Stainless Steel Manual Noodle And Pasta Maker Press Spaghetti Kitchen Manual noodle machine rotate the handle to press noodle easily You can match with 9 mode card to make 9 kinds of different noodle Safe convenient and recyclable Easy to operate and cleaning Specification Material Stainless SteelColor Green OrangeBase Diameter6 cmLength19 31 5 cmUsage 1 Prepare the noodle flour 2 Select the mode card you want 3 Put the noodle paste into the noodle machine 4 Rotate the handle and press for noodle 5 Be close to the water and put noodle into the boiling water pot directly Package Includes 1 x Noodle Machine9 x Mode Cards
$29.99
DT54 Noodle Maker Manual Pasta Machine Spaghetti Stainless Steel Noodle Press Machine
Main Features The noodle pressing machine allows you to make delicious handmade noodles at home without adding preservatives making it healthier and safer Equipped with different pressing molds different noodles can be made according to personal preference The machine head gear rotates the joint upgrades the double bearing uses more labor saving The noodle pressing machine is made of thicker material which is corrosion resistant and durable and has a longer service life With non slip foot pads the noodle press can be stably placed on the table and it is not easy to move during use SpecificationModel DT54Material Stainless steelDimensionProduct Weight 6 50kgProduct Size 58 00 x 56 00 x 17 00cmPackage Contents1 x Noodle Press Machine9 x Accessories1 x Manual1 x Power Cable
$154.99

Çin Makarnası Nasıl Pişirilir ve Tüketilir?

Çin makaranasının pişirilmesi, bilinen makarnadan biraz farklı olsa da çok basit. Kaynamış suyun içine tuz ve makarnanın kendisinin eklenmesi, ardından 5-10 dakika boyunca ara ara karıştırılması makarnanın yenilmeye hazır bir hale gelmesi için yeterlidir.

Makarna tabii ki yapıldığı sade haliyle tüketilmez. Makarnanın üstüne sonradan eklenen veya makarna ile karıştırılabilecek bir sosun da hazırlanması gerekir. Soslar genel olarak ayrı bir tencerede hazırlanır ve makarnanın üstüne eklendikten sonra servis yapılır. İsteğe göre birtakım soslar veya etler makarna ile beraber kavrulabilir.

Çin Makarnası Nasıl Yenir?

Çin makarnası Çin’de herkesin rahatlıkla tahmin edebileceği gibi çubuklarla yenir. Doğrusunu söylemek gerekirse makarnanın uzunluğu nedeniyle çatal çok kullanışlı değil. Çatalın etrafına dolanan makarna ağızdan büyük bir hal alabilir. O nedenle Çin makarnasını yiyebilmek için çubuk kullanmayı öğrenmekte yarar var.

Çinliler makarnaları kesme ihtiyacı hissederlerse bunu ya dişleriyle, ya da çubuklarla kıstırarak yaparlar

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir