Çin Mantısı ile Türk Mantısı Arasındaki Farklar

Aliexpress TR

Çin’de yaşayan kişilerin Çin mantısını bilmemesi gibi bir şey söz konusu değil. Her ne kadar Çin mantısının tadı ve yeniş biçimi alıştığımızdan farklı olsa da Çin mantısını benim favorilerimden biri.

Çin mantısı, Türk mantısından daha büyük olur. Çin’de mantıların içine et haricinde çeşitli sebzeler de konur. Soya sosu ve sirke ile beraber Tüketilen Çin mantısı çubuklarla yenir.

Mantı yemekten hoşlananlar önyargılarını bir kenara bırakıp yeni lezzetlere kendilerini açabilirlerse Çin mantısını yemekten çok hoşlanabilirler. Hatta dileyenler kendi evlerinde dahi yapabilirler.

Çinliler En Çok Hangi Yemekleri Yer?-Bilgi Fırını

Türk ve Çin Mantılarının Hazırlanışı

Mantı, hamur işi bir yiyecek olduğundan iki ülkede de mantı hamurun açılmasıyla yapılıyor. En büyük fark Çin’de mantı yapmak için hamurların her birinin avuç içi kadar olması. Çinliler de Türkiye’deki gibi küçük mantı çabasına girmiyorlar.

Çin mantısı için açılan hamurlar avuç içi kadar olur

Hal böyle olunca Çin’deki bir mantının Türk mantısından ortalama üç kat daha büyük oluyor. “O kadar büyük mantı kaşıkla nasıl yenir?” diye bir sorunun aklınıza gelmesi normal. Sorunuza şöyle bir cevap vereyim: “Çin mantısı kaşıkla yenmiyor.”

Çin Lokantasında Nasıl Yemek Yenir?-Bilgi Fırını

Türk ve Çin Mantılarının İçindekiler

Türkiye’de mantıların etli olduğunu hepimiz biliyoruz. Mantının içine başka bir şey koyan ben görmedim. Belki bazı yörelerde farklı mantılar yapılıyordur.

Çin’de ise mantıların envai çeşidi olabiliyor. Akla ilk gelen tabii ki etli mantı. Çinliler etleri birtakım sebzelerle karıştırıp mantı yapıyorlar. Et olarak da genel olarak domuz eti kullanıyorlar; ama kuzu veya dana etleri ile mantı yapanlar da yok değil.

Hazırlanan iç hamura konuyor ve kapatılıyor.

Öte yandan Çince’de adına jiucai(韭菜) denilen, Google Translate’de yazdığına göre Türkçe’de frenk soğanının yumurta ile karıştırılmasıyla yapılan mantı da etsiz mantı arayanlar tarafından sıkça tüketiliyor. Ben de hiç bilmediğim yerlerde bu mantıyı yemeyi tercih ediyorum.

Bunların haricinde ağız tadına göre mantının içine karides, mantar, havuç koyanlar da yok değil.

Trip.com WW

Türk ve Çin Mantılarının Pişirilmesi

Mantıların pişirilip yenecek hale gelmesi birbirine çok benziyor. Kaynar suyun içine hazırlanan mantıları koyduktan 10-15 dakika sonra mantı yenecek hale geliyor.

Çin’de bazı restoranlarda hazırlanan mantı tavada kızartılıyor ve böylece mantının daha çıtır bir hal alması sağlanıyor. Bu şekilde hazırlanan mantı çok yağlı olduğundan Çinliler’in büyük çoğunluğu kızartılmış mantı yemekten çok hoşlanmıyor.

Kızartılmış Çin mantısı

Türk ve Çin Mantılarının Sosları

Türk ve Çin mantılarının akla kara gibi birbirlerinden ayrılmasına neden olacak noktalardan biri iki mantı için hazırlanan sosların arasında dağlar kadar fark olması.

Sadece soslardan dolayı tanıdığım Çinliler Türk mantısını yiyemeyeceklerine inanıyor. Aynı şekilde tanıdığım Türkler’in de çoğu Çin mantısının tatmaya bile değmez olduğunu düşünüyor.

Türkiye’de mantının üstüne yoğurt, yoğurdun üstüne de tereyağı, salça veya domates sosu konulduğunu hepimiz biliyoruz. Bu şekilde hazırlanmış bir mantının kokusunu alır almaz aç olup olmadığımıza bakmaksızın yemek istiyoruz.

italki WW

Çin’de yoğurt deyince akla sadece marketlerde satılan tatlı, zaman zaman da meyveli yoğurtlar geliyor. Yoğurdun yemeklerle beraber tüketilebileceği kimsenin aklına dahi gelmiyor.

Tereyağı derseniz o da Çin’de hiç yok. Sadece büyük marketlerde az sayıda margarin var. Hepsi bu.

Domates de Çin’de günlük hayatın Türkiye’de olduğu kadar önemli parçası değil. Çinliler’in Türkiye’deki gibi kilolarca domates alıp her yemeğe domates koymaya çalışma alışkanlığı yok. Zaten Çin’de o kadar domates de yok.

Peki, Çinliler mantı yerken hangi sosları kullanıyor?

Cevap: Sirke ve soya sosu.

Hiç Çin mantısı yemediyseniz şu an yüzünüzü buruşturuyor olabilirsiniz; ama mantının tadının tahmin edebileceğinizden daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Sirke mantıya ekşimsi bir tat verirken soya sosu mantının tuzlu olmasını sağlıyor. Çinliler kendi ağız tatlarına göre daha çok sirke ağırlıklı bir karışım yapmayı tercih ediyor. Ben ise tam tersini yapıyorum. Soya sosunu daha fazla alıp, bazen az miktar sirke ekliyor, bazen de hiç sirke kullanmıyorum.

Migros Sanal Market’e gidip soya sosu almak için tıklayın.

Türk ve Çin Mantılarının Yeniş Şekli

Bildiğimiz Türk mantısı kaşıkla yenir. Soslar da zaten mantının üzerinde olduğu için de ek hiçbir şey yapmadan rahatlıkla tüketilir.

Çin mantısında ise durum biraz farklı. Yazının başlarında Çin mantısının kaşıkla yenmediğini söylemiştim. Burada yola çıkarak tahmin edebileceğiniz gibi Çin mantısı çubukla yeniyor.

Büyük mantı taneleri önce çubuklarla kıstırılıyor; ardından da sosa batırılıyor. En sonunda da ağıza götürülüyor.

Çin mantısı ve sos

Tabii burada Çinli olmayanlar için en büyük zorluk çubuklarla mantıların kıstırılmasında. Mantıların kaygan olması nedeniyle çubuk kullanmaya çok alışkın olmayanlar mantıyı tabaktan almaya çalışırken birkaç kez düşürebiliyor.

Mantıları kıstırmaya çalışırken yanlışlıkla hamuru delip içindekilerin dışarıya çıkmasına neden olmak da Çin mantısını yemeyi zorlaştırıyor.

Aliexpress’de yemek çubuğu almak için tıklayın.

Çin’de zaman zaman mantı suyun içinde iken de tüketilir. Bazı Çinliler mantının hazırlandığı suyu atmayıp derin bir kasenin içine koyar. Mantı tanelerini de içi mantı suyu dolu kaseye koyup öyle tüketirler.

Sonuç

Türkiye ve Çin mantılarının hazırlanmasından tüketilmesine kadar geçen süreci karşılaştıracak olursak şöyle bir sonuca varabiliriz. Çin mantısını hazırlamak Türk mantısından kolay; ama Türk mantısının yemek Çin mantısından çok daha kolay.

Mantı yemekten hoşlananlar Çin mantısı yemeye çok çabuk alışabilirler.

DHgate WW

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.