Çin’de Korona Kaynaklı İkinci Dalga Yaşanıyor Mu?

Şu sıralar basında çıkan haberlere bakılırsa başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede korona virüsü ikinci dalga paniği yaşanıyor. İstisnasız herkesin korona virüsü haberlerinden ve etkilerinden bezdiği doğru; ama öyle görünüyor ki korona virüsü bir süre daha hayatımızın bir parçası olacak.

Peki virüsün çıktığı Çin’de durum nasıl?

Zaman zaman Türkiye’de Çin’deki virüsle ilgili haberleri okuyorum. Çin’de ikinci dalga başlıklı felaket haberleri yazan kişiler ya Çin’de yaşamıyor; ya da sadece yeni çıkan birkaç vaka sayısına bakarak “olsa olsa” metoduyla birtakım varsayımlar yapıyor.

Çin’de yaşayan biri olarak şunu söyleyebilirim. Çin’de korona virüsü kesinlikle kontrol altına alındı. Herkes normal hayatına büyük ölçüde devam ediyor birkaç aydır. Zaman zaman Türkiye’de Çin ile ilgili yeni vaka haberleri doğru; ama artık bu vakaları en fazla iki hafta içinde tekrar sıfıra indirmeyi Çinliler öğrendi. Başka bir deyişle yılanın başını küçükken ezmeyi artık biliyorlar.

Son iki üç ayda 3 şehirde aniden birkaç vaka görüldü. Bu şehirler Pekin, Urumqi ve Dalian. 3 şehirde de ilk olarak şehirlere dışarıdan giriş çıkışı çok kontrollü hale getirdiler. Şehirden dışarı çıkmak isteyenlere korona virüs testi yaptırma zorunluluğu getirdiler. Görülen vakaların son birkaç gün içinde nerelerde bulunduğunu, hangi dükkanlara girip çıktığını halkla paylaştılar. Ardından da Dünya’nın belki de hiçbir yerinde yapılmayan bir şeyi yaparak bütün vakaları tespit ettiler. 20 milyonluk Pekin’in 9 milyonluk bölümüne, 6 milyon kişinin yaşadığı Dalian şehrindeki herkese ilk vakaların görülmesinin ardından 10 gün içinde korona virüs testi yaptılar.

Bu testler yapılırken veya vakaların farkedilmesinden önce şehir dışına çıkanlara da bulundukları şehirlerde teste tabi tuttular ve belirli bir süre ev karantinasına aldılar. Bu da vaka sayısı kontrolden çıkmadan hayatın iki haftada tekrar normale dönmesini sağladı.

Öte yandan maske ile iligli birçok yerde zorunluluk ortadan kalkmış olsa da Çinliler maske takmaya hala devam ediyorlar. Özellikle büyük şehirlerde. Örnek olarak Şangay’da bir aydan fazla zamandır vaka görülmüyor olmasına rağmen maske takmayan kişi sayısı bir elin parmaklarından fazla değil.

Telefonlardaki yeşil kod sayesinde vakalarla temas halinde olan kişiler de çok kolay bir şekilde takip edilebiliyor. Herhangi bir vaka ile yakın temas halinde olmamış kişilerin telefonunda yeşil kod çıkıyor ve bu koda sahip olan kişiler her yere çok rahat bir şekilde girip çıkabiliyor. Ama vaka görülen bölgelerden geçmiş veya şüpheli olabilecek kişilerde ise kodun rengi değişiyor. Bu da şüpheli olabilecek durumda olan kişilerin özellikle AVM, restoran gibi çok sayıda kişinin birarada bulunduğu ortamlara girmesini engelliyor.

Diyebilirim ki Çin’de ikinci dalga yok. Olacakmış gibi de görünmüyor. İlerleyen dönemlerde ani vaka artışları gözlenirse Pekin, Dalian ve Urumqi’de yaptıkları gibi herkesi teste tabi tutarak virüsün yayılmasını engelleyeceklerdir. Öyle görülüyor ki virüsün ilk ortaya çıktığı dönemlerde Wuhan’da yapılan yanlışlıklardan çok ders çıkarmışlar.

Bu yazı hoşunuza gittiyse e-mail listemize kayıt olun! Çin ile ilgili en güncel yazılar e-mail adresinize gelsin!

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.