Çinliler ile Nasıl İyi İlişki Kurulur?

Çinlilerle iyi ilişkiler kurmak özellikle Türk kültürüyle yetişmiş kişiler için çok zor değil. Aradaki binlerce kilometreye rağmen kültürel anlamda iki ülke insanının birbirlerini tanımalarını ve birbirlerine güvenlerini sağlayabilecek birçok benzerlik var. 

Çinliler ile iyi ilişkiler kurabilmek için öncelikle Çin ve Çinliler’e karşı var olan önyargılardan kurtulmak gerekiyor. Arkadaşlık ilişkilerine çok önem veren Çinliler kendilerine arkadaşça yaklaşan kişilere aynı şekilde karşılık veriyor.

Önyargılardan Kurtulmak

Çin ile iş yapan birçok kişi Çinliler’in onları kandıracağına inanıyor. Bunda Çinliler tarafından kandırılan insanların anlattıklarının payı büyük.

Bir milyar üç yüz milyon kişinin yaşadığı bir ülkede dolandırıcıların ve kötü insanların sayıca diğer ülkelerden fazla olması çok normal. Ama bu durumu ülke için genellemek çok doğru değil.

Çinliler’in zaman zaman çok farklı fikirleri olabiliyor. Özellikle iş hayatındaki bazı uygulamaları ve çalışma biçimleri kulağa kesinlikle kabul edilemezmiş gibi de gelebiliyor. Benim gözlemlediğim kadarıyla bu farklılıkların temelinde Çin kültürünün farklı olması yatıyor.

Çinliler hakkında önyargılardan kurtulup Çin’i gerçekten tanıyan insanlarla görüşmek Çinliler ile iş yapmayı kolaylaştırıyor. Onların kültürünü öğrendikçe Çinliler ile arkadaşlık kurmak da tahmin edilebileceğinden çok daha kolay bir hale gelebiliyor.

Çin’i ve Çinliler’i Küçümsemeye Bırakmak

Çin bir batı ülkesi olmadığından mıdır; 30-40 yıl önce çok fakir olduğundan mıdır, yoksa 5-10 yıl öncesine kadar çakma ürünler ile tanındığından mıdır bilinmez; ama Türkiye’de birçok kişinin Çin ve Çinliler’e küçümseyen gözlerle baktığını gözlemledim.

“Alt tarafı Çin!” diye konuşandan Çinli firma sahipleriyle “bunlar” diye hitap ederek konuşana o kadar çok kişi gördüm ki.

Çin’in son on yılda ne kadar yoğun çalıştığını ve nereden nereye geldiğini yerinde gözlemlemiş biri olarak diyebilirim ki Çin’in ve Çinliler’in küçümsenecek hiçbir tarafı kalmadı. İnsanlar küçümsemeye devam ettikçe Çinliler çalışmaya, Çin de ekonomik olarak gelişmeye devam etti.

Çinliler’e küçümseyen gözlerle yaklaşanların onlarla iyi ilişkiler kurması hiç kolay değil. Özellikle Çin kültürü hakkında eleştirel cümleler söylemek ilişkilerde derin yaralar açabilir.

Aynı şekilde halk arasında “ülkeyi kurtarmak” olarak bilinen siyasi içerikli konulara Çinliler ile birlikteyken mümkünse hiç girmemek gerekir. Benim tanıdığım Çinliler’İn büyük çoğunluğu siyaset konuşmaktan hiç konuşmaz.

Çin hükümetinin birçok açıdan farklı olduğu hepimizin bildiği bir gerçek. Zaten Çinliler de aksini savunmuyorlar. Ama Çin hükümeti hakkında negatif ve eleştirel sözler söylemek Çinliler’i kaybetmek anlamına gelir. Çinliler hükümetlerine güvenir ve ülkeleriyle gurur duyar. O nedenle onların gurur duyduğu bir şeyi eleştirmek yanlış anlaşılmalara sebep olur.

Çinliler ile Arkadaş Olmak

Çinliler arkadaşlık ilişkilerine çok önem veren insanlardır. Diyebilirim ki Çin’de hayatın hemen her bölümünde arkadaşlık ilişkileri ön plandadır.

Devlet dairelerinde işi olanlar öncelikle oradaki arkadaşları yardımıyla işlerini yapmaya çalışırlar. İş arayanlar da öncelikle arkadaşlarının çalıştığı veya sahibi olduğu firmalara başvurmaya gayret ederler.

İş ilişkilerinde de kendilerine arkadaşça yaklaşan ve onlarla arkadaş olmaya çalışan yabancılarla arkadaşlık bağlarını güçlendirmekten çekinmezler. Çinliler için arkadaş olmanın ilk adımı bir restorana gidip yemek yemektir. Bunca yıldır Çin’de yaşamanın getirdiği tecrübeye dayanarak Çinliler’in restoranlarda kuramayacağı arkadaşlık ilişkisi, çözemeyeceği hiçbir problem olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Hassas Konulardan Uzak Durmak

Arkadaşlık ilişkilerinin Çinliler için çok önemli olduğundan az önce bahsettim; ama Çinliler ile arkadaş olurken bazı konulardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor.

Booking.com

Çinliler’in kırmızı çizgilerinin başında politika geliyor. Politik konulardan ne olursa olsun uzak durmakta yarar var. Çin’de günlük hayatta politika konuşanların oranının %1’i bile bulmadığını yeri gelmişken söyleyeyim.

Din meselesi de uzak durulması gereken konulardan bir diğeri. Bu konu da Çinliler’in hayatında pek yer etmiyor. Dinleri reddetmezler; ama kendilerini bir dine mensup görmezler.

Dininden dolayı domuz gibi şeyleri yemeyenleri sorgulamaz ve domuz yemeleri konusunda ısrarcı olmazlar. Hatta çevrelerinde varsa domuz türevi yiyeceklerin hiç olmadığı restoranlara da gitmekten çekinmezler. Ama ilk karşılaşmada başkalarının oldu olasıya dinlerini anlatmaya çalışmasından sıkılırlar.

Kültürel Farklar

Çinliler Türkiye’yi çok fazla tanımaz. Türkiye’nin nerede olduğunu bilenler dahi çok fazla sayılmaz.

Birçok Çinli’nin Türkiye hakkında bildikleri Kapadokya’daki balon turları ve İstanbul’un isminden ibarettir. Farklı kültürlere çok ilgilidirler ve kültürel farkları öğrenmekten keyif alırlar.

Bu noktada Çin kültürünü iyi veya kötü diye sınıflandırmadan Türk kültüründen bahsetmekte hiçbir problem yok. Özellikle yemek esnasında bu tip kültürel alışkanlıklar ile ilgili konuşarak zamanın çok hızlı bir şekilde geçmesini sağlamak mümkün.

Hediyeleşmek

Çinliler’in arkadaşlık ilişkilerine verdiği önemden bahsettim ya. Hediyeleşmek de arkadaşlık bağlarının güçlendirilmesinde çok önemli bir etken.

Çinliler’in Çin dışından misafirleri olursa istisnasız misafirlerine Çin kültürünü yansıtan hediyeler verirler. Yabancılara verdikleri hediyelerin başını Çin çayları, kaligrafi sanatıyla yazılmış Çince tabloları veya yerel bazı yiyecekler çeker.

Çinliler hediye verirken onların hediyelerine bir başka hediyeyle karşılık verebiliyor olmak Çinliler ile ilişkilerin geliştirilmesine çok yardımcı olur.

Booking.com

2 thoughts on “Çinliler ile Nasıl İyi İlişki Kurulur?”

  1. Çok güzel ve başarılı bir makale çinde iş yapmak için salgından sonra orada olmayı planlıyorum umarım bütün dünya bir an önce bu salgından kurtulur

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top