İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çinliler İle İngilizce İletişim Kurmak

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin ile bağlantılı iş yapan veya Çin’de okuyanlar istemez Çinliler ile irtibata geçmek zorunda. Çince seviyesinin yeterli düzeyde olmadığı durumlarda, ki genel olarak Çince bilenlerin sayısı çok az, Çinliler ile iletişim kurmanın tek yolu İngilizce.

Çinliler ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:
bing.com

Çin’de İngilizce eğitimi konusu Çin hükümetinin üstüne çok kafa yorduğu bir konu. Öyle ki şu an Çin’de İngilizce dersleri alanların sayısı 400 milyon kişiyi geçmiş durumda. Ama İngilizce’yi ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar konuşabilenlerin sayısı hala daha %10’dan daha düşük seviyelerde. Gelişmiş bölgelerde yabancıların daha çok olduğu alanları İngilizce konuşabilen Çinliler’e rastlamak mümkünken birçok yerde en basit cümleleri dahi söyleyemeyenler çoğunluğu oluşturuyor.

Havalimanları

Çin’e dışarıdan gelenlerin ilk durağı tabii ki havalimanları. İngilizce bilenlerin Çin’deki havalimanlarında işleri çok kolay. En azından dertlerini anlatabilecekleri kişileri bulmakta ciddi bir sıkıntı yok. İş gereği yabancılarla direk iletişimde bulunması gereken havalimanı personelinin İngilizce seviyesi genel olarak yeterli düzeyde.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Evlilik Gelenekleri ve Formaliteler

Taksiler

Çin’e gelenlerin dil problemi yaşamaya başladığı ilk yer havalimanlarında binilen taksiler. Zira Çinli taksicilerin %99.99’u İngilizce’yi hiç konuşamıyor. Gidilecek otelin adının İngilizce yazılmış olması da genel olarak taksiciler için birşey ifade etmiyor. Otel dünyaca ünlü bir otel bile olsa taksi şöförleri otellerin Çince adlarını biliyor.

chinadaily.com.cn

Otellerin adresi de keza aynı şekilde. Taksicilerin bir kısmı latin harfleri ile yazılmış olan adresleri okuyamıyor. Hele bir de adres tamamı büyük harfler kullanarak yazılmışsa taksicilerin bu adresleri okuması çok daha zorlaşıyor. Bu nedenle Çin’e gelmeden önce kalınacak otelin adresini ve Çince adını internetten bulup taksiciye göstermek işleri çok kolaylaştırabilir. 

Oteller

Çin’deki otellerde resepsiyon görevlisi olan kişiler genel olarak müşterileriyle iletişim kurabilecek kadar İngilizce bilirler. En azından resepsiyonda en az bir kişi İngilizce bilir. Özellikle büyük şehirlerde durum böyle.

Resepsiyon görevlileri haricindeki personel arasında İngilizce bilenlerin oranı çok düşük seviyelerde. O nedenle otel içinde herhangi bir ihtiyaç olması durumunda resepsiyona telefon açıp durumu onlara anlatmak en iyisi.

Restoranlar

Şu an Çin’deki büyük restoranların bir kısmında İngilizce menü bulunuyor. Hatta İngilizce bilen garsonları olan restoranlar bile var. Ama çoğunluk sadece Çince menüden ve sadece Çince bilen çalışanlardan oluşuyor. Restoranlara gitmeden önce telefonda çeviri yapabilen uygulamaları bulundurmaya özen göstermek lazım. Aksi takdirde hiç tahmin edilmeyecek şeyleri yemek olarak masada görmek mümkün.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çinliler Çalışkan Mı Yoksa Tembel Midirler?
Bir restoranın menüsü – baidu.com

Hastaneler

Hastanelerin çok büyük bir kısmında İngilizce sadece tabelalardan ibaret. Özellikle devlet hastanelerinde İngilizce konuşabilen doktor veya diğer hastane görevlilerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Son zamanlarda devlet bu konuyu çözme gayretinde olsa da şu an için bu konuda çok ciddi bir ilerleme şimdilik yok. O nedenle devlet hastanelerine Çince bilen biriyle beraber gitmek yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir.

bing.com

Özel hastanelerde İngilizce bilen kişilere denk gelme ihtimali daha yüksek. Ama bu hastaneler de genel olarak Çince ağırlıklı hizmet veriyor.

Uluslararası hastanelerde ise hastanelerin ana dili İngilizce. Hatta doktorların da çoğunluğunu Çinli olmayan doktorlar oluşturuyor. Ama bu hastanelerin ücretlerinin de normal hastanelere oranla çok daha pahalı olduğunu unutmamak lazım.

Sağlık ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:
Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çinliler ve Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları

Trafik

Çin’de trafik kuralları birçok ülke ile benzer; ama bazı önemli duyurular ile ilgili tabelaların çoğu sadece Çince’den oluşur. Ve tahmin edileceği gibi tabelaları okuyamama nedeniyle kural ihlali yapmak ceza yemeye engel olmaz.

Trafik polislerinin İngilizce seviyeleri genel olarak çok düşüktür. O nedenle trafikte yabancı sürücülerle muhatap olmaktan genel olarak kaçınırlar. Kural ihlali yapılmadığı durumlarda çevirme esnasında yabancıları durdursalar bile ehliyet kontrolü bile yapmadan yabancıların yollarına devam etmelerine izin verirler.

Arabalar ve trafik ile ilgili sitemizdeki yazıların bazıları:

İthalat – İhracat Firmaları

Çin’de İngilizce seviyesinin en yüksek olduğu yerlerin başında ithalat-ihracat yapan firmalar gelir. Yabancı müşterilerle iletişim halinde olan firmaların hepsinde çok sayıda İngilizce bilen personel bulunur. O nedenle İngilizce bilen kişiler Çin ile ticaret yaparken dil konusunda sıkıntı çekmezler.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.