Çin Sağlık Sistemi ve Çin Hastaneleri Nasıldır?

Çin sağlık sistemi birçok kişinin tahmin ettiğinin aksine sigortadan oluşuyor; ama Çin’de sağlık sigortası ve kapsamı Türkiye’dekinden neredeyse tamamen farklı.

Çin’de her bireyin sigortası sadece kendisini kapsıyor. Çin sağlık sistemi uyarınca, çalışan bir kişiye banka kartına benzeyen bir sigorta kartı veriliyor ve bu karta her ay çalışılan firma tarafından devletin belirlediği sigorta miktarı ekleniyor. Hastaneye giden kişi de bu kartı kullanarak kartın içindeki miktar kadar olan bir hizmete para ödemiyor.

Hastalık daha ileri derecede ise kişinin aradaki farkı ödemesi gerekiyor. Birçok ülkede olduğu gibi hastalığın derecesine ve büyüklüğüne bakılmaksızın devletin karşıladığı tarzda bir sigorta sistemi Çin’de mevcut değil.

Eğer hastalığın derecesi çok ileri, hastanın sağlık durumu da ciddi ise sigortanın karşıladığı kısım daha fazla miktarda olabiliyor. Bu durumda da hastanın ilk olarak bir şekilde hastane ücretini ödemesi, ardından da hastaneden aldığı faturayı sigorta şirketine göstermesi gerekiyor ki ödediği ücretini bir kısmını geri alabilsin.

Toparlamak gerekirse Çin’de maddi durumu yeterli olmayıp ciddi hastalıklara yakalananlar için hayat hiç kolay değil. Bu nedenle Çinliler zor günlerde kullanmak üzere mümkün olduğunca para biriktirmeye çabalıyorlar.

Daha kapsamlı sigorta isteyen kişiler özel sağlık sigortalarından kendilerine uygun olanı tercih edebiliyorlar. Özel sigortalar da aynı şekilde tedavi masraflarının önce hasta tarafından karşılanmasının ardından hastalara ödeme yapıyor.

Özel sigortalara ödenen sigorta ücretlerinin farklılıklarına göre alınan hizmet türünde değişiklikler görülebilir. Çin’de özel sigorta hizmeti veren firmaların başında Ping An Insurance ve China Pacific Insurance(CPIC) geliyor. Çinli olmayanlar da dilerlerse bu firmalardan özel sigorta yaptırabiliyorlar. Bu iki firma aynı zamanda Çin’in de en değerli markaları arasında yer alıyor.

Çin Hastaneleri

Devlet Hastaneleri

Devlet hastanelerinde muayene ücreti hiç sigortası olmayanlar için dahi çok ucuz. Yaklaşık olarak 10-20 yuana(1.5-3USD) doktora görünebilmek mümkün. Ama nüfusun fazlalığının bir sonucu olarak devlet hastanelerindeki kalabalıklığa hazır olmak gerekiyor. Bazı yataklı tedavi gerektiren durumlarda bazı hastanelerde yoğunluk nedeniyle boş yatak olmadığı da bir gerçek.

Çin hastanelerinde yüksek ateş, grip gibi her gün olabilecek hastalıkların tedavisi için serum odaları var. Hastaneye gelen kişilerin birçoğu bu serum odalarına gönderilir ve hastalara bu odalarda serum bağlanır. Genel olarak bu serumlar ateşin düşürülmesini veya kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilmek için yeterli.

Bazı çok görülen küçük hastalıklarda doktora görünürken muayene odası açık bırakılabiliyor ve bir hasta muayene edilirken sıradaki diğer hastalar da konuşulanları duyabiliyor veya muayeneyi izleyebiliyor. Özellikle Çinli olmayan hastaların muayenelerinde insanların ilgisi artıyor. Çin’de hastaneye gitmeden önce bir popstar gibi herkesin size bakacağı bir ortama kendinizi hazırlamanız gerekiyor.

Özel Hastaneler

Çin’in özellikle gelişmiş büyük şehirlerinde çok üst düzey özel hastaneleri bulmak mümkün. Ama bu hastanelerin fiyatlarının çok yüksek olduğunu söylemeliyim.

Örnek olarak Şanghay’in en iyi hastanelerinden biri olan Parkway Health’de sadece muayene ücreti 1300 yuan civarı(194USD) ve bu fiyatın üstüne testler ve ilaçlar eklenince doktora her gidişte en az 3000yuan(445USD) ödemek durumunda kalınabiliyor.

Maddi açıdan problemi olmayanlar veya uluslarası kapsamlı sağlık sigortası olanlar Dünya standartlarındaki bu hastanelerden sağlık hizmeti alabilirler.

Sonuç

Her alanda ilerleyen Çin, hastaneler ve sağlık konusunda da çok önemli atılımlar yapıyor; ama özellikle devlet hastanelerinin yoğunluğu ve sağlık sigortasının kapsamı konularında yapacakları daha çok şey var.

Çin’e seyahat etmeyi planlıyorsanız kalacağınız oteli booking.com’da belirleyin.

Booking.com

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir