Çin’de Ev Almak Kolay Mı? Zor mu?

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Ev sahibi olmak, neredeyse herkesin hayali. Doğu kültürünün etkilerinin buram buram hissedildiği Çin’de ev sahibi olmak neredeyse hayatın olmazsa olmazı. Ev sahibi olan kişiler kendilerini ve geleceklerini güvende hissediyorlar. O nedenle Çinli kızların çoğu evlenmeden önce müstakbel eşlerini ev almaları konusunda zaman zaman sıkıştırabiliyor. (bkz. Çin’de Evlilik Formaliteleri ve Gelenekler)

Çin’e yolunuz düştüyse Çin’in hemen hemen her şehrinin binlerce kişiyi barındıran, yer yer 20-30’ar katlı bloklardan oluşan dev sitelerden oluştuğunu görmüş olabilirsiniz. Bu yerlere site demektense küçük kasabalar demek daha doğru olabilir. Zira sitelerin birçoğu sakinleri site dışına çıkmadan yaşamlarını sorunsuz bir şekilde devam ettirebilecek düzeyde.

Peki, bu dev, modern sitelerin birinde ev sahibi olmak kolay mı? Bu soruya verilecek en iyi cevap hem evet, hem hayır! Bu cevap biraz kafa karıştıracak cinsten olsa da örneklerle neden böyle düşündüğümü anlatmaya çalışayım.

Ev Sahibi Olmak Çok Zor Çünkü…

Çin’de ev sahibi olmayı zorlaştıran en önemli etkenlerden birisi evlerin fiyatları. Birçok kişi “Çin işte. Ne kadar pahalı olabilir ki?” diyebilir. Diyebilirim ki Çin’deki ev fiyatları zaman zaman Dünya’nın en pahalı şehirleri olarak bilinen Londra ve Moskova ile yarışacak cinsten.

Çin’de farklı şehirlerde 2015’ten bu yana ev fiyatlarındaki artış-bing.com

Çin’in en büyük şehri Şanghay‘ı ele alalım. Şanghay şehir merkezi dışında kalan bölgelerde ev fiyatları metrekare başına 20.000yuan(yaklaşık 11600lira) civarlarında. Bu rakam şehir merkezine yaklaştıkça 40-50 bin yuanlara(23-30 bin lira) kadar yükseliyor. Standart bir apartman dairesi almak isteyen kişilerin en az 1.500.000yuanı(yaklaşık 760 bin lira) gözden çıkarması gerekiyor. Evlerini mortgage kredisi kullanarak almak isteyenler en az %30 peşinatla 30 yıl taksitle evlerini alabiliyorlar. Bu miktarları ödeyebilmek gerçekten hiç kolay değil.

Çinliler Nasıl Ev Sahibi Oluyorlar?

Bahsettiğim çok yüksek miktarları ödeyecek gücü olan Çinlilerin sayısı elbette ki çok fazla. Ama Çin geneline baktığımızda bu kişiler Çin nüfusunun sadece %10’unu oluşturuyor. Peki, hayatları boyunca ev satın almak için yeterince para biriktiremeyecek olan Çinliler ne yapıyor? İşte bu nokta Çin ile ilgili buz dağının görünmeyen yüzü.

Çin’de adına “Hukou” denilen, bizdeki karşılığına nüfus kütüğü diyebileceğimiz çok ilginç bir sistem var. Bir Çinli’nin nüfus kütüğü neredeyse o kişi o şehirde ayrıcalıklı oluyor ve kütüğü değiştirmek çok zor. Özellikle kütüğü Şanghay, Pekin gibi çok gelişmiş şehirlerin birinde olan Çinliler diğerlerin oranla çok ama çok şanslı.

Hukou- chinadaily.com.cn

Çin yasalarına göre vatandaşların toprak edinme hakkı yok. Yani arazilerin tamamı devlete ait. Ama şehrin yerlilerinin tabii ki evleri var. Şehirler kalkındıkça şehirlerdeki o bahsettiğim dev sitelerin sayısı artıyor. Bu siteleri yapanlar genel olarak bizdeki “müteahhit” mantığıyla çalışan küçük işletmeler değil, bir ucu yine devlete bağlı olan dev inşaat firmaları. Bu dev sitelerin inşa edilmesiyle beraber bölgede yaşayan yerel halk bu sitelere transfer ediliyor. Onlara en az önceki evleri büyüklüğünde metrekareye eşdeğer metrekarede ve ailedeki birey sayısıyla da orantılı biçimde bölge halkına evler veriliyor. Örnek olarak, 300 metrekare büyüklüğündeki bir köy evinde yaşayan Çinli, yeni sitelerin birinde bir anda 3-4 tane ev sahibi oluyor. Çocukların evli olması durumunda bu sayı daha da artabiliyor. Bu sayede normal çalışma şekliyle bir tanesini dahi alamayacak olan kişiler bir anda toplam değeri 5.000.000 yuan(yaklaşık 2.600.000lira) olan evlerin sahibi olabiliyorlar.

Yani özellikle gelişmeye açık veya çok hızlı gelişen bölgelerde doğanlar gelişmeye uzak bölgelerde doğanlara oranla çok daha şanslı. O bölgelerdekiler de günün birinde yaşadıkları yerlere de siteler inşa edileceğinin ve kendilerinin de yeni ev veya evlere sahip olacaklarının hayaliyle yaşıyorlar.

Sonuç

Çalışarak ve para biriktirerek ev almak Çinliler için çok zor olmakla beraber mümkün. Bu şekilde ev alabilenlerin çoğu kısmen daha yüksek standartlarda yaşayabilen kişiler. Gelişmeye açık bir yerin yerlisi olmak ev sahibi olmanın en kolay yolu. Sistem gerçekten çok farklı ve çok ilginç.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.