İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin vizesi almak isteyenlerin sayısı her geçen gün artma eğiliminde. Türkiye’den Çin’e gidenlerin çoğunluğunu Çin ile iş ilişkileri olan iş adamları oluştursa da, her geçen yıl gerek öğrenci olarak, gerekse diğer nedenlerden dolayı Çin vizesi alma ihtiyacı artıyor. Çin vizesinin alınamayacak kadar zor olduğunu söyleyenler olsa da belgelerin eksiksiz tamamlanması ve yapılması gerekenlerin eksiksiz yapılması durumunda vizeyi almanın aslında o kadar da zor olmadığını söylemekte fayda var. En başta yapılması gereken Çin temsilciliklerinin güncel duyuru ve gereksinimlerini takip etmek ve Çin vizesi ile ilgili uzman firmalardan yardım almak. Ülke Temsilcilikleri sayfası Türkiye’deki Çin temsilcilikleri ile ilgili bilgiler içeriyor.

Çin’de yaşamak ve öncesi ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:
timgsa.baidu.com

Çin, kırmızı renkteki umuma mahsus pasaport haricindeki pasaport sahiplerinin 30 güne kadar yapacakları ziyaretler için vize istemiyor. Bu durum Dışişleri Bakanlığı’nın konsolosluk işlemleri ile ilgili olan resmi sitesi konsolosluk.org.tr‘de bu şekilde belirtilmiş durumda.

Çin vizesi ile ilgili en genel ve en güncel bilgiler Çin Danıştayı’nın İngilizce olarak hazırladığı english.gov.cn sitesinde bulunuyor. Bu site, ilerleyen dönemlerde Çin’de yaşamayı düşünen veya Çin’e yatırım yapmayı planlayan kişilere çok yardımcı olabilecek bir site.

Vize Çeşitleri

C vizesi

Havayolu, tren veya deniz yoluyla Çin’e gelen araçlarda mürettebat olarak çalışan kişiler, karayolu ile Çin’e şöför olarak giren kişiler ve onların aileleri için verilen vize.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Şehir İçi Toplu Taşıma Nasıldır?

D vizesi

Çin’de kalıcı olarak ikamet etmek isteyenler için verilen vize

F vizesi

Çin’de birtakım görüşmelerde bulunmayı amaçlayan, eğitim amaçlı turlar yapmak isteyen ve benzer aktivitelere katılmak amacıyla Çin’i ziyaret etmek isteyenler için verilen vize.

G vizesi

Transit olarak Çin’den geçecek ve Çin’e girdikten sonra üçüncü bir ülkeye gidecek kişiler için verilen vize.

J1 vizesi

Çin’e 180 günden daha az süreliğine, bir medya organı tarafından gönderilen gazeteciler için verilen vize.

J2 vizesi

Çin’de en fazla 180 gün süreyle kalmayı planlayan, kısa dönem gazetecilik yapmak isteyen yabancı gazeteciler için verilen vize.

L vizesi

Çin’i turistik amaçlarla ziyaret etmeyi amaçlayanlar için verilen vize.

www.echinacities.com

M vizesi

Çin’i ticaret yapma amacıyla ziyaret etmek isteyenler için verilen vize.

Q1 vizesi

Bir Çin vatandaşı veya Çin’de kalıcı oturma izni bulunan bir yabancı olan aile bireyleriyle birarada yaşamak isteyen kişiler için verilen ve 180 gün’den daha uzun süre Çin’de oturmayı planlayanlar için verilen vize.

Aile bireyleri, vize başvurunda bulunan kişilerin eş, ebeveyn, çocuk, çocuklarının eşleri, kardeş, torun, ebeveyn anneleri ve eşlerinin ebeveynlerini kapsamaktadır.

Q2 vizesi

Bir Çin vatandaşı veya Çin’de kalıcı oturma izni bulunan bir yabancı olan aile bireyleriyle birarada yaşamak isteyen kişiler için verilen ve en fazla 180 gün Çin’de oturma hakkı tanıyan vize.

R vizesi

Çin’in acil ihtiyacı olan üstün yeteneklere sahip olan kişiler için verilen vize.

S1 vizesi

Çin’de çalışan veya eğitim alan kişilerin eşleri, ebeveynleri, 18 yaşından küçük çocukları ve eşlerinin ebeveynleri için verilen, 180 günden daha uzun süreli ziyaretleri kapsayan vize. Bu vize farklı özel nedenlerle Çin’e gelmek isteyenlere de verilebilir.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Yeni Yılı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

S2 vizesi

Çin’de çalışan veya eğitim alan kişilerin eşleri, ebeveynleri, 18 yaşından küçük çocukları ve eşlerinin ebeveynleri için verilen, 180 günden kısa süreli ziyaretleri kapsayan vize. Bu vize farklı özel nedenlerle Çin’e gelmek isteyenlere de verilebilir.

X1 vizesi

Eğitim amaçlı olarak Çin’e gelmeyi planlayan ve 180 günden daha uzun süre Çin’de kalacak olan kişiler için verilen vize.

X2 vizesi

Eğitim amaçlı olarak Çin’e gelmeyi planlayan ve 180 günden daha kısa süre Çin’de kalacak olan kişiler için verilen vize.

Z visa

Çalışma amaçlı olarak Çin’e gelmek isteyenler için verilen vize.

Çin vizesinin bölümleri:

Çin vizesinin alınmasının ardından pasaportun içine yerleştirilen vize aşağıdaki resimdeki gibi görünüyor.

english.gov.cn

(1) Category– Vize tipi. Bu yazıda da belirtilen vize çeşitlerinden bir tanesi. Örnek olarak gösterilen bu vizede vize çeşidi L olarak görünüyor.

(2) Enter Before– Vizeyi alan kişinin bu bölümde belirtilen tarihte veya bu tarih öncesindeki bir günde Çin’e mutlaka giriş yapması gerekir. Bu tarihten sonra Çin’e giriş yapmak mümkün olmayacaktır.

(3) Issue Date– Çin resmi makamları tarafından vizenin başvuruyu yapan kişiye verildiği tarih.

(4) Full Name – Vizeyi alan kişinin adı ve soyadı.

(5) Birth Date– Vizeyi alan kişinin doğum tarihi.

(6) Entries– Vizeyi alan kişinin Çin’e kaç defa giriş yapabileceğini gösteren bölüm. Bu örnekteki gibi 1 sayısı kişinin Çin’e bu vize çeşidiyle sadece bir kere giriş yapabileceği anlamına geliyor. Herhangi bir sebeple Çin dışına çıkmış olan kişiler, vize süreleri dolmamış olsa dahi Çin’e burada belirtilen sayıdan fazla miktarda giriş yapamazlar.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Ev Sahibi Olmak Hem Çok Kolay, Hem Çok Zor

(7) Duration of Stay– Vize sahibi kişinin Çin’e girmesiyle başlayan ve Çin’de kalabileceği maksimum gün sayısı.

(8) Issued At– Vizeyi veren yetkili Çin makamı.

(9) Passport No.- Vize sahibi kişinin pasaport numarası.


e-mail listemize SİZ de kayıt olun!Türk Vatandaşları İçin Çin Vizesi Almak Kolaylaştı

Özellikle geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Çin vizesi alabilmek ile ilgili zorlukları duymuş olabilirsiniz. Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmiş olmasının olumlu sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinde yapılan bir duyuruya göre 1 Ocak 2018’den itibaren Türk vatandaşlarının Çin vizesi alma işlemlerinde yeni döneme geçildi.

Duyuruda belirtildiğine göre Türk vatandaşlarının daha kolay bir şekilde vize alması amacıyla yapılan değişikliğe göre bundan böyle Çin vizesi almak isteyen Türk vatandaşları vize başvurularını Çin Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden online olarak yapabilecekler. Başvurunun en sonunda vatandaşların vize işlemlerini yapabilmek için randevu alması ve randevu anına kadar gerekli belgeleri hazırlamaları gerekecek. Randevu sırasında belgelerin teslim edilmesi ve vize ücretlerinin ödenmesinin ardından başvuru işlemi resmen tamamlanmış olacak.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.