Çin Makarnası: Çin’in 7/24 Yenilebilen Yiyeceği

Posted by

Çin makarnası deyince Çin mutfağını hiç tanımayanların aklına çakma makarnayı getirebilir. Zira Çin dışındakiler için makarna akla ilk olarak İtalya’yı getiriyor. Çin makarnasının İtalyan makarnasından en büyük farkı gerçek Çin makarnasının spaghetti olarak bilinen uzun makarnadan çok daha uzun olması. Zaman zaman sofralardaki makarnaların uzunluğu bir metreyi bulabilir. Uzun Çin makarnası, Çin‘de uzun yaşamı tavsiye eder. O nedenle evlilik günü başta olmak üzere önemli bazı günlerde Çinliler özellikle makarna yemeği tercih ederler.

Çin makarnası konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, geleneksel Çin makarnasının bir dönem “şipşak makarna” olarak ünlenmiş, sosuyla beraber paketlerde çok ucuza satılan hazır makarnalardan farklı olduğu. Bu tip hazır makarnaların da çıkış noktası Çin olabilir, ama gerçek Çin makarnasının elle hamur yoğurarak yapılan çok uzun makarna olduğunu unutmamak gerekiyor.

Aslına bakılırsa Çin makarnası, binlerce yıllık tarihi olan, gerek yapılış, gerekse tüketim biçimi olarak Çin’deki günlük hayatın çok önemli bir parçası olan bir yemek. Hatta öyle ki sabah kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde çok fazla sayıda kişi makarna yemeği tercih ediyor.

Çin dışında herkes Çinliler’in yatıp kalkıp pirinç yediğini söyleyedursun, Çinliler’in bu konuya bakış açısı biraz farklı. Çinliler’e göre kuzey Çinliler’i makarna, güney Çinliler’i pilav sever. Nedendir bilinmez, ama gerçekten de Çin’in kuzey bölgelerinde makarna tüketimi çok yüksek düzeylerde.

Çin’in farklı bölgelerine ait, çok farklı tatlarda 1001 çeşit makarna bulunuyor. Bunların arasında en popüler olanı Müslüman Hui Çinliler’inin yaptığı Lanzhou şehrinden çıkma, el yapımı makarnadır. Abartısız her Çin şehrinde 1-2 kilometrelik mesafe içinde en az bir adet Lanzhou Makarnası restoranı görmek mümkün. Özellikle Çin’de yemek bulamamaktan korkanlar bu restoranlara giderek gönül rahatlığıyla yemeklerini yiyebilirler. Bu restoranların fiyat olarak çok uygun ve lezzetinin yeterli düzeyde olması buraların bir diğer artısı. 15-20 yuan (2-3 dolar) ödeyerek buralarda karın doyurmak mümkün.

Çin Makarnası Sağlıklı Mı?

Marketlerde hazır olarak soslarıyla beraber paketlerde satılan Çin makarnaları önceki yıllarda Çin’de çok popülerdi. Ama bu makarnaların içerdiği katkı maddeleri ve sağlık üzerine olumsuz etkileri nedeniyle bu tip makarnalar popülerliğini yitirmeye başladı. Süpermarketlerde bile reyonlarda daha az yer kaplamaya başladı.

Hazır Çin makarnası- yandex.net

Bu tip hazır makarnaları nadiren tüketmekte ciddi bir sorun olmasa da devamlı olarak tüketmek sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Elde yapılan ve yapıldıktan sonra hemen tüketilen, katkı maddesi içermeyen makarnanın sağlığa etkisi ekmek benzeri hamurla yapılmış diğer yiyeceklerle aynı düzeyde olsagerek.

Evde çin makarnası hamuru nasıl yapılır?

Hamur açmak Türkiye’de birçok kişinin rahatlıkla yapabildiği bir şey. Ama Çin makarnası yapabilmek için hamur yapmak bilinenlerden biraz farklı olabilir. Chinasichuanfood.com sitesinde evde Çin makarnası pişirebilmek için hamurun nasıl açılması gerektiği konusunda çok yararlı bir yazı var. Bu yazıda belirtildiğine göre Çin makarnası hamuru için 250gr. yüksek glüten içeren un, 120ml su ve bir miktar tuz yeterlidir. Hamurun yapılışı sırasında şu sırayı  takip etmekte yarar var:

  • Un ve  tuz derince bir kap içine konur ve karıştırılır. Aynı zamanda karışımın içinde kuru un kalmayana kadar su ilave edilir. Bu sürede hamur yoğurulmaya başlanır (Farklı un türleri için farklı miktarlarda su gerekebilir.)
  • Eller ve kap temiz görünümlü , hamur pürüzsüz bir hal aldıktan sonra 10 dakika daha yoğurulma işlemine devam edilir.
  • Hamur ıslak bir giyecekle kaplanır ve 30 dakika bekletilir.
  • Bekleme süresinin ardından hamur mutfak tezgahına konur.
  • Mutfak tezgahına konan hamur oklava ile açılır ve inceltilir. (Sayfa kalınlığı kadar ince hale getirilmesi en iyisi)
  • Kuru ve keskin bir bıçakla katlanmış olan hamur uzunlamasına ince ince kesilir. (Kesme işlemini kolaylaştırmak için hamur katlanabilir)
  • Kesilme işleminin ardından katlanan makarnalar tek tek açılır ve üzerlerindeki unlar temizlenir.
  • Bu şekilde hazırlanan hamurlar pişirilmeye hazırdır veya dolapta yedi güne kadar saklanabilir.

    Çin Makarnası Nasıl Pişirilir?

Çin makaranasının pişirilmesi, bilinen makarnadan biraz farklı olsa da çok basit. Kaynamış suyun içine tuz ve makarnanın kendisinin eklenmesi, ardından 5-10 dakika boyunca ara ara karıştırılması makarnanın yenilmeye hazır bir hale gelmesi için yeterlidir. Çin’de ocaklarda ateşler çok güçlü olduğu için genellikle birkaç dakika içinde makarna pişer. Türkiye’de 10 dakika civarı pişme süresi gerebilir.

Makarna tabii ki yapıldığı sade haliyle tüketilmez. Makarnanın üstüne sonradan eklenen veya makarna ile karıştırılabilecek bir sosun da hazırlanması gerekir. Soslar genel olarak ayrı bir tencerede hazırlanır ve makarnanın üstüne eklendikten sonra servis yapılır. İsteğe göre birtakım soslar veya etler makarna ile beraber kavrulabilir.

Çin Makarnası Çeşitleri

Çin makarnası denince ilk olarak akla gelmesi gereken makarnanın şekli değil, sosun çeşididir. Zira uzun makarna haricinde başka şekle sahip makarnaların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ama iş sos ve makarnanın içine konduğu çorba olduğunda 100lerce çeşit yemek olduğu söylenebilir.

En basitinden yazının başlarında belirttiğim Lanzhou makarnacılarında en az 30 çeşit makarna yemeği bulmak mümkün. Aşağıda sıradan bir Lanzhou makarnacısının menüsünü göreceksiniz. Bu menüde 面 karakterinin görüldüğü her yemek farklı bir makarna yemeğini temsil etmektedir. Bu makarnaların hemen hepsi aynı şekilde yapılır; ama farklı soslar nedeniyle farklı tatlara sahiptir.

Çin makarnası nasıl yenir?

İşte zurnanın zırt dediği nokta tam da burası. Çin makarnası Çin’de herkesin rahatlıkla tahmin edebileceği gibi çubuklarla yenir. Çubuk kullanmaya alışkın olmayanlar ve makarnayı çatala dolayıp yemekten hoşlananlar ilk başlarda Çin’de makarna yerken çok zorlanabilirler. Zira makarna birçok kez ister istemez çubuklar arasından kayıp tabağın içine düşecektr. Hele bir de makarnanın çorba kasesinin içine düşmesi çorbaların sıçramasına ve elbiselerin üstünde iz bırakmasına neden olacaktır.

Makarnanın uzun olması ve Çin’de masalarda bıçak bulunmaması da makarna yemeyi zorlaştıracaktır. Öyle ki bir metre uzunluğundaki makarnayı kesebilmek için ya çubuklar, ya da dişlerin kullanılması gerekecektir.Booking.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.