Çin Tarihi Hakkında Bilgi Arayanlar İçin Online Eğitimler

Çin tarihi uzmanı değilim. Hatta Çin tarihi ile ilgili bilgilerimin çok kısıtlı olduğunu dahi söyleyebilirim. Uzun yıllardır Çin’de yaşıyor olmama rağmen durum bu.

Çin tarihi ile ilgili ben dahil bir şeyler öğrenmek isteyenler klasik olarak Google’da arama yapıp ilk çıkan sayfadaki bilgileri mutlak doğrular olarak kabul ediyor. Bu şekilde araştırma yaparak %100 doğru sonuca ulaşmak kolay değil.

Online eğitimler konusunda en sevdiğim sitelerden biri edX.org. Bunun nedeni sitenin online eğitimi çok ciddiye alması. edX.org’un ne derece profesyonel olduğunu anlamak için sitede beş dakika gezinmek yeterli.

edX.org’da Çin tarihini öğrenmek isteyenler için biraz araştırma yaptım. Bulduklarım beni çok tatmin etti. Tahmin ediyorum ki Çin tarihi hakkında kendini geliştirmek isteyen herkes benimle aynı kanıda olacaktır. Sitede Çin tarihi ile ilgili eğitimlerin çoğu Harvard Üniversitesi eğitmenleri tarafından hazırlanmış.

edx.org’da Çin tarihi ile ilgili farklı konularda verilen sertifika kursları var. Bu kurslar kısa süreli sertifika kursları ve beş sertifika eğitiminin bir arada verildiği uzun süreli sertifika kursları olarak ikiye ayrılmış. Sertifikalı eğitimler sitede belirtiğine göre ücretsiz; ama eğitimin sonunda sertifika almak isteyen öğrencilerin sertifika parası vermesi gerekiyor. Uzun süreli eğitimler ilk bakışta pahalıymış gibi görünse de toptan alım nedeniyle daha uygun fiyatlı.

edX.com’da verilen eğitimlerle ilgili bir tablo hazırladım ve aşağıya koydum. Bu tabloya kurs ile ilgili işinize yarayabileceğine inandığım en temel bilgileri de ekledim. Bu sayede sizin de aradığınız kursu bulmanızın daha kolay olabileceğine inanıyorum.

Kısa Süreli Sertifika Kursları

Sizin için hazırladığım tablodaki kursların tamamı Harvard Üniversitesi tarafından veriliyor. Kursların sayfalarında gösterildiğine göre kursu alan öğrencilerin 15 hafta boyunca, haftada 1-3 saat ayırarak kursu tamamlamaları gerekiyor. Kurslara kayıt olmak ücretsiz olsa da, kurs sonunda sertifika alabilemek için 139USD talep ediliyor.

(Çin tarihi ile ilgili Çin’in en iyi üniversitelerinden biri olan Tsinghua University tarafından verilen eğitimlerin dili Çince olduğu için onları buraya koymadım.)

Kısa süreli, İngilizce olarak verilen sertifika kurslarının tamamı için buraya tıklayınız.

Booking.com
Kurs adıDaha önce kayıt olan öğrenci sayısıSon katılım gün
China’s Political and Intellectual Foundations: From Sage Kings to Confucius46.0001 Eylül 2020
China’s First Empires and the Rise of Buddhism45.0001 Eylül 2020
Cosmopolitan Tang: Aristocratic Culture in China40.0001 Eylül 2020
China and Communism67.0002 Eylül 2020
Modern China’s Foundations: The Manchus and the Qing46.0002 Eylül 2020
Creating Modern China: The Republican Period to the Present42.0002 Eylül 2020
Invasions, Rebellions, and the Fall of Imperial China41.0002 Eylül 2020
Global China: From the Mongols to the Ming41.0002 Eylül 2020
Harvard Üniversitesi tarafından Çin tarihi ile ilgili verilen kısa süreli kurslar.

Uzun Süreli Kurslar

Yine Harvard Üniversitesi tarafından verilen bu kurslar, bazıları yukarıda gördüğünüz kursları da içine alarak Çin tarihi ile ilgili beş farklı kursu içeriyor. Bu kurslar için de tavsiye edilen çalışma süresi haftada 1-3 saat. Kursların toplam tamamlanma süresi ise 1 yıl 7 ay olarak öngörülüyor. Bu uzun süreli kursların ücretleri de 625USD olarak belirlenmiş. Yani aslında tek tek beş kısa süreli kurs almaktansa bir seferde beş kursu birden satın almak %10 daha ucuza geliyor.

Aşağıdaki tabloda uzun süreli kurslar ve kursların içeriği ile ilgili bilgiler göreceksiniz.

Uzun süreli kursların sayfasına gitmek için tıklayınız!

Kurs adıİçerik
History of China: The Modern Era– Modern China’s Foundations: The Manchus and the Qing
– Invasions, Rebellions, and the Fall of Imperial China
– Creating Modern China: The Republican Period to the Present
– China and Communism
– Contemporary China: The People’s Republic, Taiwan, and Hong Kong
History of China: Bronze Age to the Last Dynasties– China’s Political and Intellectual Foundations: From Sage Kings to Confucius
– China’s First Empires and the Rise of Buddhism
– Cosmopolitan Tang: Aristocratic Culture of China
– Literati China: Examinations, Neo-Confucianism, and Later Imperial China
– Global China: From the Mongols to the Ming
Uzun süreli sertifika kursları

Kurslara katılmadan önce kursların içeriğine dikkatlice göz atmanızı öneririm. Gerçekten aradığınız tarzda olduğuna inandığınız kurslara kayıt olarak kurslardan alacağınız verimi arttırabilirsiniz. Umarım alacağınız eğitimden memnun kalırsınız.

İyi çalışmalar…

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top