Kadın Cinayetleri Çin’de Nasıl Cezalandırılır?

Kadın cinayetleri başta olmak üzere türlü cinayetler ne yazık ki Türkiye’de ve Dünya’nın birçok ülkesinde kanayan yara konumunda. Çin’de yasaların bu tarz suçları işleyenlere karşı çok sert olduğunu duymuştum; ama ayrıntıları araştırmak aklıma hiç gelmemişti. Türkiye’de yaşanan ve herkesi çok üzen kadın cinayetleri üzerine bazı Çince kaynaklara göz attım. Ulaşabildiğim bilgiler genel olarak bu tarz cinayetler “kasten adam öldürme” başlığı altında toplanıyor. Bu tarz bir suçun yasalardaki en ciddi suçlardan biri olduğu ve bu suçu işleyenlerin en ağır biçimde cezalandırılması gerektiği belirtiliyor.

Avukat olmadığım için öğrendiğim bilgiler ile ilgili herhangi bir yorum veya birtakım karşılaştırmalar yapma şansım yok. Ama en azından öğrendiklerimi paylaşarak bu yazıyı okuyanların Çin’deki yasalar ile ilgili fikir sahibi olmalarına yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Çin yasalarında bilerek cinayet işleyenler ile ilgili maddeyi mümkün olduğunca anlaşılır bir Türkçe ile yazmaya çalıştım. Çince‘den Türkçe’ye çeviride birtakım hatalar olabilir; ama Çin yasalarına göre kadın cinayeti gibi bir suç işleyenler için kanun şu şekilde:

Madde 232– Bilerek ve vahşice cinayet işleyen kişiler ya en az on yıl, ya ömür boyu hapis cezasına çarptırılır; ya da idam edilir. Çeşitli dış etkenlerden dolayı karşısındaki kişiyi öldürmek durumunda kaldığına hükmedilen kişilere ise 3 ile 10 yıl arasında hapis cezası verilir.

Vahşice cinayet işlendiğine kanaat getirilen durumlar:

  • Kişileri paraları nedeniyle, tecavüz sonrasında, herhangi bir nedenle intikam alma amacıyla, cezai delilleri yok etmek amacıyla veya evlilik özgürlüğüne müdahale etme amacıyla öldürmek.
  • Kişileri yakarak, dondurarak, aç bırakarak veya parçalara ayırarak öldürmek.
  • Kamuoyunda şok etkisi yaratacak düzeyde akrabaları, ünlü politikacıları veya üst düzey askerleri öldürmek.
  • Öldürülen kişilerin akrabalarının zihinsel olarak hasta olmalarına neden olacak şekilde öldürmek.

Çeşitli etkenlerden dolayı öldürme durumunda kalındığına hükmedilen durumlar:

  • Kişinin kendini savunmaya çalıştığı sırada karşısındakini öldürmesi.
  • Öldürülen kişinin geçmişte çok sayıda kötü davranışının ve suçunun bulunması.
  • Aşırı provokasyon sonucu kendini kaybetme ve karşısındakini öldürme durumları.
  • İntihar etmeye çalışan kişilere yardımcı olma.

Çin’in kalabalık nüfusuna oranla Dünya’nın en güvenli ülkelerinden biri olduğu bir gerçek. Bunun böyle olmasında hiç şüphe yok ki cezaların ağırlığının önemli bir payı var.

Çin yasaları ile ilgili aşağıdaki kitap ilginizi çekebilir:

Democracy and the Rule of Law in China–Yazar: Keping Lu– Fiyat: 146USD

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top