Çin’deki Popüler Sabah Sporu Tai Chi

Posted by
Tai Chi, Türkiye’de meraklıları haricinde çok kişi tarafından çok fazla bilinmese de Çin’de özellikle sabahları birçok kişi tarafından yapılan, vücudun birçok rahatsızlıklarına iyi gelen, vücut ile akıl arasındaki doğal dengeye yardımcı olan bir spor. Dünya üstünde, çoğu Çin’de olmak üzere 120 milyondan fazla kişi bu sporu yapıyor.

Tai chiye gönül veren kişiler, bu spora uygun beyaz kıyafetler giyerler ve sabah 7 civarlarında dışarıya çıkıp bazen kendi başlarına bazen de gruplar halinde hareketlerini yaparlar. Hareketlerin nasıl yapılacağını bilmeyenler ilk günlerde başkalarını izleyerek hareketleri öğrenirler, birkaç gün sonrasında tüm grup üyeleri bir ahenk içerisinde hareketleri yapmaya başlar.

Tai chi yapan bir grup-bing.com

Yavaş Hareketlerle Vücudu Dinlendirmek

Birçok uzakdoğu sporunun başlangıç noktası olarak kabul edilebilen tai chi, genel olarak çok yavaş hareketler içerir; ama bu yavaş hareketlere rağmen vücuttan çok fazla ter boşalır.  Güne sabahları yarım saat tai chi yaparak başlamak kişiyi sakinleştirir ve rahatlatır. Çinliler‘e göre güne iyi ve mutlu başlamak bütün günün iyi geçmesine yardımcı olur.

Birçok kişi spor yapmanın yorgunlukla eşdeğer olduğuna inanır ve dinlenmek ve rahatlamak için evde televizyon izlemeyi tercih eder; ama bazı kişilere göre dinlenmek hiçbir şey yapmamak değil, birtakım vücut hareketleri yaparak, eğilip doğrularak, gökyüzü ile yeryüzü arasında bir köprü vazifesi gördüğünü hissetmektir ve bu da ancak tai chi yaparak böyle hissedilebilir.

bing.com

Boston’daki Tufts Medical Centre, yaptığı bir araştırmada tai chinin fiziksel ve zihinsel anlamda kişileri daha sağlıklı hale getirdiğini, buna bağlı olarak da bu sporun bağışıklık hücrelerini arttırdığını ve böylece insanların daha uzun ve daha mutlu bir hayat yaşadıklarını tespit etmiştir.

Tai chi yapmaya yeni başlayan kişiler dizlerinde ciddi ağrılar hissedebilir. Bunun nedeni hareketleri yaparken çok enerji harcamalarıdır. Oysa ki tai chinin felsefesi rahatlama üzerinedir. Yapılan her hareketin vücudu rahalatması gerekir. Eğer ağrı hissediliyorsa bir şeyler yanlış yapılıyor demektir.

Tai Chi Hareketleri ve Enerji Dağılımı

Tai chi yapılırken vücudun rahat olması ve zorlanmaması gerekir.  Bunun için en uygun duruş şekli ayakların omuz genişliğinde açık, ellerin bacakların yanında, gözlerin karşıya baktığı şekildir. Boşluk duruşu da denilen bu duruş sayesinde vücudun merkezi enerjisi karnın alt bölgesinde yoğunlaştırılır ve enerji akışının bedene girmesi sağlanır.

Tai chi duruşu-bing.com

Boşluk duruşunun doğru bir şekilde yapılmasının ardından burundan yavaş yavaş derin nefes alınıp verilmeye başlanır. Aynı şekilde yavaş kol, beden ve bacak hareketleriyle de enerji akışı gerçekleştirilir. Hareketler yapılırken arkada dinlendirici müzik çalmaşı enerji akışını kolaylaştırabilir. Zamanla hareketler uzadıkça nefes alıp verme süresi de uzar.

Bir dakikada alıp verilen nefes sayısının altıya kadar düşebilmesi kalbin enerji merkezleriyle bütünleşmesi ve aynı zamanda enerjinin beyine yönlendirilmesi anlamına gelir. Bu da hem fiziksel, hem psikolojik, hem de ruhsal olarak huzurlu hissetme anlamına gelir.Booking.com

Tai Chi yapmak için nedenler

Tai chinin devamlı olarak yapılması durumunda vücudun içindeki birtakım tıkanıklıklar açılır. Bu sayede de kan dolaşım sorunları, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklar bu sporla daha az seviyelere indirilebilir.

Tai chi sayesinde teknoloji, iş gibi nedenlere hareketsizliğe yüz tutan vücudun tekrar hareket etmeye başlaması sağlanır. Hareketlenen vücut rahatlar. Bu da beden içindeki enerjinin vücuda dengeli dağılmasına yardımcı olur. Bu sayede de yorgunluk hissi azalırken, iç huzur hissi artar.

Enerjinin dengeli dağılması beyne giden enerjiyi de arttırdığı için kişi ruhsal anlamda da güçlenir.Bu da tai chinin meditasyon etkisi olduğunu gösterir.

Tai chinin uzun yıllar yapılması ile beraber vücut çok esnek hale gelir. Bu esneklik zihinde de hissedilir. Bu da yaşam kalitesinin yükselmesini beraberinde getirir.

bing.com

Tai chi sporunu yapabilmek için ne çok uzun zamana ne de çok özel bir alana ihtiyaç vardır. Rahat giysiler giymek ve küçük bir alanda günde sadece 15-20 dakika ayırmak bu spor için yeterlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.