Çin Süper Ligi Hakkında Genel Bilgiler ve Puan Durumu

Çin Süper Ligi Puan Durumu

Çin Süper Ligi Hakkında Genel Bilgiler

Çin Süper Ligi 16 takımdan oluşuyor. Çin’in kuzey bölgelerindeki çok soğuk havalardan ötürü Çin Süper Ligi Avrupa liglerinden farklı olarak Mart’ta başlıyor ve Kasım ayında bitiyor.

Her takımın birbiriyle bir iç bir dış sahada olmak üzere 2 maç yapıyor ve 30 haftanın sonunda zirvede kalmayı başaran takım şampiyon oluyor.

Ligde ilk üç sırayı alan takımlara ek olarak Çin Kupası’nın sahibi olan takım Asya Şampiyonlar Ligi’nde oynamaya hak kazanıyor. Puan durumunun en altında kalan iki takım ise China League One adı verilen Çin 1.Ligi’ne düşüyor. O ligde ilk iki sırada olan takım da Süper Lig’e yükseliyor.

Çin Süper Ligi En Başarılı Takımları

Çin Süper Ligi’nin hiç kuşkusuz en başarılı takımı, son yıllarda ligi tamamen domine eden ve son yedi yılda üst üste yedi kez şampiyon olmayı başaran Guangzhou Evergrande Taobao.

Şu an dünyaca ünlü İtalyan yıldız Fabio Cannavaro’nun çalıştırdığı Guangzhou Evergrande’nin teknik direktörlüğünün 2015 ile 2017 yılları arasında bir başka ünlü teknik direktör Luis Felipe Scolari yaptı. Guangzhou Evergrande, 2013 ve 2015 yıllarında Asya Şampiyonlar Ligi kupasını de müzesine götürdü.

Guangzhou Evergrande’nin ardından ligde en çok şampiyonluğa ulaşan takım Shandong Luneng Taishan. Shandong Luneng’in iki şampiyonluğu bulunuyor. Üçüncü sıradaki takım ise, tek şampiyonluğu bulunan, bir dönem Burak Yılmaz’ın da mücadele ettiği Beijing Guoan.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top